RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU
AKRILATI
carper:
Vidim u vise tema razne nacine za izradu manjih ili vecih delova ali nesto nisam naisao na upotrebu zubarskog akrilata sto je steta jer mislim da je za modelarstvo strasno upotrebljiv kao materijal, radi ga nasa Galenika, moze se lako nabaviti u svim radnjama za snabdevanje stomatoloskim materijalom i nije posebno skup. Ovo odgovorno tvrdim jer vrlo dobro znam sta moze da se sa njim sve uradi i izvede buduci da mi je jedna od profesija Doktor Stomatologije i koristim ga vec vise od 25 godina.
Akrilat se uglavnom na trzistu nalazi u tri varijante: Autopolimerizujuci (hladna polimerizacija - u struci tu vrstu zovu SIMPLEX), toplo-polimerizjuci (polimerizuje kuvanjem) i ortodontski(slican prvoj varijanti ali ipak malo drugaciji u radu). Uvek se nalazi u setu sa dve komponente - prah i tecnost. Obratite paznju da isparenja nisu bas prijatna po mirisu a u vecoj kolicini su i stetna pa ne treba raditi dugo a posebno ne u zatvorenom prostoru.
Za modelare ce verovatno najprivlacniji i najvise upotrebljiv biti autopolimerizujuci aktilat. Galenika ga pravi pod imenom SIMGAL i dolazi u pakovanju od 40gr praha i 20ml tecnosti. Prah je svetlo ruzicaste boje i pod prstima deluje kao najfiniji puder. Tecnost je sklona da nagriza NEKE vrste plastike pa imajte to u vidu. Kada mesate tecnost i prah UVEK prvo u posudicu za mesanje sipajte tecnost pa onda lagano i postepeno u nju dodajte po malo praha da dobijete gustinu koja vam treba. Gustina moze biti od tipa vrlo retkog jogurta pa do gustine gita za prozore. Kada je dovoljno tecan savrseno se da uliti i u uske prostore i poprimice bukvalno bilokakav oblik posude ili prostora u koji je uliven. U zavisnosti kolika je gustina imacete 1-2-3 minuta za rad i manipulisanje - sto je redji imate vise vremena, ali sto je redji imacete i vise muke da ga zadrzite da se ne sliva sa nekih uspravnih ili kosih povrsina. Ove stvari je vrlo tesko objasniti pisanjem - to treba gledati dok se radi i bude momentalno sve jasno. Tokom stvrdnjavanja (polimerizacije) stvara se prilicna toplota (i do 70-80 stepeni!) i po tome cete znati kada se vezao jer to je momenat kada pocinje da se hladi. Vezan akrilat je strasno tvrd i otporan na vecinu stvari ali mu smeta temperatura veca od nekih 100 stepeni i mogu ga polako omeksati i delimicno rastvarati aceton i njegova sopstvena tecnost. Dok se ne veze mozete ga modelovati kako god vam je volja ali i kad se veze izvrsno se obradjuje mada se to tada mora raditi ozbilnijim alatom - turpije, smirgla, glodala, freze... Moze da se busi burgijama a moze u njega i da se urezuje navoj. Nije ni malo higroskopan i moze da stoji u vodi 100 godina a da ni mikron vode ne upije ili propusti. Moze da se ispolira do izuzetno visokog sjaja koji dugo zadrzava ako se ozbiljno ne zagrebe i izguli mada je i tu otporniji od svih plastika - od prilike kao epoxy ako ne i tvrdji. Pri debljini vecoj od 2-3mm tesko da ima sanse da ga rukama polomite. Odlicno se vezuje za metal ali i za drvo i ja ga recimo koristim da zalijem rupu na koritu gde prolazi cev osovine za propeler ili krmu. Ako ima neki deo povrsine gde ne zelite da se zlepi, to treba premazati takozvanim IZOLAKOM (takodje se kupuje u stomatol. prodavnicama) ili u vrlo tankom sloju nanesite vosak na tu povrsinu. Inace mislim da je taj IZOLAK savrseno upotrebljiv i za izolaciju kod drugih materijala kao epoxy i slicno tj. za premazivanje gipsanih kalupa u kojima se to izliva. Nanosi se cetkicom i vrlo se lepo razliva da ne ostaju potezi cetke.
Zabolese me prsti od kucanja pa cu ovih dana nastaviti da pisem o druga dva akrilata ako bude interesovanja.
mikula:
Zanimljivo... nego kako stoje stvari sa gustinom odnosno specificnom masom.
carper:
Specificna masa ovog akrilata je 1,2gr/cm^3.
carper:
Galenikino pakovanje autopolimerizujuceg akrilata izgleda ovako...
PRAH
TECNOST
zajo:
Interesantno, vredi probati (pijemo)
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version