Author Topic: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu  (Read 47418 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #15 on: March 26, 2012, 12:58:20 PM »
Mirče, Mirče... Nisi se hvalio za let sa "combat" modelom  :sljus

(<--)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #16 on: March 26, 2012, 01:42:07 PM »
Otkrio sam misteriju ko je očistio deo kruga kod kanala - Dragan Zlokas...
Čuo sam se danas sa njim i kaže mi da je kasno pročitao za prvu akciju, ali da je tokom nedelje došao i "bio vredan"...
Lepo od njega...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #17 on: March 28, 2012, 04:36:06 PM »
Kao što je bilo planirano, odradjeno je i valjanje naše modelarske piste.
Naš prijatelj Ranko je poslao kamion i valjak...



Prošle godine smo u početku sezone kosili oko 70 metara dužine, misleći da je dovoljno, ali pokazalo se da, ako se ne sleti na sam početak modelarske piste, model dok rula ode dalje u ne pokošen deo. Potom smo kosili više u dužinu i tada je prostor bio dovoljno dug.
Znajuću to danas smo valjali celu dužinu...

Čim je valjak prošao, odmah se videla razlika...









Da bi sve bilo "pod konac" ušao sam u valjak i "izigravao" GPS...



...da bi negde na pola posla i sam preuzeo komandu nad "borbenim vozilom"...











Pošto je valjak plaćen da radi dva sata, izvaljano je i najmanje desetak metara sa leve i desne strane same modelarske piste, pa je ukupna širina sigurno 35 - 40 metara. Što se tiče dužine valjanog prostora, malo je duži od 100 metara.



Pista sad dopire do početka kruga za sipanje goriva...





Mislim da do sada nikada nismo imali ovakav teren za letenje. Sama modelarska pista je predjena valjkom najmanje 5-6 puta, dok su delovi pored nje bar dva tri puta povaljani.
Izvaljali smo i sve ivice betonskog kruga, na kojem smo "akcijašili", kao i sredinu kruga...









I na kraju par pogleda sa kruga prema našoj pisti...











Na aerodromu sam zatekao i Batu...
Ja, ko' velim, ugledaće se na Zlokasa, ili će bar nešto da pita za klub i akcije, ali cvrc...



Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 28, 2012, 04:42:25 PM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #18 on: March 28, 2012, 04:41:42 PM »
Jojjjj  (yay)  što će biti letenja i letenja  oo)) Jedva čekam!

(<--)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #19 on: March 28, 2012, 05:04:27 PM »
Da, da...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #20 on: March 28, 2012, 11:17:24 PM »
Jos jednom cestitke na pozrtvovanosti Novosadjana da urede svoj prostor za letenje.
Jedino mi se cini da broj "akcijasa" opada?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #21 on: March 29, 2012, 01:16:25 AM »
Hvala Aleksa...

Kad god si raspoložen dodji na kafu ili letenje...

Pozdrav

Mirče

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #22 on: March 29, 2012, 02:47:53 AM »
Jos jednom cestitke na pozrtvovanosti Novosadjana da urede svoj prostor za letenje.
Jedino mi se cini da broj "akcijasa" opada?
Zar nisi čuo šta pričaju ljudi?, kažu da se zadnjih dana, po aerodromu i okolini, mota neka sumnjiva spodoba, oduzima modele i u zamenu deli raznorazni baštenski alat, pa ljudi počeli da izbegavaju opasno područje...
Kažu i da su ga uhvatili i osudili na izdržavanje kazne, negde u Maju u čuveno-zloglasnom "TopGanu" !
#FFCC00

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #23 on: March 29, 2012, 10:33:44 AM »
Čuo sam da je juče bio primećen u valjku od 16 tona...

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #24 on: March 29, 2012, 10:43:43 AM »
`Ta Mirce, ako nastavis sa radovima desice se sletanje nekog putnickog jeta koji je pomislio od Ceneja da je aerodrom Nikola Tesla. lol

Salu na stranu, Novosadjanu bi trebali da budu primer nama Beogradjanima po entuzijazmu, organizovanju, prijateljstvu, pomoci, letenju .... (res)

Da smo svi takvi, gde bi nam bio kraj.

M. (pijemo)
« Last Edit: March 29, 2012, 11:39:56 AM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #25 on: March 29, 2012, 10:56:42 AM »
Marko , pravo zboris , svaka cast ljudi  (pijemo)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #26 on: March 30, 2012, 01:36:48 PM »
Hvala Marko i Schwab...

