Author Topic: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)  (Read 43588 times)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #75 on: April 01, 2012, 09:19:35 PM »
Pozdrav svima,

danas smo bili u Novom Sadu. Prvo smo svratili do Čeneja i dali naš nesebični doprinos sređivanju aerodroma. :)  ;namig ;namig

Zatim smo otišli kod Mirčeta. Ja nisam mogao da čekam da otvori vrata, i skoro sam polomio vrata grebući da uđem. Kad je Mirče otključao, ostao sam bez daha. Slike neću postavljati, jer je Mirče sve već slikao mnogo bolje od onoga što sam ja slikao danas, ali ću vam preneti par utisaka.

Prvo je to da je pogled uživo na model mnogo drugačiju nego kad gledate slike. Model je pefrektno urađen. Boje su "ubodene" i preciznost je perfektna. Sada se vidi da je naša odluka da lepimo tapete bila baš dobra. Sve je onako kako za ovaj model treba da izgleda.
D

Drugo je preciznost kojom je sve odrađeno. Rezovi, sva rastojanja, izgled, pedantnost, sve je samo za pohvale.Vidi se da je uloženo mnogo rada i želje da se sve dotera do perfekcije. Svaka čast Mirče. Kapa dole.

Treće, iako je sve ok ovako, svi smo došli do zaključka da bi lakiranje bilo najbolji sledeći korak. Ima par "kritičnih" delova šare, kao što su tanka slova, ili tanki završetak munje... Sve to sad stoji perfektno, ali mislimo svi da bi lakiranje doprineloo da sve bude savršeno. U narednih par dana će se odlučiti sve i o tome.

Za kraj, hvala Mirčetu, vredelo je otići, videti kako sve to radi... i mogu samo svima ovde preporučiti da mu se obrate ako nešto treba.. Da ne pričam o nesebičnom savetima i svemu ostalom...

Letećemo ovaj avion i na Čeneju, nisam džabe žuljeve nabijao danas!  (pijanoo)  (fiu)

Pozdrav
Branek

P.S. Videh da si me preduhitrio sa postom..  :D
« Last Edit: April 01, 2012, 09:22:51 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #76 on: April 01, 2012, 09:23:28 PM »
Vrlo lepo i pedantno odrađen model!!!  (res)

Mirče, ti svaki put kad radiš neki projekat, bilo svoje, ili tuđe, dižeš letvicu na malo višlji nivo...  :)aplauz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #77 on: April 02, 2012, 10:24:42 AM »
He, he... Hvala momci... Sad znate zašto je toliko trajalo da se sve napravi...

Ne znam kako, ali sve je dospelo i do RC Univesa, pa evo šta se priča po svetu o ovom modelu:

http://www.rcuniverse.com/forum/m_11022223/anchors_11022223/mpage_1/key_/anchor/tm.htm#11022223

http://www.rcuniverse.com/forum/m_10794600/mpage_15/tm.htm

Pozdrav

Mirče

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #78 on: April 02, 2012, 10:49:18 AM »
Dakle... SVAKA ČAST!!!  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #79 on: April 02, 2012, 07:36:44 PM »
Svaka čast, ispalo je mnogo bolje no što sam očekivao, pogotovo što je trup tj centroplan, vrlo nezahvalan u prednjem delu, ali sigurna ruka i iskusno oko majstora, reši problem samo tako. Doduše, kažu da je prvih deset godina jako teško, drugih deset malo lakše, a posle to ide samo tako...  :big smile

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #80 on: April 22, 2012, 12:14:21 PM »
Vreme je da se nastave radovi.  :)aplauz

Posle detaljnog razmatranja, i predloga Mirčeta odlučio sam da ipak prelakiram avion. Prvenstveno zbog malih i tankih linija folije. Tu jednostavno folija ne drži dovoljno dobro, i malo trenje odvaja te delove. Recimo kada krila ubacujem u zaštitnu oblogu, par puta se desilo da se "šiljci" munje odlepe. Tako da, lakiranje je bilo neophodno.

Posle razmišljanja, kako da prelakiramo avion, da li je potrebno da se matira i sl, na osnovu iskustava par modelara rešili smo da sve uradimo što jednostavnije. To je značilo samo odmašćivanje aviona i lakiranje akrilnim lakom. Ništa drugo.

Odneli smo avion kod našeg drugara, Bosketa, i tamo smo započeli sve, tako što smo prvo izmerili sve delove pre lakiranja:

Prvo horizontalci:




Zatim vertikalac:


Onda krila:



Posle toga smo morali da počnemo da lakiramo, tako da je sve izmereno, ali nije slikano. Ipak težine su bile sledeće:

(2x vertikalac, horizontalac, 2x krila, trup, i kabina)
 
98 + 98 + 58 + 364 + 363 + 620 + 118 = 1719g

Znači trup je imao 1719 grama pre lakiranja.

Onda je došlo lakiranje:





Posle farbanja krila, i horizontalca, na red je došao i trup. Naravno Mile i Saburo su mi dosta pomogli oko odmašćivanja. Greška je što to nisam prvo uradio pa otišao na farbanje, ali...  :sljus





Kada je lakiranje završneo, ostavili smo sve da se suši. Očekivali smo da će se mnogo brže osušiti, ali ipak je potrajalo, vreme je bilo prilično hladno.

Onda smo hteli da utvrdimo priraštaj težine. Moram da kažem da je zamešano sledeće: 36 grama baze laka, 14 grama učvršćivača, ostalo je dodavan razređivač. Znači u suštini nije sigurno dodato više od 50g.

Ali na kraju je sve ispalo mogo lakše posle sušenja.







99 + 99 + 59 + 367 + 369 + 632 + 120 = 1745g

Što znači da je dodato samo 26g.

Zaključak je da je ispravna odluka bila. Ono što smo mogli bolje je da ne lakiramo air-brush-em već da uzmemo normalan pištolj. :) Poenta je da sam ja malo kukao oko toga da bude što lakše, a na kraju se ispostavilo da je priraštaj težine minoran. Tako, da trebali smo nomralan pištolj i malo deblji sloj i bilo bi prefektno, jer sam ja očekiva od 70 do 100g i to bi bilo sasvim prihvatljivo.

Ipak i ovako je postignuto ono što smo hteli, a to je da se folija zaštiti od odlepljivanja. :)

Nastavak sledi.

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #81 on: April 23, 2012, 12:34:09 AM »
E sad si miran za sva vremena... Nema teorije da se bilo šta odlepi...

Kako smo pričali, predpostavljam da nisi lakirao donju stranu?

Pozdrav

Mirče

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #82 on: April 23, 2012, 09:05:23 AM »
Ćao Mirče,

kada smo videli na horizontalcu da je to veoma malo dodavanje težine, izlakirali smo i donju stranu. Lakše nam bilo.  :big smile

branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #83 on: April 23, 2012, 11:49:28 AM »
Naravno, ako je povećanje težine tako malo... Mora da se sijaaaaaa....

Pozdrav

Mirče

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #84 on: April 24, 2012, 02:52:36 PM »
Vreme je da se počne i sklapanje ovog modela. U model će da idu sledeće komponente:

Servo pokretači:
2x Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 690 BB za ugradnju u horizontalne stabilizatore.
2x Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 760 BB za ugradnju u krila
1x Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 870 BB MG za vertikalni stabilizator, metoda ugradnje sa sajlicama! (pull-pull)

Kontroler će da bude:
Turnigy Super Brain 100A Brushless ESC

Motor će da bude:
Turnigy Aerodrive SK3 - 6364-213kv Brushless Outrunner Motor
Pri testiranju sam rasturio Turnigy Aerodrive SK3 - 6354-245kv Brushless, jer nije mogao izdržati 10S na 20x13. Trebao sam uzeti za broj manji KV. Ali dobro, i to će se probati u jednom trenutku.

Baterije:
2x Turnigy nano-tech 4500mah 5S 35~70C Lipo Pack

Elisa će da bude jedna od:
XOAR 20x13 F3A
XOAR 19x15 F3A
Turnigy Ultra-light wood propeller 20x12
mada mi se iskreno ne sviđa da na ovom avionu bude drvena elisa, tako da, verovatno će u nekom trnutku doći neka karbonska 20x13, ali za sad je ovako.

Spiner, karbonski, 83mm ili 85mm još nisam odabrao koji, to ću naknadno objaviti.

