Author Topic: Ziroli P 38 - Lightning  (Read 47290 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Ziroli P 38 - Lightning
« on: September 19, 2011, 06:54:09 PM »
Pre godinu i po dana kad sam iz Amerike naručio kit za Panthera, poručen je i kit za P 38 Lightning-a.



Tada je to trebao da bude "projekat" posle Hellcata.
Pošto svi znate kako je bilo sa prvim Hellcatom i šta se sve u medju vremenu izdešavalo, Lightning je ostao u kutijama...
Sve do sada...

Ovih dana u Kombinatu je baš bilo dosadno.

Panther je "proleteo" i sa njim više ne bi trebalo da bude problema...
Thunderbolt je u savršenom stanju, spreman stoji u prikolici čeka da idemo na letenje...
Hellcat je gotov, sve na njemu dobro radi i nadam se da ću sa nekim narednim lepim danima ići da ga probam...

Planova naravno uvek ima.
Znate da ja sve svoje "vizije" delim sa vama. Nekada najavim da ću praviti ovo ili ono, uglavnom tako i bude, ali sticajem okolnosti, ponekad se planovi i promene.
Trenutno su ideje sledeće...

Od novog jeta (Galeba G2) za sada nema ništa.
Razloga ima više, Panther je konačno počeo da leti kako treba i sasvim zadovoljava sve moje "mamlazne" želje.
Tokom zime ću na njemu "udariti" mali glanc, popraviti i zafarbati sitna oštećenja sa donje strane trupa.
Verovatno ću naručiti set novih nalepnica (slova) i kad zamenim ove sada već poprilično izguljene oznake, izlakiraću model sa istim lakom (50% sjaja) kao što je izlakiran i Hellcat.
Time će Panther biti "kao iz radnje", a pošto smo "dečije boilesti" prošli, za neko naredno vreme neću imati potrebe da ga menjam...

O Hellcatu sve znate, trebao bi da tokom iduće godine zameni Thunderbolta kojeg trenutno letim...

Thunderbolt me služi savršeno. Sve je na njemu u odličnom stanju, leti lepo i jedino ako naidje neki kupac spreman da plati neki realan iznos, mogu da se "oprostim" od njega...

Kako sam već pisao, kupljen je novi, veći, P 47 od firme Meister.
Plan je da se na njega stavi Moki 150, ali kako vreme prolazi sve sam manje siguran da ću kupiti taj motor.
Da se ne lažemo i meni, kao uostalom i većini, baš ne "cvetaju ruže" što se tiče posla i sad u ovim okolnostima dati preko 2 soma evra za motor, baš bi bilo preterivanje...
Ono što me dodatno sprečava da "prelomim" odluku oko kupovine je činjenica da, čitajući na Internetu, mnogi modelari imaju dosta muke sa Moki motorima.
Te se pregrevaju, te je cilindar br. 3 uvek hladniji od ostalih, pa se odvrću matice od izduva...
Kad dodjete na letenje morate podmazati sve klackalice ventila, da bi motor dobro radio ne bi bilo loše kupiti dodatnu pumpu za gorivo (170 evrića)...
Svakih par sati se šteluju ventili...
Kad čovek sve to zna, sad treba da potroši tolike pare i da se je..va stalno sa motorom... Nisam baš siguran...

Ako bih se odlučio za neki drugi motor (MVVS 80, DLA 111 i MVVS 116), ostaje mi "kusura" da napravim još jedan model, a to je P 38 Lightning.

Iskreno i ovaj Lightning mi treba "ko drugi k....", ali pošto već imam ovaj kit i pošto sam bezuspešno pokušavao da ga prodam, rešio sam da ga napravim.
Ni ovo nije baš mali, a pogotovo jeftin projekat. S druge strane, P 38 je veoma atraktivan avion, i konačno, za mene bi bio nešto novo, prvi dvomotorac kojeg bi leteo.



To što je dvomotorni model mu je i najveća mana, jer sam se nagledao na RCU slomljenih Lightning-a. Uzrok je baš stajanje jednog, od dva motora, nakon čega, ako se nesnadjete "u momentu" i na onom drugom motoru oduzmete gas, model obično padne u kovit...

Ima još jedna stvar koja mi se baš ne dopada, a to su tricikl trapvi, tj. nosna noga.
Napatih se ove godine sa Pantherom...
Doduše, Lightning je mnogo veći model i ima daleko veće toćkove, tako da sletanje sa njim bi bar (teoretski) trebalo da bude lakše...


