Author Topic: Sta se to desava sa voznjom RC automobila  (Read 9794 times)

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« on: September 12, 2012, 12:05:16 AM »
Šta se to dešava da nas je sve manje na stazi u Ivanči, posle toliko diskusija i fizičkog rada pojedinih članova na izgradnji staze
iz vikenda u vikend je bilo sve manje i manje vozača. Čini mi se da je mnogo više ljudi i što je možda bitnije
zadovoljnih ljudi bilo na Galovici nego u poslednje vreme u Ivanči. U čemu je problem? Mislim, da samo dogovorom možemo doći
do idealne staze, što je svima cilj.
Staza u Ivanči verovatno ima više mana nego prednosti ali je nažalost jedina. Apslolutno se mora srediti sama podloga gde se voze
autići, slažem se da je bilo suše ali ipak mora sama staza da bude daleko utabanija, mora da se kvasi s vremena na vreme glupo je da bude samo za tragije

(jer je njih jedino moguće voziti po onakvom terenu), a da ljudi koji imaju bagije sede i gledaju i dolaze sa nadom da će možda provozati svoj model.
Tu dolazi u pitanje i velika mogućnost ostećenja automobila koji su dosta plaćeni a nabavka rezervnih delova je svi znamo kakva.
Čini mi se da je mnogo bolja situacija sa avio modelima kojih koliko ja dolazim skoro i da nema.

Dajte da iznesemo svoja mišljenja i ideje pa da vidimo šta ćemo. Ja sam verovatno najmladji u RC priči, pa se nadam da mi
neće niko zemeriti ili slučajno naljutiti na iskrenosti i postavljenim pitanjima. Ako postoje neki drugi razlozi neka se i oni čuju pa da znamo.

Možda su razlozi početak školske godine, aero miting, odmori, ...
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #1 on: September 12, 2012, 01:03:39 AM »

Odgovor je jednostavan, pista na galovici ima mnogo vishe krivina i neuporedivo je interesantnija..



Offline alexaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 190
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #2 on: September 12, 2012, 07:54:43 AM »
Staza je sada, sto se tice putanje mnogo bolja nego sto je bila i moze da se podesi i za buggy i za truggy ali je u ocajnom stanju. Mnogo rupa i zemlje koja kliza. Jeste bila susa ali i staza je trebalo da bude utabana i odrzavana. Sto se tice posete ja mislim da ne mozemo svi da dodjemo svaki vikend (ja bar ne mogu) ali da je staza bolja mislim i da bi vise ljudi bilo. U ovakvom stanju staze nemoguce je voziti bilo sta sem trugy-ja ili monstera a i njih je tesko. Da ne pricam kako odlaze delovi i totalno rastelovanje modela posle voznje. Ja mislim da treba da se saatanemo i dogovorimo sta cemo dalje i da se ta staza sredi kako je bilo planirano i da pocnemo opet da se zabavljamo kao u pocetku. ()-()

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #3 on: September 12, 2012, 07:59:27 AM »

Ja se bash ne'razumem, al predpostavljam da bi trebalo dodati josh dve tri krivine, posebno na onim predugim pravcima..

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #4 on: September 12, 2012, 08:40:56 AM »

Ja se bash ne'razumem, al predpostavljam da bi trebalo dodati josh dve tri krivine, posebno na onim predugim pravcima..

Pa ako se ne razumes, a ocigledno se ne razumes, onda bolje cuti. Oblik staze je izabran prema konfiguraciji terena koji je specifican jer je pod nagibom. Da li staza ima premalo ili previse krivina je stvar ukusa, ali ako ceo krug moze da se izveze pod punim gasom, sto ocigledno tebe i mozda jos neke zanima, za to vam i nije potrebna staza, imate livadu pa neka "pobedi" onaj ko ima jaci motor. Ide mi malo na k kada neko samo kritikuje a nije mrdnuo ni malim prstom da se to napravi ili unapredi. Ti napravi stazu kakvu kod zelis i ja ti obecavam da se necu nizasta ni malo buniti, samo je napravi.




Staze koji se prave u Americi su sa vise krivina i uglavnom tehnicki zahtevne, dok se staze u Evropi prave da budu brze. Pogledajte filmice po netu i videcete ociglednu razliku. Staza u Ivanci je projektovana tako da se lako moze modifikovati a i zilion puta sam rekao da se od necega mora poceti jer se jedino tako sticu potrebna iskustva. Sa zadnjim modifikacijama o kojima sam vec pricao staza bi trebalo znacajno da se ubrza.

Glavni razlog zasto je danas staza spora je podloga, tj. zemlja po kojoj se vozi a ona je u katastrofa stanju, a ne broj krivina. Susa je slazem se ali najveci problem ove staze je sto na pocetku nije izvaljana. Kada smo uvideli da ipak mora da se izvalja vec je bilo kasno jer je zemlja vec bila jako suva i to nista ne bi popravilo, a pumpe za navodnjavanje kod Zajka su neispravne zadnja 2 meseca  4e. Staza ce na zalost moci da se izvalja kako treba tek na prolece posle snega, pa ako bude bilo zainteresovanih za voznju tada mozda i napravimo nesto.

Stvar koja je, po meni, podbacila je odrzavanje staze od strane vlasnika, tj. skoro da ga nije ni bilo. Cinjenica je da je sve sto je dogovoreno da se napravi na stazi tipa platforma, stolovi, creva itd. uradjeno ali odrzavanje nije postojalo. Meni je dosadilo da pre voznje idem i cupkam korov po stazi, namestam crevo, cunjeve i gume. Isto tako i nekolegijalnost odredjenih vozaca u smislu prevrtanja autica je bila prisutna jer ja pola vozim a pola pomazem drugima dok bi neki samo da voze.

Uvek moze bolje naravno, ali ajde prvo malo lopatu i asov u ruke pa onda kritikujte.

poz
« Last Edit: September 12, 2012, 01:25:59 PM by magic »
Veljko

Offline alexaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 190
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #5 on: September 12, 2012, 09:36:02 AM »
Mozemo li bar nesto sad da uradimo da dovedemo stazu u vozno stanje i da iskoristimo dok je jos lepo vreme?

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #6 on: September 12, 2012, 12:36:58 PM »
Prava tema je zapoceta u pravo vreme ,bull's eye Artiko...  :)aplauz  Predlazem vam da se skupimo u toku sledece nedelje negde na picu pa porazgovaramo o ovome malo detaljnije ... Magic , bitno je da se nesto desilo u ovoj godini...imamo kakvu takvu stazu i nesto je uradjeno ... tebi svaka cast druze na trudu ulozenom ,ja to cenim i postujem ...  Moramo videti gde skripi, problem je glavni NE ODRZAVANJE STAZE !!! nemoze ovako... Zajko nek kaze, i dogoricemo se za dalje ...

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #7 on: September 12, 2012, 01:08:27 PM »

Pa ako se ne razumes, a ocigledno se ne razumes, onda bolje cuti. Oblik staze je izabran prema konfiguraciji terena koji je specifican jer je pod nagibom. Da li staza ima premalo ili previse krivina je stvar ukusa, ali ako nesto ceo krug moze da se izveze pod punim gasom, sto ocigledno tebe i jos neke zanima, za to vam i nije potrebna staza, imate livadu pa neka "pobedi" onaj ko ima jaci motor. Ide mi malo na k kada neko samo kritikuje a nije mrdnuo ni malim prstom da se to napravi ili unapredi. Ti napravi stazu kakvu kod zelis i ja ti obecavam da se necu nizasta ni malo buniti, samo je napravi.


Uvek moze bolje naravno, ali ajde prvo malo lopatu i asov u ruke pa onda kritikujte.

poz

Ja ne vozim automobile, ali sam video stazu i voznju u Ivanci.

Svaka cast Veljko, svarno si legenda.  (res)

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #8 on: September 12, 2012, 02:40:11 PM »
Jedini razlog mislim da je to sto ne moze da se vozi na stazi  :sljus

Kao sto par kolega rekose vec, nije utabana na vreme a sad nema sanse dok ne padne kisa jedno 7 dana. Pretprosli vikend smo nas 3-4 dosli i vozili malo.... pukotine velike, rupe se napravile zbog ne utabane zemlje, kamencine izvirele, izlomismo modele maltene.

Staza je zamisljena ok i tu nema sta dalje da se prica.... samo je potrebno utabati, prebaciti one dve skakaonice na sredinu pravca i to je to!  (work)

To sad nije moguce tako da mislim da smo zavrsili letnju sezonu na zalost... mada ima jos voznje do prvog snega  ;namig

Offline alexaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 190
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #9 on: September 12, 2012, 08:11:07 PM »
Dal da je malo zalijemo vodom da ona zemlja malo omeksa! Ma imam ja i monstera 2kom. taj trpi sve pa ce i ove rupe bar nesto da se vozi.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #10 on: September 12, 2012, 10:38:05 PM »
Evo ja opet da kazem nesto u vezi te staze kod mene, posto vec mene prozivate kao glavnog krivca... ali posto to nekome ne odgovara onda ce opet da se obrise...

