Author Topic: Home made YAK 55 by GN  (Read 10010 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Home made YAK 55 by GN
« on: December 14, 2011, 05:07:18 PM »
Iako sam se zarekao da vise necu praviti modele, vec samo kupovati...odlucio sam da krenem sa izradom ovog prelepog 3d modela. Na ovu odluku je najvise uticao gospodin Presko, kog licno ne poznajem, ali se divim njegovom radu na modelu koji je zapoceo. Podsetio me je na one dane kada sam, na gotovo isti nacin radio moju Katanu, do duse u 2d ali...princip je slican. I sada imam neke osnovne smernice. Model ce, nazalost, biti na struju :sljus Kajacu se zbog ovoga, ali...tako mi lakse. Na struju sam vec leteo, oko glow pogona nemam blage veze i nemam vremena da se cimam jos oko toga. Bice negde oko 1250-1300mm raspona, zavisi od tezine. Planiram da ga letim na 3s, jer vec imam 5-6 bat od 2200mah. Setup vec imam-nekoliko razlicitih. Nakupilo se :big smile Opet ce biti problem sa servoima, koje cu ovog puta menjati posle odredjenog vremena, pa se nadam da necu ostati i bez ovog modela zbog j... servoa. Ono sto me najvise plasi je tezina modela koja, nadam se, nece preci 1100g. Celokupan postupak izrade ce naravno biti predstavljen ovde na forumu.
Posto sam preguglao net vise puta i nisam naisao na neke planove koji bi mi bili od koristi, zamolio bih nekoga ko ima bilo kakav crtez, neke teh karakt aviona...da mi posalje, jer zelim da napravim sto verniju kopiju pravog aviona. Slika imam puno sa neta. Kolor sema mi je nebitna, vazne su mi osnovne linije modela. Da se tako izrazim. Ima par verzija ovakvih modela. Ja bih zeleo da uradim YAK 55m.

Ovako nesto
http://www.aero-concept.com/fiches/55.html

Ako neko ima ovaj model, nekog drugog raspona, nebitno, zamolio bih za kopiju uputstva za sklapanje, ako je ARF, jer pretpostavljam da u uputstvu ima i poneka slika i teh karakt tipa koji je profil i sl...
Unapred zahvalan.  ()-()

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #1 on: December 14, 2011, 06:34:04 PM »
Ne znam jesi li gledao ovo:

http://grabcad.com/library/yak-55-rc-airplane

Mozda bude od pomoci za neki pocetak.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #2 on: December 14, 2011, 08:04:26 PM »
Naleteo i na tp. Al taj format nemam u cemu da otvorim. A i nikada nisam radio u Solidworks-u, kog, upravo skidam. Pa da probamo i to :big smile
Imam CAD koji poznajem solidno. Valjda cu se snaci i u Solidworks 3D okruzenju (pijanoo)
« Last Edit: December 14, 2011, 08:08:08 PM by grebic »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #3 on: December 14, 2011, 09:40:33 PM »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #4 on: December 14, 2011, 09:56:54 PM »
zelim ti da poraste ovoliki
http://www.chiefaircraft.com/pdf/carf_models_yak55sp_3.3m_instructions.pdf

Ha ha...Ovo je savrsenstvo! A ti ni manje ni vise nego Carf 3.3m oo)) Ako prodam kucu ti si kriv lol

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #5 on: December 14, 2011, 09:57:58 PM »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #6 on: December 15, 2011, 12:20:41 PM »
Најлакше је да наџеш план спреман за ласер али тешко да се наџе Yak55  :-\
Ја имам такав план за exta300 1.6 метра мислим али увек лакше да се намале димензие и слично.
Реци ако треба  (pijemo) 
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #7 on: December 16, 2011, 01:22:04 AM »
Tesko da ima bilo koji plan da se nadje spreman za laser (work)
Ekstra je slicna Katani. Samo je Katana bolja :big smile Sada bih malo da promenim. Zelim bas Yak 55.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #8 on: December 16, 2011, 10:03:35 AM »
Епа ондак треба ти да израдиш план за Yak55 спреман за ласер :jaki:
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #9 on: December 16, 2011, 11:25:24 AM »
Kopao sam malo po netu, nema za 55icu ni za lek. Ja imam planove za Yak-54. Problem je sto ne znam kojih je dimenzija jer ih gledam iz nekog dxf/dwg viewera. Skinuti su sa nekog bloga, sve je vrlo shturo, bez objasnjenja. Ima samo dve slike aviona, daleko je veci model od toga sto tebi treba. Ako te zanima, mogu da ih okacis, posaljem... Cini mi se da u samom raru ima i odvojena verzija za elektro. Postoji 3D model i odvojena lista za secenje na laseru. Ako ce ta ti bude lakse, mogu i .rar o svom trosku da reimenujem u Yak-55. lol Ukoliko se odlucis da ga pravis pa, kada zavrsis, ne daj Boze, ispadne da je potpuno neletiv, ne poznajemo se. U suprotnom cu rado ispiti koje pivo na tvoj racun.  (pijemo)


And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #10 on: December 16, 2011, 02:37:32 PM »
Епа ондак треба ти да израдиш план за Yak55 спреман за ласер :jaki:
Upravo tako.
To sam vec radio. Nije ni malo jednostavno. Pogotovo sto ja hocu da letim 3d. Najteze je izbalansirati model da bude neutralan u svim polozajima. Kad sam Katanu radio tek cetvrti trup je ispao da valja. 3 sam sj...jer je uvek vukla na nozu pa je trabalo mixovati hor i vert, sto ja ne zelim.

Kopao sam malo po netu, nema za 55icu ni za lek. Ja imam planove za Yak-54. Problem je sto ne znam kojih je dimenzija jer ih gledam iz nekog dxf/dwg viewera. Skinuti su sa nekog bloga, sve je vrlo shturo, bez objasnjenja. Ima samo dve slike aviona, daleko je veci model od toga sto tebi treba. Ako te zanima, mogu da ih okacis, posaljem... Cini mi se da u samom raru ima i odvojena verzija za elektro. Postoji 3D model i odvojena lista za secenje na laseru. Ako ce ta ti bude lakse, mogu i .rar o svom trosku da reimenujem u Yak-55. lol Ukoliko se odlucis da ga pravis pa, kada zavrsis, ne daj Boze, ispadne da je potpuno neletiv, ne poznajemo se. U suprotnom cu rado ispiti koje pivo na tvoj racun.  (pijemo)




Yak 54 je dvosed. I pored toga sto ga mnogi lete kao 3d model, meni to nekako ne ide zajedno. A i vise je to ono koja je bolja, plava ili crna. Ja vise volim brinete :big smile
Hvala u svakom slucaju. A to sto kazes da se ne poznajemo ako ne valja, u potpunosti te razumem.  :mhm Ja zbog toga nisam smeo da delim planove koje sam radio, jer ni dan danas nemam sve gotovo. Ni jedan trup koji sam radio nije bio isti. Dok su krila manje vise slicna
Pozdrav


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #11 on: December 16, 2011, 09:00:00 PM »
Zahvaljujem kolegi "nenadejno" na planovima...Upravo ono sto sam trazio



Uploaded with ImageShack.us

 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Sada polako na crtanje...duga je zima (pijanoo)

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #12 on: December 16, 2011, 09:28:02 PM »
Druze uzivaj u gradnji i ako iskopam josh nesto shaljem!
Verujem da ce biti lep model  ()-()

Poz. Nenad
VIVA PRIMITIVA

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #13 on: February 12, 2012, 10:01:52 PM »
Evo ga ARF. Ako nekog interesuje
http://www.3dhobbyshop.com/46-Yak-55-ARF--RED_p_16039.html
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1326839
Ovog raspona ga nije bilo do skoro...   Videcemo kad zavrsim moju pticu na sta ce da lici (work)
Zahvalio bih se clanu Saxpg na balzi (res) (res)
aviosper sam dobavio iz CVM-a i umesto 5-oslojnog koji sam narucio, za iste pare (yay) dobio troslojni, al jbg...valjda ce valjati
Polako prikupljam sta mi sve treba i radovi pocinju kad se otopi ovo...sto sam do skoro mislio da je sneg
 (<--) (<--)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Home made YAK 55 by GN
« Reply #14 on: March 03, 2012, 10:38:34 PM »
Ovih dana sam imao viska slobodnog vremena i skoro sam zavrsio sa crtanjem. Da jos prebacim u Corel i na secenje. Model je raspona 52 inch-a ili 1320mm. Morao sam malo da povecam raspon jer su krila dosta manje povrsine od Katane koju sam pre imao. A racunam da ce biti priblizne tezine. Tako da ce ovaj Yak biti neka medjuklasa (fiu) Crtao sam u 2d, nekako mi tako lakse. Evo kako za sada izgleda






Repne povrsine ce biti profilisane. Pokusacu da to izvedem da rep bude minimalne tezine, da bi mi baterija bila sto blize tezistu. Koliko ce se povecati tezina ovako uradjenih repnih povrsina u odnosu na ravne, ostaje da se vidi... Ovako bi trebalo da dobijem jos sporiji model (yay)

Nastavak radova ce nadam se biti uskoro. Ono glavno sam zavrsio. Sada ostaje da vidim samo sta cu za kabinu i kapotaz...  ()-()