Author Topic: Safat-modifikovana Utva 75  (Read 13054 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Safat-modifikovana Utva 75
« on: October 27, 2011, 01:07:19 PM »





Pre tri nedelje zamoljen sam da izradim maketu prototipa pravog aviona koji je u zavrsnoj fazi izrade. Tom prilikom ponudjen mi je u vektorskom obliku bilo koji detalj aviona.
 Obradovao me ovaj posao jer mi je ponudjen od strane mojih profesora sa vazduhoplovstva, koje sam navikao da gledam iz klupe, a ovom prilikom sedeo  sam ravnopravno  sa njima.
 Mada je za ovo bilo potrebno da prodje podosta godina, saradnja sa ovakvim ljudima mi je veoma godila, kako profesionalno, kooperacijski, tako i finansijski.

 Detalje o tipu aviona i mojim angazovaocima sam zamoljen da vam ne iznosim javno, bar za sada. Ono sto je bitno je da je avion blaga modifikacija Utve 75.

 Do samog kraja, prototip pravog aviona nisam video, tako da sve sto je izradjeno je izradjeno na osnovu crteza i kompijuterskih animacija.

 Vreme koje mi je dato od trenutka pregovaranja do isporuke makete je bilo 4 nedelje.
 Kada je moj profesor u jednom trenuutku izrade dosao da pogleda kako napreduju radovi, narucena je jos jedna maketa, tako da slike koje gledate ustvari predstavljaju izradu dve identicne makete.

 Posao smo radili moj drug Milan Trisic i ja.
 Sva brusenja obavio je Milan Trisic, dok je sklapanje, detalji i finish bio moj. Posto se Trisa bavi leteringom i dizajnom, finalni izgled je njegova zasluga.
Ovde naravno moram pomenuti i mog drugara i kompanjona Savu Uzvara, iz Sremske  Mitrovice, koji je izradio kabinu a bez cijeg nesebicnog zalaganja ova maketa ne bi ispala ovako kako je ispala, a o roku da i ne pricam.
 Rok mi je u toku rada smanjen na 3 nedelje i maketa je zavrsena nekoliko sati pre deadline-a.
 Ideja je bila da se maketa, u sanduku, transportuje u kontejneru u kome je i pravi avion.

 Konstrukcija je izradjena od sper rebara, laserski isecenih sa ispunama od balze i stirodura.
 Krila i repne povrsine su od pune balze.
 Konstrukcija trupa je presvucena staklenom tkaninom i epoksijem, a zatim naknadno gitovana i farbana.
 Krila i horizontalni stabilizator su presvuceni monokotom.













 Najveci izazov je bila izrada stajnih trapova i elise.
 Elisu i spiner sam izradio tako sto sam isekao dve Graupnerove  elise i brusenjem prepravio krakove da „lice“ na originalne.
Spiner je izradjen na strugu od aluminijumske sipke.



 Trapovi su odneli vise vremena. Nosaci su izradjeni od karbonskih cevcica u koje sam gurnuo aluminijumsku cev, da bi formirao nesto sto lici na cilindar. Viljuske sam napravio od servo horna i metalnih viljuskica za komande.



 Montazu u trup sam izvrsio pomocu slepih navrtki za namestaj pa sam dobio da je ceo postroj demontazan, kao i elisa.
 Takodje sa donje strane sam postavio dve montazne tacke preko kojih ce se maketa montirati na postolje, koje nije bio moj deo posla.



 Tehnologija koju sam koristio za finish trupa se satojala od presvlacenja 25gr staklom, blagim smirglanjem smirglom 100 a zatim nanosenjem dva sloja spric gita. Nakon ovoga, ostalo je samo mestimicno gitovanje vecih neravnina jer je debeo sloj spric gita u principu pokrio sve neravnine.
 Farbanje je izvrseno akrilnom bojom, air brush-om.



  Okvire trupa sam izradio sa posmakom od 20mm tako da je balza debljine 20mm,  ili stirodur iste debljine bio idealna ispuna.
 Svi okviri izradjeni su sa centralnom rupom od 10mm tako da se tokom sklapanja sve dalo nanizati na aluminijumsku cev precnika 10mm, cime se dobio integritet konstrukcije.






 Kalup za kabinu je izradjen od polurebara i ispunom od balze, pa je nakon brusenja poslat u Mitrovacki institut.

 Kada mi je u jednom trenutku rok skracen na dve nedelje, imao sam ispred sebe samo nekoliko dana a trup jos nije bio presvucen kompozitom. Tada sam prestao sa radom paralelno dva aviona i bacio se na dovrsavanje jednog.
 Kada sam ga u ponedeljak isporucio, zapoceo sam sa zavrsavanjem drugog, za koji planiram da napravim i pomerljive letne povrsine –krmila.











 Kada smo ga isporucili na dogovoreno mesto, lica mojih profesora govorila su sve.
 Bili su prezadovoljni, pa su narucili i trecu maketu u malo krupnijoj razmeri.
 Tome doprinosi i cinjenica da im je bila obecana maketa bez providne kabine, a kao bonus, dobili su je.
 Dimenzije ove dve makete su 980mm razmaha sto je 1/10 od originala.
 Nakon slikanja, posto su svi bili u euforiji pakovanja pravog aviona, koji u kontejneru putuje na sajam, dve devojke  (masinke) su spakovale maketu i to je bio kraj naseg druzenja.









 Zahvaljujemo se svima koji su pomogli da ispostujemo ovaj uzasno kratak rok.
 Takodje, veoma sam zadovoljan saradnjom Trisic-Pantic, koja je funkcionisla savrseno i u trenutcima kada nam se ucinilo da smo udarili u zid koji necemo moci da preskocimo.












 Uz to, posebno hvala Milanu Trisicu za reci utehe kada sam u 2 sata ujutru, 7 sati pred isporuku, drskom stege udario trup u predelu kapotaza i napravio ulegnuce.
 Kap boje i poliranje je popravilo celu stvar.
 
 
















« Last Edit: October 27, 2011, 01:27:31 PM by coka »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #1 on: October 27, 2011, 02:05:25 PM »
 :)aplauz Prelepo odrađeno, nisam imao čast da vidim gotovu maketu, zbog turbo- vremena oko izrade. Drago mi je ako je moja malenkost doprinela izradi ovog prelepog projekta. Nadam se još lepih vesti oko izrade sledećih maketa. (yay)
Ako je ovo najava novog domaćeg avio-modela u nekoj bliskoj budućnosti, biće to puni pogodak.
Bravo,
ex pseudonijum: licider

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #2 on: October 27, 2011, 02:09:09 PM »
Odlicno odradjeno za veoma kratko vreme .

 :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #3 on: October 27, 2011, 09:41:26 PM »
Sad treba biti pametan pa nesto prokomentarisati...  :sljus
Ja nemam reci  :)aplauz :)aplauz :)aplauz  (:sok:) (:sok:) (:sok:)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #4 on: October 27, 2011, 11:17:42 PM »
Svaka čast Coka, alal ti skalpel (res)

Takođe mi je draga vijest da se nešto pozitivno dešava po pitanju Utve!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #5 on: October 28, 2011, 06:39:28 PM »
Jedva cekam da vidim uzivo tu utvicu. na slikama prelepo izgleda.
Mozda bi celom utisku doprinelo, da je na sebi imala neke onake, ali ce ih verovatno uskoro imati.

A jos ako bude neka veca, RC varijanta, moglo bi biti  (:sok:)

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #6 on: October 29, 2011, 11:39:08 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #7 on: December 29, 2011, 01:52:52 AM »
Nista se ruzno  nije desilo sa ovim projektom. 
Trisa i ja smo u Novembru i prvom delu Decembra bili zauzeti drugim poslovima, pa je zavrsetak druge makete malo pricekao.
 U medjuvremenu, prva maketa je poslata u pomenutoj kutiji, u pomenutom kontejneru, sa pominjanim prototipom na sajam i odatle se nisu vratili.



 Prototip ce izvrsiti probne letove u Africi, dok maketa krasi jednu kancelariju.
 Kada se sve sleglo, ostala je cinjenica da na Masinskom fakultetu nema ni jedne makete koja bi vizuelno potpomogla da se docara sta ekipa strucnjaka pravi.... tako da su polako poceli da nas pritiskaju.

 Ako se secate, druga maketa je bila izradjena u gruboj formi, ali nakon slikanja prototipa, ustanovili smo da postoji podosta detalja koji bi se  mogli izraditi i time se personalizovati ceo projekat.













 Crtezi koji su nam dati i sa kojih smo izradjivali makete su naknadno pretrpeli modifikacije, tako da se postavilo pitanje tacnosti izradjenog dijedra, duzine trupa kao i oblika kapotaza.













 Ipak, prva maketa je zadovoljila ono za sta je napravljena  a mi smo se odlucili da ovu drugu bas ljudski napucamo.

 Prvo, mere smo merili , merili i opet merili.
Kaze se u masinstvu:
„ Izmeri mikrometrom, oznaci kredom a iseci sekirom“.
 Na drugoj maketi smo ove dve zadnje faze modifikovali.
 U samoj konstrukciji, promene su napravljene u tome sto je maketa dobila pomerljiva kormila, tacnije mere, kao i kompletnu kompozitnu koricu, nakon cega je cela ofarbana.










 Ovo poslednje je izbeglo vidne spojeve krila sa trupom kao i repnih povrsina sa trupom.





 Stajni trapovi i elisa su izradjeni na isti nacin kao i kod prve, s tim sto se ispostavilo da je trap malo nizi nego na prvoj maketi, pa je sada i to popravljeno.







 Sva kormila su fiksirana putem malih plasticnih sarkica.
Mogu se pomerati ali kada ih pustite, krutost plastike ih vrati u sredisnji polozaj.
 Flapsovi su izradjeni sa procepom i sve odgovara originalu u toj meri da mi je zao sto ovo nikada nece poleteti.




 Kompozitna korica je izradjena epoksijem i staklenom tkaninom i nakon toga je direktno 3 puta nanesen spric git.
 Posto je zahladnelo, zeleo sam da izbegnem nanosenje epoksija u drugom sloju, pa  smo se pouzdali u spric git.
Ispostavilo se da je na ovaj nacin bilo mnogo vise posla jer se i spric git potesko susio, pogotovo u debljem sloju.
 Ipak, na kraju je sve ispalo prelepo.













 Prvu maketu smo farbali air brush-om, a posto se ova farbala cela, imali smo utisak da bi za ovoliku povrsinu , tolikim pistoljem, trebala citava vecnost.
 Od Save, koji je i za ovu maketu izradio kabinu, pozajmili smo veci pistolj i ovo se pokazala kao ispravna odluka.
 Nakon farbanja, usledilo je poliranje.
 Nadam se da slike bar delimicno docaravaju ogledalastu povrsinu koju smo dobili.



 Kormila su presvucena Oracoverom i nijanse smo uklopili odlicno.
 Mnogo paznje je posveceno detaljima i linijama preseka.





 Sutra ce  maketa biti isporucena i vodice se razgovori o daljim narudzbinama.
  Nadamo se   da ce se izraditi jedna (bar)  leteca maketa, vecih razmera, ali videcemo.
  Sve u svemu, kao sto sam vec i rekao, veoma mi je prijala izrada ovih maketa.
 Da sam nekim slucajem izradio dva puta veci model (razmaha 2m) sa ovim kvalitetom i preciznoscu, bio bi to zasigurno najkvalitetniji scala projekat koji sam napravio.



Ali... Nikada se ne zna sta nosi dan a sta noc.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #8 on: December 29, 2011, 04:05:09 AM »
I tako, ode nam Coka u maketare... A, ja se čudim što te nema, a ono, ti mu se dao po "glancu" !
Svaka čast, prelepo izgleda.
Stvarno je šteta što neće poleteti, ali ko zna, možda i poleti neki od 2m - bar!
Jedno pitanje. Po slikama bi rekao da ti je završnica čisto poliranje?!
#FFCC00

Offline sin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #9 on: December 29, 2011, 06:44:33 AM »

Bravo Coko,

Vrlo lepa profesionalna maketa  :)aplauz

Mogu da se kladm da ces kad-tad napraviti scale leteci model  ()-()

Pozdrav iz Vankuvera

Sinisa

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #10 on: December 29, 2011, 09:56:10 PM »
Auuuu svaka cast  :)aplauz bas prelepo izgleda  (res)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #11 on: December 29, 2011, 10:50:54 PM »
Ova kolorna shema se veoma malo razlikuje ali je mnogo efektnija.
Stvarno bi bilo prelepo videti i leteci model.

Cestitke obojici i zelim Vam jos puno ovakvih projekata.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Safat-modifikovana Utva 75
« Reply #12 on: December 30, 2011, 09:47:41 PM »
Izgleda sjajno, zaista. Mozda ne bi bilo lose da se nekako docaraju i usisnici za vazduh, onako beli i ispolirani  nisu u stilu cele makete-vrhunski.