Author Topic: Piper  (Read 19244 times)

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Piper
« Reply #15 on: October 07, 2008, 03:16:00 PM »
Hvala Drapšin.
Kovit je nenamerni, mada je interesantno da je u njega ušao sa prilično velikom brzinom.
Prilikom leta kolega Stanko se već bio oprostio od njega :-), ali na sreću.....
Pravi pajper sam leteo par puta, ali ga nisam nikada laširao, mada je delovalo koliko se sećam da je to pravi penzionerski avion (barem u letu)

Ok Lazo, naravo za napadni ugao, mada se i bez toga na prvoj prikazanoj slici vidi da tu nešto smrdi. Pa makar to bio i Kyosho.

Boca, Mi smo to sa flomasterom već onda bili uradili (od horizontalca letvica prema krilu ....) to se na drugoj slici i vidi ali evo i malo uvećano...
Ova donja linija je tačno u pravcu horizontalca, a gornja je translirana...

A sada za servoe: Kada sam razamtrao šta kupiti, čitao sam i kritike pojedinih modela servo motora. Tada sam shvatio dva stvari:

a) Servo motor može da se ne centrira dobro (centering problem)
b) Servo motor može da se pomera oko ravnotežnog položaja i da neće da se umiri (jitter)

Deluje da ovi servo motori imaju prvi problem.

Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 03:02:46 PM by SABURO »

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: Piper
« Reply #16 on: October 07, 2008, 03:22:44 PM »
Mislim da je Kyosho proizvodnja

Goran je napisao da MISLi da je to Kyosho.
Pitanje je da li je original Kyosho. Slozio bih se sa Lazom da oni ne bi napravili takvu gresku.
Mozda je model neke druge proizvodnje i mozda je popravljan ( lose ).

Ocigledno je, po slikama, da uglovi nisu dobri.

Pozz

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Piper
« Reply #17 on: October 07, 2008, 03:25:05 PM »
Zaboravih, kada sam pitao kolegu "jeli to sve po planu, jel' ti nisi bušio tj prorezao novu poziciju horizontalca" odgovorio je da nije nego da je to baš tako bilo....

Poz
« Last Edit: January 11, 2009, 03:03:18 PM by SABURO »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Piper
« Reply #18 on: October 07, 2008, 03:45:56 PM »
Onaj sto je napisao :
"Ideal scale beginner airplane that also has the same gentle flight characteristics as well as the form of the original"
ocigledno nije nikada provozao pravog KAB-a,
Utva 75 i bilo koja Cessna su smesne za sletanje u odnosu na KAB-a, jos ako ima malo bocnog vetra i bez dobre procene, nema te piste koja ce ti biti dovoljno dugacka, sa punim flapsom se "Put putuje" dok ne dodirnes zemlju a i onda te jos ceka poskakivanje.



Vala ne slazem se. Kad se samo sjetim dje ga je sve Mr No sletao i po kakvom vremenu  (res) ... strasan avion.
Salim se naravno, pozdrav

Offline sibi

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Piper
« Reply #19 on: October 07, 2008, 03:46:42 PM »
 Sudeci po slikama sa kyosho-ov sajta ovo sigurno nije isti model, cak se ni brojevi ne poklapaju.
A da mozda raspon krila ovog modela nije nesto manji od 1800mm?

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Piper
« Reply #20 on: October 07, 2008, 03:59:11 PM »
Vrtimo se nepotrebno oko nepostojeceg problema.

1. Uopste nije obavezno da tetiva profila krila ima napadni ugao od 3-4 stepena, a narocito ako je profil noseci, odnosno ako mu je sredisnja linija ispupcena na gore. Ne mora ni kod simetricnih profila. Na primer, kod akrobatskih aviona i krilo i stabilizator imaju simetricne profile i NULA stepeni napadnog ugla. Mogao bih to da obrazlozim, ali mislim da nema potrebe (ako ima interesa - obrazlozicu).
2. Piper Cub ima u letu podignut rep, pa mu je gornja strana trupa skoro horizontalna, zato je i horizontalni stabilizator skoro paralelan sa tom stranom trupa.
3. Da bi sto brze razjasnili stvari: povuci liniju na trupu koja je produzetak hotizontalnog repa, izmeri rastojanje do te linije od sredine izlazne ivice i do vrha nosa profila (stavi krilo na trup pa meri), pa mi daj te brojke i sirinu krila u korenu. Ovako sa fotografija se to ne moze dobro uociti.
3. Zaboravio sam da napomenem u prethodnom postu, da navedeni problemi sa komandama mogu da budu uzrokovani prevelikim zazorima u sklopu: poluga servoa-link-horn (iliti rog) na komandovanoj povrsini, pa i to treba proveriti pre nego sto bacis servo u Moracu.

Pozdrav
« Last Edit: October 07, 2008, 04:06:24 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline banga

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 75
    • Modelari Sl. Brod-a
Re: Piper
« Reply #21 on: October 07, 2008, 07:13:07 PM »
evo da se ubacim u raspravu ovaj tvoj video nije nista sta se danas dogodilo prije 1h kolegi s istim takvim piperom nisam bio pri gledanju dali je sve prije leta dobro nastimano jer sam u tome trenutku letio easy glidera ali znam da je kolega pedantan i da to provjeri po par puta, ali sam gledao od samog poletanja do sletanja! Pri poletanju avion je otisao naglo lijevo  u jako ostri zaokret i kolega ga je jedva izvukao ali onda tek krecu problemi model je krenuo naglo divljati pumpati odlazio je okomito gore te vukao u lijevu stranu zatim par kovita pa gore dole bilo je prestrasno gledati jednostavno neopisivo u usporedbi s ovim tvojim videom ovo je tvoje perfektno letenje, ocekivao sam kako ce model se slupati u 1000 komadica i jedva jedvice kolega ga je uspio spustiti srecom bez ostecenja modela jedino ostecenje je elisa koja je pukla jer je sletanje malo ostrije bilo a i mali su tockovi a trava malo veca pa model nemoze gaziti pa kada je sletio odmah se prebacio i pri tome je pukla samo elisa, sreca da modelu bista nije bilo!

Kada smo pogledali model imali smo sta i vidjeti dubina nestoji dobro eleroni isto ma sve u svemu koda je sve stojalo najgore sto se moze podesiti sreca da modelu nije  nista jer par puta sam prisustvovao letu tog pipera i model je letio tako lijepo da smo svi ostali bez rijeci  letio je poput esay glidera doslovno sam! e sad sta se ovaj puta dogodilo stvarno nemam pojma sva sreca da se dobro zavrsilo!

Nakon leta odmah sam se sjetio ovog linka i rekao kolegi da sam na netu citao slicnu situaciju bas sam mu sad poslao ovaj link i nadam se da ce on prenjeti svoja iskustva i pojedinosti jer on je vozio ja sam samo gledao i zalio vec model da mu nema spasa! Uglavnom stanica je multiplexova evo7 da pokucam u drvo radi super nikad problema a sad sta je to bilo tocno nemam pojma!


pozz i nadam se da ce se  (<--) Leo vlasnik  koji je upravljao pridruziti ovoj raspravi i napsiati vise o tome

ona danas je bilo ne 3D nego 5D (:sok:) letanje
Samo je nebo granica

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Piper
« Reply #22 on: October 07, 2008, 09:13:00 PM »
Lazo to je težak zadatak za mene.

Taj model nije kod mene nego kod kolege Stanka (njegov je i model)
Moja ideja je bila da vidim da li ima "instant" pomoći koju bih mu posle preneo.
U svakom slučaju ovo što je ovde napisano a ima stvarno dobrih ideja, sabraću na jedno parče papira....
U svakom slučaju hvala za sada svima na trudu i razumevanju...

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 03:04:00 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Piper
« Reply #23 on: October 07, 2008, 10:19:47 PM »
Gorane jeli ovo RTF ili kit. Malo mi je nejasno kako krilo koje je sa donje strane ispupceno lezi na ovom trupu. Stvarno nije normalno da je krilo pod ovakvim minusom koliko si mi prikazao na drugoj slici. Dali je mozda nesto izostavljeno kod montaze krila? To krilo mora imati s preda u korenu trn koji se ubada na unapred napravljenu rupu na trupu, pa je tada napadni ugao tacno definisan. Dobro bi bilo poslati jos nekoliko slika sa ovim detaljima i bocnu sliku sastavljenog krila.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Piper
« Reply #24 on: October 08, 2008, 12:07:10 AM »
Boca, to ni meni nije jasno, ali sada si mi otvorio oči.
Malo sam pogledao po arhivi slika. Stanko je rekao da je to možda Kyosho ali slike govore nešto drugačije.
Sada sam i zagledao i evo slika koje dodatno otvaraju oči :-)

Kopao sam po dubinama interneta ali ovaj Pajper sa tim brojem jednostavno nisam našao. Imaju svi mogući brojevi ali taj broj nema.
A tek koliko ima modela Pajpera......

Evo šta sam našao da liči na ovaj model:
http://www.hobbyzone.com/rc_planes_hangar9_piper_j-3_cub_40_pnp.htm
http://wondertrail.com/hobbies-collectibles-games/shop.php/radio-controlled-rc-models/electric-rc-airplanes/kyo-10072b-piper-j-3-cub-50-arf/p_6264.html
http://www.rchobby.co.uk/piper_cub_easy_to_fly_model_pl.html
http://www.raidentech.com/j3picub12091.html

Svi modeli imaju liniju u obliku "munje preko trupa" a Stankov ima i nešto što liči na krunu na repu.

A piše i Hitec... (ko je pomenuo kyosho?) ...
A na Hitec sajtu nema ničega o ovom modelu....

Evo i slika...

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 03:56:34 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Piper
« Reply #25 on: October 08, 2008, 11:08:44 AM »
Sad po ovom znaku na repu vidim da je to model firme "Tunder tiger" . To ti je brate cista Kina. A tu je sve moguce. Po ovome se vidi da profil nije onaj koji smo predpostavili nego  profil "Klark-Y". Ovaj minus koji ja vidim, sigurno ne moze da opstane za normalan let ovog modela.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Piper
« Reply #26 on: October 08, 2008, 08:23:00 PM »
Hvala Boca i ostale kolege.

Stanko će se nadam se uključiti u diskusiju pošto je juče pristupio ovoj listi.

Ja jedino što sam saznao je da je kupljen u hobi lobi i da su Hitec servo motori..

Ovo jedino liči na to ali se više ne pravi...
http://www.hobby-lobby.com/pipercubj3.htm

Hvala i Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 03:07:14 PM by SABURO »

Offline Stanko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Piper
« Reply #27 on: October 09, 2008, 12:32:52 AM »
Hvala Goranu na pomoci oko ovog problema kao i svima koji su se ukljucili sa dosta interesantnih komentara!Nazalost ovakav forum nismo imali ranije ili barem ja nisam znao za njega pa bih svoj preblem mozda izneo i par godina ranije! Model je kupljen pre vise od tri godine u Americi i evo do skora stajao u garazi.Model je ARF sa kompletno gotovim trupom i krilima,jedino sto sam trebao uraditi jeste instalacija komandi i postavka motora.Uradjeno je sve po kracem uputstvu koje je prilozeno mada to su neke opste tehnicke stvari i model je trebao leteti!Ono sto je karakteristicno za ovaj model jeste kratak trup u odnosu na raspon krila sto ga verovatno cini tako agresivnim po dubini ali mozda i sve ono sto ste svi vi naveli..mozda bi trebalo vrsiti ispravku horizontalca koji je nekako u plusu u odnosu na krilo koje ima simetrican profil..Sve je u opticaju pa bih voleo da cujem neki komentar od gospodina koji je istu(slicnu) situaciju imao sa svojim modelom,mozda je neka fabricka greska proizvodjaca!U svakom slucaju sada raspolazem sa mnogo vise informacija pa ovaj problem posmatram iz drugog ugla tj.problem nije u meni :big smile 
POZDRAV

