ELEKTRONIKA > RC SERVO

Koliko struje je potrebno za servo

(1/2) > >>

aca405:
Da li postoji neki pouzdani način kako odrediti koliko je potrebno struje za određeni servo?

Konkretno, interesuje me koliko je potrebno struje za ovaj servo:
Towerpro MG946R
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6222


Pretpostavljam da je najbolje izmeriti ali ako nemam mogućnosti da izmerim, ostaje da verujem proizvođaču, ako uopšte nađem takav podatak na sajtu. Ja ga još uvek nisam našao pa ću sada da kopam po stranim forumima.

Naime, šta se dogodilo i kako sam došao do ovog pitanja:

Kolega (koji još nema pristup forumu) je zakačio dva ovakva servoa na prijemnik, pretpostavljam koristeći standardni ESC (ne znam još detalje koliko Ampera ima BEC) i kada ih pomera, oni izgleda povuku previše struje i sve se resetuje.

Znam da su to digitalni servoi i da traže malo više struje, a takođe su i veći od onih sa kojima sam se sretao, samo ne znam koliko bi bilo dovoljno struje da oni normalno rade.

Verovatno je potrebno postaviti poseban UBEC, samo od koliko ampera?
Lako je kupiti mnogo jači ali nema smisla podizati težinu modela bez potrebe.

Bilo bi dobro ako bi imali makar kategorije u kojima bi se kretali pa tako možda da na kraju ispadne i neka tabela za koje servoe je potrebno koliko struje.

Bigneda:
Za ove bi BEC od 5A trebao da radi posao u vecini slucajeva. Jedino ako se oba koriste za upravljanje tockova kod nekog monstera moze se desiti da to nece biti dovoljno ;)
Takodje bi trebalo da napon bude blizi 6v.

soprano:
Ovo je veliki i jak servo,iz nekog mog iskustva on moze da radi od 4,8-7,2v.ako stavis 4 celije to je 4,8 volti i tada ce cervo imati slabije delovenje nego sa vecom voltazom.Pune i kvalitetne otklone dobices  sa 6 ili 7,2 v

tibeteagle:
Servo povlači onoliko struje koliko je mehanički opterećen u datom trenutku ili intervalu. Tu dinamičku vrednost je teško meriti van laboratorije. U slobodnom pomeraju bez opterećenja ne povuku više od nekoliko desetina miliampera (0.050-0.100 A). Od takvog opterećenja ne bi smelo da se desi resetovanje ESC-a. Nešto drugo je u pitanju. U stajanju servo troši veoma malo struje oko 10mA.

Svaki servo ima i maksimalnu vrednost povlačenja struje, koja zavisi od njegovog motora, ali samo onda kada se mehanički potpuno zakoči. Ta vrednost se može izmeriti i unimetrom u amper modu u serijskoj vezi sa napajanjem. Retko kada je servo opterećen 100% u dugom intervalu na bilo kojoj komandi, ali ako se više servoa pomeri odjednom, nastaje porblem.

Opasnije je trenutačno (peek) opterećenje u strujnom kolu. Jači analogni a pogotovo digitalni servoi u trenutku starta mogu povući više struje nego što je na raspolaganju u stadardnoj vezi napajanja. Ako za taj trenutak nema obezbeđena dovoljna količina struje u vidu akumulisane energije od BEC dela ESC-a do servoa, onda može da padne napon ispon određenog nivoa na trenutak, kada se MCU u ESC-u sam resetuje, jer se napaja iz istog strujnog kola. I neki digitalni prijemnici mogu da se resetuju u ovakvim uslovima. ESC ima elektrolitne kondenzatore kao akumulatore struje u 5V-nom kolu, ali ne dovoljno velike za trenutačno velika opterećenja.
Najbolje rešenje je poseban BEC (UBEC) posebno samo za servoe i to sa što većim kondenzatorima. Ovo rešenje jako kompikuje kablovanje... ??? Drugo jeftinije i težinski lakše rešenje je da se stavi dodatni akumulator struje na dovod od ESC do prijemnika ili što bliže jačem servou ili servoima. Ovo je jedna obična pasivna elekronička komponenta zvan elektrolitni kondenzator i može da se nabavi u svakoj elektroničarskoj radnji za siću (bez kabla) ili iz HK. Ovako nešto:


Ovo se pravi baš za ovakve probleme. Ujedno služi i kao filtar smetnji u strujnom kolu i servoi su jači u startu odnosno kratkom intervalu sa njima, kada je i najvažnije. Prvo ovo treba probati, da li sa ovim ESC stabilno radi?  mmmm
PAZITI NA POLARITETE !!!

Podatke o potršnji servoa ne tražiti nigde jer se ne daju takvi podaci sa servoima.




 


zajo:
ja kad testiram novi esc na zemji prvo dam max otklon na sve komande. Ako sve ok ondak dam gas 80% i uradim isto. Ako sve ok ondak trakom zalepim komandne povrsine da se pomeraju i uradim isto. Ako sve ok ondak na letenje  :big smile
Tibeteagle  (res) za opsirno i strucno objasnenje  (pijemo)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version