Author Topic: C182 by Dave Blum, sa cestim odstupanjima u medijantnu sferu tonaliteta . . .  (Read 8483 times)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
No,
tamo oko 2008.-e, kada sam poceo da razmisljam o svom prvom modelu, znate one standardne dileme: da li praviti model, kupiti polovan, kupiti ARF, naleteo sam na planove za ovaj. Posto sam inace, dok sam bio klinac, vladao dobro tehnickim obrazovanjem i cesto isao na takmicenje iz istog, uprkos tome sto je moj prvi model ipak bio ARF, ostala mi je neostvarena zelja da sam napravim svoj model. Te sam ove godine konacno odlucio da imam dovoljno znanja, smelosti i novca (zahvaljujuci fondaciji za mlade talente "Dositeja"), pa sam otvorio dugo zatvoreno polje u mojim mislima a to se odnosi na sprovodjenje ovog plana u delo.
   Od pocetka mi je smetalo sto je model tako mali, te sam oduvek imao u planu da ga uvecam za 1,5 puta. Jasno vam je da je to iziskivalo mnogo planiranja, razmisljanja i crtanja, cemu i dalje nije kraj, jer dosta problema resavam u trku. Posto sam iscrtao vecinu delova, da bih mogao da otpocnem neke radove, nabavio sam materijal i krenuo u pohod. Naravno, to podrazumeva i nabavku nekih sitnica, koje do sada nisu bile neophodne, ali sada jesu. Ovu priliku cu da iskoristim da se zahvalim clanovima "tibeteagle", na pomoci oko pripreme za laser i "dejan_ts"  na jos dosta konstruktivnih sugestija.






За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Zaboravio sam da kazem da su komentari dobrodosli, cak i pozeljni.
:)
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Levo krilo je dosta poodmaklo . . .



За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
pa za sad kako se moze videti nema mana sem to shto koristish igle za shpricanje ,to mi se jedino ne svidja jer umesto toga mozesh koristiti one lepe shpendle ,ali dobro svako ima svoj izbor ,radovi ti poceli ali to je smao jedno krilo ,bilo bi dobro da radish i uporedno i drugo krilo kako ti ne bi izmakao koji detalj na njima

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Druze, hvala ti na sugestiji. Uzeo sam igle za spric, jer sam mislio da je bolje ako su tanje. Svakako sam mislio da kupim i spenadle, jer sam video da ne mogu sve sa iglama . . .
Inace, pravim krilo po krilo, jer nemam bas mogucnosti da pravim oba simultano, cisto zbog manjka prostora. Ne vidi se na fotkama, ali ja jedva mogu da pridjem stolu od kevine dzungle na terasi . . .
:D
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Lepo izgleda za sada, samo da nema ovih igli za spriceve... ;)
Ocekujemo nastavak..

 (res)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Hvala. Mnogo znace komentari od vas iskusnih.
No, da pitam par stvari.
1. Mislite li da je ok sto je donja remenjaca od lipe, a gornja od balse?
2. Da li nisam preterao time sto sam stavio ova ojacanja izmedju gornje i donje remenjace?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Po meni deluje sasvim O.K., ojacanje u vidu D Box-a je odlicno i nikako nije suvisno!
Nikola | rcfly.in.rs


Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Thnx.
 :big smile
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Tako se ustvari i radi, godove si ispravno okrenuo,što je ovde veoma važno. Donja ramenjača OK, mada bih je ja stavio od čamovine.  :)aplauz
Samo napred, videćeš kako je ustvari sve jednostavno.
ex pseudonijum: licider

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: C182 by Dave Blum, sa cestim odstupanjima u medijantnu sferu tonaliteta . . .
« Reply #10 on: September 03, 2011, 12:02:48 AM »
Hvala cika Savo.
 :)
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: C182 by Dave Blum, sa cestim odstupanjima u medijantnu sferu tonaliteta . . .
« Reply #11 on: September 06, 2011, 03:17:00 PM »
pa dobro sobzirom da je to mali raspon krila nije greshka ,ali da je neshto veci vec bi imao problema ,u sushtini stavljaju se od smreke te ramenjace i gore i dole ,a kod malih modela mozesh i da pravish laminiranu ramenjacu od balze recimo 6x3 ili 7x4, shto se tice ojacanje izmedju dve ramenjace to se nikako ne propushta to je dobro shto si uradio jer inace krila bi ti se u suprotnom sve deformisala prilikom velikih poniranja i uzdizanja ,i kao shto je receno osnoce Dboxa su sklop godova  u pravcu ,kad to sve odradish taj prednji deo dobijesh dosta krut i jak te ti i on nosi maltene celo krilo ,
samo napred i lagano ,gde te zakoci ti pitaj pa idemo dalje,
nisam mislio da radish jedno krilo pored drugog uporedno mislio sam kad odradish do nekle jedno krilo onda skinesh i radish drugo krilo a u medjuvremenu imash koju pauzu u lepljenju na tom prvom krilu ,iskreno po meni je mnogo znacajana ta pauzu u krilima jer lepak sa kojim lepish on stvarta neku vlagu i moze ocas posla da izdeformishe krilo ako ga radish brzinski
Pozzzz
srecni dalji radovi

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: C182 by Dave Blum, sa cestim odstupanjima u medijantnu sferu tonaliteta . . .
« Reply #12 on: September 10, 2011, 01:14:03 AM »
Vidis, nisam znao to za lepak . . .
Koji bi mi epoxi preporucio, za ubuduce?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: C182 by Dave Blum, sa cestim odstupanjima u medijantnu sferu tonaliteta . . .
« Reply #13 on: September 11, 2011, 02:19:47 PM »
Леонардо, лепак који користиш је добар и нема потреба да га мењаш. Суши се за око двадесетак минута, ако га правилно наносиш у танким слојевима, и после тога нема никакве влаге која би извитоперила крила. Сув је кад од беле боје постане провидан. Делови крила, приликом лепљења, морају бити причвршћени за равну подлогу. При састављању не сме бити никаквог силовања и натезања, јер ово уноси напон у материјал. Унети напон може касније извитоперити крило. Докле год не завршиш са састављањем крила (планк је углавном последњи), оно мора бити причвршћено за подлогу.
Још једна ствар. Чини ми се, гледају фотографије, да си лоше поставио терминезонско ребро Т1. По мени, оно не треба да иде по доњаци крајњег ребра, већ по његовој главној тетиви (тетива која спаја нападну и излазну ивицу). У том случају би ти и врхови троуглова Т2,Т3 и Т4 изашли на контуру горњаке крила и не би имао степеник који се види на фотографијама.
Исто тако мислим, да за твоје крило, могу и горњи и доњи појас рамењаче бити од балзе, без икаквих проблема.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: C182 by Dave Blum, sa cestim odstupanjima u medijantnu sferu tonaliteta . . .
« Reply #14 on: September 11, 2011, 04:00:56 PM »
Још једна ствар. Чини ми се, гледају фотографије, да си лоше поставио терминезонско ребро Т1. По мени, оно не треба да иде по доњаци крајњег ребра, већ по његовој главној тетиви (тетива која спаја нападну и излазну ивицу). У том случају би ти и врхови троуглова Т2,Т3 и Т4 изашли на контуру горњаке крила и не би имао степеник који се види на фотографијама.

slazem se, popravi ovo dok jos mozes :)

inace super izgleda, samo napred