Prvo, na stazi i oko staze je uradjeno po mojoj slobodnoj proceni mnogo vise nego sto je i dogovoreno, sa svim mogucim ispravkama i doradama... Medjutim, entuzijazam je cinimi se kod vecine opao, vreli dani tokom poslednja 3 meseca, godisnji odmori, a sada valjda i nedostatak volje i vremena, a onda ... rekao bih neka neslaganja izmedju vas samih oko same staze da li je brza, krivudava ili vec onakva ili onakva, pa na 10 prisutnih ljudi 2-3 tabora... tako da je doslo dotle da nikoga vise nema, osim ove price sporadicne na forumu...

Sto se tice odrzavanja staze, tacno je da mi je crkla pumpa za navodnjavanje, ali to nema veze sa stazom, niti je ikada pominjano navodnjavanje iste, pogotovu ne preko te pumpe... jer ona sluzi za automatsko navodnjavanje piste.... to svi koji su bili ukljuceni u izradu staze, dobro znaju...

Pored vrelih dana i toga sto nikakvo navodnjavanje tesko ili malo doprinosi kavalitetnijoj travi, za koju ste mi svi od reda rekli da ne treba i da tamo gde prodju autici trava ne raste... te da nece imati ni potrebe da se ista kosi, pominjano u nasim razgovorima...

E sad, drugi je problem, sto je staza po Vasim zeljama radjena iz par puta i doradjivana, kad je zemlja vec bila suva, pa umesto dogovora "samicemo kolicima i lopata", nekolicina... da kazem vecina se odazvala, pa je Zajko uzeo i platio bager da ne bismo lopatali, pa secate se ... istu tu zemlju polivali (ne iz pumpe koja se pominje), zalivali, pa peglali mojim djipom, nebrojano puta... ali to nije isto kao pravim valjkom, nakon prekopane zemlje koja je bila vec suva...
pa pogresne skakaonice, pa opet cemo da premecemo iste... ali ovaj put se niko nije uhvatio lopate...
(sutra mi nekom drugom potrebom dolazi bager pa cu ih opet ja prebaciti kako smo otprilike pricali)...
I napokon pumpa za vodu ce biti gotova kaze majstor do kraja nedelje, ovo je Srbija ne Germanu problem je popraviti pumpu.... ali to nema veze sa stazom...
Deda je natapao stazu u toku prethodnih vrucina, prskalicama, ali vozaca na stazi nije bilo .... drugo od tolikih vrucina i sve zemlje po srbiji koja je ispucala, nikakve prskalice ne pomazu, samo dobra kisa .....

Ja se nesecam da je ikada pricano o tome da Zajko treba da ispravlja creva i da ispravlja cunjeve, ili da organizuje prevrtace na stazi.. bilo je govora o tome... jedni voze drugi prevrcu pa tako u krug... e sad je problem sto je premalo ljudi pa nit da voze nit da prevrcu... a jos povrh svega vrelo !!!
A klima ne moze da se ugradi...
... a bilo je i zahteva da se uradi ovo ili ono i to je odmah ucinjeno bez pogovora...
Bilo je u toku leta, i raznih mogucnosti da se organizuje voznja u toku nedelje, vreli dani, kupanje... pivo... iz nekog razloga nije bilo dogovora..
A onda je doslo do ideje da se pored ove pravi i jos jedna nova staza, pa sam nacelno prihvatio.. ali da se neradi dogovor preko SMS i preko telefona... nego sednemo pa se dogovaramo... a onda tajac... pa pljuvacina na forumu...

