Author Topic: CNC foam cutter by apaskalmmx  (Read 18095 times)

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #15 on: May 08, 2011, 05:20:46 PM »
Samo da potvrdim da Zajo e oficialni test pilot na akrobatske modele.
Svaki akro model mora prochi test niz negove ruke a tek posle toa u produkciu.

Biche puno modela, zbogom skapi carine i poshtarine za golemi paketi.

Pozdrav
Paskal

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #16 on: May 08, 2011, 05:50:32 PM »
Da nastavimo sa SUPER 400...

Vishe sliki... manje tekst...

Ovo falilo za da bude komlet.


Ovako izgleda svi delovi na edno mesto












Kabina i predni del mora malo ruchni rad so shmirglom. (plan nie bio dobar)







Spremno za isporuku - model ide za Bitola



Ovoj model kao shto sam rekao ide za Bitola kod Dragan, on che to lepo oshmrglati, nadam se ofarbati i videchemo test fly report.

Vtora veziraj od ovog modela biche odma shtom prodze testove, nadam se podobrena od prva.

Imao e dosta problema u rezhanja, stirodur e vrlo interesenaten materjal za modele (nisam znao da ima godovi kao shto ima drvo).

CNC - e ok, kad se dodze do neka para biche nadogradba sa Automatic heat computation.

Za sledechi proekt otvorichi nov post.

Sorry za loshe slike, sledechi put biche sa bolji kvalitet.

Pozdrav
Paskal

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #17 on: May 12, 2011, 12:10:23 AM »
Paskal, svaka cast!
Nisam znao da sa foam cuterom mogu da se izvedu ovakvi rezovi.
Sa ovakvom masinom mogu da se naprave mnogo ozbiljni modeli, jer kada se stirodur ili stiropor presvuku staklenim platnom ili carbonom dobija se nevjerovatna kombinacija cvrstoce i male tezine.
Samo napred, jedva cekam da vidim nove rezultate. Ja sam se dosta bavio secenjem stirodura i ubjedljivo najbolji koji sam koristio je BASF stirodur.

Pozz

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #18 on: May 12, 2011, 07:39:05 AM »
Kupio sam i kujnsku vagu.



Vaga nie sjajna no orentaciono kazhe 175 grama za svi delovi.

Jedno krilo e teshko okolu 50 grama.

Pozdrav
Paskal

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #19 on: May 12, 2011, 07:44:21 AM »
Paskal, svaka cast!
Nisam znao da sa foam cuterom mogu da se izvedu ovakvi rezovi.
Sa ovakvom masinom mogu da se naprave mnogo ozbiljni modeli, jer kada se stirodur ili stiropor presvuku staklenim platnom ili carbonom dobija se nevjerovatna kombinacija cvrstoce i male tezine.
Samo napred, jedva cekam da vidim nove rezultate. Ja sam se dosta bavio secenjem stirodura i ubjedljivo najbolji koji sam koristio je BASF stirodur.

Pozz

Tnx.

Trenutno se radi na vakum sistem za laminiranje stakleni platna i karbon. Za brzo vreme videchemo shta che biti od tog vakuma.

Pozdrav
Paskal

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #20 on: May 12, 2011, 11:16:51 AM »
Paskale da ti i ja pohvalim tvoju mašinu i lepe početne radove.  :jaki: Lepo si savladao i ono što se vidi samo indirektno, a to je crtanje u CAD programima. I ja sam se na početku upuštao u složenije konstrukcije od stirudura, ali sam shvatio da meni više odgovara princip "simple the best". Lepo je gledati kako stoje delovi na gomili, ali znaš da posao na modelu tek sada počinje. Poštanski paketi i dalje treba da stižu sa opremom za modele, ali jeste da su mnogo manji.
Što se mašine tiče, na profesionalnom je nivou. Možda mi je i to jedina primedba, da je i previše komplikovana, sa skupom mehanikom ako je namenjena samo za hobi. Linearni prenos sa kaišem mi se sviđa, ali se moglo uštedeti na prvom prenosu i motor bi se mogao staviti kao direct drive. U mikrostep modu bi rezolucija bila dovoljna. Poseban metalni stalak na podešavanje razmaka tornjeva je veoma korisno. Kada režeš uže delove bolje je približiti tornjeve i rezati sa kraćom žicom, jer se žica manje savija i rez je tačniji.
Ako imaš pitanje, slobodno mi se obrati. Samo napred.  (thumb)
Koju debljinu žice koristiš?

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #21 on: May 13, 2011, 12:11:53 AM »
Tnx tibeteagle na pohvali.

Paskale da ti i ja pohvalim tvoju mašinu i lepe početne radove.  :jaki: Lepo si savladao i ono što se vidi samo indirektno, a to je crtanje u CAD programima. I ja sam se na početku upuštao u složenije konstrukcije od stirudura, ali sam shvatio da meni više odgovara princip "simple the best". Lepo je gledati kako stoje delovi na gomili, ali znaš da posao na modelu tek sada počinje. Poštanski paketi i dalje treba da stižu sa opremom za modele, ali jeste da su mnogo manji.

Slazhem se da gradba model ne zavrshava sa izrezhani delovi, tek model pochinje da se gradi od tog momenta. Kad model biti gotov sledi faza testiranje pa korekcia gradba se dok test pilot ne kazhe da e dobar.

Što se mašine tiče, na profesionalnom je nivou. Možda mi je i to jedina primedba, da je i previše komplikovana, sa skupom mehanikom ako je namenjena samo za hobi. Linearni prenos sa kaišem mi se sviđa, ali se moglo uštedeti na prvom prenosu i motor bi se mogao staviti kao direct drive. U mikrostep modu bi rezolucija bila dovoljna. Poseban metalni stalak na podešavanje razmaka tornjeva je veoma korisno. Kada režeš uže delove bolje je približiti tornjeve i rezati sa kraćom žicom, jer se žica manje savija i rez je tačniji.
Ako imaš pitanje, slobodno mi se obrati. Samo napred.  (thumb)
Koju debljinu žice koristiš?

Shtedeo sam pare gde sam bio jak sa znanje, kupio sam kineske motore, kontrolere i napajanje.
U mehanika nisam hteo da shtedim poradi shto mi e mnogo slaba strana. Horizontalne oske na pochetok su bile izradeni direct drive, pojavili se problemi pa ondak mora na kaishe 1 : 2 da reshimo problem.

Oske josh nisam pomerava no to che biti za brzo, za mali delova je dosta bitna stvar.

Kosristim zhica od legura na kantal (mnogu malo rasteganje pri temperatura), merio sam debelino i mislim da e 0.8mm ili manje. Zica e odlichna samo shto nemam dovolno. Ljudi shto mi radili mehanika mi dale 3-4 metra i toa e se.

tibeteagle - nekoliko pitanja

Koju debelina zice koristish ti ?
Koju aplikacija koristish za rezhanje, crtanje i kreiranje g-code ?

Pozdrav
Paskal
« Last Edit: May 13, 2011, 12:15:19 AM by apaskalmmx »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #22 on: May 13, 2011, 01:02:26 AM »
Quote
Shtedeo sam pare gde sam bio jak sa znanje, kupio sam kineske motore, kontrolere i napajanje.
U mehanika nisam hteo da shtedim poradi shto mi e mnogo slaba strana. Horizontalne oske na pochetok su bile izradeni direct drive, pojavili se problemi pa ondak mora na kaishe 1 : 2 da reshimo problem.
Možda nisi prekopčao hardverski driver elekroniku u mikrostep mod.  mmmm Ili je sa 1:1 bio slabiji prenos i gubio je korak? U mikrostep modu ne gubi korak toliko. Jeftiniji kineski motori nisu tako jaki kao kvalitetniji kao recimo Oriental ili Nanotec kakve ja koristim. Tamo gde se štedi ujedno se i gubi na kvaliketu. U ovom slučaju je to slabiji magnet u motoru. Ali bitno je da sada dobro radi.


Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #23 on: May 13, 2011, 07:28:52 AM »
Možda nisi prekopčao hardverski driver elekroniku u mikrostep mod.  mmmm Ili je sa 1:1 bio slabiji prenos i gubio je korak? U mikrostep modu ne gubi korak toliko. Jeftiniji kineski motori nisu tako jaki kao kvalitetniji kao recimo Oriental ili Nanotec kakve ja koristim. Tamo gde se štedi ujedno se i gubi na kvaliketu. U ovom slučaju je to slabiji magnet u motoru. Ali bitno je da sada dobro radi.

Tachno tibeteagle gde se shtedi tamo se gubi. Mehanika su radili dechki u Kumanovo se do zavrshetak rada nisam ima pristap do mashina i neznam dali radili sa micro step, donesli takvu odluku za 1:2 poradi shto sam ja tako rekao. Reka sam dechki napravite mashna da biude dobra a za to vreme jas sam testiraa moj kontroler kod kuchi. Sad vozim na 1/16 micro step i izgleda da e dobro.

Vrlo sam se plashio zbog kontroler no ispalo da ovoj moj dobro radi, ljudi po neto kazhu razlichne stvari za ovoj tip kontroler, neki imaju mnogo problem a neki su zadovolni. Naravno, stigao so skoro nikakva dokumentacia.

Pozdrav
Paskal

Offline guga

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 106
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #24 on: May 31, 2011, 01:32:14 PM »
 mmmm

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #25 on: October 29, 2011, 10:37:45 AM »
Dragan je radio model i test fly.

Setup
Motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8621__2210N_1000Kv_Brushless_Motor.html
ECS: 30A
Elisa: 8x6
Battery: LiPo 3s 2200mah
Servos: 4X 9g
Weight: 630g - komplet so baterija

Setup radi odlichno, motor ne zagreva, let za jedna baterija trae neki 7-8 min. Dragan let 2-3 kratki letovi za jedna baterija.
Na slici se vidi da motor koj e ugraden e inrunner, a kasnie sme reshili za promena to i uzeli outrunner. (sorry nema slika od to)
Nos modela nie u plano sjajno napraven(a jas samo tako iseko) pa sledila i ruchne promene so shmirgla kako treba.
Od ovo http://www.bananahobby.com/1828.html smo uzeli stajni trap, serva, ecs i neshto sitno.

Trenutno se radi na korekcija plana, nadam se da bice i vtora verzija.

Slobodno pitajte ako neshto vas zanima.
Chekam na vashe komentare, toa mi e dosta bitno za vtora verzija.

U prodolzenje sliki od izrabotkata i video od test fly.

































































Test fly super 400


Pozdrav
Paskal

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #26 on: October 30, 2011, 09:01:02 PM »
 (res)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: CNC foam cutter by apaskalmmx
« Reply #27 on: December 16, 2013, 12:24:51 AM »
jel ovaj model uradjem do kraja?? i ima li neki novi projekat??
ex pseudonijum: sova