Author Topic: Šolje za točkove  (Read 11850 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Šolje za točkove
« on: August 05, 2011, 07:25:38 PM »
Moj dobar drugar Goran iz Leskovca pazario neku veliku Extru 300 i pošto nije mogao da nađe šolje točkova u veličini za njegov model zada meni domaći zadatak da napravim šolje od 320 mm. otprilike kao plovci za manji hidro-avion.Doneo mi je gabaritne mere na papiru i ja se dam u posao.
Prvo je napravljena "beba" od poliuretanske pene, ojačana epoksijem i ofarbana akrilnom bojom i ona izgleda ovako:



i iz drugog ugla




omanuo sam što nisam slikao "bebu" u poliuretanu pre farbanja. Posle poliranja usledila je izrada kalupa, prvi korak je ogradica koja će podeliti "bebu" na dve buduće polovine kalupa





na slici se vidi i kako "beba" ježi u ogradici koja je od dve polvine i precizno naleže na glatke ivice. "Beba je namazana odvajačem (PVA) a ivice ogradice, pošto ih je nemoguće napraviti da potpuno naležu, namazane su fiber gitom i pred samo očvršćavanje precizno očišćene te se dobila površina za nanošenje želkota



i sve zatvoreno belim želkotom.



Posle odlivanja prve polovine kalupa, skida se ogradica koja je napravljena od komada laminata za podove, i sada očvrsla mata predstavlja drugu plovinu ogradice koja će formirati ceo kalup. Prije početka stavljanja druge polvine mate, sve se maže ovajačem.
Inače obzirom da se ne zahteva veliki broj odlivaka kalup sam radio od poliesterske smole koja je višestruko jeftinija od alatnog želkota i epoksidne smole.

Pošto je smola očvrsla vrši se obrezivanje i bušenje rupa za šarafe koji će stezati dve polovine.



Prilikom otvaranja kalupa dolazi da manjeg oštećenja "bebe", ali to je nevažno jer njena uloga je završena. Svaki novi eventualni kalup sada bi se radio od gotovog odlivka.

Sledi mukotrpno poliranje unutrašnjosti kalupa vodenim šmirglom 400 pa zatim 1000 i na kraju 2000.Površina mora biti idealna da bi se nakon toga poliranje nastavilo polir pastom.



Ceo kalup se nakon poliranja maže sa dve vrste odvajača te se prilazi fazi odlivanja dve nezavisne polvine kalupa. U ovom slučaju koristi se 164 gr. tkanina u dva sloja i kao međusloj kod buduće osovine točka tkanina 360gr, koja će dati dodatnu čvrstoću.Odlivanje se vrši epoksidnom smolom s tim da se kalup u prvom sloju maže smolom obogaćenom mikrobalonima koji treba da stvori sloj za buduće farbanje odlivka.
Na sledećoj slici se vide dve polovine kalupa, prva polovina je sa obrezanim viškom tkanine, a druga polovina će se obrezati nakon slikanja



Vrši se spajanje dve polvine kalupa, a da se prvo namažu ivice tkanine u kalupu kako bi se  nakon spajanja sjedinile. Zatežu se šarafi i sve se izlaže temperaturi 50 stepeni u trajanju 6 sati.


Otvaranje kalupa je sada najlepši posao jer se ukazuje gotova šolja koju treba ofarbati za potrebe modela





Sa donje strane se po potrebi veličine točka pravi odgovarajući otvor.

Cela ova priča možda deluje komplikovano, ali verujte nije tako. Možda moje višegodišnje iskustvo u pravljenju komlikovanijih kalupa i odlivaka govori  da to nije teško.

Možda sam celu priču mogao da podelim u dva dela, no ja sam tu voljan da pojasnim detalje.

Ukoliko nekom zatreba ova veličina šolje, mogu je odliti. imam alat i za manje primerke.
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Šolje za točkove
« Reply #1 on: August 05, 2011, 07:39:35 PM »
Veoma detaljno i najvaznije, slikovito objasnjeno. Hvala Savo.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Šolje za točkove
« Reply #2 on: August 05, 2011, 08:33:08 PM »
Savo, hvala na veoma fino objasnjenoj temi.
Ako si raspolozen imao bih par pitanja:

-koje odvajace koristis, i sta sve moze da se korsti u tu svrhu?
-gde se nabavlja i koji je vrste zelkot (gelcoat) koji koristis?
-da li si direktno u zelkot mogao da dodas i boju ?
-da li epoxi sa mikrobalonima zamjenjuje spricgit, ili je on potreban prije farbanja odlivka?

