Author Topic: BF109F Scratchbuilt  (Read 35764 times)

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #30 on: May 21, 2011, 11:53:56 AM »
 
     Cestitke  i sa  moje strane,fantasticno je sve  uradjeno prosto pozelim i ja da radim nesto
  slicno .Moja  zelja je da napravim skala autogiro i ova tehnika mi se cini idealna za tako nesto,
  kolor finis takodje savrsen (res).
  Pozdrav od Radovana

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #31 on: May 21, 2011, 11:54:53 AM »
Uživao sam gledajući projekat... Bravo...

Model je super...

Pozdrav iz Kombinata

Mirče

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #32 on: May 23, 2011, 11:28:18 AM »
Zahvaljujem na interesovanju, komentarima i sugestijama.
Snimak prvog leta nažalost nisam napravio zbog nedostatka raspoloživih kamermana u blizini.
Iz istog razloga ne postoji snimak ni narednih 7 letova koliko je švaba imao.
Ovaj poslednji snimak bi meni trenutno najviše trebao...
Nakon prva dva izlaska na livadu, trimovanja i uhodavanja, rezultati nisu izostali i treći dan sam bio izuzetno zadovoljan.
Malo sam se i osilio i... iz ledjnog prilaza htedoh da okrenem... izgleda nisam dodao gas... i sad za iste pare imam dva aviona.





Ovaj plastični jezičak sam ulepio između motora i baterije veče pred havariju. Mislim da je zahvaljujući njemu baterija ostala neoštećena.







major Boobage ne skida ovaj izraz

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #33 on: May 23, 2011, 11:43:57 AM »
Obzirom na težinu pada, oštećenja nisu strašna.




Najteže je nastradao nosač motora


Radovi na reparaciji su u toku i nadam se da će Fric opet ići gore.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #34 on: May 23, 2011, 12:24:13 PM »
Quote
major Boobage ne skida ovaj izraz
Sigurno je znao šta ga čeka.  :big smile
Ne brini za mali lom. Poješćeš ti to za doručak.  (fiu)
Ne moraš da čekaš nikoga da snima. Evo jedne od ideja za snimanje sa kape RC pilota.


Samo bez lasera da ne probušiš model.  ;namig

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #35 on: May 23, 2011, 12:39:11 PM »
 
   Ko leti modele  njemu se i padovi desavalu,na srecu posto si sam napravio model
lako ces ga i popraviti, iz mog iskustva, model posle popravke ,jos bolje leti :).
Pozdrav od Radovana

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #36 on: May 23, 2011, 12:41:22 PM »
Pošto je bilo zainteresovanih kolega na forumu, evo i skenova šablona po kojima sam sekao stirodur:


Kvadratići u pozadini su tačno 5x5mm. Napominjem da su šabloni onoliko scale koliko i crteži koje sam uspeo sa neta da prikupim.
Naknadno ću napraviti i jedan sken profila trupa sa ucrtanim pozicijama gornjih šablona.


ovo je pomoćni šablon... Napravljen je prema dimenzijama drvene konstrukcije koja nosi prednju polovinu trupa.
Nakon isecanja segmenata trupa, istom metodom sa dvostrano lepljivim selotejpom, prilepio sam ovakve pomoćne šablone i usekao mesto za kostur.
Dimenzije otvora na pomoćnim šablonima su 45x32mm (gabariti kostura su 45x64mm).


šabloni krila, washout uračunat. Dužina jednog krila - tačnije stirodur bloka iz kojeg su krila isečena beše 510mm.

