Author Topic: Ziroli JU 87 Stuka...  (Read 193275 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #45 on: April 24, 2012, 02:03:49 PM »
U subotu spakovao sam centroplan u auto, i svratio do Novog Sada u Kombinat. Uz šolju kafice, sa Mirčetom smo pogledali šta da budu sledeći koraci izrade...
Kako sam već i pisao, u svakom slučaju ostajem pri rešenju da se skidaju uške krila sa centroplana. Tu smo brzo odlučili da prvo rebro bude od špera 3mm, te da rebro od balze izvadim i da ga isečem od topolovog špera...
Druga tema je bila, kako da rešim stajni trap, tj. kako da napravim ojačanja ili ležišta za stajne trapove. I tu se jasno primećuje Mirčetovo iskustvo jer je vrlo brzo našao odgovor na pitanje...
Bilo je tu još dosta pitanja sa moje strane, a da nisam našao odgovore po netu...

Zbog ukupne težine modela, već na početku nije loše da se olakšaju neki delovi. Tako je i sa rebrima centroplana. Prvo sam obeležio gde treba da budu ti otvori...



... pa sam ih izbušio



Pažljivo, bez velikih oštećenja, uspeo sam da izvadim prvo rebro uške



Na parče špera precrtao sam rebro, sa potrebnom modifikacijom




Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Eger, Mađarska...
« Reply #46 on: May 07, 2012, 04:20:33 PM »
Prvomajske praznike, sa porodicom proveli smo u jednom severnom gradu u Mađarskoj. Eger je mesto možda malo manji od Novog Sada. Na mađarskom forumu sam dopisivao sa kolegama modelarima iz tog grada, pa sam iskoristio priliku da se i lično upoznamo, i da vidim kako oni lete, šta imaju u svojim flotama. Razlog što u ovu temu pišem sve ovo je Stuka od kolege Tamaša. Razmah krila je 2032mm, i leti sa motorom RCG30. Pošto smo tog dana bili na jednoj jednodnevnoj eskurziji, malo kasno smo stigli do livade, gde oni lete, pa sam model uspeo da vidim samo na zemlji






(slike mi je on naknadno poslao, nisam lično slikao)

A sad malo u  (offtopic), da ne otvaram novu temu...
Pričali smo i o WARBIRD DAY-u i rekao je da će najverovatnije doći. Od modela što će da donese, podrazumeva se ova Stuka, kao i P82 Twin Mustang sa 2x OS FS 40 motorima...
Kako su pričali, ovaj teren koriste od nedavno, jer na sportskom aerodromu su im zabranili pristup. Zaboravio sam da slikam okolinu, što je prelep  :sljus Košenje trave isto rešavaju sami, sa mali benzinskim kosilicama. Tog dana, njih četvoro je bilo na livadi



Pa da idemo redom, sa leva:
-Tamaš trenutno leti Telink SU-29, u izradi ima Pitts od 2m razmaha
-Mene već znate  :hehe
-Tamaš (drugi) leti Stuku i P82 Twin Mustang, ima još po koji model od deprona. Inače i on je imao Extru260 od H9, tako da imali smo dosta zajedničke teme
-Janoš leti isto modele depronce
-Cikkcakk(ime nisam uspeo da saznam) je novajlija, tek ulazi u RC priču

Inače, kako su rekli, u svaka doba godine smo pozvani, ne samo na letenje, već i da pogledamo taj prelep istorijski grad i da probamo njihova vina. Ja nisam obožavatelj vina, ali posle deset godina (onda sam bio zadnji put tamo), opet sam svako veče popio po koju čašu. O pasulju sa kolenicom ili o gulašima bolje da ne pričamo...

A da se vratimo temi o mojoj Stuki... Ovih dana namerno sam batalio radove, hoću da sačekam da mi stigne bajonet, pa da nastavim sa radovima.





Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #47 on: May 07, 2012, 05:15:57 PM »
ova štuka je verovatno najlepši WW2 model koji sam video.  savršena je.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #48 on: May 07, 2012, 05:24:29 PM »
ova štuka je verovatno najlepši WW2 model koji sam video.  savršena je.

Veruj mi, nije... Ja polako skidam sa neta slike, rešenja, pa kako napredujem sa modelom, tako ću i to postavljati. Imaš kolor šema, da se u****š  :mhm A detalji.... ludilo... Ova kategorija je, kako je Mirče već rekao,napisao jedna od najlepših. Model možeš napraviti od najprostijeg, pa do nekih perverzija... Sve je individualno...

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #49 on: May 07, 2012, 06:09:57 PM »
Lepo lepo, stuka je dosta lep model tu nema dileme. Jos kad znamo da ce imati i imitaciju skala sirene...ufffff. Nema zurbe i samo napred. Pozzzz

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #50 on: May 08, 2012, 08:52:13 AM »
ova štuka je verovatno najlepši WW2 model koji sam video.  savršena je.

Veruj mi, nije... Ja polako skidam sa neta slike, rešenja, pa kako napredujem sa modelom, tako ću i to postavljati. Imaš kolor šema, da se u****š  :mhm A detalji.... ludilo... Ova kategorija je, kako je Mirče već rekao,napisao jedna od najlepših. Model možeš napraviti od najprostijeg, pa do nekih perverzija... Sve je individualno...

Jesi ti mislio na model ili na kolor šemu???