Pozdrav  ()-()

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Šolje za točkove
« Reply #3 on: August 05, 2011, 09:06:06 PM »
saxpg, evo ovako redom, odvajajač ujedno i polir je FORMULA 5, prozvođač SAD kupuje se tu u Bgd. Folientrennmitel PVA je odvajač na bazi alkohola i nezamenljiv je, više služi da zaštiti kalup od nasilnog čupanja jer je rastvorljiv u vodi i jednostavnim potapanjem u vodu odlivak gotovo sam ispadne napolje. Odvajači tipa 4Asa i paste za obuću su pusta improvizacija i možeš lako oštetiti skupi kalup. Inače PVA se takođe kupuje u Bgd.
-Koristim beli želkot na bazi poliestera, bolja je varijanta crni alatni želkot, ali je to mnogo skuplja varijanta. Postoji i sivi poliester želkot koji je opet bolji od belog, ja ga trenutno nemam , nemam ideju ni gde ga nabaviti.
-U želkot se u pricipu i dogaje pigment željene boje, jer veće kločina bilo koje druge boje sprečava očvršćavanje želkota.Pigment se stavlja u jako malim količinama, reda mg.
-mikrobaloni sa dodaju u prvi namaz kalupa jer im ja uloga da zgusnu smolu i popune neravnine gde nemože tkanina da legne te stvori vazdušne mehure koji posle zahtavaju poravku odlivka. Ujedno taj sloj omogućeva matiranje površine odlivka za farbanje, a da se ne dođe do tkanine.
Kod ovog jednostavnog kalupa koga sam ja opisao dobiju se jako dobri odlivci koje je potrebno farbati . Pogotovo ako se na njma radi neka šara, a to je najčešći slučaj. Pošto je odlivak sjajan i gladak kao ogledalo mora se matirati vodenim šmirglom 600 uz eventualno neke sitne poravke na spoju dve polovine jer je to kritično mesto u koje nemaš uvid kada zatvoriš kalup. Upravo je tu potrebno precizno obrezivanje tkanine kao i pravljenje paste koja će slepiti dve polovine.Od te operacije zavisi krajnji ishod. Inače sve se da poraviti tako ako se i javi neka greška netreba bacati odlivak nego ga popraviti. Za našu amatersku upotrebu to je dobro. U profesionalizmu je druga priča kao i drugi materijali koji su osetno skuplji.
Neznam koliko sam pomogao
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Šolje za točkove
« Reply #4 on: August 05, 2011, 09:24:29 PM »
Pomogao si dosta, pogotovo meni kao pocetniku koji tek ulazi u tu pricu. Napravio sam par kapotaza do sada i par kabina ali jos uvjek se ucim.

Hvala jos jednom!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Šolje za točkove
« Reply #5 on: August 06, 2011, 11:27:40 AM »
Super prikaz, super odlivak, super pojašnjeno...

Hvala Savo...

Pozdrav

Mirče

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Šolje za točkove
« Reply #6 on: August 08, 2011, 09:51:58 PM »
Savo,prvo da ti se zahvalim za solje ovako javno i PRELEPO IZGLEDAJU! :)aplauz
Odlicno si sve to i lepo objasnio ali mislim da si ipak dosta daleko ispred sa tom tehnikom otisao od sviju nas (res) i do skorog vidjenja (pijemo)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Šolje za točkove
« Reply #7 on: August 09, 2011, 05:57:56 PM »
Koliko je šolja velika, uslikao sam je pored patike br. 30 (smrdi kao br.46). Jedna je obojena u belo. a druga je kakva je izašla iz kalupa



Rupa sa donje strane služi za pridržavanje kod farbanja. Na tom mestu se iseca otvor u zavisnosti od veličine točka.


ex pseudonijum: licider

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Šolje za točkove
« Reply #8 on: October 13, 2011, 11:55:35 AM »
ex pseudonijum: sova

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Šolje za točkove
« Reply #9 on: October 13, 2011, 08:08:19 PM »
 :big smile imaš PP
ex pseudonijum: licider

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Šolje za točkove
« Reply #10 on: October 15, 2011, 12:58:19 AM »
hvala  (pijemo) (pijemo) (pijemo) ()-() ()-() ()-()
ex pseudonijum: sova