Zbog toga što se koriste HV servo pokretači neće biti BEC / Power switch, već samo baterija:
Rhino 750mAh 2S 7.4v 20C Lipoly Pack
Postoji mogućnost da se koriste i dve baterije, kao backup, ali to ćemo još da vidimo, posle završetka sklapanja.

Prijemnik još nisam odlučio, ili će ići Graupner IFs kao i do sada što sam koristi, nov, 8 kanala, ili ću da počnem da koristim Futabu T12FG. Ako odaberem Futabu, onda će prijemnik biti Futaba R6008HS.

Toliko za sad, počinje sklapanje!  oo)) :jaki:
« Last Edit: April 24, 2012, 02:56:13 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #85 on: April 27, 2012, 02:10:03 PM »
Na red je došlo i sklapanje. Modelarenje!!  ;namig

Za ovaj avion ne dolazi uputstvo koje je pisano za njega, već za sličan avion od iste firme, pa onda u uvodu piše da je to uputstvo samo vodilja, a da je samom modelaru ostavljeno na izbor kako rešavati neke stvari. U suštini, nije neki preveliki problem.

Naravno, u mojoj izvedbi uvek neka komplikovanja, zavisno od toga ko mi pomaže, koliko nas je u istoj prostoriji, da li je neko gladan, sa kim sklapam i slično! :D :D :D Ali o tome u nekom od sledećih postova.  :mhm

Dakle počeo sam od ugradnje servo pokretača u krila. Kao što sam već napomenuo, u krila ide Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 760 BB. Servo pokretač se ugrađuje u krila, i već ima ulepljen držač za njega:





Prvo sam krep trakom zaštitio mesto gde će biti bušenja i sečenja, plus na krep traci je lakše obeležiti položaje servoa:



Odštampani raspored mi je služio kao referenca, međutim ipak sam morao da premeravam jer se ne slažu sve mere:







Servo je zatim priključen na servo tester, i podešen  na sredinu otklona (1500us). Ovo je potrebno da bi se podesilo da poluga servoa bude pod 90 stepeni što je više moguće. Za one koji ne znaju, poluga ima neparan broj zuba, tako da se okretanjem za 180 stepeni može dobiti bolji položaj. Treba isprobati obe varijante i koristi onu koja je bliže 90 stepeni.





Zavisno od položaja servoa u krilu, jedan kraj poluge servoa se odseče. Posle vraćanja vijka za učvršćenje poluge servo je spreman za ubacivanje u krilo.



I položaj unutar krila:



Odmeravanjem je označen deo koji je prvo otvoren.



Vidi de da je servo na dobrom mestu.
Otvor je zatim proširen na odgovarajuću veličinu, i zatim je označeno mesto gde će biti postavljena poluga zakrilca. Kao što se vidi, sve je u liniji, baš kako treba.







Poluga kontrolne površine je postavljena pod uglom od 11 stepeni u odnosu na donju strani iste.



Da bi tačno imali 11 stepeni, napravljen je alat. Parče letvice probušeno pod tim uglom:





i ugao posle bušenja kroz letvicu:



Pripremljen je prohromski mašinski vijak, 3mm x 40mm.



Rupa je nalivena retkim cijanoakrilnim lepkom i zatim je vijak uvijen više od 20mm:





Vijak je uvijen u blok balze i ovo je savršeno jako spajanje, tako da ništa dodatno nije potrebno.

Potom je postavljena i veza poluge i šipke, sa kugličnim ležajem:



Tada je izgledalo kao da neće biti dovoljno hoda, međutim pomeranjem zakrilca se pokazalo da je ovo idealno rešenje, i da je radijus zakretanja takav da će se kontrolna šipka minimalno pomerati gore dole za preporučene otklone.



Na sledećoj slici je prikazano sve komplet montirano.



Time je završeno jedno krilo. Isti postupak je bio i na drugom krilu:







Oba krila završena:







Ovim je ugradnja servo pokretača u oba krila završena.

Nastavak sledi.
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #86 on: May 13, 2012, 05:25:26 PM »
Nastavlja se sklapanje.

Sledeće na čemu sam radio su horizontalni stabilizatori, i ugradnja servo pokretača u njih. Predviđeno je da u oba horizontalna stabilizatora ide po jedan servo Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 690 BB. Biće povezani na dva kanala prijemnika.

Ipak, pre ugradnje servo pokretača, morao sam da zalepim malu drvenu "klocnu" za montiranje horizontalnih stabilizatora, tj. za pričvršćenje istih na trup. Ova "klocna" će kasnije poslužiti za držanje šrafa, i bajoneta koji prolazi kroz oba stabilizatora. "Klocna" je od lipe, oblikovana prema unutrašnjem rasporedu u horizontalcu i zalepljena epoksidnim lepkom:



Kasnije će biti prikazano kako je rešeno pričvršćivanje horizontalca.

Vraćamo se na ugradnju servo pokretača. U korizontalnim stabilizatorima nije bilo držača servoa, već su oni morali biti iskrojeni od 2mm avio špera:





Nakon toga, je određen njihov položaj u horizontalcu:





Držači servo-a su zalapljeni u unutrašnjost krila 5-minutnim lepkom.





Posle toga je obeležen i položaj šrafa koji će biti poluga komandne površine. Metod povezivanja servoa sa komandnom površinom je isti kao i za krilo.



Servo pokretač je proizvoljno postavljen, da bi se utvrdilo da li je položaj otvora dobar:



Pošto je položaj otvora bio perfektan, servo je mogao i da se konačno fiksira u horizontalni stabilizator:





Pripremljen je šraf koji će biti poluga za komandnu površinu. Vidi se da sve u liniji i baš onako kako sam očekivao da će biti:





Za bušenje rupe sam koristio isti šablon kao i za krila što je bio:



Na kraju je šraf zalepljen na isti način kao i na krilima, i montirana je veza poluge.





Na kraju su otvori malo dorađeni i montirana šipka za vezu između poluga servo pokretača i komandne površine. To je urađeno na isti način kao i na krilima. Konačne slike kako to izgleda će biti pokazane u nekom od finalnih postova.

Svima bih želeo da se izvinim što možda neće biti slika svih koraka koje ovde opisujem, ali pošto slikam telefonom, ponekad je nemoguće slikati jer su mi ruke umazane lepkovima i prašinom, a ne bih da telefon baš uništim. Ipak trudiću se da sve važne slike budu postavljene.

U sledećem postu će biti opisan rad na kabini.
« Last Edit: May 13, 2012, 07:30:58 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #87 on: April 11, 2013, 03:35:23 PM »
Iako su mnogi već videli ovaj model uživo i kako leti, a neki bogami i izgubili na tamičenju, u fotofiniš završnici, red je da slike koje još uvek postoje, da se pojave ovde. Kada završim sa postavljanjem slika od prošlogodišnjeg sklapanja, onda ću vam predstaviti par promena za ovu godinu! Veoma lepih promena! :)  (<--)

U poslednjem postu sam najavio da će sledeći post biti o tome kako je kabina sređena. To je bio relativno lak posao, jer se sve uklapa u milimetar. Bilo je potrebno samo postaviti malu zakačku napred, i nazad napraviti otvor za bravicu sa oprugom.

Dakle, prvo mala karbonska cevčica, kao zakačka napred, izrezana na meru:



Ošmirglana spolja, da bi mogla biti zalepljena:



Zatim je na kabini probušena rupa gde će se ona uklopiti:




Kao što vidite, pomagači su bili zainteresovani! :) :)

Evo kako to izgleda sa unutrašnje strane:


Paralelno sa tim je sve isprobavano i na trupu, da budemo sigurni da se sve uklapa. Evo kako je izgledalo sve to kada je i na trupu sve sređeno:

Za bravicu:


Za prednju zakačku:



Ostalo je smo lepljenje. E tu je bio teži deo. Prednja cevčica je zalepljena bez ikakvih problema, ali je onda došlo na red da se zalepi zadnja bravica. E tu je nastalo problema, jer šta god sam pokušao, u bravicu je ušao lepak, epoksi, 5min. Na kraju se potpuno zaglavila, i morao sam dobrih 2 sata da čačkam lepak i da je razrađujem. Ipak sam uspeo na kraju. Pošto sam bio prilično ulepljen lepkom, nisam to slikao, ali evo na ovoj slici se vidi montirana bravica.

Gornji levi ugao:


Toliko za ovo obnavljanje teme.. sledeće je montiranje cevi koje će biti vođice za bajonete.

Pozdrav svima!
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident