Author Topic: CMPro Zero 2100mm  (Read 44609 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #30 on: April 05, 2012, 09:17:09 PM »
Evo o cenu je moj brat pisao,ti je postolje na kome ce se raditi i koje ce sluziti za pakovanje modela.Da se nadovezem na celu pricu o pocetku radova a to je da necemo zuriti sa radovima i ovo ce biti proekat u kome ce i moj brat u celosti da ucestvuje.To meni daje na vremenu da se jos malo izvozam na ovim trenaznim modelima i kad dohvatim ovu pticurinu hocu da budem siguran u sebe,sto se tice letenja.











Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #31 on: May 14, 2012, 11:25:30 AM »
Evo da se pohvalim da su stigli trapovi i ceo mehanizam za Zeroa. Kao sto sam i pisao uzeo sam kompletan Robartov sistem i Dubro tockove od 4". Za sve ovo najvise je zasluzan Mirce koji je ovo doneo iz Amerike. Ovom prilikom ti se jos jednom neizmerno zahvaljujem, hvala Mirce !!!

Juce sam bio do Mirceta i bez obzira sto je dan bio los, mi smo se odlicno provodili. Imao sam priliku da vidim dosta slika i snimaka sa ovogodisnjeg TOP GUN-a i Mircetovih putesevstvina. Bilo je super slusati sve te price i dozivljaje iz prve ruke.

Kod robartovog sistema trapova nema nista sto vec nije vidjeno, ali evo par slika kako to izgleda...









Evo par slika koje su slikane kad sam svratio do Mirceta neposredno pre odlaska u USA. Tad sam se bas lepo proveo(mislim kao i uvek kod Mirceta), palili smo motor od Zero-a , pa zatim od Hellcata. Umedjuvremenu nam se pridruzio i Bane i druzenje se nastavilo do sumraka.

Prve 3 slike su uslikane u nekom levom modu na aparatu a to sam provalio tek kasnije ali ostale su ok...

















« Last Edit: May 14, 2012, 11:29:13 AM by disljenko »

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #32 on: May 15, 2012, 12:20:53 AM »
Baš je veliki, sve čestitke.
Interesuje me kakva je reakcija carinika kada vide ovako nešto veliko i kako to "sankcionišu". Jednom prilikom (davno) sam uvozio jedrilicu od 2m i komentar carinika šapatom svom kolegi je bio: "Pogledaj ga molim te, mator čovek a još se igra kao dete". Da li se ovo u međuvremenu nešto promenilo?

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #33 on: July 21, 2012, 11:12:48 PM »
Pozdrav svima, evo konacno su se stekli uslovi i poceli smo sa sklapanjem Zero-a. Krenuli smo od montaze kapotaza. Tu smo odradili neke izmene u odnosu kako je predvidjeno od brace kineza. Oni su predvideli da se kapotaz montira na jednom prstenu od spera koji dolazi uz avion, a mi smo napravili jos jedan takav i napravili sendvic. Za ucvrscivanje ovog rama koji nosi kapotaz koristili smo srafove od 4mm koji prolaze kroz camove klocnice koje smo morali sami da ubacimo i izkrojimo. Prvo su ulepljene te camove klocne u sva 4 ugla i nakon malo smirglanja istih postavljen je kapotaz da vidim kako to stoji i izgleda na modelu.

























Posto je sve izgledalo kako treba ulepljene su preostale klocne koje sluze za srafljenje kapotaza a pored toga ukrucuje celu tu konstrukciju koja ce nositi kapotaz.



Kada se sve to lepo osusilo burazer je izbusio rupe za fiksiranje dummy izduva i postavlili smo ih na taj nosac. Evo jos par slika da vidite kako sve to izgleda na modelu. Prilicno sam zadovoljan dosadasnjim ucinkom i kako je sve to ispalo.























Rad na kapotazu jos nije gotov, ima tu jos malo posla. Pre svega hocu da ubacim jos jednu klocnu od camovine u skroz gornjem delu jer mi se cini da je tu konstrukcija malo slabija i savija se. Pored toga treba da se ofarba u crno seo nosac i jos malo osmirglati i doratiti neke delove. Time bi posao oko ovog nosaca bio zavrsen.

Sledeci korak je da se izbuse rupe na kapotazu za srafove preko kojih ce se isti i pricvrstiti. Planiram da ojacam i firewall sa unutrasnje strane trupa, tj. prelaz sa trupa na drvo. (pisacu o ovome kad bude odradjeno). Nakon toga sledi ugradna kutije za motor i sam motor.

