Author Topic: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA  (Read 11330 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« on: October 19, 2011, 02:39:14 PM »
Ima li neko ideju šta se od "domaćih" sredstava može koristiti kao "after run" zaštita za glow motore osim specijalnih sredstava koja se nude na netu?

Do sada sam koristio čisti ricinus, ali posle moram da produvavam, skidam naslage, razrađujem ležajeve... 100 kur...a...

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #1 on: October 19, 2011, 02:59:07 PM »
wd40 neko je za neko protiv. vidjao sam i po stranim forumuma da ga koriste i da ne daje da se u motoru stvara vlaga nakon koriscenja. lako se izbacuje iz motora nakon stajana i ostaje dugo mastan, moze da prodje i obicno masinsko ulje za sivace masine ili oruzje.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #2 on: October 19, 2011, 03:27:39 PM »
Posto sam pravim gorivo a koristim sintetike micromotul sa njim konzerviram motor nakon pranja i ciscenja.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #3 on: October 19, 2011, 09:21:23 PM »
wd40 ne bih preporucio ali zato bilo sta drugo od mazivnih sredstava BI. Ulje za motore, menjace, sivace masine, masine za...

Sve sto ce ostaviti tanak film na metalnim delovim i spreciti njihovo oksidiranje, najproblematicniji su lezajevi na radilici osim ako su keramicki i sama radilica posto je to sve od rdjajuceg celika (bar u vecini modela)

Ja licno koristim motipov sprej za podmazivanje sa aditivom na bazi teflona, konkretno taj zato sto je dobar i za druge stvari pa da ne kupujem par bocica kad ova radi posao odlicno. Ne treba kasnije odkonzerviranje a motor posle par meseci lepo upali i sagori-izbaci sve to napolje jako brzo i najbitnije neprimetno.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #4 on: October 19, 2011, 09:59:59 PM »
Moze li malo vise objasnjenja o ovom spreju i gde moze da se nabavi,tj.kako da ga trazimo jer planiran da zastitim motor preko zime,nema vise letenjado proleca....Hvala
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #5 on: October 19, 2011, 10:07:13 PM »
Pa videcu da ga slikam ali nije to nista specijalizovano za glow motore. To je mast u spreju i za razliku od recimo WD40 i slicnih koji rade i ciscenje a samim tim ne mogu dobro podmazivati vec ostane jako tanak film na delu, ovo ostavlja dosta vise masnoce kad se poprska, odlicno je za podmazivanje delova gde ima trenja na modelima, ja ih koristim za skoro sve na auto modelima i posebno lezajima posto dok pene lepo prodiru u unutrasnjos lezaja a kad ispari jedan deo ostane lep film masnoce kao druga komponenta. Plus je ovom dodato kao nekog teflona tako da bi trebalo da ima smanjeno trenje i bolju zastitu.

E sad ja eto probao i meni se vise svidja od originalnih fabrickih AFTERRUN proizvoda, bas zbog tog filma masnoce koje ostane a afterunovi su uglavnom prvenstveno rastvaraci ricinusovog ulja pa onda i malo podmazivanja i zastite. I posle jednih i posle drugih motore sam lako startovao i nije bilo potrebe za bilo kakvim prethodnim odmascivanjem.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #6 on: October 19, 2011, 10:19:35 PM »
Možda je čak ovo uklanjanje - sagorijevanje i najbitnije u cijeloj priči, jer ulja ima raznih ali rastvorljivih alkoholom ili ricinusom?!

Mislim da sam to "pjenušavo" već negdje vidio po radionicama, hvala na predlogu.

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #7 on: October 19, 2011, 11:29:30 PM »
"Fabričko after run" ulje je u 90% slučajeva prepakovano hidraulično ulje- ulje za aut. menjače (ne za kočnice).
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #8 on: October 19, 2011, 11:37:59 PM »
Pa videcu da ga slikam ali nije to nista specijalizovano za glow motore. To je mast u spreju i za razliku od recimo WD40 i slicnih koji rade i ciscenje a samim tim ne mogu dobro podmazivati vec ostane jako tanak film na delu, ovo ostavlja dosta vise masnoce kad se poprska, odlicno je za podmazivanje delova gde ima trenja na modelima, ja ih koristim za skoro sve na auto modelima i posebno lezajima posto dok pene lepo prodiru u unutrasnjos lezaja a kad ispari jedan deo ostane lep film masnoce kao druga komponenta. Plus je ovom dodato kao nekog teflona tako da bi trebalo da ima smanjeno trenje i bolju zastitu.

E sad ja eto probao i meni se vise svidja od originalnih fabrickih AFTERRUN proizvoda, bas zbog tog filma masnoce koje ostane a afterunovi su uglavnom prvenstveno rastvaraci ricinusovog ulja pa onda i malo podmazivanja i zastite. I posle jednih i posle drugih motore sam lako startovao i nije bilo potrebe za bilo kakvim prethodnim odmascivanjem.
ako dobro razumem imas u wurthu ja je zovem tovatna mast u spreju ili HHS neki broj ne znam sad ali verujte mi obican odvijac kao wd je dovoljan, nije tu cilj podmazati motor u pravom smislu naravno ima i toga ,nego eliminisati metil koji je hidroskopan tj. upija vlagu pa vremenom ispari i ostaje vlaga pa se naravno javlja korozija

poz

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #9 on: October 20, 2011, 12:58:54 AM »
"Fabričko after run" ulje je u 90% slučajeva prepakovano hidraulično ulje- ulje za aut. menjače (ne za kočnice).

AT ulje, hmm nikad nisam pomirisao a trebalo bi da ima karakteristicna miris, za afterrun nisam gledao ali AT koristim za neke specificne diferencijale kao zamenu za ultraskupo 'fabricko'

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #10 on: October 20, 2011, 09:42:30 AM »
AT ulje je čini mi se ono najsmrdljivije, ako se ne varam?

Kako se ono dekonzervira, mora li se ispirati benzinom ili sl?!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #11 on: October 20, 2011, 01:03:29 PM »
AT ulje je čini mi se ono najsmrdljivije, ako se ne varam?

Kako se ono dekonzervira, mora li se ispirati benzinom ili sl?!

ne to je hipoidno ulje sto smrdi ,atf ulje je ulje za automatske menjace i servo volane i poneke manualne
odes u prodavnicu i trazis castrol tq taj  najmanje kosta

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #12 on: October 20, 2011, 01:47:03 PM »
Zahvaljujem (pijemo)

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #13 on: October 20, 2011, 03:04:50 PM »
i crvene je boje to sam zaboravio da kazem

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: AFTER RUN ZAŠTITA GLOW MOTORA
« Reply #14 on: October 20, 2011, 08:20:45 PM »
Druze,ono sto ti trazis se zove STORAGE SEAL-FOGING OIL od proizvodjaca QUICKSILVER.To je boca spreja kao wd40 i sluzi iskljucivo za konzerviranje svih vrsta dvotaktnih motora.Ima posebne aditive koji cuvaju motor od vlage i naj vise se primenjuju za konzervaciju vanbrodskih motora.Dok motor jos radi uprska se kroz usisnu granu dok se motor ne ugasi,pri ponovnom paljenju motora sagori u celosti i nije potrebno bilo kakvo ciscenje.U trenutku prskanja tecnost iz boce se pretvara u malu penu i popunjava sve zazore po motoru.Dok se motor ohladi tako se i pena pretvori u ulje,NAJ BITNIJA STVAR je ta da sadrzi posebne aditive koji zadrzavaju konzervacionu tecnost na svim delovima motora i nece da se cedi na naj nizu tacku motora usled zemljine teze kao sto je slucaj kada se konzervira sa uljem.Nije lepljivo kao sasuseni ricinus tako da je ponovni start posle par meseci normalan.