Author Topic: Ziroli P 38 - Lightning  (Read 47298 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #30 on: October 17, 2011, 07:36:49 PM »
Hvala Gorane, imaću ponudu u vidu...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #31 on: October 17, 2011, 10:55:19 PM »
Sta reci za ovako lep avion,precizan,pedantan i brz rad (res) :)aplauz Druze avion je prelep i uopste nesumnjam da ce u tvojoj izradi biti VRH!!! Samo napred ako sta mogu da pomognem(znas vec oko cega) mmmm,na raspolaganju sam!

gogi, na zalost, tu  pomoci nema. modelarska bolest je kod njega uzela maha, i sada je u teskoj fazi.
cuo sam da pregovara o kupovini neke sume u africi kako bi imao stalnu dostavu balze.
madjari ne mogu da isporuce toliko kubika koliko je njemu potrebno.

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #32 on: October 18, 2011, 10:17:10 AM »
Evo jedan sajt u Nemackoj:w.w.w.modellbau-steinhardt.de
Ja u celoj evropi nisam nasao jeftiniju i vrlo kvalitetnu balzu,pa pogledaj.Ja inace sa vremena na vreme prolazim tuda pa pazarim za sebe.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #33 on: October 18, 2011, 10:51:45 AM »
Poglavica je rekao: "Odavde je Mirčetova balza..."



Ratnici čuvaju šumu, ne može ni da se slika



U Kombinat su stigle prve količine... Biće za par modela...



A, ko se nije snabdeo na vreme...

« Last Edit: October 18, 2011, 11:14:34 AM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #34 on: October 18, 2011, 12:16:21 PM »
Poglavica je rekao: "Odavde je Mirčetova balza..."



Ratnici čuvaju šumu, ne može ni da se slika



U Kombinat su stigle prve količine... Biće za par modela...



A, ko se nije snabdeo na vreme...



  :sljus   :_D   :hehe
Ljudi, u povratku sa IMAC-a iz Beograda, svratili smo do kombinata... Posle sat i po priče sa Mirčetom i ja nekako drugačije razmišljam... znači tu se baš pere mozak  ")   :hehe Priznajem, i ja sam došao do "trećeg" stepena, a odatle već nema povratka  (___)
« Last Edit: October 18, 2011, 12:21:49 PM by Gabor »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #35 on: October 31, 2011, 12:42:14 AM »
Poslovi oko Lightninga su stali kod krila, jer čekam aluminijumski bajonet. Bez njega ne mogu da upasujem uške na centroplan...

Da ne gubim vreme, rešio sam da malo radim oko centroplana i kabine.
Gornji deo kabine je skroz isplankiran i jednim delom izgitovan. Pošto je to odradjeno, deo trupa iza kabine mora da se odseče, kako bi se dobio oblik pravog Lightninga i da bi kabina lepo legla. Trup ne možeš odseći dok ne "obradiš" samu kabinu i lepo je ne napasuješ. Zato sam to prvo uradio...



Potom sam sa hemijskom olovkom obeležio gde su ivice kabine i gde treba da se odseče višak trupa, pa sam ga i otsekao. Rez i rebro u kabini sam doterao sa šmigl papirom... 














Sad je kabina lepo nalegala na trup. Kad sam postavio i prednji deo centroplana, P 38 je postao baš impresivan...










I sa donje strane je postavljeno još bočnih plankova.





Plan mi je da do kraja nedelje izplankiram kompletanu donju stranu kabine. Nadam se da će ovih dana stići i bajonet (i Štuka), pa ću nastaviti sa radovima i na uškama krila.

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 31, 2011, 12:48:02 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #36 on: November 26, 2011, 09:54:07 PM »
Sa delovima od Stuke stigli su i bajoneti za P 38. Pošto sam uglavnom pravio Meisterovog Thunderbolta na Lightningu nije mnogo radjeno.
Danas sam u uške postavio bajonete, pa se konačno mogu postaviti na centroplan.

Evo slike kako krilo od Lightninga izgleda u odnosu na Thunderboltovo. Obrati pažnju koliko je krilo od P 38 udaljeno od vrata garaže. Lightning je 2,9 metara raspona...




Pozdrav

Mirče


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #37 on: November 27, 2011, 01:11:45 AM »
auuuuuuuuuuuuuu

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #38 on: November 30, 2011, 08:08:49 PM »
Još par slika...
















« Last Edit: November 30, 2011, 08:53:53 PM by mirce »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #39 on: November 30, 2011, 09:04:00 PM »
Pozdrav Mirce, pratim tvoje radove i na tvom sajtu i predlazem takodje svima da kad kad bace pogled jer ima vise slika :D Nego vidim da si na onoj vodjici u koju ulazi bajonet, na mestima gde prolazi kroz profil ulepio neku traku(ispravi me ako gresim), da li si nju dodao zato sto je vodjica nesto uza od rupa na profilu ili iz nekih drugih razloga?
« Last Edit: November 30, 2011, 09:06:58 PM by disljenko »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #40 on: November 30, 2011, 09:19:29 PM »
Da, na sajtu ima više slika i teksta... Ipak, moram i ovde da napišem koju reč, tek toliko da me ne zaboravite... ;namig

Kartonska cev u koju ulazi bajonet je malo uža od otvora na profilima. Zato sam namotao par slojeva krep trake i sve ulepio sa epoxy lepkom. Traka je dobra jer uvek centrira cev u sredinu otvora...

Isti slučaj sam imao i na Pantheru...

Izgleda da je za meru otvora na profilu (kad je sve crtano za sečenje na laseru) korištena neka druga cev. Oba kita su stigla iz Laser Lizard firme...
Otvori na uškama su pasent prema aluminijumskim bajonetima. Inače, mera bajoneta je 1 1/4 incha.

Bez obzira na sve, ovo sa krep trakom sasvim dobro funkcioniše...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 30, 2011, 09:26:31 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #41 on: December 25, 2011, 08:13:43 PM »
Nisam ni znao da u Muzeju imaju P 38, doduše, kako pišu, ne ceo, nego malo više od pola aviona. Ostatak se "izgubio" i propao tokom decenija javašluka...

Takodje piše da je ovaj naš (tj. to što je od njega ostalo) jedan od 4 primerka ovog aviona u Evropi. Koliko vredi, a koliko dobijamo za njega, pročitajte sami...

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:359179-Muzej-vazduhoplovstva-prodaje-lokid-P-38

Sudeći po svemu, ubrzo, jedini Lightning u Srbiji, biće ovaj moj...

« Last Edit: December 25, 2011, 08:51:41 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #42 on: December 25, 2011, 09:21:47 PM »
Covek je ocigledno privatizovao muzej i mogu reci da je veoma hrabar ako je stvarno izjavio da je to njegova licna odluka.
Ako jeste, trebalo bi i da snosi posledice svoje odluke.

Naravno da kompletna restauracija takvog aviona mnogo kosta, pogotovo ako nedostaje mnogo delova,
koji su verovatno tokom godina prodavani u stilu "Alo Bing, kako brat?" (stariji se sigurno secaju Alan Ford-a),
ali za 200.000 ga ja ne bih prodao da je moj. Nek truli kod mene za te pare, ali bih imao cime da se hvalim.
Sa tim parama ce oni isplatiti nekoliko zaostalih plata okreciti zgradu, pokositi travu i... Nista. To se moze sigurno
i iz sadasnjeg oblika finansiranja.

Izvinjavam se Mircetu na zloupotrebi posta, ali me ovakav javasluk bas nervira.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #43 on: December 25, 2011, 10:24:37 PM »
Ništa ti ne zloupotrebljavaš post. Da sam hteo mogao sam ovo postaviti na neko drugo mesto na Forumu. Ovako će ostati mali trag kako je završio poslednji P 38 u Srbiji i jedan od poslednjih u Evropi...

Na neki način tiče se i modela koji se pravi u ovom topicu, pošto se radi o istom avionu - Lightning-u...

« Last Edit: December 25, 2011, 10:28:54 PM by mirce »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Ziroli P 38 - Lightning
« Reply #44 on: December 25, 2011, 11:04:07 PM »
Ne bih da idem off topic, jer tema je Mircetov Lightning, ali ste pomenuli muzejski eksponat i celu bizarnu, od novinara naduvanu pricu o prodaji retkog aviona iz muzeja.
Istina je kao i obicno, drugacija.

Od Lajtninga u MJV postoji:

Nekompletna centralna gondola trupa
Jedno nekompletno krilo
Nesto limova oplate
Dve noge glavnog stajnog trapa.
Ukupno, ni 20% celog Lajtninga.

Dugi niz godina je taj avion bio ucilo na masinskom fakultetu i strucno je isecen, ocerupan i "modifikovan" od strane studenata, da ga valjda ni na otpadu nisu zeleli.
Zavrsio je u depou muzeja, sa perspektivom da tamo istrune jer kod nas ni para ni znanja nije bilo da se on kompletira.

Trenutna situacija je da se za te delove, iz Corona Muzeja i Kalifornji dobije jedna rekonstrukcija ( ne replika) Blerioa XI Genie koji je pre tacno 100 godina leteo u tada "Srpskoj Avijatici", i jos sitnih 230 000 US$ pride.

Nama ostaju stajni trapovi jer je to uslov da se od aviona zadrzi nesto, kako bi kasnije bilo izlozeno u postavci.

Naravno da covek nije privatizovao muzej, covek je vojni pilot, na Mig 21, odlikovani ratni heroj, oboren nad Hrvatskom, znalac i ljubitelj avijacije i doveden je da posle deceniju i vise, sredi situaciju u muzeju.
Samo je imao petlju i hrabrosti da pokrene neke stvari i sada se suocio sa otporom onih kojima je ovakvo stanje odgovara.

Da mu je bilo do razvlacenja muzejskog blaga, ne bi  isti on, bio glavni u sprecavanju prodaje Stuke iz muzeja.
Doduse, Stuka je tada bila prodata ( pa vracena u muzej) bez dozvole a za prodaju ovih delova Lajtninga, pribavljene su sve strucne, muzeoloske i pravne dozvole.

Koga zanima cela prica,iz usta samog direktora muzeja, i da vidi sta je od delova ostalo, evo je ovde:

!

Izvinjavam se jos jednom na off topiku, ali smatrao sam da je potrebno da bar vi, vazduhoplovci imate pravi uvid u temu.

Pozdrav,