Author Topic: Projekat Vazduhoplovne Akademije  (Read 17600 times)

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Projekat Vazduhoplovne Akademije
« on: May 15, 2012, 03:30:24 PM »
Prfesor Vladan Radević i učenici Vazduhoplovne Akademije su započeli novi experimentalni projekat. Ime projekta još nismo odredili ali radovi su već započeti.

Ovako izgleda avion nacrtan u CATIA-u. Avion ima raspon krila od 1750mm-a, i na zahtev škole prvi prototip će se izgraditi od strirodura sečeno CNC mašinom.
Simulacije puštene u CATIA-u pokazuju da letelica nema veliki otpor (sa ošmirglanim nosom i ošmirglanim ojačanjima ispod krila), a isto tako ima dosta veliku silu uzgona.
Pokretne komandne površine nisu ucrtane na model ali avion će imati celokupnu pokretnu kanar površinu koji će da služi kao krmilo visine, imaće dva krilaca na krajevima krila dimenzija 150*50mm kao i tkz. zakrilca između trupa aviona i vertikalna stabilizatora, krmilo pravca će biti definisan pri kraju izrade aviona. Krmila pravca i ovako se retko kad koriste za upravljanje avionom ali su neophodni radi održavanja stabilnosti letelice.
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #1 on: May 15, 2012, 03:43:19 PM »
Znači ozvaničili ste ovaj projekat. Nek vam je sa srećom, i da ga isterate do kraja.
Imao sam prilike da vidim skice modela, mislim da je obećavajuće...

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #2 on: May 15, 2012, 03:51:43 PM »
Samo onako preliminarno...
1. Nije mi jasan oblik trupa, a naročito "nosa";
2. Vertikalni stabilizatori su pre mali, pa bi ste verovatno imali t.zv. "holandski korak" u letu, a možda i potpunu nestabilnost oko vertikalne ose (ili povećati površinu stabilizatora, ili h pomeriti unazad, dalje od težišta;
3. Nosači vertikalnih stabilizatora su nepotrebno masivni...
4. Treba voditi računa pri izboru profila krila i horizontalnog stabilizatra, da krilo ima veći gradijent uzgona (a) od stabilizatora;
5. Gde je predviđena pogon (predpostavljam - pozadi)...

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #3 on: May 15, 2012, 07:52:47 PM »
Zanimljiv projekat i nadam se uspehu .
Moje predvidjanje je da ce teziste modela biti jedan od problema, sto se tice vertikalne stabilnosti predlazem da pored promene velicine vertikalaca povecate i ugao centroplana radi bolje stabilnost. Evo ideje za pogon


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21320__Hobbyking_Radjet_420_Micro_Pusher_Jet_420mm_PNF_.html
« Last Edit: May 15, 2012, 08:33:18 PM by Uros123 »
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #4 on: May 15, 2012, 08:52:23 PM »
Deda Lazu za pocasnog profesora   (res)

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #5 on: May 15, 2012, 09:02:44 PM »
Znači ozvaničili ste ovaj projekat. Nek vam je sa srećom, i da ga isterate do kraja.
Imao sam prilike da vidim skice modela, mislim da je obećavajuće...
Jeste ozvaničili smo projekat, sigurno ćemo ga isterati do kraja ali sad je samo pitanje vremena...
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #6 on: May 15, 2012, 09:16:17 PM »
Samo onako preliminarno...
1. Nije mi jasan oblik trupa, a naročito "nosa";
2. Vertikalni stabilizatori su pre mali, pa bi ste verovatno imali t.zv. "holandski korak" u letu, a možda i potpunu nestabilnost oko vertikalne ose (ili povećati površinu stabilizatora, ili h pomeriti unazad, dalje od težišta;
3. Nosači vertikalnih stabilizatora su nepotrebno masivni...
4. Treba voditi računa pri izboru profila krila i horizontalnog stabilizatra, da krilo ima veći gradijent uzgona (a) od stabilizatora;
5. Gde je predviđena pogon (predpostavljam - pozadi)...

 (pijemo)

1. Trup prati oblik aeroprofila, to jest "gornjaka" trupa je aeroprofil (ista gornjaka kao na krilu) a nos će mo naknadno da ošmirglamo i da mu skinemo onu veliku čeonu površinu
2. Za vertikalce i mi smo mislili da su premali ali smo hteli da čujemo i više mišljenja jer ipak kod nas u školi ljudi uglavnom imaju iskustva sa Boingovim avionima ili sa vojnim avionima prvenstveno na srpskim vojnim avionima (G-2, G-4, J-22) ;)
3. Možda si u pravu ali ne bih da smanjujem jer će mi tu biti tačka gde ću da skidam krilo kod transporta pa mislim da treba ojačati mesto sklopa 8)
4. Aeroprofil krila je SG 6043, a na vertikalcu i na kanaru su postavljeni simetrični aeroprofili
5. Da, planirali smo motor sa potisnom elisom koji ćemo da postavimo pozadi na trup, između stabilizatora imam prostor 250mm sa jedne i 250mm sa druge strane tako da mogu da stavim dosta veliki propeler
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #7 on: May 15, 2012, 09:23:18 PM »
Zanimljiv projekat i nadam se uspehu .
Moje predvidjanje je da ce teziste modela biti jedan od problema, sto se tice vertikalne stabilnosti predlazem da pored promene velicine vertikalaca povecate i ugao centroplana radi bolje stabilnost. Evo ideje za pogon


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21320__Hobbyking_Radjet_420_Micro_Pusher_Jet_420mm_PNF_.html

I mi se nadamo uspehu. Optimisti smo...  ;D
CATIA ima mogućnosti to jest opciju da posle unetih svim elemenata  i mase tih elemenata odredi težište, a postoje i formule pomoću kojih možemo da dodjemo do mesta težišta.
Šta si tačno mislio pod uglom centroplana???
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #8 on: May 15, 2012, 09:31:09 PM »
Lazo, pa zar nevidis zvezdu na avionu?
Ona ce da ga stabilizuje.

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #9 on: May 15, 2012, 09:48:15 PM »
Lazo, pa zar nevidis zvezdu na avionu?
Ona ce da ga stabilizuje.


 :big smile ;D
pa da ali ona zvezdica sad ne oznacava teziste, nego to je pocetna tacka koja postavlja CATIA.
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #10 on: May 16, 2012, 11:54:16 AM »
Јер ово Акрбатски модел?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #11 on: May 16, 2012, 01:54:35 PM »
Јер ово Акрбатски модел?

Po simulacijama i konstrukciji aviona neće biti neki 3D avion ali neće biti ni neki trener tako da je nešto između. Ne bih govorio ništa unapred jer jedno je simulacija a nešto drugo stvarnost. A i avion nije bio konstruisan samo za akrobacije...
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #12 on: May 16, 2012, 05:26:43 PM »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #13 on: May 16, 2012, 09:41:01 PM »
1. Trup prati oblik aeroprofila, to jest "gornjaka" trupa je aeroprofil (ista gornjaka kao na krilu) a nos će mo naknadno da ošmirglamo i da mu skinemo onu veliku čeonu površinu
2. Za vertikalce i mi smo mislili da su premali ali smo hteli da čujemo i više mišljenja jer ipak kod nas u školi ljudi uglavnom imaju iskustva sa Boingovim avionima ili sa vojnim avionima prvenstveno na srpskim vojnim avionima (G-2, G-4, J-22) ;)
3. Možda si u pravu ali ne bih da smanjujem jer će mi tu biti tačka gde ću da skidam krilo kod transporta pa mislim da treba ojačati mesto sklopa 8)
4. Aeroprofil krila je SG 6043, a na vertikalcu i na kanaru su postavljeni simetrični aeroprofili
5. Da, planirali smo motor sa potisnom elisom koji ćemo da postavimo pozadi na trup, između stabilizatora imam prostor 250mm sa jedne i 250mm sa druge strane tako da mogu da stavim dosta veliki propeler

Horizontalni stabilizator kod kanar konfiguracije je noseća površina. Zato i aeroprofil horizontalnog stabilizatora bi trebalo da bude noseći, odnosno da ima zakrivljenu srednju liniju. Zato horizontalni stabilizator ima veći napadni ugao u odnosu na krilo. Dobar izbor, u smislu poboljšanja stabilnosti, jeste da gradijent uzgona (prirast uzgona sa povećanjem napadnog ugla) bude manji nego na krilu. Da sada ne širim priču, a ako nekoga interesuje, mogu da objasnim zašto.

Ne znam šta vas je opredelilo da aeroprofil krila bude SG 6043, ali mogu da kažem da je to profil koji je pogodniji za veće letilice, sa većim Re brojem, naročito što su i maksimalna debljina i maksimalna zakrivljenost pomerene dosata pozadi.

Zaboravio sam da prošli put napomenem, da je kod kanar konfiguracije bolji izbor da horizontalni stabilizator bude postavljen tako, da je viši od krila. Tako se izbegava, da kod većih napadnih uglova, krilo bude zasenjeno vrtlozima sa horizontalnog stabilizatora, što dovodi do neminovnog sloma uzgona na krilu, i daljeg nekontrolisanog povećenja napadnog ugla.

Na kraju, da kažem da mi je drago da ste se opredelili za ovakvu "neobičnu" konfiguraciju. Tako se više nauči i steknu se vredna iskustva. Inače, ljudi zaboravljaju da je prvi avion na vlastiti pogon bio kanar konfiguracije...

 (pijemo)
« Last Edit: May 16, 2012, 09:46:29 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Projekat Vazduhoplovne Akademije
« Reply #14 on: May 16, 2012, 10:15:35 PM »
Hvala Lazo na objašnjenu.
Kako mislite da je kanar noseća porvšina??? Možda sam pogrešno učio ili su me pogrešno naučili ali ja sam učio da je krilo noseća povrčina svake letelice. Ispravite me ako grešim...

Za izbor aeroprofila SG 6043 nas je opredelio to što ima prilično veliki koeficijent uzgona (cz=1.82) a pri tom ima mali otpor, sa dobrim odnosom finese i faktora penjanja. To nas je opredelio pored njenog izbora, i to što nismo hteli da imamo neki debeli aeroprofil sa velikim koeficijentom otpora već što pogodniji aeroprofil za letove manjim brzinama. Ako grešim molim da me ispravite.

Znači onda vi kažete da ovako kako nama stoji konfiguracija da je kanar ispod krila 60mm ne valja??? MIslite da bi trebali da napravimo našu letelicu kao nekog niskokrilca a da nam kanar bude višlji???

Hvala lepo na objašnjenima. ()-()
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe