Author Topic: Pilatus PC-21  (Read 33163 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #45 on: September 19, 2012, 11:11:53 PM »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #46 on: September 20, 2012, 08:58:56 AM »
Jeste to je taj. Vec sam kacio jedan video ovde kod nas iz tog topika. Sve je super sem cene turbine ...


Poslao sam trapove nazad u Lindinger, valjda cu da ih dibijem nazad do proleca.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #47 on: November 14, 2012, 08:47:45 PM »
Lindinger mi je poslao trapove, nadam se samo da je poslednja verzija 3. Izgleda ce model ipak da poleti na prolece.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #48 on: May 06, 2013, 11:42:29 PM »
Posle malo duze vremena ponovo je akcija oko Pilatusa pokrenuta  :big smile. Nazalost i sa V3 verzijom trapova sam imao peh, nesto malo je bilo do mene nesto malo do proizvodjaca kad jedan od 3 elektro motora, tj. redukcioni mehanizam, je crkao maltene odmah. Preko Rc Srbije sam porucio motor od firme Pololu (hvala Vladimiru za poslovonost!) koji sam odabrao cisto sacometrijski, sreca pa je ispalo kako treba  :)aplauz. Malo je sporiji od originala ali to je cak i bolje jer manje opterecuje zupcanike u reduktoru. Eto zato se nije radilo nista u medjuvremenu.



Ali su zato danas zapocete finalne konsultacije oko nastavka radova i sve je dogovoreno sta i kako. Jedna od glavnih zavrzlama je mehanizam za vratanca prednje noge bez servoa i pneumatike, mnogo elegantno resenje



Posle smo se malo i  (photograf)





Ja sam danas imao prvi put priliku da vidim sklopljen model i stvarno je impresivan!

Za sada toliko, uskoro nastavak radova iz laboratorije.

poz
« Last Edit: May 06, 2013, 11:54:32 PM by magic »
Veljko

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pilatus PC-21
« Reply #49 on: May 07, 2013, 06:26:33 PM »
Ja ga merkam svaki put kad odem u sop u mojoj blizini, ali se bojim da je krupan zalogaj za mene 8)
Koliko racunas da ce biti tezak na poletanju?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #50 on: May 07, 2013, 06:32:06 PM »
He, he, bogami jeste krupan. Sto se tezine tice nadam se da ce biti tu negde oko 8,5-9kg. Lete ga i na 10,5kg i kazu da i dalje leti fantasticno i da nije brz na sletanju, videcemo.

poz
Veljko

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pilatus PC-21
« Reply #51 on: May 07, 2013, 06:56:27 PM »
Cekam da cujem izvestaje, nikad se ne zna :)

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: Pilatus PC-21
« Reply #52 on: May 07, 2013, 09:09:33 PM »
Super je model :)aplauz :)aplauz pozz

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Pilatus PC-21
« Reply #53 on: May 08, 2013, 04:26:57 PM »
magic jel ovaj lepotan jos kod nikole u batajnici??ili ima jos neki nikola??
ex pseudonijum: sova

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #54 on: August 23, 2013, 08:44:19 AM »
Bogami dan D se polako priblizava, verovatno za predstojeci vikend. Toliko je razmisljanja, modifikacija, rada i truda ulozeno u ovaj model da je to strasno  oo)). Posto mi je ovo bio i prvi model sa uvlacecim stajnim trapom i pokretnim vratancima bilo je puno toga da se nauci po tom pitanju.

Juce su poredjane sve komponente u model i nadjeno je teziste, sve je ispalo tako da bolje ne moze biti! Za pocetak teziste ide na 130mm od napadne ivice iako je po uputstvu na 124mm jer na netu svi pisu da je tako nosat. Tezina letnog modela na 10S je oko 8,5kg sto je jako dobro.

Model ce poleteti sa 18x12 Fiala elisom na 10S. Juce je palo i prvo merenje i to je bilo 70A sa 37V -  znaci 2,6kW, nismo merili i obrtaje ali bi trebalo da bude oko 8.000 obrtaja sto u letu znaci oko 160km/h. U opciji za kasnije je i 12S sa trokrakom 16x10 ali o tom po tom.

Slika danas nema jer ionako ne mogu docarati velicinu modela koji je stvarno velik. Iako je raspon "samo" 180cm,  duzina je 210cm a trup je znacajno "bumbarastiji" i od nekog F3A modela, pa kada se sve to digne na tricikl stajni trap stvarno ispadne impresivno i prelepo!

poz
« Last Edit: August 23, 2013, 08:47:18 AM by magic »
Veljko

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Pilatus PC-21
« Reply #55 on: August 23, 2013, 08:46:46 AM »
Ako bi bio ljubazan da to bude u subotu...   :)aplauz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #56 on: August 25, 2013, 05:49:24 PM »
E pa desilo se i to, model je napokon poleteo  (yay)!!! Sve je bilo savrseno i preko svih ocekivanja, ali da krenem redom.

