Author Topic: Meister Scale Zero  (Read 65007 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #30 on: May 19, 2012, 12:00:28 PM »
He, he...  Da doneo sam Meisterovog Foke Wulfa 190.  Otvoriću poseban topic o tome, ali kao što vidite "ne postizavam" ni sa ovim što pravim i pišem...

Pozdrav

Mirče

Offline gaxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Meister Scale Zero
« Reply #31 on: May 19, 2012, 04:29:52 PM »
Jesi li video ove instrumante?

http://www.inzpan.com/1_4_Scale_Mitsubishi_A6M_Zero_Instrument_Panel_p/410010.htm

Tvoj Zero će imati veliki kokpit i instrumenti će se lepo videti, pogotovo ako napraviš kabinu na otvaranje. To bi bio lep detalj...

Ja sam sad na Top Gun-u, za Foke Wulfa, kupio instrument tablu sa malim instrumentima gde je svaki posebno pravljen, i svaki ima plastični okvir. U kompletu dobiješ i  "gomilu" malijh detalja koji treba da se ofarbju i dodaju na tablu.
Sve to mnogo dobro izgleda... 

http://www.meister-scale.com/FW190A/Accessories/FW190ScaleCockpitPanel-2.jpg

http://www.meister-scale.com/FW190A/Accessories/FW190ScaleCockpitPanel-1.jpg

Pozdrav

Mirce

Nisam video to, gledao sam nešto drugo ali nije mi se nešto svidelo, ovi su lepši što si ti pronašao...
Mogao bih uzeti te instrumente i napraviću kabinu da može da se otvara.
« Last Edit: May 19, 2012, 08:52:55 PM by gaxx »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #32 on: May 19, 2012, 09:08:56 PM »
To bi bilo strava...


Offline gaxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Meister Scale Zero
« Reply #33 on: May 22, 2012, 10:14:36 PM »
Posle male pauze nastavak radova...

Zalepljene su dve lajsnice na koje ce da dodje horizontalac, tako da nema puno brige da li ce se ugao biti dobar...



Idemo dalje, nosači za rešetku moraju biti strogo u ravni da bi se srednja linija poklopila sa iscrtanim linijama na sredini na rebrima. To sam proverio sa koncem, sve je bilo kako treba bez pomernja.





Zatim sam otprilike svako drugo rebro pričvrstio za nosač stolarskim štipaljkama i proverio prav ugao.



Na petom rebru sam morao da pomerim dva mesta gde dolaze lajsne, pošto su malo pobegle. Čovek koji je pisao uputstvo je
napomenuo da se to uradi na jednom forumu, inace nema sanse da se stave lajsne a da ne puknu.



« Last Edit: May 22, 2012, 11:28:03 PM by gaxx »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #34 on: May 23, 2012, 10:23:14 AM »
Draganče, ti ako ovako nastaviš za Warbird Day će Zero leteti... Šalu na stranu, mnogo mi se svidja kako napreduju radovi. Lepo i pedantno...

Meister, kao i Ziroli, "lukavo" je napravio konstrukciju, tako da kad se sve zalepi po planu, odmah se dobiju tačni uglovi krila i horizontalaca.
Trebalo bi da malo pregledaš plan trupa i horizontalca, da smisliš kako je ćeš ga (horizontalac) nakon lepljenja na trup, dodatno osigurati. Horizontalac nije dovoljno samo zalepiti na ove dve vertikalne balze...

No, o tom po tom, ima još vremena, ali planiraj da u sredinu horizontalca ubaciš neki deo od špera, kao i ramenjače od čamovine.
Kod mog P 47, ramenjača nije bilo po planu, ali ja sam ih dodao. Izmedju njih (i gore i dole) su došle pločice od špera. Kroz njih ide štift.
Štift ti treba i napred na sredini horizontalca...

Pričećemo još o tome...

Pozdrav

Mirče 
« Last Edit: May 23, 2012, 10:25:55 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #35 on: May 23, 2012, 10:34:20 AM »
I još nešto, kad budeš krenuo da plankiraš trup, sigurno ćeš morati da dodaješ još letvica na koje ide plank.
Plank ćeš morati kvasiti da bi ga lakše i lešle savio. Možda ćeš morati da koristiš manje (uže) ploče, videćeš...

I nipošto nemoj da zaboraviš da provučeš sve što treba da se provuče kroz trup. Kad ga zatvoriš, posle će se patiš da to odradiš.

Gde si planirao servoe za rep?

Da li repni točak ide pod onaj zadnji plastični deo i da li se uvlači?

Pozdrav

Mirče

Offline gaxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Meister Scale Zero
« Reply #36 on: May 23, 2012, 01:22:04 PM »
Nisam još razmišljo kako da pričvrstim trup, ali uradiću ovako kako si ti predložio, još ćemo se čuti oko detalja kad dođe vreme da se montira horizontalac, on je na redu sad da se pravi.

Što se tice plankiranja, samo na donjem delu, na repu će morati da dodju uži plankovi koliko sam video po forumima, ostalo će moci da se uklopi i sa širim plankovima. Prvo se plankira gornji deo, a donji deo se ostavlja otvoren da bi moglo da se ubaci u trup sve što je potrebno, čak se ne postavljaju ni letvice na donjoj strani da bi to moglo da se odradi.

Servoe za rep sam planirao da stavim napred u trup, mislim da će tako biti lepše.

Da, repni točak ide u onaj plasticni deo...


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale Zero
« Reply #37 on: May 23, 2012, 02:03:52 PM »
Ako planiras da se zadnji tocak uvlaci (mada moses napraviti i fiksni) evo kako ga mozes napraviti.
Ovo resenje je za 71" Zero Dave Platt-a.  Posto imas ivolju a i cime, mislim da ti nece biti problem da ga napravis.
Naravno,  potrebno je uvecati plan. Na slikama 1,2,3 je kako taj retrakt izgleda zavrsen.


Offline gaxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Meister Scale Zero
« Reply #38 on: May 23, 2012, 05:03:14 PM »
Svaka čast Mišo! Ovi bi se moglo napraviti, ako se uzme u obzir da je zadnji točak dosta skup, onda se i isplati praviti ga...pogotovo sad kad imam plan.
Hvala!

Offline gaxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Meister Scale Zero
« Reply #39 on: June 02, 2012, 03:57:33 PM »
Balza je konacno stigla i plankiranje trupa je počelo.

Najvažnije je postaviti prvi plank kako treba, jer sve dalje zavisi od toga...uglavnom sve je objašnjeno na planovima i treba ih dobro gledati i ako nešto nije objašnjeno na jednom planu , na nekom drugom je rešenje, tako da sve planove treba gledati istovremeno.

Pošto su plankovi dosta široki dobro sam ih nakvasio sa toplom vodom da bih mogao da ih savijem. Za prednji kraj sam birao malo težu balzu, a na rep sam stavljao lakšu, tako ću raditi do kraja plankiranja, da ne bih morao na kraju da dodajem puno bespotrebne težine za balansiranje.

Za lepljenje sam koristio beli Henkelov expres lepak. 















Ali ništa od ovog danas ne bi bilo da mi nije pomogla moja Lunica. :big smile


Videću da sutra završim plankiranje gornjeg dela i onda mogu da ubacujem sajle i servoe...

Offline gaxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Meister Scale Zero
« Reply #40 on: June 04, 2012, 11:39:49 PM »
Završeno je plankiranje gornjeg dela trupa, donji deo ostaje otvoren dok ne dodju servoi i ostali delovi da se ugrade.

Sad je na redu horizontalac...



« Last Edit: June 04, 2012, 11:42:24 PM by gaxx »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #41 on: June 05, 2012, 12:51:17 AM »
E jesi ga uklopio, svaka ti čast...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Meister Scale Zero
« Reply #42 on: June 05, 2012, 12:21:18 PM »
Kako si krenuo, izgleda da ce model biti gotovl za  Warbird-day!

Do sada sve izgleda prilicno pedantno.  :)aplauz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #43 on: June 05, 2012, 05:58:53 PM »
Pedantno, nego šta, mi iz ovih Vojvodjanskih Kombinata (Bečej, Bačka Palanka, Novi Sad...) ni ne znamo drugačije da radimo... ;namig

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Meister Scale Zero
« Reply #44 on: July 01, 2012, 01:52:43 PM »
Prošlo je skoro mesec dana od kad je zadnji put pisano o Zerou. U medjuvremenu ništa nije radjeno na modelu. Sad se vi čudite što ja ovo pišem, ali razlog je jednostavan, od danas je Zero projekat "Modelarskog Kombinata".

Pre neki dan me je zvao Draganče i rekao da bi prodao kit i delove koje sam mu doneo iz USA. Uz delove koje ima, prodaje i "gomilu" balze, verovatno ima dovoljo da se završi ceo model, a za sve to je tražio vrlo prihvatjivu cenu.

Predomišljao sam se jedno 3 minuta i "pala" je trgovina, što je najvažnije, na obostrano zadovoljstvo...







Tako da uz Lightninga, na kojem uveliko radim, paralelno ću praviti i Zeroa.
Naravno, nećemo zapostaviti ni Galeba, a Foke Wulf će verovatno malo da sačeka...

Zero je interesantan projekat jer je model ogroman (tri metra raspona), a za završetak nisu potrebne neke abnormalo velike cifre. Jedino šta trenutno nedostaje, da bi se mogao napraviti i finiširati ceo avion, su trapovi i repni točak. Verovatno ću u neko dogledno vreme to pazariti...

Dragan je vrlo pedantno napravio trup, tj. to što je do sada odradjeno na njemu...
Inače trup je popriličan. Nije mi tu Thunderbolt, na farbanju je kod Goše, pa ne mogu trenutno da uporedim oba trupa...



Toliko za sada...

Pozdrav

Mirče