Author Topic: Meister Scale P 47  (Read 138573 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #345 on: August 21, 2012, 12:43:31 AM »
Šta reći na ovako lepe komentare, nego: hvala, hvala, hvala...

Biće prilike pa ćete svi videti ovaj model "live", koliko već sad u subotu na Čeneju.

Od silnog pisanja zaboravio sam da se zahvalim mojim dragim prijateljima, "saradnicima" Modelarskog Kombinata: čika Duletu i Joletu - glavnim inžinjerima, bez čijih saveta i proračuna teško da bi se moglo...
Golubu za maestralno farbanje, Belom - Kralju izduvnih sistema. Obojica su imala nevidjeno strpljenje u ispunjavanju mojih želja...
Majstor Gojku za sve egzibicije na strugu, Draganu iz Bačke Palanke na mnogim delovima koji su stigli iz njegove radionice...

Naravno, teško da bi bilo šta od ovoga bilo realizovano bez "ekipe" od "preko bare": Franka, Stiva i Dina...

Ovakvi projekti bez pomoći "prateće industrije" ne mogu se odraditi.
Ima mnogo sitnog, pedantnog, preciznog rada, koji bez "kooperanata" kao što ih ima naš Kombinat, u mnogome bi zakomlikovale izradu i pogotovo podigle cenu...
Za primer ću samo navesti Goluba i 10 različitih farbanja - srebrna, crna, crvena, plava svetlija, plava tamnija, žuta, zelena antirefleks, svetlo zelena, bela + lakiranje...

Hvala i svima Vama na lepim komentarima.
Mnogo je bilo onih koji se ne javljaju ovde na Forumu, ali mi u mailovima ili lično, kad se sretnemo, govore koliko uživaju čitajući i gledajući slike.

Naravno, ne mogu da ne spomenem RC Universe i ogromno interesovanje za izradu ovog modela.
Mislim da takav topic, sa preko 1500 slika i 42500 poseta za desetak meseci nikada nije bio postavljen... A, komentari...
Ponosan sam što sam uspeo da predstavim naše modelarstvo u takvom svetlu...


Evo još par slika sa "livade" (hvala Drjack-u i Toši)...











...a evo ga i ovaj što sam ga "izrabljivao"... Cccccc....



P-47 nije velik nego je Trex 700 mali... ;namig




I na kraju, video od drugog leta:





Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 21, 2012, 12:47:56 AM by mirce »

Offline mišo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: Meister Scale P 47
« Reply #346 on: August 21, 2012, 02:47:11 PM »
pozdrav!

čestitke na uspešnem poletanju i sletanju......
 (res) ()-()

mišo

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Meister Scale P 47
« Reply #347 on: August 23, 2012, 11:19:36 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz E pa svaka ti dala :sljus UPS...  (res) Svaka cast,fenomenalan avion,prelepo izgleda i prelepo leti... Pa dobro ima nesto i do pilota!!! :big smile
U svakom slucaju Mirce zelim ti da sa njim napravis i 1000 let! ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #348 on: August 28, 2012, 04:15:32 PM »
Hvala Mišo, Hvala Gorane...

Od prošle subote, pa sve do juče vreme je bilo nesnosno, temperature skoro kod 40 podeoka, tako da je P-47 stajao na stolu u "hangaru"...
Posle prvih letova, proverio sam model i sem što sam dopunio baterije i prebindovao sistem, skoro ništa nije bilo da se "čačka" na njemu.

No, inžinjeri Kombinata su se postarali da mi ne bude dosadno, rekavši da bilo dobro da se malo povećaju otvori na prigušivačima u izduvnom sistemu...

Stvar je u osnovi jednostavna, čika Dule, kao glavni u R&D odeljenju Kombinata, kad je dimenzionisao prigušivače, gledao je prečnik i broj otvora na MVVS-ovom prigušivaču, koji se može postaviti u originalni izduvni "lonac".
Broj "rupa" je zadržao, a šta više, otvore koji su tamo bili 3 mm povećao je na 3,5mm.

Ali, kad smo palili motor pre prvog leta i "igrali" se sa auspusima, primetili smo da su orvori u samom MVVS pitts style auspuhu, u cevi od prigušivača, još većeg prečnika od naših i da smo ustvari mogli izbušiti i veće rupe.
Možda je baš zbog toga ovaj naš scala izduv davao malo slabije rezultate od originalnog.
Ko zna, teoretisati se može do besvesti, ali samo praksa pokazuje prave rezultate...

Tako smo u ponedeljak, posle prvog leta, dipl. ing. Papić i ja skinuli auspuh i izvadili prigušivače, a majstor Gojko je dobio "partijski zadatak" da ih razbuši.
U utorak je sve bilo ponovo namontirano, ali kako rekoh, nenormalne temperature nisu "dozvolile" bilo kakva "ispitivanja"...

Trenutak istine se konačmo desio juče...



... i da skratim više, i sa ovim skala izduvom dobijeni su isti rezultati kao sa originalnim auspuhom.  :)aplauz
Korištena je elisa 26x10...

U medjuvremenu Jole je "ošišao" jedan propeler 26x12 na 25x12, te smo probali i tu varijantu, ali vučna sila je bila nešto manja...
Na kraju, stavljena je elisa 27x10 (Falcon - ista kao i 26x10) i snaga se popela još za malo, tako da je sad to "best performance".







Pošto je zahladnelo, malčicko su još odvrnute obe igle na karburatoru...

Zadovoljni inžinjeri su uz rakijcu još jednom sagledali celu situaciju...



Da su popili još koju, ko zna, možda bi se tu našlo još što šta za "budženje"... ;namig


Nadam se letenju u subotu, a u vazduhu ćemo videti koliki je napredak. Iskreno i onako kako je bilo, sasvim zadovoljava....

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 28, 2012, 04:17:37 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #349 on: August 30, 2012, 10:50:26 AM »
Juče smo malo išli na letenje...



Dan je bio "izmišljen", sunčano, bez vetra, ne mnogo toplo. Dva strata sa P-47...
Sve je prošlo u najboljem redu, poletanje, letenje, sletanje...

Nov propeler (27x10) se pokazao dobrim, iskreno, ne vidim neku veliku razliku izmedju starog i ovog, ipak imam sa starom elisom samo dva leta.
No, ono što je najvažnije, Thundebolt leti mnogo dobro, vrlo stabilno, po meni pomalo sporo, ali to je "optička varka" zbog veličine modela.

Motor je radio dobro u svim režimima i po sletanju uopšte nije bio pregrejan. Malo sam strepeo od toga, jer je elisa koja je sad na njemu u gornjoj zoni od preporučenih. 

Najveći problem je bio transport do i sa aerodroma, čika Dule mi se jedva smestio na zadnje sedište kola, pošto u kolima nosim krilo...



I na kraju, Amidža je leteo Galeba...





... vežbao je malo za aero miting u nedelju. Treba videti kako leti, dakle vrhunski...
Najnovije je da Galeba uvodi u kovit !!! Leteo je najmanje 20 minuta i baš smo uživali gledajući.
U par navrata je "sljuštio" G-2 pun gas, na jedno, ai verujte mi, ne više od 5 metara iznad zemlje...
Uostalom, videćete u nedelju...

U subotu bi mogli ponovo na flajanje na Čenej...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: August 30, 2012, 10:52:28 AM by mirce »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Meister Scale P 47
« Reply #350 on: August 30, 2012, 11:10:25 AM »
Čovek malo ne isprati temu i promaši ovakav događaj. Mirče, svaka čast za model, fantastično i izgleda a i, koliko može da se vidi, leti. Želim ti puno uspešnih letova i mekanih sletanja.

 ()-()

p.s. Sada bi red bio da napraviš i nekog "Nemca".
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Meister Scale P 47
« Reply #351 on: August 30, 2012, 04:36:47 PM »
Model je vrh!!! Jedva čekam da parkiramo P47-ice jedan pored drugog...
A u subotu, obavezno "flajanje"
(<--)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Meister Scale P 47
« Reply #352 on: September 21, 2012, 11:55:28 AM »
sta reci sve cestitke :)aplauz :)aplauz ,malo kasnim al sad sam tek dosao sebi od aeromitinga! (<--) (<--) (<--)
ex pseudonijum: sova

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale P 47
« Reply #353 on: October 09, 2012, 10:18:20 AM »
Interesantan video... Nije model, ali ima šta da se vidi...