Author Topic: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...  (Read 7557 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« on: February 05, 2011, 10:23:03 AM »
Pozdrav  ()-()

Pored 100cc Sukhoi-a hteo bih da imam jos jedan jeftin avion za svakodnevnu razonodu. :big smile

Meni ovo iz UH ne izgleda lose: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=14395

Molim iskusnije elektro kolege modelare (Magic i ekipa  (res) ) da me posavetuju da  li avionce valja i ako valja da mi pomognu oko izbora komponenti. (:sos:)

Koji motor, elisa, ESC-a, baterije i servoi? ???

Ostala su jos samo 4 aviona na stanje,, tako da molim vas pozurite da ne izvisim za avion. :superman:
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #1 on: February 05, 2011, 10:46:05 AM »
Marko, mislim da ovo nece hteti da ti salju, po gabaritima prelazi ono sto salju za Srbiju koliko ja znam. Isto tako kada pogledam cenu sa cenom transporta izacice preskupo za ono sto dobijas. Za freestyle nemoj da se dvoumis, Sebart ili Extreme Flight. Pre probaj da nadjes neki takav polovan a oko set upa cemo lako, to porucis sa HK.

poz
« Last Edit: February 05, 2011, 11:18:01 AM by magic »
Veljko

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #2 on: February 05, 2011, 10:51:41 AM »
Pozdrav Marko,
Kao što sam i mislio, po HK-ovim šiping tabelama, pretežak/prevelik je za šipovanje u Srbiju. Probao sam da ga stavim u cart, i evo šta kaže:

"Unable to ship this parcel to your country due to size/weight."

Jedino ako imaš nekog u EU, ne znam da li može tamo. Ili možda iz EU skladišta opet u EU...

Pozz...

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #3 on: February 05, 2011, 10:58:16 AM »
Da, skroz ste u pravu  :'(

Dobro, sta da se radi, hvala  ()-()
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #4 on: February 05, 2011, 11:02:25 AM »
Verujem da znaš, ali evo link za ostale koji nalete na topic. Panda RC u Mađarskoj, trenutno ima par Fliton-a i par Sebarta koji su sličnih dimenzija i tipa:

http://www.rcmodell.com/shop/index.php/cPath/25_33

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #5 on: February 05, 2011, 11:44:41 AM »
Moj favorit i ljubimac koji moze da leti ama bas sve Fliton Element 30, nema nista bolje za te pare!

poz
Veljko

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #6 on: February 05, 2011, 12:45:29 PM »
Jeftin 3D avion za svakodnevnu razonodu? - na struju zaboravi  :big smile Par puta sam pisao o tome, i dalje mislim da je neisplativo za vece modele. Jedino ako nisi resio da se isprsis preko 200e za motor i kontroler, plus servoi. Al rece jeftin!!Druze, za tvoj stil letenja, pogotovo za neki tako veci model od 1.5m, struja je jako skupa! Odmah da ti kazem da na HK zaboravis po pitanju elektronike. Jedno je opusteno letenje vikendom, a sasvim druga prica letenje ako ne svakog, onda bar svakog drugog-treceg dana. Treba ti bar 5-6 baterija, da ih ne punis na livadi. I ono najgore, ako ti model bude tezak, bice beskoristan. A to se lako dogodi, jer su manji modeli u pitanju. Kroz pricu, kad sam bio kod tebe, shvatio sam koliko i tebi tezina modela smeta. Moras bas dobro da obratis paznju na to sta ugradjujes u model, da bude sto lakse, a opet da ima dovoljno snage. Tako da, ako neki manji model (npr kao moj od 1.25m)  bude tezi i 100g nego sto treba, veruj mi osetices, i to kako. -Znas da ne mislim na snagu motora.  Moj ti je savet da ne gledas tako velike modele za koje ti trebaju 5 ili 6s baterije, jer su jako skupe. Ti veliki model imas. Zajo je ekstra prosao sa Addiction-om, po pitanju cene modela u odnosu na to kako ga je leteo. Pitaj ga koliko je na kraju kostao SU29 i koliko ga manje leti i videces o cemu ti govorim. Pretpostavljam da ti treba model za vezbu i ze (___)anje, tako da je za tebe upravo neka tica kao njegov Addiction! Jeftina i funkcionalna! Pozdrav

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #7 on: February 05, 2011, 02:17:46 PM »
PA ima i novi Addiction X



Koliko vidim imaju ih Česi...

http://www.pamodels.cz/pa/eshop/1-1-LETADLA-PA


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #8 on: February 05, 2011, 05:20:08 PM »
Jeftin 3D avion za svakodnevnu razonodu? - na struju zaboravi  :big smile Par puta sam pisao o tome, i dalje mislim da je neisplativo za vece modele. Jedino ako nisi resio da se isprsis preko 200e za motor i kontroler, plus servoi. Al rece jeftin!!Druze, za tvoj stil letenja, pogotovo za neki tako veci model od 1.5m, struja je jako skupa! Odmah da ti kazem da na HK zaboravis po pitanju elektronike. Jedno je opusteno letenje vikendom, a sasvim druga prica letenje ako ne svakog, onda bar svakog drugog-treceg dana. Treba ti bar 5-6 baterija, da ih ne punis na livadi. I ono najgore, ako ti model bude tezak, bice beskoristan. A to se lako dogodi, jer su manji modeli u pitanju. Kroz pricu, kad sam bio kod tebe, shvatio sam koliko i tebi tezina modela smeta. Moras bas dobro da obratis paznju na to sta ugradjujes u model, da bude sto lakse, a opet da ima dovoljno snage. Tako da, ako neki manji model (npr kao moj od 1.25m)  bude tezi i 100g nego sto treba, veruj mi osetices, i to kako. -Znas da ne mislim na snagu motora.  Moj ti je savet da ne gledas tako velike modele za koje ti trebaju 5 ili 6s baterije, jer su jako skupe. Ti veliki model imas. Zajo je ekstra prosao sa Addiction-om, po pitanju cene modela u odnosu na to kako ga je leteo. Pitaj ga koliko je na kraju kostao SU29 i koliko ga manje leti i videces o cemu ti govorim. Pretpostavljam da ti treba model za vezbu i ze (___)anje, tako da je za tebe upravo neka tica kao njegov Addiction! Jeftina i funkcionalna! Pozdrav

Ovde ima dosta poluinformacija koje si naveo na osnovu tvog relativno skromnog iskustva sa elektro modelima.  Konkretno koliko si motora imao/probao sa HK? Koliko kontrolera i servoa? Jedno je napisati "Na osnovu mog iskustva sa tim i tim nisam zadovoljan ..." a ne generalizovati. Nije licna kritika ali ne bih hteo da na osnovu ovoga neko drugi donosi konacne zakljucke. Ne zelim da zapocinjem diskusiju izmedju nas dvojice sa ovim nego samo bih da napisem na osnovu mog mnogo vecek iskustva i sa HK i sa brendiranim proizvodima kako se kod mene situacija odvijala.

Za model od 120-130cm raspona 4S baterija od 2200-2500mAh ce zavrsiti posao. Sa 4 komada i punjacem od 50W na livadi moze da se leti ceo dan! Ako je to danas nekome skupo onda je u pogresnom hobiju jer neke druge stvari kostaju mnogo vise! Nije tacno da svi motori i kontroleri sa HK nisu dobri. Ima boljih i losijih, cinjenica je da se kvalitet svakim danom popravlja, mnogo je bitnije ne terati ih do specifikacije nego jedno 25% manje. Ino Lab servoi za ono sto kostaju su bagatela  a i HXT 900 rade savrseno svoj posao.

E sad, ici preko gore navedenog jeste ne isplativo ako covek planira da ima samo jedan model na struju jer onda ulaganje u punjac i vece baterije jeste ne isplativo. Ja teram sve moje modele na jedan tip baterije 5S 4900 tako da meni ispadaju jeftinije nego gorivo!

Dobar a jeftin model pa skoro da nema. Onako kako Marko tera modele samo nesto provereno bi moglo da ga zadovolji a to je ili Sebart, Extreme Flight i poneki Fliton i naravno modeli Precision Aerobatics-a. U tom rasponu 120-130cm Seba SU 29, Extra od EF ili pak AJ Extra i Element od Flitona sa 4S, HK motorom i kontrolerom i Ino Lab servoima ima da lete za sve pare.

Marko ako ti glow jos uvek nije mrsak i sve ovo gore previse onda ce ti i Fliton Votec sigurno zavrsiti posao jer provereno dobro leti sa 6,5ccm http://www.rcmodell.com/shop/product_info.php/cPath/25_33/products_id/4958

poz
« Last Edit: February 05, 2011, 06:23:13 PM by magic »
Veljko

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #9 on: February 05, 2011, 05:36:33 PM »
Marko za tebe idealan model extra mx od precision aerobaticsa.. Ja vec duze vreme sanjam da je porucim ;)

« Last Edit: February 05, 2011, 05:54:40 PM by n3mke »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #10 on: February 06, 2011, 03:59:59 AM »
Pa ne znam bas da li je skromno iskustvo... Ako je preko 50 sati naleta samo prosle sezone skromno onda ok. U pravu ste, nisam naveo sa cim nisam zadovoljan. Ali ako treba da probam sve motore i servoe sa HK da bih na forumu izneo svoje misljenje onda se izvinjavam... Ako cemo generalno spalio sam 2 seta servoa na svom modelu. Medju njima i toliko hvaljene HI tec 65mg. NIsam probao Ino lab jer su nedovoljno brzi za ono sto meni treba.  Sto se tice servoa, probao sam i par turnigy, corona i hxt900...od svih, ubedljivo najbolje su mi se pokazali Blue bird. Sto se tice baterija-na model raspona 120cm ni u ludilu ne bih koristio 4s baterije jer su teske. Tako mali model leti kao djule sa samo 100g vise. Dzaba snaga kad propada, i kad je sve tako brzo da ne izgleda realno. Mozda nekom ne, ali meni to jako smeta. MOdel tog raspona, prazan je nekih 600-700g, staviti samo bateriju od najmanje 250g u njega je... A baterije, ne znam da li sam ja neki maler po pitanju toga, ali *potrosio* sam ih podosta. Sada mi uglavnom sluze kao tegovi dok radim jedrilicu. Sa 4 baterije ima 20 min leta! A to cekanje dok se napune baterije...eh nimalo prijatno.Ako leti duze od 5 min agresivno sa baterijom od 2200mah, nece mu dugo potrajati. I sto je najgore, moze da izda u letu i to bez najave. I to mi se dogodilo-2 puta. Jednom sa Zippy a drugi put sa Rhino od 30c. Dosta sam pedantan i azuran, tako da zaista vodim racuna o opremi. Uredno su punjene i balansirane, ali eto... Opet napominjem, ja zaista ne stedim model. Ko je video, zna. A koliko znam i Marko leti agresivno. Nisam mogao do detalja da ispisem sve potanko jer bi trebalo dosta vremena zasto mislim da roba sa HK nije za njega ali evo kako ja gledam na to
Sami ste rekli da treba da uzme sve sa rezervom od 25%, sa tim se slazem, ali...motor jaci 25 % je i toliko i tezi, samim tim i sve ostalo. Ako uzme i vece servoe, eto jos 40g vise, pa 4s baterija teza 70-80g...to na kraju izadje mnogo. Da ne govorimo o trapovima na tim modelima,kako podnose malo grublja sletanja ako je model malo tezi...A svako ojacanje + tezina. Ja sam leteo svoj model i sa baterijam od 3000mah i to jednostavno nije to. I tih 70-80g vise mi smeta.
Modeli koje ste naveli sa brand name opremom prelaze cifru od 400e i to bez baterija! Dok kupi jos baterije doda jos koju stotku i kupi benzinca od 50cc i leti ko covek.
SU 29 je, po mom misljenju, nisam ga leteo, model za neke druge stvari, ne za 3d. Za 3d od Sebarta Katana je keva!
Ali ako se pomiri sa tim da nece jeftino proci, ja da sam na njegovom mestu narucio bih komplet svu elektroniku sa jednim od PA modela i zavrsio pricu. Sa tim nema da omane. PA thrust motori nemaju konkurenciju! Nisam imao ni jedan u svojim rukama, ali po onome kako ljudi lete te modele, sta sve izdrze i koliko su snazni u odnosu na svoju velicinu i  tezinu, mislim da su ponajbolji. Toliko od mene. Pozdrav








Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #12 on: February 06, 2011, 11:58:31 AM »
Da, odlicni su i PA Addiction XL i Extra MX, a i Flinton 30  :mhm

Samo se sada treba odluciti, a neko je rekao da je najbolje pratiti oglase, pa ce nesto uleteti povoljno.

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Pomoc oko izbora motora, elise, ESC-a, baterije i servoa...
« Reply #13 on: February 07, 2011, 11:55:23 AM »
Сразмеран 3D 1.20м нече испод 450-500е. Али пази Марко, добијаш звер од авиона ако је мал. Ево моментално летим такав и мислим da je сериозна машина није зезанциа.
Мањи сразмеран не би узео. То је више доста љуто за летење.
Друга опција је стиропорни 3D кои може за 300- 350е да се комплетира. Може се пуно научити са такав модел само је проблем ветар. Моје искусво је да се ипак наџе пуно времена без ветра и да је исто одлична инвестиција.
Е Вељко је ставио одличан сетап, ја имам исти осим мотор. Мои је turningy па ипак проманичу га за други, мислио сам за skorpion :)
И шта сам рекао ??? ништа lol
Ај.

 
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev