Author Topic: Top Flite P 47 - 100. let...  (Read 77885 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Top Flite P 47 Thunderbolt
« Reply #30 on: February 04, 2012, 11:55:44 AM »
@Misha2002, hvala! Ne, još me nije ubedio da proda prikolicu meni  mmmm Što smo pričali na temu prikolice, to je bilo da napravim sebi jedan. Ja tačno znam da će doći i taj momenat, jedino pitanje je, kad?! U svakom slučaju prioritet mi je da se upoznam sa ovakvom vrstom modela, kao i letenje istih. Pre neki dan sam rekao lepšoj polovini, da sam stigao do jednog modela, što još na početku hobija nisam ni pomislio. I ona je rekla, kao i Mirče, da tačno zna da tu još nisam završio sa željom da imam još nešto veće, još nešto bolje. Paaaaaa, videćemo...

@soprano, hvala! Ova kategorija modela je mislim nešto najlepše. Jeste da je svaki model interesantan na svoj način, ali ovi , barem za mene, su posebna priča. Izveštaja će biti svakako, samo da mi dočekamo lepo vreme.

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #31 on: February 07, 2012, 02:58:06 PM »
Zeroa možeš spakovati kao bombu, ili dodatni rezervoar za gorivo...  :_D
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 Thunderbolt
« Reply #32 on: February 07, 2012, 03:09:04 PM »
Što smo pričali na temu prikolice, to je bilo da napravim sebi jedan. Ja tačno znam da će doći i taj momenat, jedino pitanje je, kad?!

He, he, he... Ubrzo, ubrzo...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Top Flite P-47D
« Reply #33 on: August 16, 2012, 12:02:51 AM »
Kako ste već čitali, P-47 sam leteo par puta na Čeneju. Mirče ga je poleteo i sleteo, a ja sam ga leteo par puta po 8-9 min. Došlo je trenutak da vratim prijemnik Mirčetu, što je učinjeno još pre dve, tri nedelje. Danas sam stigao dotle, da ubacim moj prijemnik u model i da namestim sve na stanici...





Horizontalac, vertikalac, servo gasa, kao i prekidač za struju od motora radi kako treba, ali kod flapsova nešto neće...  mmmm
Evo snimka da vidite o čemu se radi:



Stanica je Futaba 7C, prijemnik je R617. Po uputstvu, flapsove sam stavio u kanal br.6, kako se preporučuje i u uputstvu. Na istom kanalu je potenciometar, pa to bi bilo zgodno zbog doziranja...
Ako neko ima neku ideju, ili možda tačno zna o čemu se radi, nek napiše.
Hvala unapred!

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #34 on: August 16, 2012, 12:44:47 AM »
Gabore da li mislis na ono poskakivanje flapsa? Na odrugom flapsu se to poskakivanje ne primecuje. Pokusaj da flapsove premestis na prekidac ili na neki drugi potenciometar, mozda sa tim nesto nije uredu? Mala je sansa ali probaj. A moguce je da treba samo da podesis "end points" krajnje polozaje......servoi nesto dosta zuje pa mi se cini da su pod nekim opterecenjem. Otkaci komandu sa flapsa pa proveri kako stoji u nultom polozaju. Igraj se malo sa tim.

Ali pre svega pogledaj 43. stranu upustva. Imas opciju flap-trim, pogledaj tabelu i vidi dal je tako podeseno i kod tebe.
http://manuals.hobbico.com/fut/7c-2_4ghz-manual.pdf

Javi rezultat. POzzzz
« Last Edit: August 16, 2012, 01:17:32 AM by disljenko »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #35 on: August 16, 2012, 02:14:26 AM »
Probaj da flapsove priključiš na onaj Futabin "Match Box" - EMS 10 ili već kako se zove...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #36 on: August 16, 2012, 08:58:58 AM »
Dišljenko, end point još nisam namestio, prvo sam hteo da rasporedim kanale, uputsvo sam gledao i ja, ali danas uveče ću još jednom pregledati podešavanja...
Mirče, MSA-10 je trenutno na retraktima sa svetlom za sletanje, jer to nije hteo da radi preko Y kabla. U svakom slučaju svetlo mi je manje važan, tako da prebaciću ga na kanal flapsova, pa videćemo...

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #37 on: August 16, 2012, 09:58:47 AM »
Tebra, crkao ti je servo bre, tacnije poteciometar.

Na snimku se bas cuje da se muci.

Zameni servo i resen problem.

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #38 on: August 16, 2012, 11:48:56 AM »
oK... Samo... Pre mesec dana je radio, a sad... Pa i ti si bio prisutan kad smo ga leteli... To mi nije jasno?! Mada kod elektronike sve je moguće...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #39 on: August 16, 2012, 12:29:54 PM »
Prebaci flapsove na MSA 10 bar da probaš, pa ćeš znati da li je servo u redu ili nije.

Probaj i bez Y kabela, samo sa produžnim, prvo jedan servo od flapsa potom drugi...
Ako i dalje "skače" onda je "rikno"servo, ako ne onda probaj drugačije da povežeš flapsove...

Pozdrav

Mirče


Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #40 on: August 16, 2012, 10:30:10 PM »
Gabore ako si stavio Servo Delay probaj da ga ponistis, meni se ovo dogadjalo kada mi vremena odlaska i dolaska nisu bila sinhronizovana ali da me sad ubijes ne mogu da se setim konkretnog slucaja, uglavnom kada sam ponistio Delay sve je proradilo, uspeo sam na kraju da podesim i to ali sam se zajebavao sa vremenima.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #41 on: August 17, 2012, 04:22:28 PM »
Gabore, jesi li probao flapsove? Ima li napredka?

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #42 on: August 22, 2012, 01:28:40 PM »
Gabore, jesi li probao flapsove? Ima li napredka?

Pozdrav

Mirče

Prekjuče sam resetovao stanicu pa sam počeo sve izpočetka da nameštam... Krilo sam okrenuo da stoji kako treba, a ne naopačke ( mada mislim da to ne bi trebalo da utiče na rad servoa ). Sad ja kao malo bolje, ali dešava se to da ne idu oba flapsa istu "putanju". Kako si ti to rešio? Povezao si dva servoa na Y kabel, ili si ih direktno vezao?
Na HU forumu su mi napisali da i kontakt greška zna da izaziva ovakva ponašanja... Sad mi još ostaje da potražim spoj tog dva servoa, i da ih bez Y kabla pustim preko MSA-10, pa tako u prijemnik...
Juče sam radio na Stuki, pa sam namerno P-47 malo batalio.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Top Flite P 47 - 100. let...
« Reply #43 on: August 22, 2012, 04:36:11 PM »
Da bi dobio isti hod nekih površina, prvo mora mehanički da se sve isto poveže (servoi sa kontr. površinom koja se namešta).
Kad je to odradjeno, za fino podešavanje početnog i krajnjeg položaja možeš koristiti MSA 10.

Na tvom Thunderboltu nisam imao Match Box, nego je sve bilo povezano preko stanice. Više se ne sećam, ali čini mi se da su flapsovi bili na Y kabel, a eleroni imali svaki svoj kanal u prijemniku.
Mislim da je svetlo za sletanje bilo umiksovano sa kanalom za ventil stajnog trapa (gear).
Čini mi se da sam samo tako mogao da dobijem da servo za svetlo ima veliki hod, a servo za ventil mali...

Problem je stanica za 7 kanala, kad treba mnogo toga povezati a, kanala nema...
Čika Dule je imao sličan problem sa svojom stanicom (Futaba 10 kanala), nešto nikako nije mogao a namesti.
Čak je i Dišljenko, jedared kad nam je bio u poseti, pokušavao da mu pomogne - bezuspešno...
Onda je Dišljenko na predajniku krenuo skroz iz početka, sa setingom za totalno nov model... Počeo je od imena modela, pa sve po redu i stvar je profunkcionisala...
Možda je greška u tome što si kopirao seting od nečega ranije, pa sad hoćeš da ga prilagodiš svojim (P-47) potrebama...

Nema razloga da sve ne radi jer smo leteli i sve je šljakalo. Treba samo naći gde je "kvaka"...
Možda će ti trebati još koji MSA 10. Ako treba završićemo to sa Stivom dok si "rek'o keks"...

Žao mi je što se "patiš"...

Pozdrav

Mirče


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Top Flite P-47D
« Reply #44 on: August 22, 2012, 08:42:00 PM »
Ma mora da bude sve oK, nisam ni rekao da nešto ne valja... Već moram naći kao što pišeš, "kvaku"... Inače i eleroni su na jenom kanalu samo ( dovoljno je bilo da ubodem jedan kabel u odgovarajući konektor i radila su oba elerona)... Pogledao sam ja usput, možda ću da odsečem onaj vez u krilu, pa da vidim tačno koji kabel gde ide... Sad par dana neću sa tim "igrati" jer imam nekih drugih obaveza. A kad počnem raditi, pa me zovu, pa ostavim sve na pola sat, sat vremena, ni ne znam gde sam stao. Ali nema veze, ima da ga rešim.
Ima tu još dva kabla, koji, da me ubiješ ne bih znao gde su bili. Ostale sam označio sve. Slikaću i to pa ću postaviti ovde.
Inače kao što je bilo i ranije, horizontalac, vertikalac + zadnji točak su u funkciji, kao i servo gasa + prekidač od motora.