Juce posle letenja smo se Nikola, Mile i ja uputili kod Nikole da privedemo model kraju. Gomila sitnica koje oduzmu jako puno vremena, ali kada nas je vise sve nekako prodje lakse i bude zabavnije. Ovaj model je stvarno plod timskog rada gde ja sebe mogu da nazovem arhitektom, Nikola je odradio ali stvarno savrsen posao sto se kompletnog sklapanja tice i jos mnogo vise od toga kada su neki tehnicki detalji u pitanju i naravno Mile koji je pomogao oko struje i kabliranja. Hvala drugari! Jedna slika od juce na kraju dana kada smo sve jos jednom proverili i prekontrolisali



Nisam bas mirno spavao od uzbudjenja jer toliko stvari moze da podje naopako kada je model ovako kompleksan. Stigli smo na aerodrom dosta rano oko 9 i palo je malo slikanja









Nakon toga merenje obrtaja, po planu 7.950 obrtaja. Taman je polako i velika avijacija zavrsavala svoje aktivnosti i doslo je na red da se poleti. Naravno tu cast i obavezu ima Nikola kao provereni test pilot. Poslednje provere i odluka da se poleti bez flapsa. Vreme idealno bez vetra. Kratko zaletanje i model je bio u vazduhu, trap se uvlaci, po klik na komandama i model je leteo pravo kao strela! Provera komandi, tezista, flapsova i komandi i sve funkcionise savrseno! Posle 6 min doslo vreme da se slece, tockovi dole, flaps na drugu poziciju i bez gasa sa jedno 50m visine pod uglom od 30 stepeni model ide na dole, blago ravnanje i to je to  :)aplauz , fenomenalno. Ima i video tako da necu mnogo pisati o tome jer ce naravno slika reci vise od hiljadu reci.

Zamolio sam Nikolu da napravi samo jos jedno poletanje sa drugim setom baterija da vidimo kako se model ponasa na poletanju sa prvom stepenom flapsa. Poletanje i jos jedno savrseno sletanje. Maltene da nije bilo promene u odnosu na to kada je bez flapsa tako da sam odlucio da ja poletim bez flapsa. Sta da kazem, pustio sam model da malo vise trci, blago penjanje, uvlacim tockove i model neverovatno pitomo radi sve sto od njega trazim. Neverovatan dozivljaj, u vazduhu deluje kao pravi avion, i stvarno je skala po svemu. Vreme je za sletanje, posle drugog zaokreta otvaram tockove da prodjem iznad sebe radi potvrde, nakon treceg pun flaps i blago nadole. Sve je savrseno a adrenalin rastura!

Moj drugi let sam napravio posle jedno sat vremena kako bio dao sebi vremena da razmslim o svemu i to je bila skoro pa replika mog prvog leta, malo me je samo presao u bukvalno zadnjnih 5cm od zemlje jer flapsovi bas naprave lep vazdusni jastuk na kojem model prosto sam lebdi i ne treba dirati dubinu, tako da je malo poskocio na sletanju ali sve je bilo OK.

Trebace mi sigurno jos par dana da se slegnu utisci ali ja sam prezadovoljan, sva ocekivanja su ispunjenja i prevazidjena. Bice jos slika i video.

poz
« Last Edit: August 25, 2013, 06:31:05 PM by magic »
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Pilatus PC-21
« Reply #57 on: August 25, 2013, 06:10:45 PM »
Cestitam Veljko. Prelep model.

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pilatus PC-21
« Reply #58 on: August 25, 2013, 06:24:20 PM »
Bravo majstore cestitam i da se naletis njim, u petak sam citao tvoj post spremio se i prosetao do prodavnice da ga vidim uzivo...
Tako mi se svidja i dijelova dosta imam, samo mi je motor manje snage od tvog...

