Author Topic: P-47D Thunderbolt  (Read 56260 times)

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #15 on: February 02, 2011, 03:12:41 PM »
Znam da je JUG najveci lovac drugog svetskog rata, i secam se dobro onog dzina iz muzeja vazduhoplovstva, al model je OOgroman.
Svaka chast stvarno, jedva chekam nastavak.
All 10 thumbs up!

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #16 on: February 02, 2011, 03:18:14 PM »
Dakle. ,letelica za medalju ...

All 10 thumbs up!
Da ti nisi iz okoline Cernobilja? :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #17 on: February 02, 2011, 04:42:57 PM »
Dobro dosao nazad,Coko.Lepsi nacin da se vratis nisi mogao da izaberes.

Opaka masina,lep opis,to smo od tebe i navikli da citamo.

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #18 on: February 02, 2011, 05:41:24 PM »


All 10 thumbs up!
Da ti nisi iz okoline Cernobilja? :)


hehe
respect!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #19 on: February 02, 2011, 06:41:31 PM »
Coko, drago mi je da si ponovo tu.
Cestitam na odradjenom poslu oko P-47.
Gledao sam na RCU ono sto radi tip iz Amerike i tek onda se vidi razmera posla i prepravki koje si odradio na ovom modelu.
Krilo uradjeno po planu, bez bajoneta ne uliva bas neku pouzdanost na prvi pogled, s obzirom na raspon.
Puno srece!

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #20 on: February 02, 2011, 08:06:46 PM »
Welkom , welkom Coko !
Jos je baba Melanija onomad rekla da ti nema spasa od tog modelarstva i evo upravo tako.
Ali Ne laje kera radi sela nego ja resio da profitiram.
Podseticu te da si nedavno rekao na ovom forumu : "Sve sto posedujem, dacu na poklon prvom koji ikada vise primeti da sam se okacio na forum."
Pa Bih ja da se dogovorimo OKO preuzimanja .
Nista nema da brines ja organizujem prevoz Mircetovom prikolicom Tvoje je samo da obezbedis papirne maramice i plasticno lavorce ako stvari izmaknu kontroli .
Vita jela zelen bor cekam brzi odgovor .
OKO
« Last Edit: February 02, 2011, 08:20:52 PM by cheky »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #21 on: February 03, 2011, 01:33:11 AM »
Svaka cast na postu, pazljivo sam sve procitao ali mi promace dimenzija.
Koliki je ustvari raspon kria?

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #22 on: February 03, 2011, 11:17:08 AM »
Svaka cast na postu, pazljivo sam sve procitao ali mi promace dimenzija.
Koliki je ustvari raspon kria?
104 incha, pishe na kutiji..
264.16 cm

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #23 on: February 03, 2011, 11:17:42 PM »
 Iako sam ostao „duzan“ fotografije koje bi ispratile pricu pocetka pravljenja krila i centroplana, sada cu sa svesnom digresijom skociti na desavanja iz proteklih nekoliko dana.
 
 Repne povrsine su gotove do finog brusenja.






  Potrebno je jos izdefinisati komade balze koji se lepe na donji deo kormila vertikalnog stabilizatora i koje, kada se obrade, prate oblik trupa.

 Sada su to samo dva komada balze, obradjeni na grub oblik.

 O krajevima repnih povrsina, koje se meni licno jako svidjaju kao detalj, sledece slike ce sve reci.






 Kada sam napravio prvo krilo, izradio sam i plankove.
 Sada je dosao red da se „slozi“ i drugo.








 Zubice ispod rebara, o kojima sam govorio, prepravioo sam tako da sam na oba krila postavio geometrijsko vitoperenje krajeva od 1-2 stepena.
 Ovo sam u grubo postavio kao 4mm, tako da je ugaona vrednost izmedju ove dve duzinske vrednosti.

Geometrijsko vitoperenje je u stvari vitoperenje krajeva krila tako da oni u letu imaju nesto manji napadni ugao od centra krila.
 Prilikom prevlacenja i gubitka brzine, krajevi krila nastavljaju da lete (jer su na manjem uglu) i time vam avion ostaje stabilan i sto je najvaznije upravljiv.

 Iako projektant ovo nije predvideo, geometrijsko vitoperenje nikada ne moze da smeta.

 Kada sam poravnao sva rebra krila i ramenjace, sto je zahtevalo brusenje nekoliko grba i dodavanje tankih komada na nekoliko mesta, zalepio sam prvo napadnu ivicu.

 Ovime sam dobio vecu povrsinu koja mi je olaksala lepljenje planka sa prednje strane.



 Sve je zalepljeno belim lepkom za drvo „Heinkel   Express“.
 Ovo je vec treca boca od 250 gr koju sam naceo.







Potrudio sam se da svi spojevi budu propisno zalepljeni.

 Krilo u sklopu sa eleronima i flapsovima izgleda predivno.



 Za dalji rad, doneo sam i kapotaz, za koji sam razne ideje vec izmozgao.
Ostavicvemo to za drugi put.


 Da bi pravno mogao da nastavim sa radom bilo mi je potrebno da mi neko potpise knjigu radova.
 Taj covek na sebi nosi svu odgovornost da svojim cenjenim potpisom verifikuje da je sve ovo sto radim vredno pojavljivanja na ovom forumu, aerodromu, kao i da je sa pravne i tehnicke strane ova gomila drveta letna.

 Danas je taj zadatak,a   nadam se i cast imao moj drug Misa iz Kragujevca.

 Po prvi put, nakon 20-ak godina, div je poceo da se radja a prikazu smo videli u punoj velicini.





 Tata ako gledas, uzivaj.

Offline babic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #24 on: February 04, 2011, 03:30:46 PM »
Jako lepo izgleda svak cast i sto pre da ga zavrsis  (pijemo)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #25 on: February 04, 2011, 04:03:31 PM »
Juce sam, nakon zavrsenih poslova u beogradu, uspeo da nadjem malo vremena i da svratim
do Coke i Maje i njihovog zoo vrta. Pored Brunde, tu su sada (na zimovanju) i Brundina majka,
i sijamska macka koja je preksinoc omacila 5 malih slatkih macica. Nakon uvodnog igranja
i zamaranja, zveri su zaspale, pa smo posle kolaca i nezaobilanog dnevno-politickog informisanja
presli u razgledanje glavne zvezde veceri.

Naravno, ja za ovu temu nikako nisam objektivan. Kao prvo, ovo je moj omiljni avion svih epoha.
Mislim da bi mi se svideo bilo kakav - od balze, plastike stiropora... ma nebitno.

Kao drugo, ovo je neka mnogo daleka modelarska prica (mozda kada odem u penziju sto rece Magic,
 za neku godinu) ali sada... Tesko.
Model koji je do skora stajao u uglu sobe kao u vidu kostura trupa, sada vec dobija svoj oblik.
I to za veoma kratko vreme. Naravno sve ovo je za sada jos grubo obradjeno ali i ne moze biti drugacije jer
koliko se da videti, Coka nista nije , a izgleda i nece, raditi po planu, sem spoljnih gabarita.
Ono sto sam do sada video je "Custom made". Sve se smislja drugacije, Pocev od toga da ce sve biti demontazno,
od firewall-a preko krila pa do horizontalca. Svi delovi do sada uradjeni, su pravljeni ili prepravljeni da budu replika
pravog aviona. Naravno, s jedne strane to i nije tesko, obzirom na to da ima original u muzeju, gde moze videti i "skinuti" svaki detalj,
a sa druge strane, model je dovoljno veliki da dozvoljava veliki broj prepravki i "izivljavanja".
Po meni, ovo je model koji se ne pravi svaki dan i nece se leteti svaki dan.
Ko je uzivo video Mircetovog Hellceta, znace o cemu pricam. Dakle Monstrum dobija brata

Zato mi je i jasna Cokina filozofija da ga ne interesuje kada ce model biti gotov. jedino sto on zeli, je da
model bude lep i da na njemu uradi sve ono sto je sanjao i zamisljao.
Veliki model, radijalni Mokir, sve komande sakrivene i mehanizmi iskopirani sa pravog, metalni finis, detaljna kabina, koja se otvara,
klapne na kapotazu koje se otvaraju kada temperatura u motornom delu poraste,... i jos gomila ideja (tu sam medju najboljima, da
izmislim sta neko drugi da uradi) koje cekaju da se za njih stvore uslovi.

Naravno, voleo bih da se Coka vrati starim "projektima" i da na prolece polete i Zero i Jet, a da zatim mozda dogodine,
zajedno na nebu gledamo paradni let nasa dva najvece Monstruma, Hellcat-a i Thunderbolt-a.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #26 on: February 04, 2011, 04:14:03 PM »
a da zatim mozda dogodine, zajedno na nebu gledamo paradni let nasa dva najvece Monstruma, Hellcat-a i Thunderbolt-a.


To bi bilo fenomenalno  oo)) oo)) oo))
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #27 on: February 04, 2011, 05:01:04 PM »
Da li sam u pravu. Vatreni zid će na sebi nositi gotovo svu opremu modela, koja se najčešće nalazi duž unutrašnjosti trupa. Ovde u trupu ima mesta da poleti manji model i zanima me razlog takve ugradnje. Pretpostavljam da će vatreni zid biti demontažan, kako bi se svakog momenta moglo prići opremi. Veliki je posao sve to osmisliti, ne sumnjem da to Coka ima do detalja u glavi. Malo nam napiši o tome, naravno kada dođe vreme. Inače i sam radim čudo od 108 coli , i za sada mi najveći problem predstavlja radni prostor koji je uvek mali. Ista stvar muči i Coku, pogotovu u ove zimske dane kada "kabriolet" radionica nema grejanje.
Želja mi je da vidim gotov jedan takav model, nadam se da će mi se ubrzo ostvariti.
Savako dobro i uspešan rad. (ako mogu da pripomognem tu sam)
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #28 on: February 05, 2011, 12:33:49 AM »
posto sam imao specijalnu propusnicu uspeo sam da posetim sva tri kombinata. i novosadski i mitrovacki i beogradski.
neverovatno je gde ova trojica ljudi (mirce, sava i coka) prave svoje modele. modeli su ogromni, a izgradnja je u tako malom
prostoru da je to prosto neverovatno. kada sam video savinu cesnu, prosto mi nije bilo jasno kuda ce taj model izaci iz kuce.
pozdrav svoj trojici.
 

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #29 on: February 05, 2011, 12:51:52 AM »
hehe znam jednog coveka koji je kupio kravu jos kao tele ali ju je smestio u svinjac mozes zamisliti kako ju je izveo kad je malo odrasla  :_D

vas troica nemoj te da poistovecujete vase radionice sa svinjcem ovo je samo komentar na mishin post ;namig
« Last Edit: February 05, 2011, 01:37:22 AM by Dejan Dobricki »