Author Topic: Meister Scale P 47  (Read 138572 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #30 on: October 08, 2011, 12:11:45 AM »
Dišljenko, firme koje prave propratnu opremu, u ovom slučaju trapove, uglavnom saradjuju sa proizvodjačima kitova. Zato su na planovima nacrtani trapovi oderdjenih firmi.
Za Hellcat-a na planu je predvidjen Robart, što ne znači da Siera nema trapove za ovaj model.
Sve u svemu, kod Meisterovog P 47, sem Sierinih nema u ponudi drugih trapova.

Za repni točak nude se i Robart i Siera, ali razlika u ceni je mala, a Sierin je mnogo bolji, pa sam se odlučio za Sieru...
Treba da stigne sa kapotažom...


Mišo, bez obzir što je model veći, ne bi trebao da bude teži. Nadam se da neće preći 20 kila, a tu je MVVS sasvim dovoljam
Na Meisterovom Thunderboltu je profil sa ravnim donjim delom i to u mnogome utiče na letne karakteristike. Nije sve u težini...


Popodne sam malo slagao delove...








Kad sam se "upetljao ko pile u kučinu", gledajući šta je za šta, rešio sam da sve delove lepo stavim na tabake sa nacrtanim delovima.



Učinilo mi se da neki fale i kad sam poredjao sve na svoje mesto, video sam da neke stvari stvarno nisam dobio.











Poslao sam Dinu mail, pa ćemo videti šta će biti...


Malo sam "studirao" planove i utisak mi je da su Zirolijevi mnogo jasnije nacrtani. Uz planove kako se postavljaju rebra ima i dosta propratnih crteža koj prikazuju detalje.
Kod Meisterovih planova to fali...
Meister daje pisano uputstvo, kako se koji deo pravi i sudeći po svemu, moraću ga pažljivo čitati, da ne bi na kraju bilo "viška delova"...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 08, 2011, 12:20:21 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #31 on: October 09, 2011, 10:47:00 PM »
Počeli su radovi na Meisterovom P 47...
Polako "skontavam" šta kako ide, ali da budem iskren, najveća pomoć oko pojašnjenja, ipak mi je Internet i par, malo bolje slikama propraćenih topika o izradi ovog modela.
Moram konstatovati da su Zirolijevi planovi mnogo jasnije nacrtani. Kod Zirolija, sem projekcija sa više strana, prikazani su i materijali od čega je koji deo napravljen, tako da vam je odmah jasno šta je od špera, a šta od balze...


Da bih malo "smanjio" gomilu delova, krenuo sam sa izradom horizontalca. Ovde je plan prilično jasan i nije bilo nikakvih probema...



Horizontalac se pravi uspravno i potom se plankira.







Za razliku od Zirolijevih horizontalnih stabilizatora, ovaj nema predvidjenu nikakvu ramenjaču...
Ovaj deo je za sada odložen do daljnjeg...


Prilično lak i jednostavan posao je i oko izrade pokretnog dela vertikalnog stabilizatora...
Plan izgleda ovako...





Našao sam dve balze koje čine ploču na koju se lepe rebra. Balze se moraju medjusobno zalepiti...





Postavio sam plank na plan i to je bilo to...



Ćošak koji je bio odlomljen sam "okrpio" sa parčetom 1,5 mm balze, potom sam obeležio gde se postavljaju polu rebra i prilepio ih super lepkom...



I ovaj deo sam odložio do daljnjeg...


E, sad počinje "igranka"...

Rešio sam da počnem sa izradom trupa i prvo sam morao da napravim "rešetku" na koju se postavljeju rebra.
Ovaj deo izrade je sličan Zirilijevoj konepciji...

Meister je za rešetku namenio balzu dimenzije 10x10 mm.
Na netu sam čitao da je jedan Belgijanac ipak malo pojačao ovaj deo, pa sam primenio njegovu "tehniku".

Umesto balze 10x10 mm rešio sam da napravim sam "sendvič" konstrukciju. Unutrašnji deo bi bio od 2 čamove letvice 10x2 mm - ukupno 4 mm, a sa spoljne strane bi došla balza od 3 mm. Sve u svemu širina je 10 mm.

Pošto je dužina rešetke 1740 mm, prvo sam napravio 4 dela od čamovih letvica. Svaki deo se sastojao od dve letvice koje su medjusobno zalepljene, ali je jedna kraća u odnosu na drugu za 100 mm,
Kad su ova 4 dela bila gotova, medjusobno sam ih zalepio, povezujući ih tim velikim preklopom. Tako sam dobio dve čamove letvice 1740x10x4 mm.



Na njih je sa svake strane došla letvica od 3 mm balze...





Potom je "palo" šmirglanje viška balze...



...i na kraju su letvice bile željene dimenzije...




Plan od rešetke je postavljen na radnu ploču, stavljen je providni najlon preko plana i vreme je da se postave prve letvice.
Leva i desna letvica, povezane su sa poprečnim letvicama, koje sam ostavio po planu, 10x10 mm.







Svi spojevi su "brucenzi" ili srpski "u brucu"... To je specijalna mera JUS-a...


Pozdrav

Mirče

 


 

 

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale P 47
« Reply #32 on: October 09, 2011, 10:57:04 PM »
e pa neka je sa srecom pocetak gradnje, i da ga na prolece poletis.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #33 on: October 11, 2011, 12:50:42 AM »
Hvala Mišo... Nisam siguran da će poleteti baš na proleće, ali do septembra garant.

Sinoć je "treća smena" napravila o polepila trouglove od avio špera debljine 1,2 mm, na svim spojevima "rešetke".

Plan za danas je bio da se postave rebra na trup.

Ljudi moji al' je ovaj Thunderbolt "gimnastika za mozak".
Plan (pogotovo za trup) je katastrofa... Tekst sa uputstvom "ko razume shvatiće"... Delovi imaju neke svoje oznake, kojih nema nigde na planu...
Puzle su "sitan doživljaj" za sastavljanje u odnosu na ovo...

Opet sam gledao Internet u nadi da ću "navatati" kako su ljudi pravili trup, ali k'o za inat, skoro na svim topicima trup je već poprilično odradjen i nema mnogo slika oko samog početka gradnje.

Zato sam rešio da koristim deo iskustva od Zirolijevih projekata i krenem sa postavljanjem svh rebara, a potom, videćemo...
Problem može da se javi ako se previdi nešto, pa posle treba da "budžiš" deo koji se mogao lako postaviti.

Za sada imam dosta nedoumica, pogotovo oko postavljanja servoa za horizontalac, da li da ih stavim nazad u trup (ispod horizontalca) ili da ih postavim skroz napred pa povežem sa kormilima čeličnim žicama (kao na Hellcat-u).
Ovo ću morati da razrešim za dan - dva, jer neću moći da nastavim sa radovima na trupu...


Neka rebra od trupa napravljena su iz leve i desne polovine, pa sam ih prvo morao spojiti. Za lepljenje sam koristio Henkelov Expres beli lepak (lepak za drvo).

Rešetku sam stavio na 4 nosača, kako bih dobio visinu za postavljanje rebara.



Žljebove na rebrima sam morao malo da doteram i sva rebrasam prvo "na suvo" - bez lepka, postavio na svoje mesto...




Na Internetu sam našao da je jedan Belgijanac olakšao "gomilu" rebara u zadnjem delu trupa. Rebra su stvarno velika i može da se skine dosta težine, koja je naravno iza težišta modela.
Olakšao sam četiri rebra...





Posle prvog, "kantar" je pokazao 30 grama...



Drugo, treće, četvrto...



...na kraju su rebra na trupu izgledala ovako:



Vaga se zaustavila na malo više od 100 grama...




Pošto je sve bilo u redu, polepio sam sva rebra za rešetku.

Morao sam rešetku malo da izšmirglam sa spoljne strane, pošto je bila šira od rebara. Ovo nije bio problem jer je taj deo od balze i lako se skinuo...




E, a šta sad?
Uputstvo kaže da je došlo vreme da se postavi prvi plank. Mora veoma da se vodi računa sa de rešetka ne iskrivi ili izvitoperi, pa sam "nivelisanju" posvetio dosta pažnje.
Da bi bio 100% siguran da je sve OK, na sam plan sam prvo postavio dati plank da još jednom proverim kako treba da stoji...



Potom sam zalepio plank na trup, ali samo na rešetku, ne i na rebra. Uputstvo tako kaže...






Sutra nastavak radova...

Pozdrav

Mirče 

« Last Edit: October 11, 2011, 01:02:02 AM by mirce »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Meister Scale P 47
« Reply #34 on: October 11, 2011, 09:06:47 PM »
 mmmm vidim ja da će se ići u nabavku štipaljki  :hehe
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #35 on: October 12, 2011, 11:22:40 PM »
Pošto je prvi plank prilepljen na rešetku od trupa, postavio sam i sledeća dva, koja idu u produžetku. U Meister-u su smislili da se ti plankovi, za sada, zalepe samo uz rešetku.

Bilo je veoma bitno sa da se tačno odredi položaj prednjeg planka, jer od njega se dalje lepe svi ostali plankovi.
U krivini, koju formiraju plankovi na bočnim stranama trupa, nalegaće krilo. Krilo se postavlja na tačno oderdjeno mesto, tako da krivina koja se dobije na bočnim stranama trupa treba biti apsolutno na svom mestu. Ne kažem, može se to naknadno doterati, ali...

Pošto je sve premereno i prvi plankovi postavljeni na trup, prešao sam da tačno podešavanje 4 nosača trupa spram ploče radnog stola.

Po sredini radne ploče sam povukao pravu liniju. Na svakom nosaču sam sa obe strane, iscrtao linije tačno po sredini.











Nakon toga sam na nosače postavio trup i nosače prislonio uz prvo, zadnje i dva rebra na sredini.
Potom sam izbušio rupe i nosače stegao uz radnu ploču.
Gledao sam da svako rebro koje je uz nosač bude tačno na sredini. Time sam dobio da trup bude prav...








Sledeći korak je bio da izmerim visinu od radne ploče do rešetke trupa. Visina je morala sa svake strane, skroz po celoj dužini da bude ista. Tako je namešteno da se trup ne izvitoperi...
Nakon toga sam sa stegama ceo trup "momački" fiksirao za nosače. Više nije bilo mrdanja...






Uputstvo kaže da se prvo zalepe zadnji plankovi uz rebra trupa. Tako sam i učinio.
Pošto su plankovi od 3 mm balze, prskalicom sam ih nakvasio da ih lakše oblikovao spram rebara, pa sam ih zalepio belim lepkom. Prvo jednu, potom i drugu stranu...
Ujedno je zalepljen i mali deo prednjeg planka do rebra gde će biti izlazna ivica krila...





Kada se sve skroz osušilo pristupio sam lepljenju prednjih plankova... Ali...

Na mestu gde dolazi krilo, prednji plankovi su "podebljani sa još dva sloja 3 mm balze, sa svake strane...
To se vidi na slici gde ima "prostor" izmedju rebara i planka...



Znači, prvo sam morao da spremim te delove, pa da ih lepo upasujem da "unidju" izmedju planka i rabara i tek kad je sve bilo spremno, pristupio sam njihovom lepljenju.

Pošto ovde trup ima radijus, sve delove sam morao da kvasim, plank na trupu prskalicom, a delove koji se ubacuju vrelom vodom u kadi.
Radio sam prvo jednu, pa sutradan drugu stranu...
Ploče koje sam ubacivao namazao sam skroz sa belim lepkom i sve je ulepljeno usklopu. Trebalo je dosta čioda i štipaljki...     









Na kraju, da ne dužim, kad se sve osušilo, skinuo sam trup sa nosača dobio sam jednu veoma jaku, a relativno (za ovu veličinu) laku konstrukciju. Ne moram reći da se ništa nije ni iskrivilo ni izvitoperilo...







Koliko je "skalamerija" velika, procenite sami...




Radove sad nastavljam sa provlačenjem bovdena za horizontalac. Odlučio sa da koristim isti sistem kao i na Hellcat-u, znači servoi dubine idu napred u trup.

Danas mi je stigla i druga kutija od Dina, sa kapotažom, kokpitom i Sierinim mehanizmom za repni točak. Naravno, da nije moglo proći bez peripetija na carini (Dino nije stavio račun unutra), pa u "prvom pokušaju" nisam dobio robu. No, tokom dana Dino mi je poslao račun i ujutro odoh na poštu po paket...


Toliko za sada...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #36 on: October 14, 2011, 12:36:35 AM »
Jutros odmah u 8, čim su otvorili kancelariju carinske službe na pošti u Novom Sadu, odneo sam Dinov račun koji mi je poslao juče. Šefica ga je samo letimično pogledala i već oko 10 sam dobio paket.

U kutiji su bile tri stvari, kapotaž, plastični delovi za kabinu i Sierin mehanizam za repni točak.

Kapotaž je prilično veliki, veoma je čvrst, nije baš lak, ali svakako uvek na prednji deo modela treba dodavati olova, pa je težina na prednjem delu dobrodošla.



Kapotaž na svom prednjem kraju ima ispupčenje u čijem centru treba da izlazi osovina motora.



Kad se motor jednom montira ceo prednji deo se odstrani, i na to mesto može da se postavi "dummy engine".
Klapne su izlivene u "zatvorenom položaju" tako da će i tu biti posla da se sve prvo odseku a potom nameste da se mogu otvarati i zatvarati...



U unutrašnji deo kapotaža, odmah iza klapni, dolazi veliko rebro od špera, koje sem što ukruti kapotaž, služi i za njegovo fiksiranje za trup, postavljane šarkica klapni i servoa za otvaranje i zatvaranje istih...




Plastika od kokpita je slična onoj koja je montirana na prvom Hellcat-u kojeg sam pravio. Izlivena je od plastike kao što su čaše za jogurt.







Nisam otvarao kesu, ali čini mi se da su delovi preciznije napravljeni. Najlepše je što je od Hellcat-ovog kokpita, ovaj više od 3 puta jeftiniji...


I na kraju "šlag na tortu" je Sierin mehanizam za repni točak. Kao i sve što dolazi iz te firme i ovo je vrhunskog kvaliteta. Svi delovi su od aluminijuma, odradjeni na glodalici iz jednog komada...









Iako je robusne konstrukcije, trap uopšte nije težak. Na slici je težina sa točkom...



Genijalno je smišljen sistem za centriranje točka prilikom uvlačenja u trup.





Skoro celo popodne sam smišljao, razmeravao i po malo seckao rebra na trupu, kombinujući kako da ugradim točak. Naravno na planu nema "ni slike ni reči" kako da se ovo odradi...
Trebalo je dosta toga da se uklopi, konstrukcija mora biti čvrsta, relativno laka, zgodna za manipulaciju i poneki servis.

Predveče se u radionici skupila skoro cela ekipa...
Bane je došao da na svom modelu "udari" zadnji glanc pred subotnje takmičenje...
Čika Dule i Bata su došli u "vizitu"...
Jole i Sale su nam se pridružili kasnije...

Svi su po malo gledali kako da sve one malo pre pomenute zahteve sprovedemo u delo...
Čika Dule i Bata su imali svoje vizije, i uz malo mojih ideja, došli smo do rešenja zajedničkim snagama...


Pred zadnje rebro sam morao da isečem po sredini da bi trap mogao da prodje.

Napravljena je pločica od tvdog avio špera i u nju će se ušrafiti trap...




Na rebro ispred predzadnjeg postavljena je letvica od tvrdog drveta, na koju će se zalepiti prednja strana pločice


Zadnji deo plčice ulazi u žljebove na predzadnjem rebru...


Sve ove slike su napravljene na trupu koji stoji natraške.

Kad se trup okrene repni točak stoji ovako:






 

Sad odoh na spavanje, ujutro, pravac Pešta, malo "da mu ga dam" po delovima, u subotu IMAC, u nedelju se vraćamo Thunderboltu...
Kao što vidite, nije lako sve to izdržati, velike su to obaveze i odgovornosti... ;namig

Pozdrav

Mirče   

« Last Edit: October 14, 2011, 12:40:48 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale P 47
« Reply #37 on: October 14, 2011, 07:53:14 AM »
repni rocak izgleda fenomenalno. jesi li vec smislio kako ces raditi poklopce tockova ili je jos uvek rano za taj deo?

u majskom broju je clanak o ovom thunderboltu.
http://www.rchelidergisi.com/yabanci_dergi/model_airplane_news/model_airplane_news.html
« Last Edit: October 14, 2011, 09:04:11 AM by misha »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale P 47
« Reply #38 on: October 14, 2011, 08:03:00 AM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #39 on: October 18, 2011, 02:04:19 PM »
Evo šta se radilo u zadnja dva dana.
Kad pogledate, možda nije Bog zna šta, ali opet sam dosta vremena potrošio u "mozganju".
Koliko god ovaj model bio veliki, nije jednostavno rasporediti sve delove. Težim da sve elemente stavim što više napred u trupu.
Za sada sve izgleda lako, ali treba znati da kad se gornji deo trupa izplankira, prilaz delovima će biti samo iz prostora gde dolaze krila. Zato, treba "misliti unapred"...

Teoretski, sa Thundrbolt-om bi trebalo da bude manje "problema" oko težišta, nego sa Hellcat-om, jer je model duži ispred težišta, pa je krak na kojem je motor, elisa, spiner, veći.

Rešio sam da sve repne servoe stavim skroz napred u trupu. Na Hellcat-u se sistem sa čeličnim žicama pokazao savršenim, pa ću ga primenim i na ovom modelu.
Veoma je bitno da se spoljne plastične cevčice (bužir) postave da stoje pravo ili sa blagim radijusima. Omašili se ovo, metalna šipka od 2 mm neće lako kliziti.

Da bih znao kako da provučem plastike bovdena, na plan sam prislonio polugicu za komandu.





Kad sam krenuo da "kombinuje" kako da postavim bužire, video sam da je mnogo bolje da levi servo pokreće desni horizontalac i obrnuto, jer tako plastike stoje apsolutno pravo u modelu.



Mali problem je bio što se servoi nalaze oko 5-6 cm niže od mesta gde izlaze bužiri na zadnjem delu trupa, pa sam morao da razmeravam i po vertikali.
Na prednjem delu sam postavio dve letvice i u njih će se ušrafiti servoi.



Letvice (čamovina 15x5 mm) ujedno služe i kao nosač ploče na kojoj će se nalaziti rezervoar.

Za horizontalce ću koristiti provereno dobre Hitec 645 MG servoe.
To su analogni servoi sa vučnom silom od 10,5 kg na 6V. Svaka polovina horizontalca će imati po jedan servo.


Pošto je ovo odradjeno, namestio sam rezervoar za gorivo. Trudio sam se da ga "zavučem" skroz do prvog rebra - "firewall-a".



Rezervoar je Dubro od 0,95 l. Sa njim MVVS 80 garantovano radi više od 15 minuta.


Boce za pneumatiku su bile sledeće na redu. Sierini vazdušni cilindri su "ogromni", a tu je u pneu repni točak, tako da sistem mora imati dve velike Robartove boce.
E sad, gde ih smestiti? Probaj ovde, probaj onde... Na kraju sam ih stavio uz bočne stranice trupa, pored rezervoara za gorivo.
Boce su lake i dovoljni su nosači od tvrdog stirodura. Boce će biti stegnute sa čičak trakama.







Da bih mogao da finalno fiksiram i ulepim bužire, morao sam da zalepim prve plankove iznad rešeke. Pre toda sam iskrojio sve letvice od balze na koje će plankovi da naležu, ali ulepio sam samo prve na koje se naslanjaju malo pre pomenuti plankovi.
Meister je "lukavo" smislio, da se plankovi trupa, koje sam dobio u kitu, naslanjaju od polovine do polovine svake letvice. Tako svaki plank prati oblik trupa...







Srećom pa sam pre neki dan u Madjarskoj kupio još jednu kutiju čioda. Bilo ih je taman...




Repni točak je fiksiran na nosač, a ovaj je zalepjen na trup...






Postavljen je i patos kabine...




Za sada toliko. Odoh sad da ulepim bužire...

Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: October 18, 2011, 02:08:10 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #40 on: October 21, 2011, 12:58:41 AM »
U zadnja dva dana odradjena je "gomila" sitnih detalja na modelu. Sve to polako vodi ka plankiranju trupa i početku izrade krila...

Sa zadnje strane fire wall-a postavljena je mala konstrukcija u koji dodje prednji deo rezervoara za gorivo. On ne dozvoljava da se tank pomera levo desno.





Sam tank će fiksirati dve čičak trake (na slici je samo zadnja), a od nazad (na ono parče ploče koja je u produžetku tanka) doći će još jedna mala drvena konstrukcija koja će onemogućiti rezervoaru da se pomera u nazad...
Time su radovi vezani za rezervoar za sada gotovi. Gde će izlaziti tigonska creva za odušak i karburator biće odredjeno naknadno...


Da bih mogao da plankiram trup prvo moraju da se postave bovdeni za komande repnih površina. Za horizontalce su namešteni pre neki dan.

Pre odredjivanja kuda će ići komande za vertikalac i upravljanje repnim točkom, morao sam da odredim mesto za njihov servo.
Težeći da sve delove probam da stavim što je god moguće napred, morao sam opet da smišljam kako da te iste delove mogu po potrebi vadim radi pregleda i servisa.

Baterije su najteže i one moraju ići skroz do fire wall-a.

Do fire wall-a je i rezervoar. On je praktično iznad baterija...

Pošto rezervoar stoji u sredini trupa, iza njega bi bilo "zgodno" da se postavi servo za vertikalac. Ali, ako zalepim još koju poprečnu letvicu, neću moći da stavljam i vadim boce za pneumatiku trapova.
Stoga sam smislio da napravim montažno - demontažnu ploču i na nju sa prednje strane fiksiram baterije, a u produžetku postavm servo vertikalca.
Tako je i odradjeno...









Pošto ova ploča stoji natraške u odnosu na položaj trupa na slici, sa prednje strane, na sam fire wall sam zalepio jednu letvicu na koju se ploča nasloni.
Sama ploča je fiksirana sa šrafovima, napred dva mašinska, a sa zadnje strane tri za drvo. Znači, ceo ovaj nosač, po potrebi, moguće je skinuti...


Pošto je ovo odradjeno, odredio sam smer sajli za pokretanje repnog točka. Ispostavilo se da je to bilo lakše nego što sam se nadao, jer su točak i servo tačno jedan spram drugog...










Sistem za provlačenje sajli za pokretanje kormila vertikalnog stabilizatora, morao sam da "prepisujem" sa Hellcat-a.
Do mesta dokle sajle idu ravno, nalaziće se slobodno u vazduhu, ali pošto se potom penju, moraju ući i bovdene, koji ih vode skroz do kraja trupa.







Mesto gde sajle izlaze na trupu je isto udaljeno kao i na Hellcat-u... 






Provučena su i creva za pneumatiku repnog točka...




I na kraju, gornji deo trupa je dobio skoro sve letvice...








Pošto su mi za krila stigle ramenjače i druge neophodne letvice (pisaću vam o tome u "sledećem broju"), mislim da ću sutra početi sa izradom krila.
Za sada nisam "načisto" da li ću krila praviti iz jednog ili dva dela. Moram videti kako će mi biti lakše za transport...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale P 47
« Reply #41 on: October 21, 2011, 02:14:05 PM »
kada vidis koliki je model, pomislio bi da tu nema brige oko postavljanja elemenata unutar trupa i krila.
medjutim izgleda da je potrebna poprilicna mozdana ginastika da bi se sve spakovalo i u toliku grdosiju

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #42 on: October 23, 2011, 12:57:10 AM »
Na gornji deo trupa su postavljene sve letvice. Strogo sam vodio računa da imaju lep "pravac" kako se ne bi posle plankiranja javili "stomaci" ili udubljenja na trupu.







Dodao sam još par extra letvica, jer sam video da plank na nekim mestima neće imati na šta da se nasloni...










Prednji deo trupa, na pravom P-47, je imao radijus. Meister Scale je to isto napravio, ali je nešto "proredio" rebra. Stoga sam sa svake strane dodao još po dva rebra, koja povezuju fire wall i rebro br. 2.







Sem toga, uz rebro br. 2 sam dolepio još par umetaka od balze da bi plankovi imali veću površinu naleganja...






Plan je da se u naredna dva dana završi plankiranje gornjeg dela trupa.
Postavljeni su predzadnji plankovi sa gornje strane...









Vidite kako oblici plankova daju smer za horizontalni i vertikalni stabilizator...


Dok se suši lepak na plankovima trupa, započeti su radovi na krilima.

Kao što vidite, krila su ogromna, ali veoma jednostavna za pravljenje. Daska na kojoj radim samo je par centimetara šira od dubine uške (60 cm!!!)...





U samom startu sam napravio izmenu zamenivši sve ramenjače od balze (!!!), sa čamovim ramenjačama... Da, dobro ste pročitali, sve ramenjače i sva ojačanja su na krilima napravljena od balze...
Činjenica je da Thunderbolt ove firme tako leti, ali ne znam, meni je to malo slabo...

Sve u svemu, u Subotičkom aero klubu, kod Kosoruš Šandora, naručio sam ramenjače po dimenzijama datim na planovima za krila.
Dimenzije su mi veoma bitne, jer bajonet (koji je od drveta) mora da dodje pasent izmenju glavne gornje i donje ramenjače. Pošto se one potom izmedju rebara zatvaraju u kutije, sve mora bit savršeno tačno jer će u protivnom leva i desna polovina krila imati "lufta"...

Adam mi je pre jedno dve nedelje, kad je bio u "poseti" Kombinatu, rekao da se Šanjika bavi sečenjem čamovih letvca, balze, letvica od bukovine, javora...
Par dana posle razgovora sa njim, Post Expresom stigle sve letvice neophodne za rad na krilu.









Letvice su besprekorno isečene, tačno na meru i u uklapaju se savršeno u žljebove na profilima krila. Šanjika je "položio" sve ispite... Hvala Šandore...


Prva stvar na krilima je da se naprave ramenjače. Thunderbolt ih ima dve...



...prednju iz jednog komada, koja će se naknadno seći sa donje strane krila da bi tu ulazio točak i zadnju, napravljenu iz dva dela.
Deo do sredine krila je veći i izmedju njega se nalazi bajonet. U tu letvicu, urezije se žljeb (preklop) za manju ramenjaču koja ide u produžetku, do kraja uške..
Prvo se te dve ramenjače moraju ulepiti, a potom odseći na apsolutno tačnu meru prema planu...




Kao i kod Zirolijevih modela, ramenjače sam jednostavno prikucao za radnu ploču. Toliko su debele da nema tih čioda koje to mogu probiti. Pošto je bitno da se ništa ne pomera, par malih eksera rešava fiksiranje...

Sad je došlo na red, "kom carstvu" se opredeliti, da li praviti krilo iz jednog ili dva dela.
Obe koncepcije imaju i prednosti i mane, jednodelno krilo je jače, zalepljen je "stomak", deo koji prati formu trupa sa donje strane, ali pošto je ogromno, problem je za transport.
Gledao sam i čini mi se da može da stane u auto (u prikolicu ne može ni u jednoj varijanti) ako malo oborim naslon suvozačkog sedišta i gurnem ga od mesta gde suvozač drži noge, do vrata od gepeka... To još treba proveriti, kad krilo bude gotovo i ako to tako može, praviću ga tako...

Ako ne, onda krilo iz dva dela...

U svakom slučaju, rešio sam radi lakše izrade, da u jednu polovinu odmah zalepim bajonet.



Rebra su savršeno isečena i uz minimalna doterivanja žljebova, veoma brzo su postavljena na ramenjače. Za sva lepljenja sam koristio beli lepak...









Profil rebara je ravan sa donje strane...





Rebra br. 5 i 7 se moraju ojačadi sa polurebrima, jer ona nose ploču od stajnog trapa....



Ojačao sam i prvo rebro, jer ono nosi konstrukciju za fiksiranje prednje strane krila...






Kišno vreme "ubilo se" za modelarenje... Iznenadio sam se koliko sam odradio za samo dve nedelje. ovim tempom Thunderbolt će stvarno biti, kako Miša reče, gotov do proleća...

Pozrav

Mirče   

 
« Last Edit: October 23, 2011, 01:01:57 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #43 on: October 31, 2011, 12:03:44 AM »
Na P 47 nastavljeni su radovi na "dva fronta"...

Prvi je tup, koji je sa gornje strane kompletno ispankiran i izšmirglan, doduše samo nagrubo.



Oblik otvora kabine je za starijeg Thundrerbolta - "rejzor bek".



Ko nije znao, prvo se pojavio ovakav P 47, ali pošto je vidljivost prema nazad iz njega bila slaba, vremenom su mi "otcekli" deo trupa od kabine do vertikalca i tako je nastao "babl top". Ovaj Thunderbolt ima kabinu kao polu lopta, a pilot je imao iza sedišta i glave debelu čeličnu ploču koja je sprečavala "pogotke" od nazad...
Bočne ivice babl top kabine su ravne sa trupom. Pošto pravim ovaj model, moraću višak balze da odsečem...   

Razmerio sam i mesto za klapnu koja je bila na bočnoj strani trupa.





Nije još nameštena, ali samo mi je to ostalo da bih nastavio sa plankiranjem donjeg dela trupa.
Inače, Meister nudi mogućnost da se namesti sistem za otvaranje i zatvaranje ove klapne. Obično se povezuje na isti kanal sa klapnama na kapotažu. 
Na mom modelu klapne na kapotažu će raditi, jer one ipak imaju neku funkciju pri hladjenju motora, a ove na trupu će biti nameštane i zalepljene u poluotvorenom položaju...


Nastavljeno je i sa radovima na levoj polovini krila.
Nakon što su poredjana i ulepljena sva rebra, ulepljene su i ramenjače.



Potom sam zatvorio kutije, tj. povezao gornju i donju ramenjaču.





U delu gde je bajonet i par rebara iza njega i prednju i zadnju ramenjaču sam povezao sa 4 mm topolovim šperom. Ovaj šper ima da se kupi kod nas, lak je, lak je za sečenje i obradu...
Rebra od pola prema nazad, povezao sam sa balzom od 3 mm. Kod ovoga se mora voditi račina da godovi obavezno idu gore - dole...
Na slikama se vidi da kutije nisu zatvorene na jednom delu prednje ramenjače, to iz razloga jer tu dolazi stajni trap i točak.

Na svoje mesto je postavljena ploča na koju će doći stajni trap.







Da bi sve lepo "leglo" na rebro br. 5 naknadno sam ulepio polu rebro koje ga ojačava i na koje se ploča od trapa naslanja. Rebra 5 i 7 su od čvrstog 5mm debelog avio špera.


Nakon šmirglanja, radilo se na izlaznim ivicama krila...










Da bi se postavila napadna ivica prvo mora da se zalepi balza od 3 mm na "čelo" svih rebara. To je i učinjeno, ali predhodno sam doterao sva rebra da budu isto poravnata.
Konac je "zakon" za sve operacije gde treba da sve bude u liniji ("pod konac")...










Ovde je bilo malo doterivanja rebara jer su neka bila višlja ili niža spram drugih. Na neka rebra sam morao da dodajem i malo balze...






Ulepljene su i letvice za za poklopce servoa flapsa i elerona. Mesta za servoe sam pomerio više ka sredini svake komandne površine...










Kolika je leva polovina krila, lepo se vidi na ovoj slici...



Kad je sve to bilo gotovo, "palo" je finalno šmirglanje i prvi plankovi. Plankovi će za sada biti zalepljeni samo na gornji deo krila...






U delu gde dolazi flaps, plank je sa doje strane ojačan sa avio šperom od 1 mm. Prostor za šper sam morao ušmirglati u rebra i izlaznu ivicu krila, da bi plank koji dodje na šper bio u ravni sa predhodnim plankom.








Pozdrav

Mirče
 

« Last Edit: October 31, 2011, 12:11:47 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale P 47
« Reply #44 on: October 31, 2011, 12:29:12 AM »
ne moras da zuris toliko. salio sam se da treba da poleti na prolece.  (res)

ima li da se kupi tog topolovog spera kod nas (ili vas), od 3 mm?