Author Topic: J-3 Piper Cub  (Read 4724 times)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
J-3 Piper Cub
« on: September 04, 2011, 08:45:21 AM »
Nakon duzeg stajanja, od prosle godine, ponovo je poleteo J-3 Piper Cub (HANGAR9) sa ZENOAH 20EI i SPECTRUM DX8...

Imao je problem sa tail wheel, na nekoj rupici se otkinuo (tvrdje sletanje), ali sam mu vratio original...
Zaista, toliko prost avion, da mu je dovoljna obicna full range stanica sa 4 ch...
Sa elisom Evolution 16x6, samo jos treba tanano podesiti Low & High diznu, premda ovaj motor nije izduvao ni 3 postena rezervoara goriva.... Potrosnja benzina je jako mala, rekao bih negde 0.5L na nekih 1 h leta, ali zato trosi struju. Ima 2500 Mah Ni-Mh bateriju 4.8 v, nasao sam da preporucuju 1 Cell Li-Po 3.7 V i da sa istom odlicno radi, porucio sam od 5000 Mah
sto bi trebalo da izdrzi kao i jedan rezervoar goriva, nekih sigurnih 40 minuta u letu.

U samom letu, ja koji nisam neki letac, nasao bih "par zamerki"...... Na poletanju kod mal jaceg gasa, bezi u stranu, jer takoreci odmah podigne guzu, i upravljivi "Tail Wheel" vise nema funkciju, ostaje samo ruder, polece tako reci odmah na nekih 10 m... Ali ako se malo duze taxira, krene sa laganim gasom i lagano zatrcava, situacija je mnogo bolja, uhvati malo brzine i pravca i onda gas i mnogo se lepo dize lagano u vazduh, lep prizor i zvuk, obzirom na raspon krila....

U samom letu, kod davanja gasa, iako je utrimovan, ide njuskom na gore, penje se, Krema kaze da je to normalno za njih,
misli na prave.... Deluje u vazduhu na visini jako sporo, sto i jeste, tromo u zaokretima, iako su komande osetljive.....
Stabilan u letu.... Krema ga je prosle godine sa GPS dizao na nekih 950 m visine, dok nije postao tacka, penjao... penjao....

Kod sletanja, imam utisak da zbog velicine, i te njegove relativno male brzine, ipak je meni imao veliku brzinu na sletanju, a tu je i nekih mislim preko 7 kg letne tezine, odskoci nekih 1 ili 2m u prvom dodiru sa zemljom, pa ga treba pridrzati, do ponovnog dodira sa pistom a to trazi i duzinu.  Treba se valjda navici na velicinu i tezinu i u prilazu pisti cediti brzinu, jel na tim svojim velikim krilima bi trebao da bude stabilan i na bas manjim brzinama, a tu je i jak motor da malo doda ako bas zafali...  Sve u svemu mislim da je drugacije zabavno leteti ove velike tice i da se definitivno drugacije lete i ponasaju u vazduhu, za pistu od 100 m duzine, kod sletanja treba dosta vezbe i srece, da ne kazem iskustva.... ali su u vazduhu izgledaju mocno i realno, ovaj malisa leti sa 25% gasa u preletu.....





Sorry, snimak nije najbolji slikano telefonom HTC .... Sledi bolji snimak uskoro
« Last Edit: September 04, 2011, 08:52:34 AM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: J-3 Piper Cub
« Reply #1 on: September 04, 2011, 10:52:14 AM »
Imam isti model, ja sam stavio malo vise 'downthrust' na motor.

My Cub was doing the same, I put some more downthrust on the engine and it behaves better.

 ;namig
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: J-3 Piper Cub
« Reply #2 on: September 04, 2011, 12:33:59 PM »
Hi Englez, thanks for your advise, seems reasonable, i will try that !!!
But, anyway this is a good plane, I start flying with this type of plane, smaller wingspan 2050 mm, still alive !!
from HK i get smaller one about 500 mm wing span electric, 4 ch, didn't try, yet...
« Last Edit: September 04, 2011, 12:37:50 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior