RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

AKRILATI

<< < (2/2)

carper:
Drugi tip akrilata tj. toplo-polimerizujuci akrilat ce modelarima verovatno biti manje interesantan iz vise razloga. Iako ima nesto bolje mehanicke osobine i mogucnost reprodukcije detalja cak i manjih od 0,1mm, ovaj tip akrilata je u modelrstvu upotrebljiv samo za manje predmete ili delove modela jer se za njegovo koriscenje mora upotrebiti dvodelni kalup i to pod pritiskom. To je zato sto je ova vrsta akrilata kad je masa zamesana od prilike konzistencije kao jako gust med i sasvim polako ce se razlivati tj. nece ostati u obliku u kome smo ga postavili a pri tom se nece ni stvrdnjavati na sobnoj temperaturi, tako da je jedini nacin da on zadrzi oblik koji zelimo, da ga postavimo u neki dvodelni kalup i sve to drzimo pritisnuto. Da bi polimerizovao (stvrdnuo se) ovom akrilatu treba barem 1 do 1,5  sat kuvanja u vodi na temperaturi od oko 100 stepeni C.
Zbog svega toga nesto nisam bas siguran da ovde treba da vas dalje zamaram sa detaljima, ali ako ima interesenata, vrlo rado cu objaniti sta i kako treba raditi sa ovim tipom.


Treca vrsta akrilata je kao i prva tj. samopolimerizujuceg tipa ali je odradjen tako da se gotovo ne razliva i nanosi se u slojevima. Takodje se sastoji od praha i tecnosti ali se, za razliku od SIMPLEX-a, ne zamesuje u nekoj posudici pa tako zamesan sipa ili nanosi, vec se nasipa i vlazi direktno na objektu ili kalupu. To znaci da u rukama imate dve plasticne bocice (ili bocicu sa prahom i kapaljku za tecnost) i na neku povrsinu kapnete 1-2 kapi i odmah ih zasitite sa malo praha toliko da tako dobijena masa tek izgubi sjaj i odmah nastavljate dalje sa sledecim kapima koje opet odmah zatim zasicujete prahom . Tako se odvija proces sve dok ne dobijete oblik ili debljinu koja vam odgovara. Dok je sloj svez i mekan mozete mu zadavati oblik nekom cetkicom ili malim nozicem. Svakako, obicno se nanese malo vise pa se po stvrdnjavanju visak uklanja i sve dodatno oblikuje. Naneseni slojevi se savrseno vezuju jedan za drugi ako radite u kontinuitetu i na kraju je dobijen predmet sasvim homogen kao da je odjednom izliven. Pojedini slojevi se brzo stvrdnjavaju i prakticno dok nanosite 3 ili 4 sloj, onaj prvi je vec stvrdnut. Sve to obavezno radite u dobro provetrenoj prostoriji  jer tecnost dosta isparava, miris je ostar i nadrazujuci a pri duzem i vecem izlaganju moze vam izazvati mucninu, glavobolju i povracanje pa cak i blaze trovanje, sto generalno vazi za rad sa svim vrstama akrilata. Zato sa akrilatima radite ili napolju ili uvek u prostoriji sa otvorenim prozorima. Iz tih razloga je zimi nezgodno raditi a i materijal trazi da temperatura ne bude mnogo ispod sobne da bi se pravilno vezao.
Ovaj tip akrilata se koristi za izradu decijih proteza za ispravljanje zagrizaja i ako vam je to bitno, postoji u raznim bojama kao i bezbojni proziran. Nekada se zvao ORTHORESIN a sada se nalazi pod imenom ORTO-POLI. Pakovanje je 700gr praha i 500ml tecnosti. Ovaj akrilat nije bas jeftin ali ako se izvestite u radu i imate cesce potrebe sa sa njim nesto pravite, veoma se isplati jer se od takvog pakovanja moze jako puno toga napraviti.

carper:
Mada su oba video snimka vezana za stomatoloske procedure koje vecini modelara i nece biti posebno interesantne, mislim da je korisno da vidite ponasanje i izgled samih materijalai tehnike njihovog nanosenja i rukovanja.

Rad sa prvim tipom akrilata: 

Rad sa ortodontskim akrilatom: 

tibeteagle:
Verovatno su odlična lepila. Pitanje je kolika im je cena u odnosu na druga lepila? Pitanje je i da li ima potrebe za ovakvim kvaliteton u gradni modela i kod kojih materijala?
U zubarstvu su stvarno veliki zahtevi vezano za čvrstoću, biološku i  organsku prihvatljivost. U modelarstvu se u glavnom koriste industrijska lepila i materijali. Među njima ima i na bazi akrilata, recimo ciano-akrilat poznat kao sekundni superlepak. Farbe i lepila na bazi vode isto imaju akrilnu bazu i proizvode se na hiljade tona godišnje samo u jednoj razvijenoj državi, za fasadne farbe kao i lepila za drvnu industriju. Ne verovatno šta se sve još pravi u lakoj industriji na bazi akrila može se videti ovde.
http://en.wikipedia.org/wiki/Acrylic
Od veštačkih materijala sve što je na bazi akrila, ekološki je najprihvatljivije, osim ako je pomešano sa cianom  :big smile

carper:
Izmedju ostalog - da - ovi materijali su sposobni da se vrlo cvrsto zalepe za mnoge druge materijale, ali osnovna namena im nije lepljenje. Smatram da su veoma zgodni za izradu manjih delova gde je potrebna preciznost ali i postojanost i tvrdoca. Verujem da bi recimo nekakvi zupcanici izliveni od akrilata savrseno zamenili bilo kakve plasticne pa cak mozda i neke metalne ako nisu izlozeni bas velikim silama. Sta znam.... masta i inventivnost modelara je velika a ovo je zahvalan materijal.
Danas sam se raspitao za neke cene, SIMPLEX (prvi tip) u pakovanju 80gr praha i 50ml tecnosti recimo kosta 7-8 Eura a sa tom kolicinom se moze bas dosta uraditi. Pakovanje ORTO-POLI od 700gr praha i 500ml tecnosti kosta oko 50 Eura sto nije malo, ali se sa tom kolicinom moze strasno puno toga napraviti. Ono sto je takodje povoljno je da i prah i tecnost traju dugo ako su dobro zatvoreni. Imao sam neko vece pakovanje i to je podjednako dobro radilo i posle vise od 5 godina.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version