Author Topic: Ziroli JU 87 Stuka...  (Read 192554 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #15 on: March 19, 2012, 05:58:03 PM »
Bravo Gabore.  :)aplauz Odličan model za kombat.  :big smile
Mislim da ćeš tek sa ovim modelo naučiti više o tehnici gradnje modela, s obzirom da je kit uvek relativna stvar. Predlažem ti da pišeš količinu i cene svih dodatno kupljenih materijala, da bi tačno znao na kraju koliko te je stvarno koštao gotovi model. Takođe piši i utrošene sate koje ćeč raditi na modelu od početka pa sve do poletanja. Brojke će sigurno biti interesantne i nadam se da ćeš ih podeliti sa nama.
 ;namig

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #16 on: March 19, 2012, 06:42:17 PM »
T.E., hvala!
Sveska i olovka su spremne, kao i štoperica jedna 4e
Svakako ću detaljno da pišem o radovima na modelu, to sam radio i kod dosadašnjih modela. Svakako će mi biti jedna dobra obuka i prilika da naučim još nešto, možda "malo" više nego što sam naučio do ovog momenta.
Što se combat-a tiče  mmmm ipak ostajem kod PINK modela  ;namig

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #17 on: March 19, 2012, 08:20:51 PM »
Sunce ti žarko  :sljus! Koliki kapotaž  (:sok:)!?! Mo'š da kuvaš paprikaš za desetoro  :mhm!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #18 on: March 19, 2012, 11:28:15 PM »
Ju 87 je jedan od boljih modela za ulazak u priču gradnje warbird modela iz kit-a.

Ziroli je čuvena firma, planovi su veoma precizni, model relativno lak za izradu.

U razgovoru je spomenuto da bi se planovi mogli izmeniti u varijantu da se napravi centroplan, a da se skidaju uške krila. Ovo su modelari širom sveta radili radi lakše manipulacije sa modelom i naravno transporta.

Gabor će već videti da li mu treba štoperica, ali uložiće se svakako dosta vremena u izradu.
Ipak trud, rad i sredstva koji se "investiraju" su nemrljiva minutima i evrima...

Što se tiče količine love, ona je drastično manja nego za neki sličan model, koji nije Stuka.
Delovi do sada  (zahvaljujući mojim varijantama nabavke modela) i motor (zahvaljujući činjenici da ga ima čika Dule) koštaju najmanje "dve - tri glave" jeftinije nego da neko sve to nabavlja ponovo...

I još nešto, kad se krene u ove vode, onda se na sitne stavke tipa napravi ovaj deo, napravi onaj deo, ili recimo poštarina, carina i sl. jednostavno ne gleda.
Ovakvi projekti zato i nisu za svakoga, pogotovo ne za nekog ko će da se "stiska i štedi".

Cena Stuke je u mnogome manja od bilo kog prosečnog modela ove veličine, jer JU 87 nema skupe trapove na uvlačenje i pneumatski sistem koji to prati, pa je model mnogo lakši i samim tim "traži" manji motor i elisu.
Sem toga, komandne površine su male i ne iziskuju neke preterano jake, skupe, digitalne servoe.
Time se odmah neutrališe potreba za LiPo baterijana, regulatorima napona, power boxovima i ostalim drangulijama.

Ono na čemu ći ja svakako insistirati kod Gabora, tokom izrade, je da kupi adekvatne modele nemačkih pilota u razmeri 1/6 (ima ih fenomenalnih) i da napravi kokpit sa svim detaljima.

Dalje, svaka komandva površina mora imati svoj servo...

Takodje bi bila fora da se namesti i sirena za obrušavanje, a i to nije problem za nabaviti...


Jedva čekam da Gabor krene u izradu modela.

Ako bi se moglo uporediti sa kolima Stuka će biti vrhunski Hot Rod auto, koji ne može napraviti i imati svako, a ARF-ovi su i dalje ono što svaki modelar može da kupi...
Da se razumemo, ima mnogo dobrih ARF modela, ali nije to to...

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #19 on: March 20, 2012, 09:29:06 AM »
Možda sam već pisao, možda nisam... Nemam potrebe da žurim sa izradom modela. Planovi su vrlo jasni, ne bih trebao da imam posebnih poteškoća. Ako dođem do toga, onda ću da malo cimam Mirčeta i naći ćemo rešenje. U svakom slučaju, ako ga počnem raditi, po mogućnosti ću ga raditi svaki dan po malo. Imam dosta obaveza oko posla, pa...
Juče je bio Ervin, pregledali smo planove. Napravili smo spisak potrebnih stvari.

Jedna rolna nas je "malo" zbunila  lol
Mirče, još malo pa će da ti nastrada ona kugla magična...

 
« Last Edit: March 20, 2012, 12:16:31 PM by Gabor »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #20 on: March 20, 2012, 12:09:08 PM »
He, he... Čudna neka Stuka...

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #21 on: March 20, 2012, 03:59:08 PM »
(zid)
He, he... Čudna neka Stuka...
Tako kugla predviđa. Čista simetrija, da se ne naginje prikolica na jednu stranu! He, he :angel
 (kush) Mada, ko zna, možda je to sledeći ? (yay)
Istraga u toku... 0e

Šalu na stranu,
@Gabore
Po meni, ovo je pravi izbor veličine za početak pravog skala modelarenja, a model je dovoljno i atraktivan i jednostavan za gradnju, a poreklo plana i delova, garantuju krajnji uspeh. Naravno, sve to zavisi od tebe i "vremenskih uslova" !
Mogu ti reći, da mi je drago što si se odlučio za ovu vrstu gradnje, a ne za neki ARF ili RTF. Možda ćeš, u nekoj računici, doćt da bi ti ono bilo jeftinije, ali, veruj mi, nije, samim tim što zadovoljstvo gradnje i onoga posle, nemože da se plati tj kupi... O krajnjem kvalitetu je apsurdno govoriti, u prevodu, verujem da ćeš ovo odraditi kako treba, samo ne žuri i daj sebi bar dve godine roka...
Verovatno se mnogi ARF-ovci i RTF-ovci neće složiti s ovim stavom, ali to je već stvar shvatanja reči "modelar" !
Konstruktor-modelar je vrh, ali to već izlazi iz okvira "običnog" hobija...

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #22 on: March 20, 2012, 04:29:03 PM »
@miša2002, hvala!  ()-()

Kad sam počeo da se bavim RC temom, rekao sam da neću praviti ništa, samo ću leteti male, fabričke modele... E sad, posle ovih 3-4 godine  stav prema RC temi mi se promenio , tako da... Uzimam alat, materijal u ruke i  (work)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #23 on: April 02, 2012, 02:36:53 PM »
Nešto mi je stiglo od materijala, a gotov je i radni sto. Ovih dana možda "položim" ramenjaču, i polako počnem da poređam rebara...



Prvo ću najverovatnije da raspodelim sve delove po oznakama, i da isečem delove koja nisu ispala posle laser-a...


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #24 on: April 10, 2012, 12:25:37 AM »
Znači, počelo je...
Postavio sam na sto plan od desnog krila i prekrio sam ga sa providnom folijom



Poređao sam potrebne delove

 

Donju ramenjaču, i letvicu od balze, koje će da vodi zednje delove rebara, zbog vitoperenja krila, zakucao sam za radnu površinu



Iako je već bilo kasno, poređao sam rebara, da vidim kako sve to izgleda ( još nisam ih zalepio )



Kako sam već pisao, plan je nacrtan tako, da je krilo od jednog dela, a ja ću napraviti da se razmontiraju krila na dve strane...
Postavio sam i dva poprečna rebra, što bi trebalo da fiksiraju obe strane krila, da vidim gde treba da se odseku. Na prva tri rebara u krilima, trebalo bi da prolaze i poprečna rebra, čak i mesto im je isečeno

 

Prvo sam mislio da ih odsečem, a parče ipak ubacim, da služi kao ojačanje. Možda bi bilo bolje da to uradim samo na zadnjoj strani rebara, jer na prednju stranu svakako treba da napravim "kutiju" gde će da uklizi bajonet.
« Last Edit: April 10, 2012, 12:28:12 AM by Gabor »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #25 on: April 10, 2012, 08:48:27 AM »
mozda ta stuka do septembra bude i na aeromitingu  (yay)da i drugi pare oci koji nisu na ovom forumu oo)) oo)) :)aplauz :)aplauz
ex pseudonijum: sova

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #26 on: April 10, 2012, 09:35:34 AM »
mozda ta stuka do septembra bude i na aeromitingu  (yay)da i drugi pare oci koji nisu na ovom forumu oo)) oo)) :)aplauz :)aplauz

Gorane, za to nema šanse, gradnja modela će mi "malo" duže da traje. Ne brini, biće modela koje će da bude atraktivan  ;namig

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #27 on: April 10, 2012, 10:26:58 AM »
Samo polako Gabore, nema potrebe da zuris bilo gde. Bitno je da ti uzivas u samogradnji i da to na kraju bude na nivou u sta ne sumljam ako se izdvoji dovoljno vremena i posvecenosti. Samo napred, pozzz !!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #28 on: April 10, 2012, 10:27:09 AM »
E pa čestitamo na početku radova...

Kako Dišljenko reče najvažnije je uživati i sve lepo polako raditi...


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 10, 2012, 10:40:25 AM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #29 on: April 13, 2012, 02:32:54 PM »
Ovih dana zalepio sam donju ramenjaču...



...a sutradan zalepio sam i gornju...



...juče sam zalepio letvicu što spaja prednje strane rebara



Dok se sušio lepak, gledao sam ostatak delova, što sam dobio u kitu, što je ucrtan i na plan i treba da se ulepi između rebara



Ove dve pločice od balze, treba da se ulepe ovde:



Ja sam okretao te parčade, ali nikako neće da legnu kako treba  mmmm



Gledao sam plan i slike neke sa stranih foruma, ali nigde nisam jasno video, da li treba ono zadnje rebro, koje dolazi do centroplana da stoji malo iskošeno ?!  mmmm Pošto se tu "lomi" krilo, vrlo moguće da ću morati izvaditi ono rebro i namestiti u neko određenom uglu  :sljus Kad stignem kući, sastaviću i konstrukciju centroplana, pa da vidim šta se dešava...