Author Topic: Stearman pt17 28''  (Read 7105 times)

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Stearman pt17 28''
« on: July 13, 2011, 03:38:49 PM »
Pozdrav,

Od koleginica i kolega sa posla sam dobio komplet za sklapanje Guillow's Stearman pt17 od balse.
to je ovaj avion:


model je predvidjen da leti sa gumenom trakom ili glow motoricem, ali posto sam video da ga prepravljaju na elektro mislim da cu ga i ja pokusati sastaviti tako.


Posto nikad nisam sastavljao avio model kao sto je ovaj zamolio bih sve strpljive ljude da mi putem saveta pomognu oko sastavljanja. Slike naravno nece nedostajati.

BTW. Komplet je kupljen u Beogradu.......

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #1 on: July 13, 2011, 03:54:07 PM »
Model je prelep!
Samo polako sa sastavljanjem, na pitanjima nemoj štedeti! Kako kažu od viška glava ne boli. Postavljaj slike i sigurno ćeš imati podršku.

Pozdrav!

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #2 on: July 13, 2011, 07:34:27 PM »
Evo sta komplet sadrzi:




Pridrzavajuci se plana u kojem je do detalja objasnjeno sta i kako se pravi za koji pogon ovog modela, ja stigoh do ovde i smatram da je dosta za veceras.
« Last Edit: July 13, 2011, 10:45:54 PM by pericamitic »

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #3 on: July 14, 2011, 11:07:46 AM »
 Imam jednu nedoumicu:

Model je promera krila 28in. ili 70 i nesto cm. Interesuje me cime ga presvući?
ima li neki ultra laki oracover ili neka folija, jer ova maramica( ne znam kako je drugacije nazvati) koja je tu za pokrivanje ne deluje mi kao dobro resenje; jer dok je nalepim i ofarbam sigurno ce biti mnogo teža nego oracover.

Ovo je prvi model aviona koji pokusavam sastaviti.
* sad sam video sliku rama koju sam postavio. Izgleda na slici da je model kriv ali nije tako, da li je senka ili nesto drugo...

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #4 on: July 14, 2011, 11:23:48 AM »
Ta "maramica" je izgleda japan papir :)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #5 on: July 14, 2011, 01:06:00 PM »
Dok  je trup ovako otvoren,ne bi bilo loše da odrediš ( ako nameravaš ubaciti elekro motor )gde ćeš staviti baterju, ESC, prijemnik, servoe, pa da napraviš neku klupicu... Takođe obrati pažnju na prvo rebro trupa gde bi trebalo da dođe držač motora, možda treba da se ojača npr. sa staklenom tkaninom ili ga napaviš od malo debljeg špera...

Ovo ti ne pišem da bih ispao pametan, već čisto nameravam da iznesem neka zapažanja, predloge. A ti ćeš odlučiti da li prihvataš ili ne...

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #6 on: July 14, 2011, 02:27:42 PM »
Nema sta da "ispadnes pametan" jer mi upravo saveti i misljenja trebaju. ()-() ()-()
Na slici koju sam postavio sta se nalazi u paketu nalazi se i ojacanje prvog rebra ( sa desne strane ispod plana) od nekog materijala slicnog linoleumu. Ceo plan je uradjen da tacno kazu sta i kako raditi u vezi pogona.

Nesto sam razmisljao ovako da postavim:



A gde servo za elerone postaviti, to cu saznati tek posto napravim donje krilo.
Motor bih ovaj stavio http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5427__AX_2306N_1300kv_brushless_Micro_Motor.html
Mali je model pa treba dobro razmisliti kako i sta, e upravo zbog toga mi je potreban svaki savet jer je ovo, kao sto rekoh, prvi avio model koji sastavljam.
Nikola
« Last Edit: July 14, 2011, 02:33:40 PM by pericamitic »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #7 on: July 14, 2011, 03:30:35 PM »
Deo, gde stavljaš bateriju, namesti tako da ako koristiš čičak traku za pričvrščivanje baterije, ona bude malo duža, i sa "šetanjem" baterije možeš korigovati CG... Za servoe moraš smisliti neke male ploče, na šta našrafiš servo...

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #8 on: July 15, 2011, 08:15:48 PM »
 Posle dugog gledanja ovog modela doneo sam odluku da ipak ga necu praviti na rc vec cu ga sastaviti kao maketu.
Razlog zasto sam doneo ovakvu odluku je zato sto je mnogo mali, ceo od balse i mnogo bi bio osetljiv bilo kakvo ojacavanje konstrukcije bi ga otezalo da i kada bi ga napravio da je na rc ne bi bio upravljiv, a i brate bas je lep da bi bio slomljen.

Zima ide, planovi postoje, pa cu najverovatnije pokusati da napravim isti takav samo veci.
Gabore hvala ti na savetima  :)aplauz; ako krenem na veci model, a hocu 99%, nadam se da ces i onda pomoci.

Nista zato; kako budem sastavljao tako cu i slike kaciti , e a dal ce vam to biti zanimljivo...

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #9 on: July 15, 2011, 11:04:46 PM »
Vecerasnji rad:




Gornje krilo skoro pa gotovo.
Prilikom rastavljanja delova sa listova balse treba biti max pazlji da se ne bi lomilo vise nego sto treba. Smirglu koristiti sto manje jer ako se pretera javljaju se veliki zazori. Na dva rebra mi se to desilo.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman pt17 28''
« Reply #10 on: July 16, 2011, 09:23:59 AM »
Nije loša odluka, ali ne bi bilo problema oko letenja modela...
Pre neki dan sam bio u NS i gledao baš ovaj model, stvarno lepo izgleda. Što se pomoći tiče, naravno, nema nikakvih problema.