Jes' vala da je više "saradnje" sigurno bi bilo svima bolje. Kod nas bi svi sve, svi su "pametni" ideja imaju napretek, ali ne bi da rade i da daju lovu...
Ima izuzetaka, doduše...

U Novom Sad sam ja taj magarac koji vuče, koji zove, organizuje, moli, objašnjava, cima, piše...
Srećom imam vremena i volim ovaj hobi, pa mi uglavnom ne pada teško da sve to radim, ali nekad se stvarno osećam kao onaj malo pre pomenuti "ušonja".

Ranije sam svima slao poruke: "Sutra u toliko i toliko sati Čenej", nekad ljudi dodju, nekad ne dodju. Naravno ne mogu uvek svi...
Ali, vremenom se pokazalo ko uopšte ne dolazi na pozive, a kad odemo na aerodrom, pa ih zateknemo tamo, shvatimo da ne vredi ni da se nadamo SMS-u ili telefonskom pozivu od njih za letenje...
Njih više ni ne zovemo. Šta da se radi, nismo posvadjani, ali ne možeš sa svima...

Vremenom se skupila "modelarska ekipa", koja se druži i vam piste. Skoro svaki dan se čujemo, vidimo, razmenjujemo informacije, jednom rečju postali smo dobri prijatelji...

U zadnje vreme modeli "rastu" i javila se potreba za uredjenjem prostora za letenje. Na Čenejskom aerodromu imamo svoj deo, i u predhodne dve godine ga sredjujemo, spram naših mogućnosti.
Kao i uživotu, i ovde su stvari jednostavne, ali šta? - neko opet i to mora da odradi.
Uspeo sam da na aerodromu "povatam veze" pa sad imamo čoveka koji nam kosi, imamo Ranka za valjak, sa upravom smo OK, sa ostalima koji lete takodje.

Pošto je sve izdefinisano, dolazi "finansijski momenat". U Srbiji, kao i i svetu stvari su se odavno promenile, pa neka "o ruk" varijanta može za čišćenje kruga, ali za sve ostalo mora da se plaća jer niko više ne radi ništa džabe.
Svi bi voleli da dodju na aerodrom, povade modele, lete i potom odu kući i zabole ih levo j.je ko će da kosi, valja, održava, skuplja bale sena, sve to organizuje...
Jedino što to tako više "nemere".

Prošle i predprošle godine sam stalno izigravao "dežurnog pandura" i podsećao ko je na redu za davanje para. Sad to hoćemo da prebacimo na nivo kluba (ali jbga, opet se ja "cimam" za sve), pa da kroz članarine pokrijemo taj deo.
Godišnja članarina od 4000 dinara, neki kažu nije mala, po meni nije uopšte velika. Pazi godišnja članarina...
Kad se to prebaci na 12 meseci, pa taj iznos se izgubi u masi...
Ne zaboravite, iznos je toliki jer nas trenutno ima 10 koji smo dali taj iznos. Da nas je 50, članarina bi bila manja...

No, zato kad god dodješ imaš sredjen prostor za letenje. Kad otkineš trap u krtičnjak, onda vidiš da 4 hiljadarke ustvari i nije neka lova (ne pitajte me kako znam)...

Vremenom mi se pokazalo da ako ne odradim sam, uglavnom se ili ne uradi ili nije napravljeno tako kako treba.
Uspeo sam da stvari "podignem na nivo" telefonskog poziva, pa pozovem čoveka, on kresne traktorče i pokosi. Za to ne moram ni da idem da proveravam kako je odradjeno...
Cimnem Ranka, on natovari valjak i pošalje čoveka...
Hoću reći, stvari dolaze na svoje mesto i sve se da vrlo lepo i "elegantno" odraditi...

Izguraćemo još jednu akciju čišćenja kruga. Neki pitaju zašto to radimo, pa zato što će se sad i taj deo koji nikada nije služio nizašta, moći koristiti za poletanje modela.
Očistili smo toliko "parče" piste, da bi se imao pravac za poletanje, kako god da duva vetar...

Najvažnije je da se vide rezultati.
Moja satisfakcija je kad pročitam ovako neki lep komentar na Forumu ili kad ma neko nazove telefonom i pohvali uloženi trud...

A da ne bi ni meni, a ni ostalima koji su "rmbačili" i davali pare "rasle magareće uši", još jednom pozivam sve koji redovno dolaze na letenje da se pridruže.
Aerodrom nije naš, nikome se ne može zabraniti da dodje, ali neki red se mora znati.
Ovim putem prenosim stav svih, jer neće biti korektno da se dodje, stane i leti, a da se ne učestvuje u radu i finansiranju.


Sad samo da stane ovaj ludi vetar pa, da počnemo i sa letenjem. Tu nemam vezu, a ni lova ne pomaže...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: March 30, 2012, 02:06:41 PM by mirce »

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #27 on: March 30, 2012, 04:21:52 PM »
Pozdrav svima,
Od kada sam se 2009. upoznao sa drugarima u Novom Sadu i šire i počeo da se bavim hobijem,  želja mi je da se organizujemo i da pokušamo da zajednički napravimo da nam svima bude lepše na Čeneju. Pored toga, žarko svi želimo i da priredimo modelarske susrete i takmičenja kao što to sjajno rade drugari u Subotici i Beogradu. Imamo taj ogromni aerodrom Čenej i stvarno je velika šteta što ga ne koristimo bolje. Često smo mi modelari jedini tamo i kao što je Mirče rekao zaista imamo podršku svih ljudi na aerodromu.

Sve ovo može da se uradi, što Mirče kaže, i na o-ruk ali samo povremeno. Nas nema mnogo u Novom Sadu i pri tome, na žalost,  neki stariji drugari nose gorka iskustva iz ranijih modelarkih organizacija i po mom mišljenju imaju pogrešne predrasude prema bilo kakvim organizovanjima danas. Bez propagiranja hobija teško ćemo imati više članova a bez više članova, uslovi modelarenja će biti sve lošiji. Svi smo svesni da sadašnja odlična situacija na Čeneju može da se promeni "preko noći".

Mislim da je ono što nam treba u budućnosti da permanentno imamo aktivnosti na osnovu kojih ćemo imati argumente da kod lokalne vlasti i drugih sponzora obezbedimo finansije i podršku za održavanje novih aktivnosti i poboljšavanje uslova za modelare na aerodromu Čenej. Mirče je na ovom projektu do sada stvarno mnogo radio i uradio. Najvažnije od svega, čini mi se, je da je uspeo da nas ostale inspiriše da se koliko god možemo priključimo za opšte dobro. Mislim da sada imamo tu "kritičnu masu" ljudi i volje i da treba to da iskoristimo da podignemo priču na jedan ozbiljniji nivo.

Dakle, Mirče, još jednom hvala za trud oko organizacije i molba da nastaviš tako ako možeš. Što se mene tiče, znaš da te podržavam 100% i da ću da učestvujem i pomognem gde god mogu.

Bane



Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #28 on: March 30, 2012, 10:39:17 PM »
Jos jednom da pohvalim i pozdravim Novosadske modelare i da im porucim, s moje tacke gledista, da moraju cuvati i odrzavati taj deo aerodroma koji korsite
i da budu zahvalni sto ga imaju. Imati toliki aerodrom tako blizu je predivna stvar, a njegovu pravu vrednost mozete shvatiti samo ako vam ga oduzmu
(daleko bilo). Zato asove u ruke, privredjujte, odrzavajte i budite aktivni jer ako kao mi budete morali da letite po aerodromima koji su 60-100 km
od mesta stanovanja,...

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Modelarska sezona 2012 u Novom Sadu
« Reply #29 on: March 31, 2012, 12:28:28 AM »


Pogodite ko je ovo na pisti. To je Dragan Zlohas, glavom i bradom, a ja sam ga uslikao krišom da ne vidi, jer on to nije hteo. Kada sam stigao na aerodrom kapija je bila zatvorena, i mislio sam da ću biti sam sa Paragonom. Otvorio, ušao, zatvorio, stigao do kruga kad ono
tu je Dragan, mokar od znoja. Dakle neću biti sam. Pitam ga šta to radi, misleći da mu nije dobro, a on mi kaže, hoće da iznenadi i obraduje Mirčeta ... i onda sam prvi put čuo za vašu akciju. Čestitam
na inicijativi, ovo je za svaku pohvalu...

I dok je Dragan motikao i kupao se u sopstvenom znoju ja sam ga zabavljao mojim Paragonom i žalio što nema alata i za mene da mu pripomognem. Naravno, šalim se, ovo zadnje nije istina ...

U svakom slučaju svaka vam čast, složna braća kuću grade ...
Za nedelju prognoza je loše vreme, hladno i sneg, ali biće dana....

Pozdrav,
Slobodan