Author Topic: konverzija glow-benzin  (Read 10145 times)

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
konverzija glow-benzin
« on: March 06, 2011, 06:58:28 PM »
Koja je najmanja kubikaza glow motora koji moze da se preradi na benzin?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #1 on: March 06, 2011, 07:42:52 PM »
Mislim da je bolje pitanje iz koje kubikaze benzinskog motora moze da se izvuce dovoljno snage a da neki model pristojno leti i ne bude pretezak. Ono sto sam ja video i procitao mislim da je to neki minimum od oko 20ccm da bi to imalo nekog smisla.

poz
Veljko

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #2 on: March 06, 2011, 08:57:37 PM »
Mislio sam da moze i manja kubikaza, od prilike 20ccm glow je nekih 25ccm benzinac.U sustini glow su jaci motori ako se nevaram.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #3 on: March 06, 2011, 10:17:39 PM »
kako ovaj motor radi sam uzivo gledao i impresioniran sam. Ima malo veci broj obrtaja na leru (verovatno bi se i to moglo srediti promenom karburatora)
ali i ovako motor radi sigurno, snage na pretek, reaguje na komandu gasa trenutno, a opet, ne trosi gorivo uopste. Imam utisak da Sava moze da napunu
rezeervoar kod kuce ode da leti popodne 4-5 letova i da se vrati bez dopunjavanja.

http://rcfly4um.org/index.php?topic=4800.0

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #4 on: March 07, 2011, 11:47:15 AM »
AN-2 colt-u

Posto je tvoje pitanje veoma jednostavno, evo ti i jednostavnog odgovora;prepravka moze da se izvede do velicine motora u ciju se glavu jos moze da uvrne svecica;iliti, precnik cilindra nesto malo veci od precnika navojnog dela svecice.

Ja, kao kolekcionar motora imam nekoliko motora iz prve polovine proslog veka, (i danas se izradjuju replike tih motora radi SAM-ovaca-/graditelji modela veterana) od 2.5 do 5 ccm i to sa "klasicnim paljenjem";platinsko dugme, bobina, kondenzator...itd."Podesavanje" paljenja je kao kod starih motorcikala "brkovima".

Od vremena pojave CD paljenja,(Vebra, Super Tigre, MVVS, te neizbezni kinezi i jos mnogi ostali) problem je veoma pojednostavljen, sve je moguce jednostavno prepraviti, ali , ostaje nazalost, ono "do velicine svecice"!

Postoji i prepravka "glouplag" motora u "dizel" varijantu i obrnuto, /patentom zasticeno resenje!/(bez zamene vitalnih delova motora) jednostavnom skidanjem glouplag svecice sa tela kontra klipa koji se nalazi unutar i sastavni je deo glave motora (fiksnog za glo-motor, a promenljivog hoda za dizel varijantu, uvrtanjem kompresionog zavrtnja  u kontraklip). Veoma jednostavno resenje za prelaz sa metil alkohola i glouplag svecice, na petrolej (samopaljenjem pod odredjenim stepenom kompresije!) (kao bazu goriva, ostale komponente ostaju iste), ali to nema veze sa tvojim pitanje, ali kao interesantnost, recimo...

Srdacno te pozdravljam

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #5 on: March 07, 2011, 11:59:43 AM »
AN-2 colt-u

Posto je tvoje pitanje veoma jednostavno, evo ti i jednostavnog odgovora;prepravka moze da se izvede do velicine motora u ciju se glavu jos moze da uvrne svecica;iliti, precnik cilindra nesto malo veci od precnika navojnog dela svecice.

Ja, kao kolekcionar motora imam nekoliko motora iz prve polovine proslog veka, (i danas se izradjuju replike tih motora radi SAM-ovaca-/graditelji modela veterana) od 2.5 do 5 ccm i to sa "klasicnim paljenjem";platinsko dugme, bobina, kondenzator...itd."Podesavanje" paljenja je kao kod starih motorcikala "brkovima".

Od vremena pojave CD paljenja,(Vebra, Super Tigre, MVVS, te neizbezni kinezi i jos mnogi ostali) problem je veoma pojednostavljen, sve je moguce jednostavno prepraviti, ali , ostaje nazalost, ono "do velicine svecice"!

Postoji i prepravka "glouplag" motora u "dizel" varijantu i obrnuto, /patentom zasticeno resenje!/(bez zamene vitalnih delova motora) jednostavnom skidanjem glouplag svecice sa tela kontra klipa koji se nalazi unutar i sastavni je deo glave motora (fiksnog za glo-motor, a promenljivog hoda za dizel varijantu, uvrtanjem kompresionog zavrtnja  u kontraklip). Veoma jednostavno resenje za prelaz sa metil alkohola i glouplag svecice, na petrolej (samopaljenjem pod odredjenim stepenom kompresije!) (kao bazu goriva, ostale komponente ostaju iste), ali to nema veze sa tvojim pitanje, ali kao interesantnost, recimo...

Srdacno te pozdravljam

zasto je problem svecica pa imas da kupis svecice sa navojem kao kod glow svecica

http://www.himodel.com/engines/Rcexl_Glow_1_4_-32_Spark_Plug.html

 i ne vidim u cemu je problem staviti i na motore od 2 kubika samo dali ce to biti to ne znam ali znam da je magic u pravu 15-20 ccm pa na gore

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #6 on: March 07, 2011, 03:31:34 PM »
Nerazumem primedbu?
Rekao sam doslovno:..." do velicine svecice"...!
U cemu je problem?

Ali kad sam vec reagovao, da malo prozborim i o pitanju snage.

Dejane, ne volim da pricam o stvarima koja nemaju veze sa vazduhoplovnim modelarstvom, ali ako drugi sebi daju za pravo da to rade i isticu svoja "sampionska dostignuca" sa vrhunskim tehnoloskim dostignucima, onda cu i ja da to iskoristim, pa evo ga: ja sam prva generacija od nas nekolicine zaludjenika, jugoslovenskog motorciklizma, koja je friziranjem Tomos-ovog "Kolibrija" i mog NSU "Cavalina", bez dodatnih prelivnih i "buster" kanala, sa neznatnim izmena na  (trokanalnom!) dijagramu razvodnog sistema, uz pomoc povratnog rezonantnog sistema (citaj "trube"), ucestvovala na trkama za Svetski Sampionat,a jedan od nas, da ne navodim imena, nebitna su sada, postao sa jednim od tih motora, svetski prvak! Iza nas su ostali mnogi japanski, spanski ,italijanski i dr. fabricki timovi!
Sta sam hteo da kazem; mi smo od onog 50-to kubicnog, jednog konja ispod nas i onoga iznad na sicu uspeli da napravimo veoma vredne "zujalice"koje su tezinu od 110-tak ili vise kila "terale" preko 100 km/h!

Koliko to snagu i konja imaju ti 25-50 ccm motori, od jednog dobro sredjenog, recimo ruskog MDS-a (ne mora Webra ili Rossi) od 10 ccm. Ko moze neka uzme pecarosku vagu,fiksira jedan kraj za tlo a drugi za neku vrstu tricikla (pisao sam ja o tome u starom "Modelaru"), naravno sa nosacem motora i plocom za postavljanje tegova, pa u merenja! Hoce li svi , ili koji, onako muski da "povuce, recimo 5 - 10 i 15 kg. tezine, da reaguje na nagle promene gasa.
 Ne govorim ovo napamet, skoro sam imao priliku da prisustvujem testiranju MVVS 15 ccm i dva motora od 25 i 50 ccm, na modelu Big Boy, (ceo trup i dosta delova centroplana dvodelnog krila su od spera 2 mm.),sveukupne tezine 8 kg. Sa  MVVS-om (glouplag) nije bio bas cigra, ali je mogao da odleti sve, sa 25-ticom (benzinac) je bilo smesno gledati ga, da bi 50-tica malo ublazila poraz benzinaca, ali ne tako bas impresivno.Motori nisu bili kinezi, ne navodim marke da ne umanjim ponos njihovim vlasnicima.
 
Ili recimo od neuglednog ficice, tamo nekih 60-tih godina , opet u kucnoj radinosti, stvorili cudo "nacionale", sa kojim smo, sa 650-tak kubicica stajali rame uz rame sa Abartom 850 ccm u trkama "turistickih automobila" (bukvalan prevod!), sada je to DTM, recimo.Da nastavim sa neskromnoscu, neki od nas iza sebe, ovde u Beogradu ostavili i jednog Nikija Laudu!

Ove podatke nije tesko proveriti
Dakle da rezimiram; nema motora od koga  ne moze da se napravi pravo malo "cudoviste"! Majnard Hil, vec spomenut  oko preletanja Atlantika, sa "doteranim" motorom od 10 ccm (FAI max.dozvoljeni limit onovremeno!) sa modelom skoro standardne velicine jednog akrobate, postavio svetski rekord od preko 350 km/h.
Ne treba ici tako daleko, cuda od samo 3.5 ccm pravi i nas kolega, stari modelar, Paki- Pavle Pazin!
I da izvucem iz ove svoje vec istrosene memorije, jednu recenicu iz intervjua za "Das Motorwellt", Velikog Honde, jos tamo 60-tih godina na pitanje novinara o prelasku na nove tehnologije "...dragi moj gospodine, pa mi nismo ni od ovih sadasnjih motora iskoristili vise od 20-tak posto efikasnosti..." A nekoliko japanskih 50-tica, u to vreme vec je imala preko 10 KS!

Tog intervjua sam se setio nekoliko godina kasnije, vozeci u klasi 125 ccm, Bultako, Dukati i Hondu; i evo sada; što ne poraditi nesto oko motora i dati savet u tom pravcu? Koji stepencic ranijeg izduva uz njegov malo veci presek, recimo ,uz adekvatan izduvni sistem, ne prigusivac buke, nego "hranitelj" motora vracanjem viska goriva iz njega povratnim talasom pritiska.






Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #7 on: March 07, 2011, 03:59:50 PM »
slusaj me druze nisam ni citao tvoj post do kraja posto me ni ne interesuje nisam upste mislio nista zlonamerno , moze to i na male motore samo odnos snage i tezine na koji bi taj motor isao nije dobar a taj odnos snage i tezine modela je tek dobar za motore od 15-20ccm pa na gore da bi se konvertovao na benzin , a vas volim najvise sto ste nekad bili pa vam se nista ne moze reci ili jos gore ni ne kaze vam se a mislite da vam je nesto neko rekao daj molim te ,a friziranje neki drugi put posto ni ja nisam maciji kasalj po pitanju toga nekad na strugu danas preko racunara

citajuci po netu pre odredjenog vremena kada sam nesto nameravao da konvertujem zakljucio sam da naj omiljenija kubikaza je 15 ccm i 4T i to mahom os max u vecini slucajeva, veca kubikaza se ne isplati jer vec imas gotove motore
« Last Edit: March 07, 2011, 04:54:34 PM by Dejan Dobricki »

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #8 on: March 12, 2011, 03:36:22 AM »
Evo ja cu prekinuti ovu nepotrebnu raspravu sa necim konkretnijim  :big smile Dakle prosle godine moj prijatelj Ivan Delac je uradio upravo konverziju jednog manjeg glow motora u benzinski.
Ukratko ovako je tekla prica, Ivan je dobio na poklon jedan kineski glow motor marke "Lion" (niko nikad cuo) koji je uzgred budi receno zapekao zbog dugog nekoriscenja. Odavno je pricao da ce probati da preradi motor glow u gas i to je sad sproveo u delo.Rastavio je ceo motor detaljno ocistio a potom napravio novu glavu ,stavio el. palenje ,ustelovao i ..... evo kako to sve izgleda  4e



@Sava
Veliki pozdrav Mitrovcanima malo kasnim sa ovim obecanim videom ali sta da se radi   ()-()

Ivan je inace tu na forumu pa ako ima nekih pitanja nadam se da ce se ukljuciti i on .


Pozdrav  (pijemo)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #9 on: March 12, 2011, 04:50:19 PM »
Hvala na pozdravu, vidim da motor stabilno radi i pored originalnog karburatora za metanol. Neznam kakav je ležaj na klipnjači i radilici? Vidim po dimu da je mešavina malo masnija pa pretpostavljam da je u pitanju originalna bronzana čaura. Koliko je ccm. motor?
Lepo odrađeno, čestitam
ex pseudonijum: licider

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #10 on: March 12, 2011, 05:22:35 PM »
sve pohvale za uradjen posao , ali uvek ima "ALI" ja sam ovu temu shvatio na nacin kada je isplativo napraviti konverziju , motor ce raditi i na benzinu ali dali je to to , modeli za koji su namenjeni lupam 52 -ojke  imaju cirka 2 kg govorim za 3d modele, mozda manje ali je taj dosta skuplji, za trenere da ne pricamo oni su jos tezi,  za 15 ccm motore u 3d modelima 2.5 kg mozda malo vise ,moj inspajer ima 2550 grama sa 15 ccm 4 T motorom , kada bi nakrpio na 52 ili 60 jos paljenje pa akumulatore i jos se zna da na benzin ima manje performanse o cemu pricamo ostaje da se divimo kako radi na dasci,a kada bi ga stavili  u neki model govorim o 3d ili f3a on ce samo leteti  i nista vise ,ovo nikako ne vazi za trenere to je druga prica.
mozda cu nekoga uvrediti ovom izjavom ali mi to nije bila namera ali eto neka neko uzme ne mora 3d model neka uzme f3a na koji treba staviti motor od 10 ccm i konvertuje ga na benzin kako ce taj model leteti ta kriva ili ti amplituda dolazi u neku normalu na modelima koji nose 15 i 20 ccm motore za vece vec imaju gotovi benzinci pa se ne vredi bakcati

ps : sve konverzije do sad sam samo video na daskama ili na nekim visokokrilcima ako su bili manji od 15 ccm ako nisam u pravu neka me neko razuveri ali naravno da to i leti kako bog zapoveda

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #11 on: March 12, 2011, 07:59:07 PM »
Savo , smesa je namerno bila "masnija" za prvu probu ,ali Ivan ce bolje objasniti sve detalje oko konverzije (ja sam i zaboravio vec sta je i kako radjeno) a u pitanju je motor od 10ccm (napisao na video snimku)  ;namig

@Dejan Dobricki
Evo pokusacu da odgovorim u vezi ovog "ali" .
 Dakle koliko je sve ovo isplativo je relativna stvar ,u nasem slucaju imali smo zapekli glow motor i Ivana koji je sve sam napravio i spakovao  - 100% isplativost  :big smile
Sto se tice upotrebne vrednosti mislim da je svima jasno i apsurdno ocekivati neke visoke perfomanse od ovakvih konvertovanih motora ali sam siguran da ce ovakav motor uspesno menjati glow od 7,5 ccm i leteti na nekom treneru bez problema sto je od njega vise nego dovoljno jer su troskovi eksploatacije mnogostruko manji u odnosu na glow.
Da li je dovoljan za neki F3A ili akro model zaista ne znam jer sve ovo je bila probna verzija i nismo stigli dovoljno da ga testiramo (bice uskoro i odgovarajuci model za njega samo  polako :)) ali Dejane veruj mi snage mu ne fali i misljenja sam da bi i 3d model odgovoarajuce tezine/raspona leteo odlicno ali ne mogu da tvrdim,vreme ce pokazati.

 (pijemo)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #12 on: March 12, 2011, 08:23:32 PM »
Svaka čast!!!!  (res)

Ovakvo motorče bih i ja voleo da imam.
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: konverzija glow-benzin
« Reply #13 on: August 08, 2011, 11:06:44 AM »
 Cestitam gospodinu sto je napravio ovaj motor.

Zanima me u medjuvremenu da li je neko pravio ovu varijantu. Da li se isplati praviti? Gde naci elektronsko palenje?
Da li ima neko neki komentar da doda ili da prokomentariseneku neku rec. Da nama pocetnicima bude lakse.
Ja sam mislio da pokusam da napravim na 5ccm.
Hvala pozzz