Kada je trup bio kompletiran, trebalo je useći sedlo za krilo. Za tu svrhu napravio sam par identičnih šablona

koje sam povezao širokim U-profilom, širokim koliko i trup na mestu ukrštanja sa krilom. Tekst na šablonima zanemarite. Negde sam našao podatak da je ugao krila 1.67° u odnosu na osu trupa. Rep je 0°.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #37 on: May 23, 2011, 03:21:07 PM »
Zao mi je sto se to desilo  :'( nadam se da si svestan da su kombat modeli potrosna roba i da si spreman da nastavis sa jos vise elana  (res)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #38 on: August 12, 2011, 11:16:43 AM »
Prošlo je dosta vremena od poslednjeg posta u ovom topiku, major Boobage se u međuvremenu sit naleteo i preživeo još jedan susret sa rodnom planetom.
Da krenem hronološki, nakon defektaže posle neslavnog prizemljenja br.1 videlo se da stvari ne stoje tako loše kako je izgledalo u prvi mah.
Šabloni su (srećom) sačuvani, pa je novi nos napravljen za čas


Isečen je nov nosač motora od vitroplasta, identičan prvobitnom i sve ponovo slepljeno PU lepkom, prešmirglano i ofarbano.


Usput sam se malo igrao i napravio i "auspuhe"


Prelomljeni trup je slepljen.


i izbliza...





Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #39 on: August 12, 2011, 11:49:04 AM »
Dok je tako rasklopljen na stolu, koristim priliku da uslikam sedište krila i otvore za hlađenje. Ovde se lepo vide i tri tiple za plastične šrafove kojima je krilo učvršćeno za trup. Unutra se vide servo elevatora i RX AR500. Ono okruglo dugme u dnu je magnet koji drži poklopac za baterije. Nije zaleplen kruto na drvenu konstrukciju već na parče PVCa isečeno od kanistera za benzin. Mislim da se time postiže bolje naleganje magneta i teže neželjeno otvaranje poklopca.



i iz drugog ugla



i konačno opet spreman za livadu






Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #40 on: August 15, 2011, 12:05:30 PM »
Posle nekoliko izlazaka na livadu koji su prošli u najboljem redu, Boobage je preživeo još jednu havariju. Pad br. 2.
Umerenom brzinom išao je niz vetar (koji nije bio jak tog dana) i na udaljenosti oko 150m, taman kad sam pomislio da ga vratim nazad, kao da je udario u zid i sa visine recimo 15m u vertikalnoj spirali se prizemljio. Stigao je da napravi 2-3 obrtaja oko uzdužne ose.
Sve vreme dok je padao imao sam osećaj da je potpuno gluv na komande.
Prijemnik, AR 500, i nakon pada dobro radi (mada bi više voleo da je uzrok pada problem sa prijemnikom).
Druga pretpostavka mi je da se desio tip stall, bez ikakve najave, pri brzini koja meni lično nije delovala opasno mala.
Da li je moguće da je sam model sklon tip stallu a da to nikad do sada nije pokazao, cak ni kad sam se trudio da pronađem minimalnu brzinu za sletanje?
Kako bilo, po povratku kući to je izgledalo ovako









Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #41 on: August 15, 2011, 12:40:36 PM »
Postupak reparacije sada već uvežban  (fiu)

dakle priprema šablona i stirodur blokova




ovaj put stradao je i drugi segment trupa




pa onda još usecanje mesta za drvenu konstrukciju (kad napravim CNC sekač ovo će sve ići u istoriju)



Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #42 on: August 15, 2011, 12:53:41 PM »
Isečeni novi segmenti trupa, nosač motora, pacijent pripremljen, alat, lepak...



i sve u jednom komadu:







poklopac kanda ne dihtuje baš najbolje


Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #43 on: August 15, 2011, 01:07:50 PM »
Sačuvao sam i žičani šablon kojim sam prvobitno isekao poklopac za baterije.



ali kad napravim CNC...  :_D

isečeno



original!



i sa druge strane



auspusi vraćeni na mesto. Sačuvao sam i uzorke farbi, u suprotnom teško da bih pogodio nijanse



i još par detalja


Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: BF109F Scratchbuilt
« Reply #44 on: August 15, 2011, 01:31:52 PM »
I konačno poziranje sa dummy spinerom napravljenim od stirodura