RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU
Transparentna folija za laminiranje
nebeski:
--- Quote from: tibeteagle on September 05, 2012, 11:17:04 PM ---Zašto providnu koristiti kada oracal ima u skoro svim duginim bojama. Bilo koja tamnija boja se bolje vidi na nebu nego bela.
Zašto UV zaštita, kada je model na suncu svega nekoliko sati godišnje. Svaka presvleka je dobra zaštita ako je neprovidna.
Ona za laminaciju mislim da ne valja jer je tvrda i ne lepi se. I kod samolepljive treba dodatno da se naduva sprej za lepljenje na veoma neravnu površinu stiropola, EPP i sl.
--- End quote ---
Izgleda da je snimak osim sto je pomogao da pokazem foliju izazvao i malu zabunu. Naime ne radi se modelu sa slike vec dosta vecem izdradjenom od crne EPO pene.
Model je vec sam po sebi crn i jedna od ideja je da ga laminiram providnom folijom kako bi se na neki nacin sacuvao originalan izgled.
Od ranije imam SolarTrex i SolarFilm folije u raznim bojama a treba da dobijem i nove fluorescentne. Tako da i ta varijanta za prekrivanje ostaje kao mogucnost.
Sto se tice pitanje zasto UV zastita, na RCGroups sam nalazio komentare da se desavalo da crna EPO pena pocne da se topi na jakom suncu.To moze da se desi i ako se leti jedan jedini dan u letnjim mesecima. Ja sam pretpostavio da ce folija sa vecom UV zastitom imati vecu refleksiju i doprineti manjem grejanju same pene.
Osim same fizicke zastite laminaciju su radili i zbog dodatnog ucvrscivanja samih krila (pored karbonskih traka) kako bi se sprecila pojava flutter-a na vecim brzinama.
ak:
Obicne samolepljive folije se lako odlepe i malo ih je teze oblikovati na zaobljenim povrsinama.
Iz iskustva, termo folija sa lepkom koji se aktivira toplotom se odlicno drzi za EPP (verovatno i EPO).
UV zastita je bitna i ako budes koristio fiberglas traku za ojacanje odredjenih delova, posto se ona bukvalno raspada na suncu.
PS: opaka letelica :)
tibeteagle:
--- Quote ---Naime ne radi se modelu sa slike vec dosta vecem izdradjenom od crne EPO pene.
--- End quote ---
Sa ovim je trebalo početi.
Mogu da se isprobaju mnoge folje za presvlačenje ali ne potrebno je. Ja bih stavio samo običan providni selotejp u više sloja radi mehaničke zaštite pri sletanju i to samo na prednji donji deo krila i na stomak. Uvek treba imati u vidu i dodatnu težinu. Jedan od glavnih principa konstruktora letećih objekata je da se ništa ne stavlja na model što nema potrede .
Ako konstrukcija ima neku krutu ramenjaču, karbosku ili alu cev, onda nema svrhe presvlačiti sa folijom radi ojačanja na savijanje, jer nijedna mekanih grafičkih folija nije otporna na pritisak. Kako znamo iz nauke o otpornosti materijala kod savijanja gornja površina krila trpi pritisak i to samo na najvišljem delu profila. Na pritisak se ukrućije samo krutim štapovima ili cevčisama. Ne treba se plašiti flatera (aerodimaničke rezonacije na uvijanje) kod ovog modela, jer je profil dovoljno "debeo" preko 10%, a raspon mali.
UV i TERMO zaštita nije isto! Crna boja apsurbuje najbolje energiju zračenja svih talasnih dužina, pa je iz aspekta termo izolacije najgora boja. Jeste, ovako može da naraste temperatura tela modela i preko 80 stepeni C. na jakom suncu. Za termo zaštitu pomažu svetle i sjajne boje, a najbolje su metalizirane folije.
Model je lepog i aerodniamičnog oblika. Sigurno će dobro leteti i ne treba brinuti o nepotrebnim stvarima kao presvlačenje.
Navigation
[0] Message Index
[*] Previous page
Go to full version