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Piper
« Reply #28 on: October 09, 2008, 01:09:46 AM »
Kada smo pogledali model imali smo sta i vidjeti dubina nestoji dobro eleroni isto ma sve u svemu koda je sve stojalo najgore sto se moze podesiti sreca da modelu nije  nista jer par puta sam prisustvovao letu tog pipera i model je letio tako lijepo da smo svi ostali bez rijeci  letio je poput esay glidera doslovno sam! e sad sta se ovaj puta dogodilo stvarno nemam pojma sva sreca da se dobro zavrsilo!

Ama ljudi, man'te se pogresnih uglova. Vidite sta je Banga napisao u svom postu. Tu nesto ne valja sa tezistem ili sa komandama ili kombinovano. Teziste se lako dotera. Mogu se lako srediti i komande, ali se prethodno treba ustanoviti dali su gremlini ceprkali po predajniku, po prijemniku, po servoima, po linkovima do komandnih povrsina ili sarnirima... To je tesko ustanoviti ovako daljinski, bez "pacijenta" na stolu.
Sto se tice proporcija modela, treba imati u vidu da se radi o polumaketi. Posto se aerodinamika velikih i malih Re brojeva dosta razlikuju, potpunim geometrijskim kopiranjem pravih letilica se najcesce dobije model koji je po pitanju stabilnosti dosta problematican. Zbog tih razloga, dobro je da se malo predizajniraju i povecaju repne povrsine i poluga repa, nastojeci da se previse ne poremeti opsti izgled. Tako se u velikoj meri poboljsa stabilnost i upravljivost.

Pozdrav
« Last Edit: October 09, 2008, 01:11:25 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Piper
« Reply #29 on: October 11, 2008, 11:38:19 PM »
Pozdrav i da ja lanem koju, igrom slucaja sam pre neki dan trimovao model prijatelju za koji se posle sletanja ispostavilo da ima ugao krila u minusu 10 stepeni , i za vreme leta je bilo cupavo samo problemi i simptomi nisu ni slicni onom sa snimka. Model nije pajper ali je ta kategorija visokokrilac sa nosecim profilom. I ponasao se tako da je ravno leteo sa 80 posto navucenom komandom dubine, bez kovita zaokreta i slicnih vratolomija , nije bilo lako sleteti ga i leteti ali opet kazem ni slicno onome na snimku. Idemo dalje , imam pajpera iz Karl Goldbergovog kita, i to njih 4 dosad napravljenih od cega jedan uvecan na 3 metra razmaha i lete perfektno, jednog od njih je leteo drug na letenju u zemunu. I kad se gleda u njih kao na onim slikama izgleda kao da je rep pozitivan u odnosu na krila, sutra kacim slike sad je kasno. I svaki je vukao na dole i svaki je trazio trim na gore. Cudilo me je to al trimovanje je radilo radnju.
Ono sta ja mislim u vezi onog problema mogu biti samo 2 stvari.
1 Repat model i to ne malo
2 Komande koje zaglavljuju (manje verovatno ,nebi bas toliko divljao)
Problem mogu resiti vrlo brzo i lako samo da sam pored modela i da ga izanaliziram ,ovako na daljinu to je igra gluvih telefona.
Taj model MORA leteti kao maciji kasalj i tu nema price.
Na pocetku modelarske karijere imao sam model koji je imao rep negativan 10 tak stepeni i isto, samo je penjao nenormalno i leteo ravno sa 50 posto palicom od sebe bez ikakvih problema.
Skoro sam 100 posto siguran da onom pajperu treba pomerati teziste napred.
Pitanje za vlasnika , odakle je i ako je blizu sr. mitrovice mogu pomoci.
Pozdrav
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...