Reč dve o modelu...

Kako rekoh, ovo je Zirolijev kit, raspona 114" ili 290 cm.
Težina bi trebala da bude izmedju 18 - 20 kilograma, predvidjeni su motori od 38 - 60 ccm, a ja planiram da stavim dva Zenoaha G 45.

Model se pravi slično kao i svi Zirolijevi modeli, stim što ovaj, zbog specifičnog izgleda, ima praktično 6 elemenata koji se moraju napraviti. 
Prvi je centropla, na kojem se nalaze kabina i unutrašnji flapsovi.
Na krajeve centroplana, sa 4 šrafa, stežu se dva trupa. Svaki od njih napred ima motor. Trupovi su od nazad povezani horizontalnim stabilizatorom...
U produžetku centroplana su dve uške...

Za ovaj model Robart pravi trapove, pneumatski sistem bi bio takodje od ove firme, kao i tri pneumatska vazdušna cilindra za otvaranje vrata poklopaca točkova.
Treba i, sad onako iz glave, nabrzaka, jedno 12-tak servoa...

Sve u svemu, Lightning bi bio jedan lep i interesantan model.


Pre neki dan sam skoro sat vremena potrošio na razvrstavanje delova.





Kupljen je "short kit", sečen u firmi "Lizard Laser". U sebi sadrži sva rebra za trupova, krila i repova. Neka rebra su od baze, a većina je od špera...




 
Pošto u kombinatu imam materijala spremljenog za velikog Thunderbolta, deo toga ( ramenjače, plankovi) odgovaraju i za Lightninga.

Uz short kit kupleni su i kapotaži, prednji deo (nos) trupa, uvodnici za vazduh na bočnim delovima trupa, još neki plastični delovi i kabina.
Za sada ti delovi ostaju u kutiji...



Što se tiče gradnje, naravno da ću se držati planova, ali kao i do sada, neke stvari ću menjati, ne bi li dobio veću čvrstoću ili smanjio težinu...


Pošto su razvrstani svi delovi...



...prebačeni su u radionicu...





... i danas sam počeo sa izradom. Prvo pravim centroplan.








Da bih mogao da nastavim sa radom moram da napravim ramenjače, koje su po planu 12x6 mm, ali kao što već znate, mi u Kombinatu ih menjamo sa 15x9 mm. Zbog toga moram da u svakom rebru proširim žljeb u koji ulazi ramenjača...

Toliko za sada.

Pozdrav

Mirče   









« Last Edit: September 19, 2011, 06:58:25 PM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #1 on: September 19, 2011, 07:14:38 PM »
Mirce, jako mi je drago da ces raditi P-38, vjerujem da ce takav model, tog raspona biti pravo cudoviste kad se sastavi.
Elem, neki dan sam dobio elisu Menz 20x10, i kada je stigla, shvatio sam da sam greskom narucio lijevi korak.
Prvo sto sam tada pomislio bilo je "valjace Mircetu za Lightninga" tako da ako ti valja, tvoja je  ()-() i sretno.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #2 on: September 19, 2011, 07:53:57 PM »
Au Mirce sada si me iznenadio, pozitivno! Secam se razgovora jos kada ti je stigao kit (u doslovnom smislu te reci, s obzirom  na to koliki  je model) i problemi oko 2 motora. Jako sam srecan sto ga ipak pravis i sto ce leteti kod nas, zvuk 2 motora je stvarno ocaravajuc!

Sve sto si naveo za Moki motore je opste poznato i razumem te sto ti se ne daju pare za isti.

Sa nestrplenjem ocekujem nastavak radova.

poz
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #3 on: September 19, 2011, 08:12:54 PM »
este da sam ocekivao da ce na red prvo doci thunderbolt, ali neva veze. bitno je da proizvodna traka ne staje.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #4 on: September 19, 2011, 09:11:09 PM »
Mirce je poznat po tome da gradi dva modela odjednom tako da p47 nece da ispasta zbog ovog tako reci neocekivanog projeka....sve najbolje u buducem radu i vidim da ce da uzivamo gledajuci kako nastaju jos dva diva iz tvoje radionice.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #5 on: September 19, 2011, 10:12:39 PM »
Hvala vam na ovolikoj podršci za ovako kratko vreme.