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #51 on: May 08, 2012, 07:52:15 PM »
Drago mi je da se radi i prica o skala modelima. Imao sam prilike da vidim i slika Zirolijevu Stuku na Top Gun-u, nije letela u takmicarskom delu. Model je kao i sve Zirolijeve Stuke imao montiran G 62. Gospodin sa kojim sam pricao, kaze mi da leti kao veliki trener model. On je odusevljen performansama. PJ Ash, poznati modelar, takodje ima istu Stuku, i sa njim sam dosta razgovarao. kaze da mu je to jedan od omiljenijih modela. Sve u svemu Gabore, imas super model i ima da se nauzivas leteci ga.
Napravio sam i par slika i video od Stuke koja je bila na TG-u. Fenomenalno je uradjena, a slikao sam dosta detalja, da mozes da "ukrades" neke ideje. Inace model ima krilo iz jednog dela...

Pozdrav

Mirce

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #52 on: May 09, 2012, 09:40:34 AM »
Mirče, hvala!!! Jedva čekam da vidim slike  oo))

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #53 on: May 11, 2012, 11:17:29 AM »
Evo Gabore da ne cekas dugo, prvo sam sredio slike od Stuke. Stuka je bila u utorak pod šatorom pored Meisterovog, i čak nije ni letela. Čovek čiji je model, ustvari ga je kupio i preuzeo tog dana. Model je stajao sastavljen, a kad sam video da ga rastavlja brže bolje sam uzeo aparat i napravio slike...























































E sad, kao što se vidi, krilo je iz jednog dela, i točkovi stoje tačno gde treba, na spoju centroplana i uške.
Nitne su veličine čiodine glave.
Što se tiče oznaka, to sve imam u originalnim veličinama...

Sve u svemu pričao sam i sa PJ Ash-om, koji takodje ima ovakav avion i rekao mi je da je oduševljen kako leti i da mu je to jedan od omiljenijih modela...

Pozdrav

Mirče 


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #54 on: May 11, 2012, 12:04:44 PM »
Mirče, hvala lepo!!! Slike su  :jaki:  Jasni su i detalji, vidim da ima dosta i panel linija a nitni, imaću sa čime da se pozabavim... Ali, dotle još treba dosta toga da se uradi na modelu... Inače u međuvremenu dosta sam razmišljao o krilu, točkovima. Čak sam jedan dan skoro sat vremena gledao u one "gaće" , u plan, centroplan i u ušku... Možda bi čak uradio i varijantu, da gornji (prošireni) deo onih "gaća" presečem uzdužno, i da manji deo ostaje na uškama, a veći deo ostaje na centroplanu  mmmm. Ajd svakako se vidimo ovih dana, pa ćemo to još jednom da pogledamo... Teško je ovako da objasni na šta mislim...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #55 on: May 18, 2012, 09:51:52 PM »
Isekao sam rebra od špera, što dolaze kao zamena prvih rebara uške što su od balze



Još ga nisam zalepio, ovih dana treba da dobijem bajonet. Dok nije zaepljen, biće mi lakše da napravim otvor za bajonet


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #56 on: May 18, 2012, 11:30:58 PM »
Bajonete dobijaš u nedelju na aerodromu u Bgd-u...

Rebra si lepo isekao...

Jesi li nešto radio na trupu?

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #57 on: May 22, 2012, 11:47:48 PM »
Pošto mi je Mirče doneo bajonete, Mirče, hvala ti još jednom, mogu polako dalje da razmišljam o rešavanju krila...
Bajoneti su pljosnati, od aluminijuma, a pravi ih firma SIG





Sa četri rebara, sastavio sam centroplan da vidim koliko mesta zauzima bajonet



U centroplanu treba da isečem rebro br.4 i br.5 jer preko njih treba da prelazi kućište u šta uklizi bajonet





Kod uški, drugi, da kažemo klizni deo bajoneta prolazi preko rebra br.6 pa će da ide do br.8



Tu još moram izmeriti ugao kako treba da se postavi...
Ako sam već kod centroplana, na planu sam postavio rebro br.5 što je i nacrtano, i označio  sam ugao stajnog trapa







Isekao sam parče balze, da vidim kako treba da stoji podloga, ploča, na šta treba da našrafim stajni trap









Ploču za stajni trap ću napraviti od 6mm debelog špera. Rebra br.2,3 i 4 treba da presečem, pa posle da nalepim nazad isečene parčade, s tim da ću ih skratiti za debljinu špera (au, ovo sam baš objasnio  (fiu))






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #58 on: May 23, 2012, 10:00:07 AM »
Meni je jasno... He, he...

Ajd' samo "piči"...

Razmišljaj možda da ojačaš vertikalni šper na centroplanu, gde ćeš zavrnuti alu deo u koji ulazi bajonet. 
Ja bih napravio sve delove krila (centroplan i uške), pa tek onda sve spajao bajonetima. Predpostavljam da si i ti tako razmišljao...

Uživam kad vidim kako se prave novi skala modeli...
Kad nam se pridruži i Saxpg sa LA 7...

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #59 on: May 23, 2012, 10:53:15 PM »
Danas počeo sam sa sastavljanjem i lepljenjem centroplana. Prvo sam ulepio rebara br.1, a malo kasnije i br.2.







Stalno sam proveravao uglove, da se nešto ne pomeri