Author Topic: Topolov šper  (Read 21155 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Topolov šper
« Reply #30 on: October 03, 2012, 09:37:08 PM »
Ako nije problem pošalji mi jednu tablu od 3mm. da vidim kakva je. Meni je i ono predhodno bilo dobro,ali baš me zanima.  mmmm
Pozdrav, Sava
ex pseudonijum: licider

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Topolov šper
« Reply #31 on: October 04, 2012, 12:38:17 AM »
Svaka čast RCSrbiji na izvanrednom reklamnom materijalu.  (thumb)

Industrijske troslojne šperploče se lako krive jer imaju listove iste debljine. Pravilno je ako je srednji 50% ukupne debljine, a spoljnji po 25%. Nije slučajno da se aero šperovi rade u više tanjih slojema, pa čak i od 2mm ima od 5 sloja, ali samo od tvrđeg drveta.
Najbolji laki šper za modelarstvo izgleda tako da je srednji sloj od topole 60-70% ukupne debljine, dok su spoljnje tanke svega po 15-20% ali od srednje tvrdog drveta. Kod rezanja, glodanja se ne kidaju vlakna, teže se lome i lepo izgledaju posle finiširanja. Pogodni su za sve vrste rebara krila i trupa. Sada ponekad radim firewall za Pink modele od njih, ali može skoro sve u određenoj debljini.
Ako RCSrbija planira da radi na duge staze, dobro bi bilo da se nabavi takav šper, ako već nema u prodaji. Svi bi se radovali koji grade modele a trebaju im dobri materijali, naravno ne za džabe.  ;) Unutrašnji sloj je topola a spoljnji su tanki listovi od tvrđeg drveta, kao Ökoume, Ceiba.
« Last Edit: October 04, 2012, 12:53:16 AM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Topolov šper
« Reply #32 on: October 04, 2012, 12:53:33 AM »
Savo hoćeš da ti ja pošaljem?
Dobio sam od Vladimira toliko da ih neću iskoristiti godinama...

Pozdrav

Mirče

Offline bully

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
Re: Topolov šper
« Reply #33 on: November 09, 2012, 05:28:16 PM »
pozdrav prijatelji modelari ,malo sam bio off life godinu dana pa bih nekako da nadoknadim izgubljeno ali me muci sledece  trebalo bi mi  tankog spera za speed boat ali da  oblozim korito s njim  2 ili 3 mm sto lakseg da bih mogao navuci stakleno vlakno na njega   ali nema kod mene u subotici gde da se nadje pa sam zapazio da vi ovde imate  nesto  dobrih dimenzija za mene .naime treba mi 1000*250 ili sire posto mi je camac 970 mm dugacak  a sirina trupa je 30 cm pa bih isekao rebra i oblogu od istog spera  i ulepio epoxiem .zahvalio bih se svakom ko mi posalje par tabli takvih dimenzija  i ako treba da se plati  nije problem ,posaljite mi poruku da se dogovorimo oko detalja.to je za sada prototip pa cu videti kako ce se razvijati model za dalje,unapred se zahvaljujem svima  i do sledeceg pisanja pozdrav   (res)  (pijemo)  (<--)
« Last Edit: November 09, 2012, 05:30:37 PM by bully »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Topolov šper
« Reply #34 on: November 09, 2012, 09:12:17 PM »
Quote
pozdrav prijatelji modelari ,malo sam bio off life godinu dana pa bih nekako da nadoknadim izgubljeno ali me muci sledece  trebalo bi mi  tankog spera za speed boat ali da  oblozim korito s njim  2 ili 3 mm sto lakseg da bih mogao navuci stakleno vlakno na njega   ali nema kod mene u subotici gde da se nadje pa sam zapazio da vi ovde imate  nesto  dobrih dimenzija za mene .naime treba mi 1000*250 ili sire posto mi je camac 970 mm dugacak  a sirina trupa je 30 cm pa bih isekao rebra i oblogu od istog spera  i ulepio epoxiem .zahvalio bih se svakom ko mi posalje par tabli takvih dimenzija  i ako treba da se plati  nije problem ,posaljite mi poruku da se dogovorimo oko detalja.to je za sada prototip pa cu videti kako ce se razvijati model za dalje,unapred se zahvaljujem svima  i do sledeceg pisanja pozdrav   (res)  (pijemo)  (<--)
Moja preporuka je ova:
http://www.rcsrbija.rs/index.php?route=product/product&path=81_128&product_id=3700
Izmišljeno je i za brodomodelare. Ne moraš da stavljaš stakleno platno jer je od bukve, tanje je i lakče se savija. Otporan je na vodu ali ipak preporučujem da sa obe strane lakiraš sa dvokomponentnim parket lakom. Rebra čamca se mogu uraditi od topole 3-4mm debljine.

Offline bully

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
Re: Topolov šper
« Reply #35 on: November 13, 2012, 09:54:09 PM »
hvala svima na brzom odgovoru i realizaciji,cim budem poceo nadam se da necu zaboraviti slikati,uglavnom ce biti neke slicice,unapred hvala svima i pozdrav