Author Topic: Quadrocopter pomoc II  (Read 6294 times)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Quadrocopter pomoc II
« on: August 15, 2011, 03:37:29 PM »
Postovane kolege,
opet ja sa jednim problemom,

O cemu se radi?Skoro sam,ponesen idejom da to nije losa letelica,nabavio i ja jedan flightkontroler od hobbykinga,plus jos jedan kabli za programiranje,nekako sklepao jedan ram od alu cevki,sve to lepo sklopio,uz malu pomoc nekih kolega sa foruma obavio osnovna podesavanja,nakon toga usvirao na ATMEGU 48P novi softver od KAPTAIN KUK,verziju 4,5,i naravno poceo da se zezam.

Sta se desava?Gledajuci videa od toliko letova sa istim,kod mene se javlja problem.Na startu sve to lepo radi.Motori lagano dobijaju ubrzanje,nema da trese,nema da se okrece do jednog broja obrtaja.

U trenutku kad treba da se odlepi sa zemlje,tako naglo poskoci da vise nemogu da iskontrolisem njegovo kretanje do neke visine od 1,5-2 metra,gde se sve smiri.Motori u trenutku odlepljivanja sa zemlje toliko ubrzaju da me to natera da odmah momentalno oduzimam gas i quad naglo propada.

>Ne mogu konstantno da odrzavam visinu,jer za jedan klik u plusu,pocinje beskonacno da se penje,a kad smanjim gas naglo propada.

Gde je greska,ili koja podesavanja treba jos da obavim da bi to koliko-toliko licilo na nesto sto moze da se leti?
Znam da ovaj kontroler nije bas i nesto,ali sigurno ima jos nesto sto nisam provalio.

Unapred hvala na pomoci i veliki pozdrav za sve,

Cane

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #1 on: August 15, 2011, 05:25:38 PM »
Problem koji ti se javlja pri odlepljivanju od zemlje je zbog tzv. "ground effect" gde je turbulencija od potiska velika i pravi problem ziroskopima.
Probaj da dignes gas do nivoa kada quad pocinje da se odlepljuje od zemlje i onda brzo dodaj malo vise gasa da se letelica brze i lakse odlepi od zemlje.
Kao sto i sam kazes kada se podigne na 1.5-2m nema problema sa nekontrolisanim kretanjem.
Sto se tice naglog penjanja i propinjanja to se najverovatnije desava jer ti je "kriva" gasa linearna tj. ravna i u svim podrucjima (0-100%) isto reaguje na polozaj palice.
Na stanici podesi krivu tako da u srednjem delu bude sto ravnija tj. sa vrlo malim "rastom". Ako imas 5 tacaka za podesavanje krive namesti da bude recimo ovako:
1. 15%
2. 40
3. 50
4. 60
5. 85

Kada kazes "klik u plusu" da li to znaci da ti poluga gasa ima zupce i da ne klizi lagano?

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #2 on: August 15, 2011, 05:32:35 PM »
kad kazem klik u plusu,ne mislim na zubce u palici,vec figurativno na pomak od 1 mm ili manje.Imam dx6i i dosad nisam imao problema sa njom.Krivu gasa mogu da podesim,ali sam izabrao avionski mod,jer kazu da nema veze koji se koristi.

Razumem ja da je zbog groundeffekta takvo ponasanje moguce,ali motori toliko ubrzaju u tom momentu,odjednom,a to ponasanje nisam primetio kod helija kod kojih isto deluje ground effekat.

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #3 on: August 15, 2011, 05:37:34 PM »
Zdravo Cane,
Nije mi bas najjasnije sta se dogadja. Da li quadro ima tendenciju da se okrene naopacke kad se podigne ili samo naglo krene gore? Koje ESC-ove koristis, da li si uradio "throttle range" na njima i programirao po ovim uputstvima:
http://www.kkmulticopter.com/index.php?option=com_content&view=article&id=120:multicopter-trouble-shooting-by-bob-titus&catid=36:kkmulticoper-basics-faq&Itemid=41

Kada se tako podigne da li je relativno stabilan? Da li si ga testirao u ruci iznad glave i probao da kada ga nagnes na neku stranu ima tendenciju da odmah koriguje, tj. odmah se oseca otpor da se nagne napred, udesno ili oko svoje ose?
Da li ti je transmiter u avio modu, znaci bez miksovanja kanala kao kod helikoptera? Kolika je tezina quadra, koji motori, koji propeleri? Ja, recimo, imam linearno povecanje gasa i nemam taj problem. Da li ti je plocica dampovana u odnosu na frejm?
Ja nisam imao takav problem mada sam imao gomilu drugih, izmedju ostalog i zbog toga sto sam pravio kontroler od nule i na njega stavljao druge ziroskope, tj. one iz Wii Motion plus-a.

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #4 on: August 15, 2011, 08:32:30 PM »
Probaj da ponovo ucitas firmwer na controler, slicno ponasanje je se i meni desavalo, pa sam 2-3 puta na novo ucitavao firmwer i onda je radilo kako treba...takodje ponovo uradi throtlle range i pokusaj razlicite timinge... (pijemo)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #5 on: August 15, 2011, 10:12:37 PM »
@jackrc-ne,druze,nema tendenciju da se prevrce,ali nije stabilan na visini od oko 2 metra,stalno zuji levo desno i nemogu da odrzim visinu.Trotle range je odradjen i tu nema problema.Proba je odradjena bez elisa i relativno brzo odgovara na promene pravca i dubine,tezine je malo vise vise od kilograma sa baterijom od 3s,2600ah i kontroler je dampovan trakicom za ziro za heli,naravno duple sirine.

Sve radi kako treba do trenutka kad treba da se odvoji od zemlje.Tada rotori ubrzaju mnogo vise nego sto je pokret palice na stanici i quad jednostavno odskoci.
Regleri su noname,motori takodje,velicine 2830 sa 1000 o/v/min.

@flugzeug-pokusacu ponovo ucitavanje softvera,pa cu da javim sta je bilo......

pozzz

Cane

p.s.kako da odradim tajminge????

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #6 on: August 15, 2011, 10:28:25 PM »
koji su ti esc-ovi?
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #7 on: August 15, 2011, 10:56:37 PM »
Iz svega izlozenog i meni se cini da moze da bude tajming. Znaci, koji je model ESC, uputstvo za programiranje preko transmitera ili karte za programiranje. Motori sa Kv=1000 zahtevaju tajming na middle ili high. Probaj sa kojim setovanjem motori krecu sa manje trzanja, ravnomernije.

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #8 on: August 16, 2011, 12:38:33 AM »
Iz svega izlozenog i meni se cini da moze da bude tajming. Znaci, koji je model ESC, uputstvo za programiranje preko transmitera ili karte za programiranje. Motori sa Kv=1000 zahtevaju tajming na middle ili high. Probaj sa kojim setovanjem motori krecu sa manje trzanja, ravnomernije.
Mala korekcija, pre nego sto me neko ne zaskoci: motori sa vecim brojem polova idu na tajming middle ili high, mada motori sa Kv=1000 najcesce i imaju veci broj polova, pa sam zato tako i rekao u proslom postu.

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #9 on: August 16, 2011, 03:49:44 PM »
esc su mistery,neki kineski prizvodjac od 20A.
http://www.galerie-stil.com/rcpage/manuals/10regler.htm

motori turboriks cf 2830 od 1000 o/min
« Last Edit: August 16, 2011, 04:03:30 PM by cane »

Offline jackrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 80
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #10 on: August 16, 2011, 04:26:33 PM »
Probaj sa ovim instrukcijama za programiranje:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/790110270X6468X52.pdf

To radi sa mojim ESCovima na vecem quadru koji su Mistery 30A Yellow i sa Turnigy Plush 10A. Ne znam da li ce to da radi sa tvojim ESCovima jer postoje jednostavniji ESCovi koji imaju samo 3 parametra za podesavanje.

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Quadrocopter pomoc II
« Reply #11 on: August 16, 2011, 10:11:33 PM »
Cane, pokusaj da postavis timing na auto, to podrzavaju ti mystery escovi, meni su se pkazali kao izuzetno dobri... evo ti u atachmentu upustvo za programiranje koje sam i ja jedva nekako nasao a cini mi se da je tacno.
predlazem da probas slijedece postavke.:
Prvo yaw potenciometar okreni na nulu..obavezno skini propelere!"!!!
onda ucitaj default vrijednosti na esc-ove, to je tacka 8. u upustvu.
poslije toga tacku 5. prebaci na ignore.
7. brebaci na 16kHz

poslije yaw potenciometar vrati u prvobitni polozaj i ponovo odradi throtlle range!
Ponovo provjeri smjerova obrtanja motora..

sa srećom

EDIT.: sjecam se da sam identicne probleme imao kao ti pa sam firmwer 3-4 puta ucitavao na novo medjutim isto je se ponavljalo...onda sam ucitao neku drugu verziju firmwera i onda ponovo vratio onaj koji sam ustvari htio i onda je sve proferceralo...
« Last Edit: August 16, 2011, 10:18:41 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!