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pilatus PC-21
« Reply #59 on: August 25, 2013, 06:53:37 PM »
Evo i ja da napisem nekoliko redova o ovom avionu s obzirom da smo se druzili nesto vise od godinu i par meseci.  8)
Model nije pravljan za elektro pogon, vec je izvorni ARF za glow motor. S obzirom da ga ljudi jako puno prebacuju na elektro, to zahteva dosta izmena na samom modelu jer je pristup totalno razlicit od modela sa glow motorom. Kada se izvadi iz kutije, cocpit je ulepljen na trup i prvo ga je trebalo izdvojiti u jednom komadu i napraviti da komplet kabina bude odvojiva celina kako bi se lakse pristupalo baterijama i ostalim komponentama pre svakog leta, u suprotnom bi moralo svaki put skidati krila sto je prilican smor. Naravno, to je samo pocetak modifikacija, jer ispod kabine postoje i rebra od spera koje je trebalo iseci kako bi se napravio battery deck, a ujedno tu rupu sa gornje strane koju pokriva kabina i s donje strane koju pokrivaju krila treba ojacati jer je model skidanjem kabine u tom podrucju bio oslabljen. Trup modela je od kompozitnih materijala, dok su krila i horizontalci radjeni od drveta, presvuceni oratex-om i farbani. sto znaci da se treba voditi racuna o transportu i letenju kako se te povrsine ne bi ostetile jer je njihovo saniranje daleko komplikovanije nego kod modela sa oracoverom. Tako da se sa ovoliko ogromnim modelom stvarno moralo voditi dosta racuna tokom rada kako ne bi se nesto ostetilo, jer se to odmah vidi. Takodje se trebalo dosta voditi racuna oko ukrajanja kabine, jer kada se opseca moralo se ici milimetar po milimetar kako se nesto ne bi zeznulo, jer se u suprotnom kabina ceka minimum tri meseca da dodje u lindinger pa tek onda nekako do nas...znaci kocentracija na nivou u takvim situacijama.

Neka fabricka resenja kao sto je npr resenje za horizontalce i vertikalac mi se uopste nije dopalo, pogotovo kada sam video zelju u magic-u da ovaj model leti +160km/h  (:sok:) Znao sam da ce doci do prepravki kako ne bi doslo do flatera, jer su mnogi to i imali. Prvobitno resenje kako je fabrika zamislila na horizontalcima je staro resenje koje ne pije vodu, makar po meni. Tj, dva horizontalna stabilizatora koja su nezavisna, treba da se spoje metalnom spojnicom u obliku slova "П" i kao to ce biti dovoljno na modelu od par kg i tim brzinama. Naravno to smo prepravili i malo narusili scale izgled jer smo stavili za svaki elevator po servo jer je tako daleko sigurnije. Vertikalac je ostao resen po fabrickom resenju i to mi se ne dopada, ali je za sada funkcionalno.
Treca stvar koju smo nabudzili i nije izvorna su vratanca prednjeg stajnog trapa. Tu je fabriski bila rupa, ja sam napravio vratanca u kombinaciji balza + staklena tkanina + crvena boja. Sve je ispalo kao da su njegova, ali ono sto nam je zadalo dosta muke je mehanizam za zatvaranje i otvaranje vratanaca, a da su nezavisna od radio stanice. Sve je reseno uz pomoc stapa i kanapa, tj polugica i malih federa. Za ovo resenje je bio zaduzen moj otac i ispostavilo se da je primenljivo, sto je danas i u tri leta potvrdjeno. Imalo bi ovde jos svasta da se pise o modifikacijama, ali ajde da ostanemo na ovome, jer stvarno model zahteva jako puno paznje i strpljenja, sto se na kraju i isplatilo jer avion stvarno jako lepo leti.

Postoji i snimak leta, pa da sada ne prepricavam, sve u svemu vrlo pitom avion sa sirokim diapazonom brzina koje pruzaju scale letenje ovog lepotana. Sletanje mora biti kao sa scale avionima jer dovlacenje modela sa punim flapsom moze biti pogubna kombinacija. Brzina sletanja je jako lepa i uopste nije velika. S druge strane ovakav avion (mislim na koncepciju i tezinu) i pristup sletanju je odlicna vezba za magicovog jet-a. Iskren da budem, celu noc sam se prevrtao i sa velikim nestrpljenjem iscekivao poletanje i nikada me ovoliki adrenalin nije protresao kao danas, jebem li ga valjda je to zbog svesnosti koliko je sati rada, timskog rada ulozeno u ovaj model, a potom i kolicina finansijskih sredstava.
Npr, jedan detalj s obzirom da sam ga setovao sa mojom stanicom, na stanici je ukupno utroseno preko 18h rada na zemlji, a to je sve zezanje oko elektronike, trapova itd.

Zahtevan model i jako lep vizuelno, a i u letu. Magic je danas napravio dva sjajna starta i po meni dva vrlo uspesna i lepa sletanja. Veljko, zelim ti da te jako dugo sluzi i da se nauzivas sa njim, jer je stvarno jako lep za letenje i jos lepsi u letu. Svima se zhvaljujem na saradnji jer bez timskog rada i duha ne bi bilo ovako dobrih rezultata.

 (pijemo)
« Last Edit: August 25, 2013, 07:00:07 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs