Author Topic: Piper Cub "Elizabeth"  (Read 25293 times)

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Piper Cub "Elizabeth"
« Reply #45 on: April 26, 2013, 10:56:06 AM »
Mislim da je tu negde resenje.

Namestuchi trapove kako shto treba - 2 stepeni u napred
Malo vise rulanje na malom gasu - mozhda tu da greshim, betonska pista(stajanka pred hangar) je prekratka i odma ga vucem.
Naravno i leva palica

@Anakin - da malo osetim Elizabet kako shto ja zhelim pa ondak idemo na 12x6.

Videcemo resultate sutra.

Pozdrav
Paskal

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Piper Cub "Elizabeth"
« Reply #46 on: May 05, 2013, 09:24:28 AM »
Praznici su izmisleni za testiranje, glavni auto pilot je u Skopje a jas sam u Bitola.

Tu u Bitola imam josh jedan auto pilot, vezhbali smo i testirali Elizabeth. Dva razlichni auto pilota, to znachi dvie razlichne shkole no mogu da kazhem da dvoje lete mnogu dobro.

Testiranje je proshlo dobro, jas sam uspeo sam da poletim i sletim 2 puta. Modifikacije na stajni trap je napravena i na poletanje Elizabeth je malo pomirna. Poletanja su bili od betonska pista na poljoprivredna avijacija, shta da kazhame sovrshena pista i dobro vreme.

Gde je napredak i shto josh mozhe se popravi na bojle:

Poletanje - jednostavno je nevozmozhno da se doda gas polaka i da se konstrolira palec, za to idem 90% gas na start pa za kratko prebacim na 100% i mala borba po pravec i Elizabeth je u vazduh. Koristim dual rate na low no i to ne pomazhe za pravcu, znam da mora da imam expo no moja stanice nema tu opciju.

U let - Odlicno leti.

Sletanje - sve je ok dok ne dodirnem pista, e ondak pochinje probleme. Tochkovi se pregolemi i premeki pa Elizabet skachi po pista. Probachu da pojachma pritisak u tochkovi.
Evo shto predlazhe hangar 9 za tochkovi:
1/4 piper - Tochkovi 4 1/4 inc - (108mm) na model od 6.6 do 7.5 kg
1/5 piper - Tochkovi 3.38 inc (85) na model id 3 - 3.5kg
Elizabeth je neshto manja od 1/5 i ima 125mm tochkovi na tezhina oko 3kg.

Ako ne uspem so pritisak moram da promenim tochkove na malo tvrdi, nie problem shto se veliki.

Svi piperi su malo nemirni na poletanje i sletanje, naravno mora da se ima u predvi i moje neiskustvo.

Sutra cu da okachim i slike.

Pozdrav
Paskal

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Piper Cub "Elizabeth"
« Reply #47 on: May 07, 2013, 10:39:31 AM »
E sad imam malo vishe posla oko Elizabeth.  (work)



Dao sam mu crnu kesu na majstor koj je sredio Elizabeth.  :big smile   ()-() Ovoj desno je auto pilot koj se borio da izvuche Elizabeth.














Shta da kazhem, slupali smo Elizabeth od nishta. Sve je radilo prefektno, napravio sam nekoliko poletanja i sletanja sam, osetio sam da drzhim Elizabeth u svi pozicije vrlo dobro.
Zhelio sam da moj prijatelj proba Elizabet kako dobro leti, autopilot je bio ukluchen celo vreme, predao sam stanica i autopilot je predao kontrole, model je preasho odma u ledjni let i problemi su pocheli. Nismo bili mnogo nisko, autipilot je probao da izvuche Elizabet od lezhni let so 100% gas no to ne uspelo.

Jas sam leteo na low rate, predao sam stanica na moj prijatel a kad je sve zavrshilo video sam da je stanica na high rate, moguche je pri promena na pilota da slave stanica neosetno smo prefrlili u high rate.

Elizabeth mora da leti opet, treba ce mi plan da sve ovo opravim.

A za danas sam planirao da pojacham pritisak u tochkove, onaj ventil mi bio u Skopje. :sljus

Pozdrav
Paskal
« Last Edit: May 07, 2013, 10:46:26 AM by apaskalmmx »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Piper Cub "Elizabeth"
« Reply #48 on: May 07, 2013, 12:58:28 PM »
Lepo ste ga udesili.
Koliko znam plan je u glavi konstruktora, nema ga na papiru.
Ali cita on ove redove i sigurno ce Vam pomoci da ga sredite.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Piper Cub "Elizabeth"
« Reply #49 on: May 07, 2013, 01:24:55 PM »
Bez uvrede ali izgleda da su apetiti prevazisli mogucnosti. Taj model leti fantasticno, na poletanju jeste nepredvidiv ali se da ukrotiti ispod 50% gasa. Na sletanju je pitom, a sletali smo ga Bane Uzvar, Nikola i ja i nikome nije skakao. Ako smanjis tockove ili nabijes pritisak, skakace jos vise ali mi se cini da to trenutno nije aktuelan problem. Kao sto sam ti vec rekao, stanica bez expoa nije resenje, narocito ako se uzme u obzir i (ne)iskustvo. Takodje je i diferencijal na eleronima vrlo pozeljan ali to je sad vec neka druga prica. Ovaj deo kako ste ga olupali nista nisam razumeo. Ne znam sta nazivas autopilotom, da li je bilo vise povezanih stanica i, ako jeste, koji moj ste se dobacivali sa njima?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline apaskalmmx

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: Piper Cub "Elizabeth"
« Reply #50 on: May 07, 2013, 02:00:22 PM »
Ne znam sta nazivas autopilotom, da li je bilo vise povezanih stanica i, ako jeste, koji moj ste se dobacivali sa njima?

Da, stanici su bili povezani sa trener system.(master-slave)

Auto pilot zovem onoj ko drzhi master stanica - shto ja da pogreshin on mozhe da popravi u letu.

Napravili smo pilotsku greshku, nishto ne je odkazalo, sve je radilo savrsheno, jas sam napravio jedan krug i predao stanicu na tret chovek. On je pogreshio i chovek so master stanica nie mogao da ga izvuchi.

Pozdrav
Paskal
« Last Edit: May 07, 2013, 02:02:49 PM by apaskalmmx »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Piper Cub "Elizabeth"
« Reply #51 on: May 07, 2013, 03:47:26 PM »
Šteta, ali i ovo je deo modelarstva. Tako se najbolje uči, sigurno ga na taj način nećete više slupati.
Naravno da ću pokušati da vam pomognem, da ste bliže okrpio bih ga očas posla. slupan je do prvih prozora i pošto nemam klasične planove nacrtaću ti šablone tog dela i poslati poštom. Važno je da je krilo preživelo. Neznam šta bi bilo da je konstruktivno. Ovo krilo je sendvič od stiropora i lakše je od konstruktivnog krila istih dimanzija. Stvar je u tehnologiji izrade. Večeras ću uzeti da crtam. Pošalji mi adresu na PP.
Pozdrav,   Sava    4e
ex pseudonijum: licider