Imam jedno pitanje za sve vas, da li kapotaz stoji kako treba? Tj. da li treba jos malo da ga izvucem ili da udje (da se preklopi) u trup. Gledao sam dosta slika ali nisam mogao da nadjem bas lep ugao sa kog bi se lepo ovo videlo pa sam kapotaz postavio nesto priblizno i cini mi se da stoji kako treba ali svaka sugestija je dobrodosla. Cekam vas odogovor pa da busim rupe za srafljenje kapotaza.

Evo toliko za sad, pozdrav !!!!!
« Last Edit: July 21, 2012, 11:19:17 PM by disljenko »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #34 on: July 22, 2012, 08:42:38 AM »
Ajd neka je sa srecom...

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #35 on: July 22, 2012, 12:29:21 PM »
Ja sam mislio da ste vi to prodali  :mhm ,sobzirom da je proslo 7 meseci   :sljus od kupovine,no ,sto se kaze ,nikad nije kasno.
Neka je srecan pocetak   ()-() i nadam se do godine da   (<--) sara Krusevacko nebo.
Bice to cetvrti Warbird u Krusevcu  (:sok:) (yay)  .Polako ali sigurno se mnozimo   (yay)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #36 on: July 23, 2012, 01:15:22 AM »
Samo polako i nemojte zuriti. Veliki je i ozbiljan model, pa bi bilo dobro sastaviti ga kako treba.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #37 on: July 23, 2012, 08:04:17 PM »
Fino, fino! Samo polako, kako reče Miša.
Još malo, tj još koji model, pa cela eskadrila ZERO-a!
#FFCC00

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #38 on: September 11, 2012, 09:45:42 PM »
Radovi na Zero-u se nastavljaju...evo da vidite dokle smo stigli i kako napreduje sklapanje.

Posle radova na kapotazu prebacili smo se na krilo, prvo smo izvadili rupe gde treba da stoje servoi za elerone i flapsove kao i klocna za stajne trapove.







Sa ivice krila sam oljustio sav monokot kako bi se obe polovine idealno zalepile.







Ivice obe polovine krila smo pre lepljnja oblozili krep trakom kako bi prilikom spajanja krila izbegli da se epoxy sliva na sve strane, i mogu vam reci da je urodilo prodom....



Lepak koji smo koristili je 10-to minutni epoxy kupljen u bgmodel shop-u.



Evo ovako je izgledalo krilo nakon susenja lepka i skidanja krep trake.





Tu je i nasa pomocnica bez koje nista ne moze da prodje, sve mora ona da vidi i pipne...kao i sva mala deca. Inace ko ne zna to je Milica, cerkica moga brata i ima 6 meseci.





Tog istog dana smo se bacili na prepravku robartovih noga. Ako je neko zaboravio, za pocetak cemo na postojece zice od 6mm "nataknuti" robartove noge a za neku kasniju varijantu se ugradjuju i vazdusni cilindri. Da bi ovo moglo da se uradi neophodno je da se razbusi noga od gore ili da se skrati za 3mm jer mora da se ubaci reducir za onu sipku od 6mm koja ce viriti iz krila. Namerno nismo gurnuli taj recucir ravno sa nogom da bi mogli lepse da zavarmo njega za nogu kako ne bi mrdao. Evo kako to izgleda....







Ponovo smo odmeravali kako ce kutija da stoji i dal nece nesto da joj smeta....



I za kraj tog dana prvi put smo postavili zalepljeno krilo na trup da vidimo kako naleze....



Sledeceg dana smo se bacili na ojacavanje trupa sa unutrasnje strane, tj. prelaza sa plastike na drvo....koristili smo 160g stakleno platno











Posle 24h bacili smo se na postavljanje motora.....koristili smo Mircetovu tehniku pozicioniranja motora. Trup se postavi vertikalno i onda se podesava da osovina izadje u sred srede...Moram da napomenem da jos uvek nismo fiksirali ni kutiju ni motor, ovo je bila samo proba kako ce sve to stajati i koliko treba da se izvrse neka podesavanja.



Kada smo hteli da postavimo krilo kako bi izmerili gde treba da se buse rupe za fiksiranje srafovima kao i gde treba da idu oni pinovi od napred videli smo da imamo PROBLEM. Naime kad postavimo krilo na trup, onaj deo gde dolaze srafovi lepo i ravno nalegne na trup ali od napred krilo nece da pridje kako treba vec postoji razmak od 2mm bas na onom ravnom delu a cak i malo vise kako se ide ka spoljasnosti krila. Prilicno smo sigurni da ovo ne sme ovako da bude ali krilo ne moze da ide vise napred. Smeta mu onaj deo koji se nastavlja od usisnika za vazduh. Mi smo pokusali cak i da ga molo osmirglamo, cak smo i osmirglali i malo ivicu krila koja udara u taj deo ali nisam bas siguran da tako treba. Jer onda krilo ne naleze kako treba sirinom krila, javljaju se mali razmaci izmedju krila i trupa na nekim mestima.





Mi smo smislili da celim duzinom ubacimo i zalepimo sper od 2mm kako bi "popunili" tu prazninu



Ovo je slika kako krilo naleze u zadnjem delu a onda ima onaj razmak od napred.



Ovo je slika kad gurnemo krilo koliko moze napred nakon onig malih prepravki.



Ima li neko bolji predlog sta ovde moze da se uradi.....
« Last Edit: September 11, 2012, 10:04:51 PM by disljenko »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #39 on: September 11, 2012, 11:00:05 PM »
Na mom bivšem Zero, sada je kod Goluba, izlazna ivica krila se naslanjala na trup, kao na vašoj predzadnjoj slici.

Probajte možda da nešto podmetnete ispred napadne ivice krila i kad taj umetak lepo napravite i upasuje te ga, zalepite ga na trup tako da se krilo nasloni na njega...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #40 on: September 12, 2012, 12:08:10 AM »
kaze li sta uputstvo? na mom zero-u razmak kod izlazne i treba da bude kao na vasoj zadnjoj slici. oko 3 mm.
tek tada mi krilo lepo nalegne na trup.

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #41 on: September 12, 2012, 02:19:44 PM »
Nazalost upustvo je dosta lose i nema onih podataka i mera koje bas trebaju.....ja sam nasao na netu upustvo od tvog Zero-a i mogu ti reci da sam tu video vise korisnijih informacija nego na upustvu od ovog mog :D

Evo par slika koje prikazuju krilo i kacenje na trup....





Kako kazu nasi stari, jutro je pametnije od noci pa tako bese i u mom slucaju. Danas sam iznego avion u dvoriste kako bi mogao lepo da pogledam kako sve naleze pod dnevnim svetlom, postavio  sam krilo na trup i gurnuo ga koliko moze napred i cinimi se da dosta bolje naleze nego kad je izlazna ivica krila ravna sa trupom. Evo par slika kako izgleda kad se gurne krilo skroz napred....Trebalo bi jos malo osmirglati ivice pa da vidim hoce li to jos malo prici sa onim ravnim delom na napodnoj ivici krila.....





Mada opet ima nekog razmaka izmedju krila i trupa:





Gledao sam malo sta bi to moglo da bude sto postoji koliki razmak i video sam da je ivica na koju naleze krilo dosta izvitoperena i nije ravna pa mu mozda to smeta i odbija krilo....Videcu da to danas nekako ispravim pa ponovo da probam dal je nesto bolje, evo o cemu vam pricam.









Kao sto vidite ta povrsina uopste nije ravna sa jedne cele strane a sa druge moze i da prodje ali videcu i to malo da ispravim.

Eh ovi kinezi.....doci ce mi glave :D heheh

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #42 on: September 12, 2012, 02:56:22 PM »
Ne treba zaboraviti da sam ja sa mog krila skidao foliju i doradjivao ga sa staklenom tkaninom i smolom.
Stvarno se ne sećam da li sam lepio neke balze na napadnu i izlaznu ivicu krila kako bi sve lepo nalegalo.

Šteta što u to doba nisam sve tako detaljno slikao kao što sad radim...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #43 on: September 12, 2012, 03:01:47 PM »
Ipak, ima par slika...

http://www.nsmodelers.rs/warbirds/zero/zero-upgrade-trapovi-i-staklena-tkanina

Izgleda da na mom Zerovu nije bilo tih problema...

Pozdrav

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #44 on: September 12, 2012, 09:59:28 PM »
Tta povrsina na koju si stavio lenjir i ne treba da bude ravna jer krilo ima neki V oblik.
Mislim da je najbitnije da pronadjes mesto na kojem krilo dobro naleze (prati linije trupa)
na trup, a i da se kada ga zasrafis ne uvija.Odakle znam? pa kada sam ve namestio,
izbusio rupe, vezao ktilo, napred se nije drzalo uopste kako treba (kode mene nema trna kao kod tebe
vec samo oblik krila koji upada u neki kontra oblik na trupu). Kada uhvatim za kraj krila, uska se
pomerala po 1 cm napred nazad. onda sam krilo jos malo gurnuo napred, krpio ruipe., lepio nov sper i busio nove rupe.
sada krilo stoji ovako (zadnjih nekoliko slika)

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4142.msg41318.html#msg41318

ali da bi tako leglo i da se ne bi pomeralo, izlazna je 3 mm razdvojena od kraja.