Author Topic: GoPro nosač kamere  (Read 29734 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #15 on: July 02, 2012, 01:58:48 AM »
Ovu foru sa laserom nisam video do sad, deluje zanimljivo i precizno.
Ja moje motore balansiram slicnom metodom kao sa videa koji sam postovao, ali ne osluskivanjem, vec "pipanjem"  :big smile
Zalepim parce trake na odredjeno mesto i proverim da li su se vibracije umanjile.
Vibrationtest sa MK tools mislim da je radio samo na nekim starim verzijama.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #16 on: July 02, 2012, 08:08:54 AM »
Pretpostavljam da koristis koptertools i onaj motor test da bi pokretao svaki motor posebno?

Citao sam negde da nije zdravo vrteti motore bez propelera... Na koliko snage ih ti pokreces kad balansiras?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #17 on: July 02, 2012, 09:52:38 AM »
Da, motor test u Mktools koristim za pojedinacno pokretanje motora. Znam da kao nije preporucljivo pustati motore bez elisa tj. opterecenja, ali na 50% na koliko ih testiram ne moze nista da im fali.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #18 on: July 02, 2012, 10:18:54 AM »
Danko, taj video link na 900mhz sa hobbyking-a je obicno djubre, ali svejedno ne bi trebao gubiti sliku na 90m.
Samo mi reci, jesi leteo 90m u visinu direktno iznad sebe ili?

Ovaj metod sa laserom i ogledalom izgleda dobro mada je mene mrzelo da budzim celu skalameriju. Druga varijanta je da pritegnes vezicu na vrh kraka ali da je dovoljno duga (jedno 5-10cm preko). I najmanje vibracije se vide pojacano na vrhu vezice.

PS: mozda dobijes ideju http://fpvlab.com/forums/showthread.php?4251-Vibration-Dampening-amp-Isolation-Solutions-Guide&s=b7b1bc90925a918358e09caf32ca0f14
« Last Edit: July 02, 2012, 10:47:29 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #19 on: July 02, 2012, 10:22:24 AM »
da li na hobi kingu postoji koliko toliko pristojan nosač za gopro?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #20 on: July 02, 2012, 11:15:52 AM »
Danko, taj video link na 900mhz sa hobbyking-a je obicno djubre, ali svejedno ne bi trebao gubiti sliku na 90m.
Samo mi reci, jesi leteo 90m u visinu direktno iznad sebe ili?
Leteo sam direktno iznad sebe, ali antena nije bila direktno uperena vec sa strane... Isto tako kada sam letio u daljinu, na toj daljini nije izgubio signal ali je bilo dosta sumova...

Citao sam da je problem tog 900mhz to sto mu 2.4ghz prilicno smeta i skracuje domet tako da moguce je da je i to problem kod mene...

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #21 on: July 02, 2012, 11:33:26 AM »
Danko, taj video link na 900mhz sa hobbyking-a je obicno djubre, ali svejedno ne bi trebao gubiti sliku na 90m.
Samo mi reci, jesi leteo 90m u visinu direktno iznad sebe ili?
Leteo sam direktno iznad sebe, ali antena nije bila direktno uperena vec sa strane... Isto tako kada sam letio u daljinu, na toj daljini nije izgubio signal ali je bilo dosta sumova...

Citao sam da je problem tog 900mhz to sto mu 2.4ghz prilicno smeta i skracuje domet tako da moguce je da je i to problem kod mene...
Za let direktno iznad omni antene i nisu bas dobre. U principu bi maksimum izvukao da su obe antene polozene horizontalno ali onda samo direktno iznad glave. Antene koje su dosle uz predajnik/prijemnik su takodje djubre (ne samo sa hobbykinga), pa mozes da probas da napravis nesto bolje. Ne vidim zasto bi 2.4ghz RC smetao video signalu, mozda samo obratno, a za to mozes da probas neki low-pass filter.
U principu ti najbolje da predjes na neki normalniji (oproban) video link.
Eh da, probaj da iskljucis mobilni telefon dok letis ;)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #22 on: July 02, 2012, 09:06:20 PM »
Balansirao sam ovom laserskom metodom sve motore, osim jednog koji je vrlo malo bacao, drugi gotovo da nisu imali nikakvih vibracija... A pogotovo ne na frameu gde se vibracije maltene i ne osećaju..

Ovo je video nakon balansiranja elisa i motora, i dalje isti problem:


Nakon toga zamenio sam one gumene distancere koji nose ceo gimball sa plastičnim, i vibracije su nestale:

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #23 on: July 02, 2012, 09:12:04 PM »
Sad mi ostaje da odem na neku livadu sa laptopom i lagano u kopter-toolsu podešavam parametre i umirim malo kontrole da ne trza ovako...

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #24 on: July 02, 2012, 11:06:35 PM »
Uradio sam Stabilizaciju/Deshaker u VirtualDub-u i ovo je rezultat:


Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #25 on: July 03, 2012, 01:31:14 AM »
Nakon toga zamenio sam one gumene distancere koji nose ceo gimball sa plastičnim, i vibracije su nestale:
E vidis ovde mislim da je bas ona situacija sto sam pominjao sa kolicinom svetla i brzinom ekspozicije.
Tu je sunce vec bilo na zalasku sto znaci mnogo manje svetla nego na prethodnim snimcima, sto znaci sporija ekspozicija i manje yello efekta.
Ne znam zasto ti je Hexa sad tako nervozna kad je sasvim pristojno letela onda kad smo zajedno probali na 13. maju.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #26 on: July 03, 2012, 08:41:41 AM »
Probaću i po jakom suncu da letim, ali mislim da je to to što se tiče vibracija..


A inače onda na 13. maju ti si je istrimovao i letela je super, međutim pošto je bio baš dosta natrimovan kada uđem u GPS position hold onda je uvek vukao na tu stranu pa sam morao da smanjujem trim kako bi držao position hold...

Kalibrisao sam ponovo ACC pre neki dan, ali uvek imam malo drifta.. Ne znam šta još mogu da napravim, osim tog trimovanja...

Popodne ću da sednem lepo i da se poigram sa kopter-tools, da još više umekšam sticks pogotovo za yaw (on nije diran), i da na stanici podesim expo pa da vidim šta će da se desi... I pokušaću da izbunarim da li ima negde neko podešavanje u kopter-tools za GPS position hold, neki donji treshold vrednosti inputa ispod kog ne menja poziciju tako da mi i natrimovan ne ide u stranu...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #27 on: July 03, 2012, 09:32:13 AM »
Ja sam ti tada samo smanjio sticks zbog cega mekse reaguje na pokrete palica.
Baci pogled ovde - MK Parameter Settings-User Archive

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArfrElQnmjucdFFPX3dYZ1d1VnFyLXI2S1FLQUVaemc

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #28 on: July 03, 2012, 09:40:57 AM »
Gledam taj fajl i samo jedan je dirao taj "GPS Stick Treshold" u Navi-Ctrl.

Za taj parametar onaj tvoj dokument kaže ovo:
"Here you can select the threshold of the Nick/Roll-Stick for logout of GPS-Hold. If the sticks are moved with higher values, the GPS switches off until the sticks are again below the threshold values. In that case the new position will be stored as new PH-Position.

If set to 0 (zero), the new PH-Position will be stored only if the GPS-Mode-Switch is moved. The MK always flies back to the Position where the GPS-Mode-switch was moved. So you can move the Nick/Roll sticks without logging to a new GPS-Position."


A mikrokopter.de kaže ovo:
So you can set the threshold for PositionHold to log a new position.
If you set it to 0 it's not signed with the stick but only by turning the mode switch:
You fly to the desired location and turn on PH. Then you can play with the stick and the MK will always be on
the target position. Especially in windy conditions it can be prevented so that the MK is not drifting.


Dakle to bi trebalo da bude ono što meni treba? Kad ga natrimujem, tu mu podesim minimalnu vrednost natrimovanog sticka i onda neće da driftuje? Da li je to to, ili sam ja pogrešno razumeo tu opciju?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #29 on: July 06, 2012, 07:58:08 PM »
Snimak od danas:


U konfiguraciji sam disableovo automatsko nivelisanje gimballa sa mikrokoptera (da isključim mogućnost vibracija sa servoa), i malo sam omekšao stickove. Hteo sam da vidim kakva je situacija sa vibracijama + da isprobam stabilnost koptera.

Sa stabilnošću sam zadovoljan, a vibracije su se opet pojavile jer sam ubacio dve silikonske kockice između gumenih prstenova.. Kockice moraju da lete napolje, pa da probam ponovo šta će da se desi..


Gizmo, kakva su tvoja iskustva sa softverkim ublažavanjem ovog želatinastog efekta? Postoji li neka varijanta koja daje pristojne rezultate?