Author Topic: Vodic za pocetnike na struju  (Read 74976 times)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #15 on: May 14, 2009, 09:15:06 PM »
Imitacije ostaju imitacije  (fiu)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #16 on: May 14, 2009, 11:24:26 PM »
Eh, znao sam da i kinezi čitaju ovaj forum. Ukrali su mi ideju  :_D
Od sada ću da pazim šta pišem  mmmm

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #17 on: February 12, 2010, 02:39:05 PM »
Ja sam pcetnik u struju ali svu secu da sam kupio gotov model sa svim mogucim elektonika.Da budem isrkren jos neznam kako to sve radi.Znam da ima motor,speade contoler,ubec ili tako nesto i baterije.pojma nemam kako se to povezije  medju sebe.Prijatno sam se iznenadio kad model se neupali zato sto sam zaboravio palicu za gas na max,kad model pocne da sviri i motor se ugasi pa sleto nekako i svatio da sam stavio pogresnu-praznu bateriju.Pogresio sam sto sam baterie cuvao na 100%skoro mesec dana nadvor od frizidera i dve nabarele-tezak gubitak.Mislim da za te stvari nema puno.Kako se to spoi,kako funkcionise i da ljudi ne cuvaju baterie skroz pune vise vremena,da znaju da moze da im kuca izgori da to nie za.....ja.Isto i za razlicite konektore koi su problem pocetnika. Mozda sam to propustio pa ipak.
Struja jeste da preovlada ali ne u veliki akro modeli.Moja preporka pocetnike je ipak stuja pa onda ko zeli ostane veran baterie a ko zeli odma na benzin.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline kuvex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 9
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #18 on: March 05, 2011, 01:02:35 PM »
Postovanje svima!
Ja sam isto tako početnik ovde(new)! Pre svega zanimaju me elektro modeli, više helihopteri a manje-više avioni i jedrilice :)!

Čitao sam "Vodič za početnike na struju" koji je magic objavio i verujte mi da sam se iznenadio! Mislio sam da ću dobiti nek važne informacije i upute o baterijama i punjačima, šta, kako, gde, koliko, itd... kad ono ali (:sok:)!?

Možete li malo ozbiljnije da pomognete nama početnicima? To je pitanje!?

Malo više objasniti matematiku i problematiku kod izbora baterija i punjača (šta, kako, koliko, gde...)! Kada neko pročita da ima pravu sliku o tome šta će da nabavi i kako da koristi a da ne upropasi. Šta su punjači a šta balanseri (i njihova simbioza)? Kakvih sve ima baterija i punjača-balansera? I da se daju odgovori na sva ta pitanja koja muče nas početnike u elektro modelima a što se tiče baterija i punjača! Neko da to "laički" razume i prihvati u svojoj svesti!

Mislim da ovo nije kritika nego samo predlog šta je trebalo da stoji u postu "VODIČ ZA POČETNIKE NA STRUJU"
Toliko od mene, za sada ;) (bojim se ako nastavim napisaću roman;))
Pozz (<--)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #19 on: March 05, 2011, 01:34:48 PM »
Moras da imas u vidu datum kada sve je to pisano i da se mnogo toga u medjuvremenu promenilo. Informacije radi 3S od 3200mAh je u to vreme kostala 64Eur a danas bolja i kvalitetnija takva baterija kosta oko 20$. Cinjenica je da je tekst zastareo i da nema potrebe da vise stoji na vrhu liste. Mnogo toga je napisano na forumu, upravo i o onim stvarima za koje pitas, ali su rastrkane jer nisu pisane u posebnim topicima nego uglavnom kao odgovor na necije pitanje. Imas search pa sve to sto je napisano mozes uz malo truda i pronaci. Pisanje na forumu nije nicija obaveza niti zadatak vec cista dobra volja. U vreme kada sam se ja ucio o svemu tome forum je bio u zacetku i nije kod nas bilo ama bas nista da se procita nego google i sati i sati pretrage i citanja po netu.

poz
« Last Edit: March 05, 2011, 01:44:43 PM by magic »
Veljko

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #20 on: March 05, 2011, 01:45:22 PM »
Naravno da možeš da dobiješ razne odgovore i sigurno je većina stvari objašnjena samo moraš malo da potražiš, ja sam na primer 90% onoga što znam saznao na ovom forumu, pomoć ćeš uvek dobiti ali ne očekuj da se neko bavi modelarstvom umesto tebe. pozdrav

Offline VASAPAP

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #21 on: September 28, 2011, 08:56:04 AM »
Imam bateriju ,na njoj pise li-ion polimer bat :3.7v 4.26 whr .Sta to znaci.Molim ukratko kako znati koliki je kapacitet.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #22 on: September 28, 2011, 01:32:16 PM »
4.26 / 3.7 = 1150mAh

poz
Veljko

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #23 on: October 11, 2011, 06:29:51 PM »
Pozdrav društvo,

Samo sam htio da ubacim jednu malu opasku na temu nitro - elektro koju niko ne spominje,

Naime, pored zvuka koji je fakat gušt, niko ne pominje ritual pravljenja goriva, sipanja goriva, zagrijavanja motora, miris ricinusa iz auspuha, pa čak i čišćenje modela nakon bljuckanja ricinusa...
Te neke stvari glow pesimista može okarakterisati kao dosadno gubljenje vremena, ali za mene to predstavlja jedan fini ritualčić nedjeljom ujutro.

Eto, ne znam zašto sam vam ovo ispričao, ali u svakom slučaju ne može da škodi  ")
« Last Edit: October 11, 2011, 06:32:02 PM by tataBulik »

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #24 on: October 11, 2011, 08:55:59 PM »
malo promasena tema za takav post ali bih se slozio ;)

Offline mita22

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #25 on: January 26, 2012, 03:24:59 PM »
 magic imam jedno pitanje za tebe,na otvaranju ovog posta  si napisao jednu recenicu ( Ako uzmem  2 ISTE baterije i plus od jedne stavim na minus od druge (crvena na crnu), povezao sam baterije redno. Tako sam od dve 3S baterije od 2000mAh dobio jednu 6S od 2000mAh. Ili, ako bi opet te dve iste baterije povezao tako sto bih spojio plus sa plusom i minus sa minusom one bi sada bile vezane paralelno i imao bih jednu bateriju 3S od 4000mAh. Sto opet znaci da od 4 ISTE baterije 3S 2000mAh mogu naparaviti jednu 6S od 4000mAh.) a mene zanima dali bih mogao da povezem paralelno dve razlicite baterije jedna je 2s od 3200mAh a druga 2s od 4500mAh. mmmm

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #26 on: January 26, 2012, 03:35:17 PM »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #27 on: January 26, 2012, 08:04:16 PM »
... a mene zanima dali bih mogao da povezem paralelno dve razlicite baterije jedna je 2s od 3200mAh a druga 2s od 4500mAh.

Nije preporučljivo... baterije različitog kapaciteta neće se ravnomerno prazniti. U globalu, pravilo je da ako praviš komplete baterija, da uvek praviš od istog tipa baterija.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #28 on: January 20, 2013, 03:55:46 PM »
Evo jedan video o baterijama


Offline Ljuba kv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 99
Re: Vodic za pocetnike na struju
« Reply #29 on: January 20, 2013, 06:18:38 PM »
Hvala za ovaj video, sad sam pojasnio neke stvari  :mhm