Author Topic: SIG CITABRIA  (Read 116723 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #60 on: January 23, 2012, 03:25:34 PM »
Na red su dosle i obloge kabine. One su u kitu stigle isecene, pa je bilo potrebno osmirglati oznake sa delova i polako sve upasovati



Usput sam dodao jos dve uzduzne letvice prema repu:



Izmedju tih letvica sam ubacio dodatna lucna  ojacanja od balze,
jer se po orig. nacrtu letvice drze samo u jednoj tacki a nisu ukopane u rebra. Ovako je to sada dosta cvrsce.


 
Bocni izgled kabine:



Sledi postavljanje repnih letvica na kojima stoji horizontalac
« Last Edit: January 23, 2012, 03:29:59 PM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #61 on: February 01, 2012, 01:10:41 AM »
Trup sam malo ostavio po strani, obzirom da sam  sa puta doneo alat za otvaranje rupa za sarke.
Hteo sam da ga isprobam odmah na horizintalcu. Pre toga sam morao  da napravim sve nozice iz kompleta, jer
su mi ih zaplenili u Londonu na aerodromu kao potencijalnom teroristi. Ustvari ljudi su u pravu jer ti nozici ne izgledaju nimalo naivno. Na svu srecu ostalo sam uspeo da spasim. Lepak za kabine ne mogu da im oprostim.









Ovo su sarke dobijene u kitu, malo su tvrde pa ih mozda i zamenim..



Posle kopanja rupa izdubio sam  kanal na pokretnom delu horizontalca i rucno probusio rupu u koju ulazi celicna spojka.





Zica je prilicno jaka i ne savija se, pa je dovoljno bilo sve staviti na staklo i proveriti.
Sve je lepo leglo u istoj ravni, na svoje mesto.





Jos uvek necu lepiti sarke, jer ce presvlacenje bez njih ici dosta lakse, a treba i da obaram ivice na pokretnim delovima.

Usput sam dodao i postolje horizontalca na kraju trupa koje cu osmirglati u kompletu sa trupom.

« Last Edit: February 01, 2012, 01:36:14 AM by drjack »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: SIG CITABRIA
« Reply #62 on: February 01, 2012, 05:24:16 PM »
Alat je ludilo,bas sam odusevljen kako radi.Evo i ja sad otvaram te proreze za sarkice na mom modelu ali sve moram da crtam i da se rudim da maksimalno budu na sredini jer ako se zezne nesto onda ima da se upreda i nece da bude kako treba.

Svaka cast za nastavak radova,sve super izgleda i samo napred
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #63 on: February 04, 2012, 01:19:29 AM »
Da, taj alat za sarkice je jako zgodan a nije ga ni tesko napraviti.

Na donjem delu trupa se nalazi nekoliko poprecnih rebara kroz koja idu uzduzne letvice od balze i tako formiraju stomak Citabrije. Obzirom da ce se baterije ubacivati odozdo, dosao je trenutak da resim poklopce. Zato sam postojeca rebra uradio u jos jednom primerku jer ce mi trebati bas za poklopce.

Pre svega toga,potrebno je privremeno postaviti stajni trap, pa sam krenuo u izradu istog. Po planu
se trap uvlaci  izmedju dva avio spera za koje je i zasrafljen, a sve zajedno treba biti zalepljeno za
donju stranu trupa. Takodje  se nosaci tockova stafe odozgo a ukopavajuce matice idu odozdo, ali je kod mene
obrnuto, iz razloga sto ce srednji deo krila najverovatnije biti fiksiran za trup pa nece biti prilaza  za sfafciger osim odozdo.










Trap je stavljen samo provizorno jos nije ni blizu gotov
« Last Edit: February 04, 2012, 01:24:26 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #64 on: February 05, 2012, 09:22:41 PM »
Ukopavajuce matice sam dodatno ucvrstio epoksijem,



pa dok se to susi presao sam na plankovanje haube.
Prvo sam napravio papirni sablon a kada se lepo uklopio po njemu sam isekao balzu od 2mm.





Pre lepljenja sam dodao jos po jednu uzduznu letvicu sa strane kako bi plank mogao bolje da se ucvrsti,



Zatim sam pokvasio balzu i privremeno  je fiksirao dok se ne osusi,



Nakon susenja sam je zalepio..



Zahvaljujuci Saratoginom belom lepku , prva polovina je bila brzo gotova



Isto sam ponovio i sa drugom polovinom







Nakon skidanja krep trake



I skidanja viska balze, ispalo je ovako.



Sledi nastavak radova na donjem delu.....

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: SIG CITABRIA
« Reply #65 on: February 06, 2012, 11:41:35 PM »
 
 Lepo i pedantno.
 Uzivam gledajuci.
 Sve najbolje u daljem radu.
Coka

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #66 on: February 10, 2012, 01:07:26 AM »
Hvala Coko,
Zbog ove jake  hladnoce malo sam se primirio ovih dana i nisam u radionici. Zato sam iskoristio priliku da ono sto je gotovo sklopim u jednu celinum, sa malo stipaljki i selotejpa. Ovo sada vec lici na avion koji sam resio da napravim. Trup nije preterano duzi  od npr. Ampmastera, iako je raspon mnogo veci, a i sam model nekako krupnijii.  Recimo da je  slicnih dim. kao  pajper od Mise 2002 s tim da je dosta siri u samom nosu. Obzirom da je elektro setup spreman velicina kapotaza je sasvim dovoljna za montazu kontrolera i nosaca motora. Jos dok sam pravio Spacewalkera, greskom sam porucio nosac
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5283
koji ce ovde leci jako dobro.



Nos deluje neobicno dugacko ali to je tako dok se ne montira prednje staklo kabine.








« Last Edit: February 10, 2012, 01:42:12 AM by drjack »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: SIG CITABRIA
« Reply #67 on: February 10, 2012, 01:17:56 PM »
veoma lep projekat, pedantno odradeno nema sta, u vasem mestu nebi se plasio montirati sarkice koje ste dobili one ce vremenom postati meksi tako da po meni slobodno ih ugradite pozdrav ()-()

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: SIG CITABRIA
« Reply #68 on: February 11, 2012, 01:17:33 AM »
Zaista, pedanterija do bola. Polako poprima obrise lepog modela.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #69 on: February 11, 2012, 11:43:14 PM »
Tosa me je sinoc obradovao novim tockovima, pa sam danas navalio na posao.





Nosac tockova se sastoji od tri sloja avio spera. Prvo sam mislio da ga doteram na oblik na masini, ali kako je radionica ovih dana zaledjena, posao sam odradio rucno. Pri tome me je ruka zabolela jer je svaki avio sper iz 5 slojeva. Radi preciznosti, sam postavio smirglu  na staklo.






Na kraju sam postavio trap na svoje mesto radi preciznijeg pozicioniranja, i zalepio ga.







Sledeca faza ce biti ojacavanje spojeva poliesterom.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: SIG CITABRIA
« Reply #70 on: February 12, 2012, 01:59:37 AM »
Svaka cast, sve lepo objasnjeno recima i slikama. Pomoci ce mi dosta tvoj rad kad nastavim sa restauracijom svog modela.

Imam samo pitanje vezano za trap, zar nije bilo bolje da trap bude fiksiran plasticnim srafovima. U slucaju jaceg sletanja puknu oni a ne da iscupas ceo trap?

Pozz..

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: SIG CITABRIA
« Reply #71 on: February 12, 2012, 12:21:44 PM »
Evo ja cu da odgovorim vezano za ove trapove.Sam aluminijum je takve strukture da trpi sva moguca grublja sletanja,ta gruba sletanja se samo desavaju na pocetku letenja modela dok se ne udje u stos sa modelom.U tom slucaju nisu potrebni plasticni stafovi jer sve deformacije se desavaju na samom trapu i na tockovima.Kao sto vidimo toskovi su gumeni i to je jedan veliki plus kod ovih malo vesih modela gde imamo amortizaciju i na samim tockovima.Takodje primecujemo i plasticne felne koje mogu takodje da budu od koristi pri jako teskim sletanjima gde ce isti da puknu.To je dovolno objasnjenje u vezi sa srafovima.

A ako model dodje u situaciju da mu se iscupa trap,e onda se to ne moze nazvati normalnim sletanjem.Pre ce nesto drugo da pukne a trap ce ostati ceo.Na mom modelu imam jos slabije trapove nego ove koje vidimo na Citabriji i pored silnih grubih sletanja dobio sam samo isrivljenu zicu a nikad iscupan trap.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SIG CITABRIA
« Reply #72 on: February 12, 2012, 02:36:45 PM »
У овом случају, где је трап постављен, у сендвичу, између две шпер плоче, пластични вијци не би имали никакав спасоносни учинак.

Овако изгледају метални М3mm вијци после удара уз, нормално, искривљен трап и минимална оштећења на трупу, а на слично изведеној конструкцији.





Мислим да су вијци примили енергију удара и спасили труп од већег лома.

При овом, морам да напоменем, да је оштећење настало при удару у маркер на ивици писте, а не при грубом слетању. По мом мишљењу, у конкретном случају, сила удара је била много већа.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: SIG CITABRIA
« Reply #73 on: February 12, 2012, 10:27:52 PM »
Razumeo drzacu se vasih saveta kad nastavim sa svojim radom....
Pozz..

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #74 on: February 12, 2012, 11:05:44 PM »
Ovde je kako Presko rece, u pitanju sendvic konstrukcija sa trapovima od neke legure aluminijuma (malo cvrsce mozda dural), gumeni tocak precnika 75mm i srafovi 3mm kao u gornjem primeru. Po meni, trap treba da bude cvrst, jer je on taj koji na sebe prima glavne sile prilikom grubljeg sletanja.Nadam se da do takvih udara nece doci, a ako i dodje tu je alumnijum da se prvi savije, bas kako rece Soprano.Ako model udari pod vecim uglom u zemlju onda mu nikakav trap nece pomoci. Npr.  na prvim letovima Spacewalkera, trap je bio iz HK od vrlo mekanog aluminijuma  debljine 2mm, a model smo iz sigurnosnih razloga prilikom finog podesavanja CG-a,  morali  nekoliko puta umesto na asfaltnu pistu da spustamo  na neravan  teren. (ukupno 5 puta) Od toga je jednom bas lupio jednim tockom a aluminijumska noga se uvrnula skoro u spiralu. I to je bila cela steta. Model netaknut... na njemu je i dan danas taj trap.
Kod Citabrije je ovako po planu, a da podsetim da je nacrt  prvenstveno za glow motor koji je tezi od elektro. Prateci razne forume nisam video da je neko drugacije uradio trap. :big smile
« Last Edit: February 13, 2012, 12:30:08 AM by drjack »