Author Topic: Topolov šper  (Read 21149 times)

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Topolov šper
« Reply #15 on: September 29, 2012, 11:20:25 PM »
Ja sam takođe pre par meseci dobio od Vladimira par tabli i sasvim sam zadovoljan kvalitetom. Šper je i danas prav obzirom da ga držim pod stalnim pritiskom i u horizontalnom položaju.
Iskoristio bi priliku da se zahvalim Vladimiru na poklonu i volji da pomogne modelarima u Srbiji.

Pozdrav
Nikola
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Topolov šper
« Reply #16 on: September 30, 2012, 12:26:47 AM »
Kod prve tura spera koji sam poslao jednim delom sam i ja pogresio. (mozda najvecim delom no videcemo kod naredne ture slanja)
Dobijeni sper od firme Wizard na prvom mestu nisam pravilno prebacio kod mene. Sper sam ubacio  u svoj auto ali ga nisam lepo slozio i tako je sper prenocio, sutradan kad sam ga izbacio primetio sam da vise nije prav kao kad sam ga uzeo.
Sava mi je rekao kako ga on skladisti pa sam na ostaloj kolicini koja nije bila poslata primenio istu taktiku. Slozio ploce jednu preko druge horizontalno i preko njh stavio sve sto mi je bilo pri ruci  (work)
Mirce tebi sam poslao zadnje zalihe :sljus  kao sto sam ti javio i ako nije dobar saljem ti jos iz nove ture po koju idem ovih dana.

Dogovorio sam se sa Nebojsom da mi pripremi vise ploca klase AA stim da i srednji sloj takodje bude A klase (bez cvora)
Ploce koje uzimam od njih su izuzetno dobre-ravne kao staklo jedini problem koji ja vidim je da se kasnije iskrive.
Neko moje razmisljanje kao razlog krivljenja mozda sto ih ja dobijem bukvalno vruce direktno iz proizvodnje jer oni mi spreme kad im se ja najavim. Mozda ta nagla promena procenta vlaznosti dovodi do krivljenja ploca. Elemente za ambalazu koje oni proizvode slazu na palete i te palete idu u skladiste. Mozda bi trebalo da mi iseku malo vecu kolicinu i ostaviti kod njih par dana.
Drugi razlog je mozda sto je topolov sper, treci debljina od 3mm i cetvrti kao zadnji mozda njihov kvalitet jednostavno nije za vase namene.
Pozvacu Nebojsu i objasniti mu problem koji imam. Verujem da cu uz vasu i njegovu pomoc resiti i ovaj problem.
Voleo bih da cujem i misljenje drugih.

Mirce javi se kad ti stigne sper.

Pozz,
Vladimir

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Topolov šper
« Reply #17 on: September 30, 2012, 12:37:29 AM »
Javljam se za par dana kad stigne paket...

Hvala Vladimire...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Topolov šper
« Reply #18 on: September 30, 2012, 01:05:56 AM »
Bas juce sam zvao Aleksu i zamolio ga da mi se javi kada bude isao u nabavku spera, kako bi uzeo maloi za mene.
Javio sam se Vladimiru i iako sam ponudio da platim da mi posalje sper (za mene najbezbolniji nacin nabavke jer
je isecen na manje parce i stize brzom postom) Vladimir ostaje pri svom da sper poklanja.

Mislim da je ovo nesvakidasnji marketinski potez i da ce na ovaj nacin steci mnogo novih kupaca na obostrano zadovoljstvo.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Topolov šper
« Reply #19 on: October 01, 2012, 08:14:15 PM »
Jel znate onaj stari vic kad su sreli crnac i bosanac na nudističkoj plaži?
Ko zna zna, a ko ne zna evo da se malo nasmeje...

Znači, sreli se crnac i bosanac na nudističkoj plaži. Gleda bosanac kako crnac ima veliku onu stvar, pa ga upita kako je to moguće da mu je toliki.
Kaže crnac: - Ma to je prosto, ja odem kući, stavim "pitona" na mengele, uzmem dobar čekić i nakucam , brate, koliki mi treba...
- Dobar fazon - kaže bosanac - moraću i ja to da probam...

Posle par dana sretnu se oni ponovo i pita crnac: - Gde si bosanac, kako ide ono što sam ti preporučio?
- Polovično - kaže bosanac - boju sam dobio al' dužinu nikako...


E, tako sam i ja prošao sa šperom...
Dobio sam danas paket od Vladimira i ovim putem mu se još jednom zahvaljujem na ljubaznosti.
Nažalost, za moje namene, šper baš nije pogodan, jer su skoro sve table krive.
Ne kažem, može taj šper da se iskoristi, pogotovo ako delovi nisu dugački.

Uostalom evo par slika da vidite o čemu pričam...











Stranice su glatke...




 
Pozdrav

Mirče

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Topolov šper
« Reply #20 on: October 01, 2012, 08:51:03 PM »
O tome sam pricao... Bio je bolji kad sam ga poslao u subotu a evo cak i u samom transportu za 2-3 dana se jos vise iskrivio (nije bio prav ali ne ni toliko kriv  :sljus). Probaj da ga ispeglas  (fiu)
Sve u svemu cuo sam se sa ljudima od kojih uzimam i cekam ovih dana da me pozovu kako bih na licu mesta porazgovarao o problemu koji imam. Javicu vam sta su mi oni rekli.
Ako mogu da ga rese OK, ako ne onda to je sto je. Makar znate sta dobijate.  (pijemo)

Pozz...
 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Topolov šper
« Reply #21 on: October 01, 2012, 11:25:46 PM »
Hvala Vladimire u svakom slučaju, i ovakav šper se može iskoristiti za mnoge delove.

Pozdrav

Mirče

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Topolov šper
« Reply #22 on: October 02, 2012, 07:01:34 PM »
Neznam u čemu je problem, nabavljao sam šper iz Austrije u dimanziji kao što mi je Vlada poslao i isto se krivio . Mora se držati u horizontalnom položaju između dve ploče iverice i opteretiti. Tek kad zatreba vadi se potrebna količina.Poslednje što sam radio od tog špera je Pajper gde je korištena kompletna dužina table koju mi je poslao Vlada (100cm)Tek kada se zatvori konstrukcija šper legne na svoje mesto.Ako je dimenzija pozicije velika, onda to nije za taj šper nego deblji šper.
Neznam, ja sam prezadovoljan i hvala Vladi na trudu da nam udovolji. Naravno da mora biti skladišten u suvoj prostoriji. U Mitrovici postoji fabrika špera i oni ne proizvode šper od 3mm. Jadan od razloga je i to što se krivi, a kupac hoće ravan.
Suma sumarum, vredi raditi sa tim šperom. Kada mi zadreba, biću slobodan da se obratim Vladi.   :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Topolov šper
« Reply #23 on: October 02, 2012, 07:36:48 PM »
Браво Саво. Прави моделарски приступ.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Topolov šper
« Reply #24 on: October 02, 2012, 10:07:58 PM »
Bilo koji šper, ako se neadekvatno skladišti, je podložan krivljenju, više ili manje. Što je materijal mekši i lakši, to je vitoperenje-krivljenje veće ! Balza se ne računa, jer je njena struktura sasvim drugačija...
Promena vlažnosti vazduha je najveći neprijatelj. Promena temperature, skoro da ne utiče, ako je vlažnost vazduha konstantna.
Ukratko, da kažem, ne preporučujem korišćenje onima koji nemaju iskustva u primeni raznih materijala i njihovim međusobnim kombinacijama !..
Apsolutno ne savetujem njegovo korišćenje za bitne konstruktivne delove, ali kao pomoćni nosači, ispune i tome slično, je vrlo upotrebljiv, pogotovo, ako se kašira "plemenitijim" materijalom ili presvuće epoksijem...
Topolov šper je jako lak materijal (poprilično je lakši od brezovog), ali su mu mehaničke osobine jako loše...
Generalno, može se koristiti i u modelarstvu, ali što dalje od konstruktivnih delova-elemenata !
A može i ovako; vrlo upotrebljiv materijal, pogotovu ako znamo kako ga iskoristiti !!!

KAKO ISPRAVITI VEĆ IZVITOPERENU-ISKRIVLJENU TABLU

Navlažiti novinsku hartiju (ne mokro, nego vlažno) i poređati red hartije, pa šper, pa hartija, pa šper, pa...hartija. Hartija da bude prva i zadnja.
Takav "sendvič" staviti između dve ravne table (ko Sava, između dve iverice, doduše, on zna za jadac, pa to uradi na vreme...) i staviti neke tegove (može cigle). (yay)
Novine povadite posle desetak sati i ponovo sve pritisnete u istu "presu" !
Novine i ne morate vaditi, ali znaju da se zalepe za površinu, a to nam nije potrebno !

Inače, svojevremeno sam "žestoko" koristio ovaj šper, kao podlogu za šine, dok sam pravio makete železnica, jer je poprilično apsorbovala "kutijast" zvuk kretanja kompozicija po maketi...

POZDRAVLJAM POTEZ "RcSrbija" !
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Topolov šper
« Reply #25 on: October 03, 2012, 12:22:27 AM »
Svaka čast Vladimiru za šper i lep gest. To je ovde već više puta napisano i stvarno je tako.

Kad kupite šper u Novoj Pazovi u firmi iz prvog reply ovog topika, onda ćete videti kako izgleda pravi topolov šper i da mu ne trebaju ni iverice ni cigle ni vlažne novine.
Prav je ko strela i posle više meseci, a ploče su preko 2 metra dužine.
 
Ovaj topolov šper ipak ima dve mane, mora da se ode u Pazovu po njega i mora da se plati...  ;namig

Pozdrav

Mirče

Offline carper

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
    • Borina Amaterska Svaštara
Re: Topolov šper
« Reply #26 on: October 03, 2012, 03:59:02 PM »
Te dve mane daleko nadmasuju ovu manu Vladimirovog spera.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znači prihvatiti da ima lepših, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to
ne može da prihvati - nema prijatelja!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Topolov šper
« Reply #27 on: October 03, 2012, 07:40:44 PM »
Prvo u St. Pazovi uopšte nema topolovog špera od 3mm. To je napisano i provereno. Jedini šper od 3mm. u Pazovi je od breze i naravno osetno teži.
Radim više godina sa svim vrstama špera, ovde u Mitrovici su mi drugari pravili šper od 3mm , dok fabrika nije privatizovana. Sada je to nemoguće. Pravili su šper od najkvalitetnijeg furnira posebno biranog i lepljenog fenolnim lepilima.
A sada jedna priča o tom šperu iz Mitrovice dok se još proizvodio za potrebe stranog kupca..Donese Zoran kit Karl Goldbergovog Pajpera(god 1979) i to je ujedno prvi Pajper koji je sklopljen u mojoj kući, a od njega su nastali svi oni koje sam posle napravio. Ceo trup tog Pajpera je od toplovog špera 3mm. I tako razgledamo delove koji su bili otpresovani, dosta grubo, ali za to vreme je to bilo veliki pomak u modelarstvu, i gle čuda zeleni pečat na jednom delu špera. Da ,"Mitrošper" Sremska Mitrovica, Yugoslavia.
Tako se zvala ova današnja fabrika koja je između ostalog proizvodila avio-šper za potrebe fabrika aviona u Zemunu. Najstarija fabrika špera, preko 150 godina, prva fabrika koja je uopšte počela proizvoditi šper od topole u debljinama i do 35mm. Od njh sam naučio šta je topolov šper , kako se čuva i kako ponaša. Sticajem okolnosti brat od strica je bio šef proizvodnje.
I njihov šper se krivi. Druga je priča sa 4mm koji se daleko manje krivi, da bi debljine preko 5mm već bile stabilne. Drugaru iz Valjeva sam po narudžbini opet preko onih spomenutih napravio 10 tabli špera od 6mm sa posebnim furnirom i lepilom za pravu jedrilicu.
Da ne smaram više,   :big smile
ex pseudonijum: licider

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Topolov šper
« Reply #28 on: October 03, 2012, 09:19:55 PM »
Danas sam se video sa ljudima iz Wizarda i objasnio problem koji imate.
Na pitanje zasto se sper iskrivi dok stigne kod kranjeg korisnika, Marijo koji je inace zaduzen za proizvodnju rekao mi je sledece:
 Drvo je to... Nije hteo da ulazi u detalje, jedino sto mi je jos rekao je da ima preko 20 razloga zbog kojih dolazi do krivljenja na tako velikim dimenzijama.

  Posle malo duzeg razgovora i mog insistiranja  :'( pristao je da mi napravi jednu turu spera za koju on misi da se biti izuzetno prava. Ova tura ce se odraditi specijalno za modelare ali treba mu nekih 5-10 dana da ga napravi. Izabrace furnir samo za nas, koristice drugaciji nacin susenja, drugi lepak itd itd...
Iz tog razloga porucio sam malo vece kolicine :)
  60 kom 1000x500x3mm
  30 kom 1000x500x4mm
100 kom  500x350x3mm
100 kom  500x350x4mm

Sad nam ostaje da sacekam i vidimo kakav sper ce napraviti. U najgorem slucaju moze biti samo bolji od onog koji sam do sada slao  (pijemo)

Vladimir
 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Topolov šper
« Reply #29 on: October 03, 2012, 09:25:02 PM »
Savo u pravu si, najtanji šper iz Pazove je 4 mm... Topolov šper od 4 mm je lakši od brezove trojke...

Vladimire svaka čast na angažovanju...

Pozdrav

Mirče