Author Topic: Da li vaditi kristal  (Read 4518 times)

Offline shimano

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Da li vaditi kristal
« on: March 19, 2012, 08:15:01 PM »
Da li treba vaditi kristal iz stanice kada se poveze na racunar za simulator?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #1 on: March 20, 2012, 09:37:32 PM »
Nije potrebno. Veza preko SIM kabla između stanice TX i PC je logička veza, a ne RF radio frekventna veza. Ako stanica ima RF modul, može da se izvadi iz stanice, da ne troši nepotrebno baterije odnosno akumulatore, dok se leti na simulatoru. Logička veza će raditi i bez njega. Kada se želi leteti model na livadi, poželjno je vratiti modul.  :big smile
 ;namig
« Last Edit: March 20, 2012, 09:40:07 PM by tibeteagle »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #2 on: March 20, 2012, 09:53:51 PM »
Već sam poslao Shimano-u PP, ali ajd da je stavim i tu. Ko zna, možda nekome bude i korisna:

Elem ovako. Kod novijih stanica (uglavnom ovih na 2,4GHz, koje nemaju promenljive kristale), kada "ubodeš" konektor kablića u stanicu (ne uključuješ je glavnim prekidačem), stanica se uključi ali ne i predajni modul, tako da se čisti PPM signal (Puls Pauza Moulacija) šalje direktno kroz kablić u kompjuter. Pošto predajni modul nije uključen, sa antene u eter ne odlazi ništa. A kako je predajni modul i najveći potrošač, baterija se dosta sporije prazni.
Kod starijih stanica to uglavnom nije tako rešeno, pa predajni modul radi svo vreme i kada je uboden kablić, a kod nekih moraš i da uključiš stanicu glavnim prekidačem. Ta "boljka" se leči tako što se izvadi kristal, čme se praktično ugasi predajni modul stanice, a modulacijski besprekorno radi i šalje PPM signal kroz kablić.
Dakle, iako će sve raditi i ako ne izvadiš kristal, bolje je da to ipak radiš. Em će baterija duže trajati, em će predajni modul biti pošteđen, em nećeš bez potrebe zračiti kojonese, jer se stanica obično drži u krilu   ;namig.

  (pijemo)

P.S.
Pametno je kristal vaditi pre nego se stanica uključi!
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #3 on: March 21, 2012, 09:19:37 AM »
Samo da ispravim kolegu iz prethodnog posta, a u interesu edukacije mlađeg kadra;
Skraćenica PPM ili ti "Pulse Position Modulation" ni u najgorem prevodu ne znači "Puls Pauza Moulacija". Ono jes da ima i pauza, ali su one u sasvim trećem kontekstu !
Poglavlje o kristalima, nisam baš najbolje razumeo... 4e :sljus
#FFCC00

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #4 on: March 21, 2012, 12:03:10 PM »
Samo da ispravim kolegu iz prethodnog posta, a u interesu edukacije mlađeg kadra;
Skraćenica PPM ili ti "Pulse Position Modulation" ni u najgorem prevodu ne znači "Puls Pauza Moulacija". Ono jes da ima i pauza, ali su one u sasvim trećem kontekstu !
Poglavlje o kristalima, nisam baš najbolje razumeo... 4e :sljus

U više navrata i u literaturi i na netu sam nailazio i na jedno i na drugo tumačenje akronima PPM, te ih isto tako i koristim. "Puls Pauza" se u glavnom sreće u nemačkoj literaturi. Na primer: http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Pulse_pause_modulation_01.png , http://de.wikipedia.org/wiki/Puls-Pausen-Modulation . "Puls Pauza" mi je čak i malkice logičnije tumačenje, ali neću sada da o tome raspredam jer ga smatram apsolutno nebitnim za konkretni slučaj.
E sad, šta nije razumljivo u vezi sa kristalima, stvarno nemam predstavu. Mogao bih eventualno da taj deo preradim u deseterac, pa onako uz gusle bi možda bilo jasnije  lol ?!
Važno, da je Shimano razumeo, i da je rešio problem koji je imao. Jer on ima 35MHz stanicu koja se ne uključuje kada se "ubode" kablić, a neko mu je rekao da je ne uključuje na glavnom prekidaču.  :mhm

 (pijemo)
« Last Edit: March 21, 2012, 12:23:10 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #5 on: March 21, 2012, 01:11:19 PM »
Inače, Wikipedia je čudo.
Inače, u dotičnim tekstovima. se opisuje "...Die Abkürzung PPM und die englische Bezeichnung Puls Position Modulation... "
Da ne idem u totalni off topic, samo kratko. Naravno, skraćenice su Engleskog porekla, i nisu SLOVNO adekvatno prevodive na sve jezike...
Recimo Tx i Rx. Prevedene na naš jezik bi bile Px i Px (T-Predajnik, R-Prijemnik)!?

 mmmm
#FFCC00

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #6 on: March 21, 2012, 02:53:02 PM »
Što bi rekao Šoić: Pa to sam i kaz'o bre Ćirko, gluvaću jedan  lol

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #7 on: March 29, 2012, 10:43:20 PM »
Kada sam koristio stanice sa kristalom ranije, uvek sam vadio kristal kada sam vezbao na simulatoru, iz prakticnog razloga a to je potrosnja baterije u stanici. Kada izvadis kristal jednostavno vise ne radi izlazni stepen i potrosnja baterije je mizerna. Drugi razlog je nazracivanje izlaznog stepena a to ti ne treba kad uzivas kod kuce.
Nadam se da sam pomogao.
Poz

Offline shimano

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Da li vaditi kristal
« Reply #8 on: March 30, 2012, 01:45:23 PM »
Hvala svima na odgovorima, sad mi je jasno. Neko mi reče da bez obzira što izvadim kristal najbolje je da izvučem antenu mada po meni to nema logike jer ako nema kristala ne radi ni predajni modul tako da ni antena nema nikakvu funkciju.