Podrazumeva se da će da se prave dva modela, gde je Thunderbolt prioritet. Al, kako Miša reče, da proizvodna traka ne stoji... ;namig

Na Lightningu ima više posla nego na nekom warbird-u kakve sam pravio do sada. Ima par veoma bitnih stvari koje ako se ne ispoštuju, model ima da bude sav kriv...

Osnovna stvar je da se leva i desna strana centroplana sada u startu idealno poravnaju. Ako se i malo pogreši, kad još dodju uške, greška će biti još veća...
Druga veoma bitna stvar je deo izrade kad se postavljaju bumovi (trupovi) na centroplan. I oni moraju biti idealno paraleleni po svim osama...

Srećom na Internetu ima par veoma dobrih topika sa mnogo detaljnih slika kako su modelari pravili ovaj model, tako da uz te fotografije, i dobro planiranje šta, kada i kako da se odradi, P 38 ne bi trbao da bude problem.
Svakako je izazov...


Pozdrav i hvala

Mirče

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #6 on: September 19, 2011, 10:23:23 PM »
Mene ovaj avion podseća na detinjstvo i igranje 1942 na automatu u lokalnoj buvari :) 

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #7 on: September 20, 2011, 08:35:28 AM »
1+2=3, znači Mirče pravi tri aviona, kako, pa zbir trupova tako kaže...a krila i ona broje i više modela. Srećno. Netreba toliko strepeti od gašenja jednog motora, kod ovog modela su dva vertikalca i svaki u osi jednog motora. Već sam pisao o našem iskustvu o dva motora ( Dornier Do 28 ). Jeste to manji model, ali da li je to prednost ili mana.
Napred i razmišljaj pozitivno, kao i uvek. Biće to prelep model. (work)  :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #8 on: September 20, 2011, 10:01:43 AM »
Auuuu Mirče, lep poduhvat! Poznavajući tvoj tempo rada, mislim da za koji mesec model će biti u jednom komadu  mmmm

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #9 on: September 20, 2011, 01:32:24 PM »
Mene ovaj avion podseća na detinjstvo i igranje 1942 na automatu u lokalnoj buvari :) 

Takodje  :big smile :big smile :big smile :big smile
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #10 on: September 20, 2011, 03:37:59 PM »
Dok čekam da se osuši lepak, evo par reči šta se radilo u Kombinatu...

Sinoć sam spremio ramenjače, koje kao što znate, za ove modele pravim od dve čamova letvice, jedne 15x5 na koju zalepim 15x4mm. Tako dobijem ramenjače 15x9 mm.
Do ove mere sam došao tako što ramenjače od 12x6 mm, kakve su uvek na Zirolijevim modelima, nema da se kupe u Madjarskoj, pa su mi ove moje "pojačane" neka sledeća mera...
Moram da napravim 4 komada...
Inače, ove letvice lepim sa Henkelovim belim lepkom.

Da bi ih postavio u rebra, moram u svakom rebru da proširim šljeb za ramenjaču.
Na Lightningu ima samo 14 rebara (7 sa svake strane).


Pre i posle tretmana...


U ovoj, početnoj, fazi izrade najvažnije je da se uglovi centroplana naprave apsolutno tačno.
Ziroli je to "lukavo" smislio.

Prvo se napravi deo trupa sa rešetkom na koji idu rebra. Na ovu konstrukciju se za sada ne zalepe sva rebra.



Potom napravite prednji i zadnji deo od špera u koji će kasnije da se postave rebra centroplana. Ovi delovi su precizno isečeni i kad se spoje u sredini i pojačaju sa posebnim rebrom za povezivanje, dobije se veoma čvrsta konstrukcija.





Na donje strane i prednjeg i zadnjeg dela, sam potom zalepio ramenjače i proverio kako rebra leže.
Na prednji deo ide glavna ramenjača 15x9, a na zadnji pomoćna od 6x6 mm...

Kad je sve nalegalo "ko guza na nošu" okrenuo sam trup i na njega prvo, pro forme bez lepka, postavio one konstrukcije sa prva dva i krajnja dva rebra.




Postavljeni su trouglasti lenjiri da bi sve bilo "u vinklu"...




Paralelnost se meri tako što se na krajnja dva rebra, na početak i kraj postave pomoćne letvice (kao neke nožice) koje odredjuju tačno rastojanje napadne i izlazne ivice rebara u odnosu na površinu na kojoj se radi.





Pošto je kit baš precizan, sve se vrlo lepo uklapalo...





Nakon toga sam sve namazao sa lepkom i medjusobno zalepio. Trenutno se sve suši...

