Author Topic: Big is Beautiful, but Small is...WONDERFUL - Zaunkoenig Simprop A.K.A. CARIĆ  (Read 10532 times)

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Sa zanimanjem pratim sve topice o izradi modela na ovom forumu i sticem utisak da je sve krenulo u pravcu, sto vece, to bolje.

S druge strane, gonjen nekim svojim fiks idejama i nostalgic modeling trendovima,  da posle 20-25 godina, ponovo napravim neke modele sa pocetaka moje RC karijere, dosao je na red i da ostvarim svoj decacki san, da napravim i poletim repliku SIMPROP Zaunkoeniga, modela od cetrdesetak cm  raspona koji je izvorno leteo na motor COX 0,8.
Iako sam u kolekciji imao nekoliko razlicitih COXova, nikada nisam uspeo da kupim originalni kit Simprop Zaunkeniga a planova tog modela , na pocetku osamdesetih, nije bilo , kao sto ih sada, uz malo Googlanja, mozete naci na internetu.



I tako, dok neki guraju na stranu velikih i prevelikih modela, meni je ostalo da se zadovoljim minimalistickim pristupom, i napravnim elektricnog CARIĆA  (kako se u prevodu zove Zaunkoenig).



Posto je morao da se uradi brzinski, resio sam to da izvedem "udarnicki" i napravim akciju 48 sati -RC Model.

Skinuo sam originalni Simprop plan sa interneta, uvecao ga sa 41 na 52 cm raspona, odstampao i krenuo u akciju. Zasto bas 52 cm, zbog secenja balze i letvica, plank i letvice od metar, na pola, plus po 10mm za zavrsetke krila, ukupno 52. Da se ne baci deo planka i letvica a od viska(raspona i povrsine), glava ne boli.
Naravno, i ostali delovi su proporcionalno uvecani.

U petak pre podne, za nekih tri sata sam napravio krila, od secenja profila do slaganja, i potom ih ostavio da se suse.







Posle podne , za jos dva sata rada, isekao sam sve delove za trup i slozio ih ,















I sve je ostavljeno da se dobro osusi do uvece.




Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Subota pre podne, dva sata posla, obradio krila, isekao i obradio horizontalac i vertikalac, sve obrusio i spremio za presvlacenje,







Stavljeno na vagu, drvenarija, 119 grama.



Od toga, trup 53, donje krilo 28, gornje 27 i horizontalac+vertikalac 12 grama.


Sklapanje, na suvo, pre presvlacenja,







I proba ugradnje motora, od nazad, na sper rebro,





Subota uvece, presvlacenje, poceo oko 21, zavrsio oko 01,30 u nedelju.

Sve presvlaceno Hobby King monokotom, nije lak ali je extra jak.















Posto je model mali i lak za transport, resio sam da krila ulepim na trup, bez mogucnosti rastavljanja krila i kacenja pomocu gumica.



Tezina, nakon presvlacenja,
Trup, 59 grama, krila donje 40, gornje 39, vertikalac i horizontalac, 17 grama,  ukupno, presvucen model, spreman za ugradnju elektronike, 155 grama.

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Nedelja pre podne, samo pola sata, isecene i ulepljene oznake na krilima,











Ponedeljak pre podne, tri sata rada, ugradnja i podesavanje elektronike,

Prvo motor,



Posto je unutrasnjost nepristupacna, matice sam ulepio supre lepkom (gel) na nosac i potom lako usrafio motor vijcima od 3mm.





Potom Turnigy servoi,

Da ne komplikujem sebi zivot, sve komande idu izvan trupa, samo kablovi prolaze kroz trup, lako, pristupacno, podlozno brzoj kontroli, servo horizontalca,





Servo elerona,





Prijemnik, Turnigy 9x V2, bindovan, spremno za podesavanje,





Sa ugradjenom elektronikom i akumulatorom Zippy Flightmax 3s 1300mAh, tezina kompletnog modela, spremnog za let, 414 grama.

Teziste tacno na ramenjaci gornjeg krila, kako je dato u planu.





I kratak video, proba servoa i motora...



Sve u svemu, 15 radnih sati, rasporedjenih u cetiri dana praznika, nije lose .


Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Probni letovi...prvi put.

Iako je vetar prema meteo sajtu oko 5m/s, nestrpljenje me nateralo da odem da probam model i uz put, overim livadu kod Veternika (Hvala OKO & Rale).



I kako bi se reklo, Dodjoh-Videh-Polomih.

Pre leta,





I posle...



Model je previse lak za takav vetar, poleteo bez problema, popeo na 20-30m, proverio komande, krenuo u zaokret i onda , nekontrolisano , strmo na dole, grubo sletanje, ode elisa, ostalo netaknuto.
Rezervna elisa, naravno, kod kuce, jer je nisam balansirao.

Kad sam vec na livadi, uradim range check treceg prijemnika, oko 300m, nije vise bilo livade, pakovanje pa nazad u NS.

Kad sam veceras skinuo elisu, ustanovio sam da to nije kraj problemima, i osovina motora se iskrivila, neznatno ali dovoljno da trese.



Dok ne narucim novu, ovu staru sam iskuckao na celicnoj ploci i doveo je u "ispravno" stanje.

Tokom rastavljanja motora, ustanovio sam da su dva magneta pomerena i odlepljena od zvona, pa sam ih ulepio Loctite-om na svoje mesto, sastavio motor, i radi, ne trese, videcemo kako ce se ponasati kad budem izbalansirao i montirao elisu.





Probni letovi...Drugi put.

Danas kasno popodne, posle kise, jos jedan izlazak, ovaj put na Cenej, i 7-8 letova , uspesnih, uz jos jednu polomljenu elisu.

Na kraju, montirao jednu elasticnu GWS 10x4,7, skracenu za po 2cm sa svake strane, vuce jos bolje od ovih HK.
A elasticna je i savije se na sletanju.



Model je brz, okretan i upravljiv, ne preterano stabilan i zahtevan za letenje, trosi koncentraciju, posle ukupno 35-40 minuta leta ( u tih 7-8 poletanja i sletanja), potpuno sam iscrpljen.

Uz to je mali i za cas ode iz vidokruga, u jednom momentu sam ga video samo kao zutu tacku, uopste nisam imao pojma u kom je polozaju, srecom, bio je dovoljno visoko da utvrdim po kretanju gde i kako ide i da se izvucem.



Sletanja su problematicna, model je brz i slece se vecom brzionm, nema cedjenja, mora da lizne travu i zaustavi se odmah, inace ode na ledja.
Sletanja u malo dublju travu su resenje, pravi "kontrolisani padovi" na meko .

Turnigy 9x stanica, posle testiranja na tri modela, Dandy jedrilici, Lazy Bee-ju i Zaunkonigu, sa tri prijemnika, takodje kod mene prosla test, ni jednog problema do sada.

Na kraju, moj model i ja,



Koga zanima kratki video, postavio sam ih dva na:






Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Probni letovi... treci put, prosle subote, jos nekoliko letova, sve bez problema, elisa cela a polako se navikavam i na mali nervozni model i njegove "mushice".

Sa ostatkom flote koju sam leteo tog dana,



I kratki video snimljen Canon A400 kamerom montiranom na kapi, jos nisam savladao tehniku "nisanjenja" u model ali sam uspeo da uhvatim nekoliko kadrova.


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Ма одличан је, баш ми се свиџа (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
bravo majstore...