Author Topic: moja iskustva sa Aerofly simulatorom  (Read 2978 times)

Offline ultrahome

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
moja iskustva sa Aerofly simulatorom
« on: December 03, 2011, 12:09:20 PM »
Od aprila ove godine se bavim RC helikopterima, prvenstveno 3 kanalnim igračkama, i do jeseni sam ih apsolvirao, pa rešio da predjem na modele. U tom smislu sam preko foruma kupio nekompletan ESky Honey Bee King 3, koji sam posle dosta muka, rezervnih delova i nesebične pomoći iskusnih forumasa (pericamitic i Sova) doveo u letno stanje. Kao dobar početnik odlučio sam da slusam savete iskusnijih i počnem od simulatora, i opet uz nesebičnu pomoć Sove instalirao Aerofly 1.9.1.3 na svoj 10 godina star PC. Evo problema koje sam susreo i rešenja do kojih sam došao u procesu njegovog osposobljavanja:

1. program smo instalirali, ali posle uvodnog ekrana nije hteo da se pokrene, Sova mi je odmah rekao da je u pitanju stara grafička kartica sa 64 M memorije, i preporučio da nabavim noviju sa 128 M, što je zaista i rešilo problem (nije velika investicija - 10 evra)

2. na simulator smo priključili game joystik preko USBa. Na kontrol panelu PC-a smo proverili da on radi, tj. da se krstići za oba joystika pomeraju u svojim prozorima levo i desno, gore i dole kako mrdamo palice. Zatim sam nakon zamene grafičke kartice prvi put uspešno pokrenuo program (dugme "Fly"), ali joystik nije radio sa programom, tj. heli nije leteo. Prvo što mi je palo na pamet je dugme "Controls", a zatim "Properties" za joystik gde se pokazivalo da Aerofly prihvata kada pomeram palice joystika i pomera komande letelice kako bi i očekivali, no simulacija i dalje nije radila >:(.

3. Pozvao sam Sovu telefonom i on mi je preporučio da instaliram dva dodatna programčića skidanjem sa interneta (SPP, PPJoy), kako je opisano u UPUTSTVU na vrhu topika "Simulatori". Ipak, čitanjem dokumentacije na linkovima koji su tamo dati, utvrdio sam da se ovi programi koriste kada priključujete svoju stanicu na PC, a ne kada koristite joystik za igrice. Hteo sam da poslušam iskusnije, i ipak uradim kako mi je savetovano, iako sam slutio da u mom slučaju to neće rešiti problem. Odmah da kažem, game joystick koristim, a ne stanicu, pošto sa stanicom uvek postoji bojazan da može da pregori, ili da morate ručno / hardverski da isključujete njen predajnik da ne bi pregoreo kada je koristite na simulatoru. Ni instaliranje PPJoy nije išlo glatko, na UPUTSTVU je ponudjen link ka verziji 0.8.4.5 ovog programa, koji sam i skinuo, ali kada sam posle ekstrakcije (u pitanju je .rar arhiva, gde je program komprimovan) duplo kliknuo na .exe ništa se nije dešavalo. Opet sam telefonirao Sovi koji mi je potvrdio da se to i njemu dešavalo, i preporučio da na internetu nadjem neku stariju verziju PPJoy koja će raditi na mom starom PCu. Tako je i bilo, i uspešno sam instalirao. No i dalje mi se rešenje nije naziralo, pa sam odlučio da malo bolje pogledam meni tj. dugmeta u Aerofly

4. rešenje za svoj problem sam našao pod dugmetom "Controls". Kako se ovim simulatorom istovremeno mogu leteti 2 letelice (predpostavljam 2 igrača, bar ja ne znam nikoga koje je sposoban da istovremeno leti 2 letelice :)), ponudjena su 2 kontrolera, u mom slučaju "joystick" i "transmitter" (stanica). Nekako nesrećno, obe letelice su bile tačkama dodeljene joystiku, i čim sam taj problem otklonio tako da letelicu 1 kontroliše joystik, a letelicu 2 transmiter (koji nemam prikljucen), problem se rešio, tj. simulacija je proradila :)aplauz

5. očekivali bi da je to kraj mojih nevolja, uspeo sam da odlepim helikopter sa zemlje, no ne lezi vraže! Helikopter je ubrzo krenuo napred, i ma koliko ja povlačio desnu palicu unazad on bi ili odleteo predaleko, ili bih ga oborio, tj. pao na rep. Ovo mi baš nije izgledalo kao simulacija letenja! Setio sam se da se radi o centru gravitacije, tj. da je helikopter tešak na nosu i da zato vuče unapred, pa sam to podesio pod dugmetom "Edit aircraft" tako što sam kliknuo na telo helikoptera i našao "Center of gravity", pa podesio prvu dimenziju da ne bude 0 već -0.6 cm, kliktanjem na Rotor podesio Pitch da bude izmedju -0.7 i 0.7, i to je sve (podešavanja za dužinu glavnog i repnog rotora, i neke druge parametre mi nije hteo prihvatiti, no pokazalo sa da nije ni neophodno). Posle ovih modifikacija obavezno je "Save as", date modelu neko modifikovano ime, i vratite se u simulaciju, koja će od tada, pa sve dok ne odaberete neki drugi model helikoptera, pri uključenju programa vam davati baš taj vaš podešeni model. Sada je helikopter kako-tako ostajao po poletanju na 5 do 15 metara od mene, i nije se nekontrolisano gubio u daljini,  (<--)

6. i dalje je simulacija bila prilično gruba, lako sam obarao helikopter, tj. bio je prilično neukrotiv. Tada sam se setio saveta sa Youtube poznatog RC letača Dave Herberta (ima preko 1000 klipova pod pseudonimom NightFlyyer) koji je rekao da je osnovno pravilo za početnike da ne guraju i drže palice u smeru u kojem žele promenu leta helikoptera, već da ih samo na trenutak blago i kratko gurnu u tu stranu i puste da se vrate u sredinu. Primenom ovog saveta uspeo sam da ostvarim stabilno i dugo lebdenje, na čemu sam sinoć završio svoje podešavanje Aerofly simulatora, za koga sada mogu reći da zadovoljavajuće radi  ()-()

7. poslednje, ali ne i najnebitnije, da vam se posle par minuta leta ne bi uključio na PCu Screen Saver (koji pretpostavljam većina vas ima uključen) i pritom vam prekine simulaciju na trenutak dovoljan da vam odluta ili padne helikopter, za vreme korišćenja simulatora isključite Screen Saver.

Nadam se da će ovo moje iskustvo pomoći nekima koji tek počinju sa simulatorima,
Mihailo Alić, osnivač BG RC kluba, koji se bavi RC igračkama, ne modelima; serviser RC igračaka

Offline ultrahome

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: moja iskustva sa Aerofly simulatorom
« Reply #1 on: December 03, 2011, 03:15:03 PM »
Naknadno sam pogledao da je pomenuta verzija simulatora iz 2005. godine, i da su vecina modela tezine izmedju 2 i 6 kg, jedino je Picolo 280 grama, sto je svakako pribliznije tezini od 390 grama koliko je ESky King 3, pa sada letim ovaj model u simulatoru, uvidjajuci da je mnogo laksi za upravljanje od tezih, ali i snaznijih (prema izduvnoj cevi) nitro modela koji su tada bili aktuelni. Ako mozete nabavite simulator sa kraja prosle dekade, posto ce i modeli biti priblizniji onima koji se sada voze.
Mihailo Alić, osnivač BG RC kluba, koji se bavi RC igračkama, ne modelima; serviser RC igračaka