Author Topic: Moj prvi elektro...  (Read 3691 times)

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Moj prvi elektro...
« on: April 28, 2011, 07:37:26 PM »
Kako u poslednje vreme sve manje i manje letim, a i kad odem na pistu te zeza svecica, te zeza karburator, te nesto trece, i na kraju od 5 odlaska na pistu ja 2 puta uspem da poletim:), odlucio da napravim nesto "za pod mishke". Svideo mi se Tibeteagle-ov Pinkfire i po uzori na njegov model napravio svoj.
Model je neki scale od MXS-R.
Trup je od stirodura
Krilo je od stiropora i stirodura. Naime, jezgro sam napravio od stiropora a potom iseko tablu stirodura debljine 3mm, njome oblozio prethodno iseceno krilo od stiropora. Ne pitajte me zasto sam ovo radio:)
Trap sam izlio od poliestra.
Mislim da je tezina mogla da se smanji bar za 100gr ali zbog ovih zajebancija sa krilom i malo tezih tockova jer nisam imao lakse ispalo je oko 900gr.

Raspon: 103cm
Tezina: 930gr
Motor: KDA2220L
ESC: Turnigy 25A
Baterija:2200mAh 3S
Prop: 10x5
...

Prvi test je prosao super. Bilo je mnogo vetra,  a vec je kasno tak oda nisam smeo vise od jednog leta ali nadam se da ce biti vise za vikend. Na zalost nema klipa jer sam bio sam, ali sledeci put ce biti i klipa.


Evo i slikica...

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Moj prvi elektro...
« Reply #1 on: April 28, 2011, 07:55:29 PM »








Offline dule-le

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 68
Re: Moj prvi elektro...
« Reply #2 on: May 02, 2011, 05:45:46 PM »
Lepo modelce,a lepo i leti! (<--)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Moj prvi elektro...
« Reply #3 on: May 02, 2011, 09:27:38 PM »
Sada sam tek video. Bravo na lepom modelu  :)aplauz Ako ti je prvi rad i leti dobro onda još jedan  :)aplauz za trud, strpljenje, preciznost, umeće.
Nego ono oblaganje stiropola sa stirodur listom je baš dobra ideja. Malo je pipljiv rad, ali se dobije bolja završna površina i nešto lakše krilo. Završetak krila je isto lep i koristan detalj. Ne vidim gde ti je akumulator i ne mogu da procenim gde može da bude težište. Malo je duži nos, odnosno trup od krila do motora nego obično. Podesi težište gde treba da je kod ovakvih modela, čisto da ti leti bolje kako treba.
Drago mi je da su ti neki moji modeli poslužili kao uzor.  ;namig
« Last Edit: May 02, 2011, 09:29:15 PM by tibeteagle »

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Moj prvi elektro...
« Reply #4 on: May 02, 2011, 10:46:52 PM »
Hvala Dule, i hvala Tibeteagle! Ovo mi je prvi elektro model, i prvi od stiropora, tj. stirodura, ali nije prvi model:)

Baterija je odmah posle krila, najveci poklopac i sa najvise rupica, a tezizste je nesto malo ispred trecine krila. Gde bi trebalo da bude kod ovih modela?
Model je vrlo nestabilan po pitanju dubine, slusa komande ali je i dosta nestabilan, bar ja nisam naviko na ovakve modele.

Sto se tice oblaganja upravo zato sam ga i ja oblagao. Nije mi se svidelo kako je ispalo sa stirporom pa sam ga oblozio tablom stirodura.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Moj prvi elektro...
« Reply #5 on: May 03, 2011, 12:17:18 AM »
Ako ti oblina profil krila liči na ovaj profil,

onda težište treba da je na oko 33% od prednje ivice profila. Ako je napred, onda balansiraj sa nekim tegom na repu. Koliko se vidi sa slike, krilo je malo više ravno od dole i gore. I to može da prouzrokuje osetljivost na komandu visine. Ako je visinska komanda osetljiva, smanji hod na +- 15 stepeni ili +- 25 stepeni i stavi servo visine na eksponencijanu vrenost na oko -60%. Model ti je lagan i ima dovoljno veliku pomičnu površinu za visinsku komandu, pa dok se ne navikneš, leti tako.
Poluga servoa i poluga na eleronima u neutralnom položaju treba da zatvaraju pravi ugao sa rudom. Ovde se vidi da ti nije baš pravi ugao sa krakom servoa  :'(

Svaki linkage na modelu treba da je tako.
 ;namig

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Moj prvi elektro...
« Reply #6 on: May 28, 2011, 02:51:15 PM »
Koju farbu si koristio?