Author Topic: Yak 55 SP  (Read 20784 times)

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #15 on: January 29, 2010, 03:05:52 PM »
Jedno za sve pitanje u vezi servoa za Yak-a.

Koliko sam shvatio, svi ste stavili servoe standardne veličine. Sa druge strane, koliko vidim na Rcgroups i na još nekim primerima, stavljaju mini MG servoe, poput:

http://www.modelflight.com.au/jr_rc/jr_ds_3405_servo.htm
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXN667&P=FR
http://www.rcdude.com/servlet/the-906/Hyperion-Atlas-Digital-Servo/Detail

E sad, ima dva razloga zbog kojih pitam ovo. Prvi je čisto praktično/finansijski, imam 4 Inolab HG-D260MG mini servoa koja sam bio namenio za Elementa, i u međuvremenu promenio izbor modela sa Elementa u Yaka. Drugi razlog je što sam primetio da recimo ukupna razlika u težini 4 komada HG-D260MG i HG-D650HB je oko 80g.
Napomenuo bih da će Yak dobiti malo lakši power setup, TGY SK 42-60 500Kv, TR Plush 80A, 5S i 15x8 kao i da je cilj 3D letenje.

Dakle znimaju me vaša mišljenja u odnosu na dva servoa na Yaku, i razlozi zbog kojih mislite tako.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Yak 55 SP
« Reply #16 on: January 29, 2010, 05:32:02 PM »
Brainstorm,

Ja imam takav model i standard servoe (velicine) MG oko 7kg*cm, 5065SK, 16*10 elisa, 6S 4000mAh, tezak skoro 3kg.

I mogu da kazem da model, za razliku od neke sebart katane 30 moze da padne u kovit sto mi se ne svidja...

Ima previse snage, leti brzo - bespotrebno.

Da je malo laksi (recimo da ima 2.5kg) skoro da nebi mogao da padne u kovit (osim ako ne komandujes isti - sto ne racunam za kovit, jer ako se model sam vadi iz kovita u trenutku momenta, kakav je to kovit).

Sa tim servoima koje imam model u trenutku momenta pravi valjak nenormalnom brzinom, tako da mi se cini da bi manji servoi od recimo 4kg*cm momenta bili OK.

I ja sam gledao bas taj motor da zamenim ovaj sto imam.

Rekao bih iz ove perspektive da je "setup" koji si naveo bas odgovarajuci.

pozzzzz

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #17 on: January 29, 2010, 05:53:19 PM »
Hvala na iskustvu!
Pa, mogu ti reći da sam pročitao taj thread na RC groups od početka do kraja i koliko vidim uglavnom se trude da model na poletanju bude što lakši. Čak se ne libe i da stave lakše komponente, koje će biti i na gornjim granicama struja, napona i naprezanja. Takođe staviće i baterije manjih kapaciteta koje onda "cede" do krajnjih granica za nekih 6-7 minuta leta, i opet sve kako bi bio što lakši.
Mislim da je to možda malo krajnost, kao što (ako sam te dobro razumeo) i ti misliš da je setup koji si ti koristio previše za ovaj model.
Pošto sam ja još pride i relativno nov u ovome i planiram opušten let sa peglanjem standardnih figura i sa kratkim izletima u 3D, mislim da ću ići sa tim servoima koje imam, pa ćemo videti kako će to ispasti.
Ako baš bude trebalo više olova u rep da ide, možda u nekom momentu zamenim repne servoe sa ovim težim, bolje jači servo nego olovo.
Bilo bi sjajno da se sa ovim Yakovima nađemo ove sezone u BGu ili na Čeneju, pa da malo razmenimo iskustva uživo.

Bane

Offline art-tech

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Yak 55 SP
« Reply #18 on: May 23, 2010, 03:52:06 PM »
Lazo ako bi se odlucio za taj model koje bi mi komponente bile potrebne ali iskljucivo iz HK.
(plz) unapred hvala.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Yak 55 SP
« Reply #19 on: May 23, 2010, 04:46:51 PM »
Što se mene tiče, ja sam veoma zadovoljan sa setupom koji sam pobrojao na početku videa na prvoj strani ovog topica. Samo sam zamenio u ESC, i sada je u njemu http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10331&Product_Name=Turnigy__Brushless_ESC_85A_w/_4A_SBEC .
Može da se ceo setup iskombinuje da bude nešto lakši. Kombinacija kuju je naveo Brainstorm bi mogla dobro da odradi posao, jedino što bih ja stavio recimo 16x8 elisu. Ušteda na težini bi mogao da bude i do dvestotinjak grama.
Kada sam ja komponovao setup, jedan od veoma bitnih elemenata koji su me rukovodili je bila i estetika. Naime, avionima koji imaju u nosu zvezdaste motore, odnosno kapotaže kao za zvezdaste motore, mnogo lepše leže elise malko izdašnijih dimenzija (do duše, za to postoje dobri i aerodinamički, a ne samo estetski razlozi). Kada takvom avionu staviš manju elisu, izgleda siroma ko pile u gojzericama. To recimo nije tako izraženo kod aviona koji imaju kapotaže za bokser, V, ili linijske motore.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #20 on: June 16, 2010, 01:33:49 PM »
Yak je poleteo juče! Sve je prošlo super, let je bio 'dosadan' što je u ovom slučaju odlična vest. Kratko poletanje, par klikova trimovanja i 7-8 školskih krugova i sjajno sletanje. Vrlo sam zadovoljan za prvi put, i to prvi put sa modelom od 1.5m.

Težina modela na poletanju je na kraju izašla na 2580g, bez olova na repu. CG je takav da je model vrlo malo nosat što mi je prijalo za prvi let.

Setup je na kraju izašao na sledeće:
- Scorpion 4020-12
- APC 15x8 thin electric
- Turnigy Plush 80A
- Turnigy 3600mAh 5S 30C
- HGD digital 260MG MetalGear Servo, 4 kom

Mereno sa Watt's UP, na 100% gasa i punom baterijom vuče oko 50A i oko 1kW. Nisam merio obrtaje još.

Vrlo kratko sam leteo možda 5 minuta, sve vreme sa 50% gasa ili manje. Na punjenju sam vratio u bateriju (Tgy 3600mAh 5S) oko 2000mAh. Malo mi je to mnogo, ali obzirom da je bilo dosta testiranja, turiranja i proba, moguće da baš nije bila skroz puna na početku.
Moraću to malo podrobnije da testiram nakon narednih letova.

Evo i par slika:






Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Yak 55 SP
« Reply #21 on: June 16, 2010, 03:10:27 PM »
Bane,  (pijemo)  za model! Nadam se da ću ga videti uskoro i uživo u  (<--) pošto i ja mozgam šta bi moglo da bude moj sledeći model. Vidimo se uskoro na Čeneju...

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #22 on: June 16, 2010, 03:18:12 PM »
Hvala Gabore!

Toplo ti preporučujem bilo šta od Sebart-a. Pogledaj samo kakvi lepotani! Po svoj prilici ovaj Yak je u dobroj meri kopiran dizajn Sebart SU29, a po svemu sudeći i proizvodnja je bila u istoj (kineskoj) fabrici tako da je Yak kao proizvod ispao odličan. Mislim da ga ima još u Lindingeru...

Ono što se meni sviđa kod Sebart modela, osim što su stvarno vrhunski i po dizajnu i po proizvodnji, je da su u ovim krajevima dosta dostupni tako da se i delovi mogu nabaviti što je veliki plus za nas.

Vidimo se na Čeneju...


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Yak 55 SP
« Reply #23 on: June 16, 2010, 04:32:19 PM »
Bane, neka je sa srećom. Aj da ih malo trkamo:




 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #24 on: June 16, 2010, 07:10:49 PM »
Bane, neka je sa srećom. Aj da ih malo trkamo:


Hvala Lazo!
Malo će trkanje da sačeka da se Yakče i ja malo bolje upoznamo ali kada mi uđe u prste, možemo da probamo!
 (<--)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Yak 55 SP
« Reply #25 on: June 17, 2010, 12:15:24 AM »
sve cestitke bane.
ko zna? mozda ubedis i onog sa tvoje desne strane
da nabavi jedan ovakav elektro model.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Yak 55 SP
« Reply #26 on: June 17, 2010, 12:18:12 AM »
E to čudo bi vol'o da vidim.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Yak 55 SP
« Reply #27 on: June 17, 2010, 08:05:38 AM »
Cestitam Bane!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Yak 55 SP
« Reply #28 on: June 17, 2010, 08:17:11 AM »
Model je  (yay)
Najiskrenije čestitke i neka te sreća prati ;)  (<--) (<--)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55 SP
« Reply #29 on: June 17, 2010, 08:45:38 AM »
Hvala svima!  (pijemo)