Author Topic: Brushless motori - podaci realnih testova i utisci  (Read 2572 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Brushless motori - podaci realnih testova i utisci
« on: September 02, 2012, 09:02:19 PM »
Pozdrav svima!

Ja sam Vaci iz Nisa, nov sam u svemu sto se tice RC hobija, ali mi tehnika nije strana. Takodje sam taze na ovom forumu (valjda se to negde vidi).

Cini mi se da svi u ovom hobiju, nebitno na iskustvo i opremu, kada dodje do kupovine brushless motora to rade sa nekom neizvesnoscu - dali da kupim jeftiniji - dali je ovaj skuplji stvarno bolji...

Zamislio sam ovu temu kao neku vrstu akumuliranih  podataka koji bi ljudima olaksali izbor motora. Nije ovo mesto za pitanja tipa: Dali je neko testirao ovaj motor? Dali neko moze da mi predlozi neki izmedju ova dva? ili tako nesto. Voleo bih da ovu stranicu koriste svi clanovi foruma tako sto ce doci da pronadju neki motor koji je neko testirao, ili tako sto ce doprineti svim drugarima sa foruma postavljajuci podatke motora koji su sami testirali.

Podaci bi trebalo da budu u obliku:

Tacna oznaka motora (na primer "Turnigy D2836/8 1100KV")
Podaci baterije (na primer "4s 5000mAh 30C")
Propeler (Na primer GWS 1045Rsf)
Maksimalna izmerena struja
(Moze i mereni napon pri toj struje ako neko ima mogucnosti)
Maksimalni izmereni potisak
Ako neko izmeri to na vise tacaka pa ubaci u excell i napravi karakteristiku motora, onda svaka cast, neka stavi i to kao jpg slicicu :)

Na kraju stavite neki kratak komentar, recimo dali je motor bucan, opsti utisak u radu, dali ste zadovoljni generalno.

Ako ovaj topic zazivi mogli bi smo da imamo nesto fantasticno i veoma korisno nakon nekog vremena. Zato vas sve molim da date svoj doprinos, a posle i ubirate plodove ove stranice. Ja postavljam cim dobijem svoj prvi motor (nadam se vrlo brzo).

Ziveli :)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Brushless motori - podaci realnih testova i utisci
« Reply #1 on: September 02, 2012, 09:15:43 PM »
Ideja ti je dobra. Evo ja cu dati moj mali doprinos.

Za motore male snage, do nekih 600W motori sa HK su OK i ja sam se ranije trudio da uvek uzimam najkvalitetnije koje su imali, trenutno je to SK3 seriija.

Za motore do oko 1kW sve zavisi gde se koristite jer nisu podjednako optereceni u nekom treneru, akrobati, 3d modelu ili heliju. Za manje zahtevne aplikacije (treneri, jedrilice, akrobate) SK3 serija bi trebala da bude OK ali se cesto desi da se ne dobije motor zeljene specifikacije jer je nalepnica pogresno zalepljena. Za 3d i helije ipak su AXI, Hacker i Scorpion bolje resenje.

Za snage preko 1kW a narocito preko 2kW iskljucivo AXI i Hacker mada se i Scorpion popravio u zadnje vreme (tako kazu).

A za bazu podataka evo jednog sajta koji je starijim clanovima odavno poznat, a da malo pomognemo i novim clanovima foruma

http://www.bungymania.com/bmdb.php

poz
« Last Edit: September 02, 2012, 09:35:00 PM by magic »
Veljko

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Brushless motori - podaci realnih testova i utisci
« Reply #2 on: September 02, 2012, 09:18:53 PM »
A i da ne zaboravimo tabelu koju je nas kolega Goran postavio na forum odavno i koja takodje moze dati dosta podataka o motorima i njihovoj primeni.
Pozz.