Malo kasnije ću postaviti i ostala rebra. Ziroli kaže da se vodi računa da izlazne ivice od prvog do zadnjeg rebra budu u liniji...
Potom ide gornja glavna ramenjača, pa gornja pomoćna ramenjača. Na napadnu ivicu ide letvica 6x6 i dalje sve po redu....


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: September 20, 2011, 03:42:49 PM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #11 on: September 21, 2011, 10:30:34 AM »
Mirce imam jedno pitanje. Kod konfiguracije dva motora, oni bi trebali da se okrecu u suprotnim smjerovima (zato sam ti i ponudio elisu) ali nigdje nisa mogao da nadjem na koji nacin se okrece smjer motora kod benzinaca? Ima jedan zanimljiv tekst koji si mozda vec nasao:

http://www.modelairplanenews.com/blog/2011/04/26/multi-engine-magic—expert-set-up-flight-techniques-for-twin-engine-aircraft/

ali u njemu se ne govori o tome, ima samo dio koji se odnosi na centriranje ose motora:

Quote
For a tail-dragger aircraft, I set the left engine with zero offset, and I set the right engine with 3 degrees of right thrust. I came to this setup when I was fine-tuning my Beech D-18. The Paul Matt 3-views I used to design the model, showed each engine with 2 degrees of outboard thrust. As it turned out, this produced a tremendous amount of left torque. Even with full right rudder, the D-18 always turned to the left on takeoff. My zero and 3 degrees setup solved the problem nicely. The effect of left torque turning is much less of an issue with aircraft that are equipped with tricycle landing gear. I feel that this offset thrust setup also helps during an engine-out.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #12 on: September 21, 2011, 11:23:51 AM »
Saxpg, super je ovaj Zirolijev tekst iz Model Airplane News-a...

Prošle godine kad sam sa Detlefom (Nemcem od kojeg sam kupio GT 80 motor) pričao oko Lightninga, rekao mi je, pošto i on ima jednog, da nema motore koji se kontra okreću i da to baš nije jako nužno...
Isto mi je rekao i Tijano.
Čitajući Zirolijev tekst vidite da i on ne koristi kontra rotirajuće motore ali, postavlja različite uglove motora.

Kod Zenoaha koji ima magnetno paljenje ne može da se okrene smer rotacije, dok je to moguće sa elektronskim paljenjem.

Ja više volim motore sa magnetnim paljenjem i verovatno ću postaviti motore pod različitim uglovima, onako kako Ziroli kaže.

Pozdrav

Mirče 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #13 on: September 21, 2011, 10:27:55 PM »
Mali napredak u odnosu na juče...



Kao što se da videti u Kombinatu je bila radna atmosfera. Na Lightningu su polepljena sva rebra, postavljene ramenjače (i glavne i pomoćne), napravljene "kutije" sa donje strane centroplana za flapsove...
Odradjen je i deo napadne ivice...
Od Panthera su mi ostale dve cevi za bajoneta, dugačke taman koliko treba da budu, da ih ulepim na svoja mesta. Nažalost, bajonete nemam, ali su već naručeni...









Moram reći da se delovi savršeno ulapaju i da skoro ne treba nikakva dorada. Zato sve ovo i napreduje ovako brzo...
Raspon centroplana je 112 cm, krilo je u korenu, kod trupa 55,5 cm, a na kraju 42 cm.


Trenutno radim na prednjem delu trupa. Skoro ceo prednji kraj se skida, sve do kabine.
Uostalom videćete sutra...




Dosadašnja konstrukcija je nevidjeno robusna, verovatno najjača od svih modela koje sam do sada pravio.


Pozdrav i laku noć

Mirče
« Last Edit: September 21, 2011, 10:37:01 PM by mirce »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #14 on: September 21, 2011, 10:51:03 PM »
Mirče, drago mi je što si započeo rad na ovom prelepom avionu i sa uživanjem ću pratiti svaki novi post. Samo kako si krenuo, izgleda da će Lighting da poleti ove godine..  ;namig

Od Panthera su mi ostale dve cevi za bajoneta, dugačke taman koliko treba da budu, da ih ulepim na svoja mesta. Nažalost, bajonete nemam, ali su već naručeni...

Jel kupuješ kod nas u Srbiji Aluminijumski bajonet/cev i kojih dimenzija? ili ipak naručuješ od preko?

 ()-()
Nikola | rcfly.in.rs