Bojim se da je realno pored prethodnih vrelih dana (tri meseca) i ispucale zemlje, sto je opsti problem u zemlji srbiji,
izgleda veci problem medju korisnicima tek napravljene staze... takva kakva je... jedina.... koju Vam niko nije nametnuo i napravio, vec ste je sami osmislili na postojecem terenu koji Vam je izgledao prihvatljiv... a ja svojim skromnim mogucnostima izveo radove kako ste sami zamislili.... i sad ja odgovaran sto nisam omogucio Dunav-Tisa-Dunav, o cemu nije bilo ni govora...   
U zdravlje !
(:beer:)

RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #11 on: September 13, 2012, 12:20:01 AM »
Ma drugari moji, u celoj prici apsolutno niko nije kriv, svi mi imamo zelju da se zabavimo i koliko toliko relaksiramo i na trenutak
pobegnemo od svakodnenih obaveza, niko od nas ne zivi od ovoga (sto je mozda i probem). Apsolutno smo svi, neko manje neko
vise pocetnik u ovome. Ja sebe smatram najvecim pocetnikom i stvarno ne zelim da se mesam u stvari koje ne poznajem toliko.
Ja jedino sto mogu da kazem posto sam mislim ja jedini bio svaki vikend od trenutka postavke staze, cak sam jedan vikend bio i sam
samcit (pocetnicka euforija). Sem prve voznje kada nas je stvarno bilo najvise i kada je sve funkcionisalo savrseno (brojali krugove,
bilo dovoljno prevrtaca, bilo vise grupa za voznju, cak smo diskutovali i o klasama, potrazite na forumi ima o svemu tome), svaki sledeci put nas je bilo po cetvoro,
petoro i tu stvarno dolazi do problema ko da vozi ko da prevrce. Apsolutno se slazem da je bio pakao, pa godisnji odmori, ...
Sto se same staze tice Magic je nacrtao i predlagao vise varijanti i za to mu stvarno hvala (res) (morate uzeti u obzir da to stvarno oduzima dosta vremene koga sam siguran
niko nema za bacanje) i svi smo glasali i slozili se, malo doradjivali i dosli do resenja,e onda opet naglasavam dodje nas dvoje, troje i mi kao nesto
menjamo i diskutujemo, onda sledeci put dodje neko drugi pa on ima zamerke itd., a vreme prolazi.
E sad sto se samog terena tice mislim da smo to malo stavili u drugi plan zbog velike diskusije o samoj stazi i o j....nim skakaonicama (samo koliko vreme izgubismo na tome) da li je neko rekao sta mora da se uradi sa podlogom da se ne desi to i to, zamislite da neko ko pravi teniski teren stavi sljaku na zemlju i ceka da se sama utaba ili ce to igraci sami utabati, i to za pocetak da dolaze oni sa patikama 45-50. Ja stvarno ne znam kako je moguce NASU stazu utabati bez valjka. Opet napominjem nedostatak kvoruma je osnovni problem. Ovo se jos radi volonterski i to mora da ide kilavo.
Ne zelim da verujem da ima nekih klanova, da nas ima 1000 pa i ajde ali nas 10 tak, 20 tak deliti u klanove je smesno, ili da se neke velike pare tu okrecu pa i ajde.

Ovo su stvarno poceci RC Automobilizma u Srbiji i treba da budete ponosni na to.

Malo vise pozitivne energije i eto nas ponovo na stazi ... :)aplauz oo)) lol

 (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo) (pijemo)
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #12 on: September 13, 2012, 08:08:23 AM »
I ja se slazem, gledajuci staze po netu na zapadu, vidim da su izuzetno krivudave i uske, tako da mislim da bi ovu nashu
stazu u Ivanchi trebalo suziti i na onim dugim pravcima napraviti josh neku krivinu.

Magic je potpuno u pravu, jer tu se razvijaju prevelike brzine i oshtecuju se modeli, meni je na tom pravcu pukla jedna guma
i autic se prevrnuo. Od tada ja vise ne donosim moj autic, i izgubio sam zhelju da uopshte vozim, a sto se lopate tiche, sa dotichnom nikad nisam bio u dobrim odnosima, uvek sam voleo lepe i zgodne devojke, tako da lopate otpadaju svakako.
Ima ljudi koji se razumeju u lopate i lopataranje, moj resors su finansije.
Josh sam hteo da kazhem velikom shefu, da vi automobildzije ste za neke sitne parice odma dobili sve, pultovi skela, najbolji suncobrani, a mi leteca ekipa josh cekamo stolove obecane pre pet godina. Ne'bi me chudilo da vam je i frizhider sa pivom premestio pored staze da ne'morate da peshachite 50 metara..

Prelaskom na demokratsko drustvo, stekli smo pravo na slobodu govora i mishljenja. U skladu sa tim demokratskim principima, ja pohvaljujem svoje drage prijatelje, shefa Zaika i dodajem neku konstruktivnu sugestiju..



Offline alexaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 190
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #13 on: September 13, 2012, 08:35:18 AM »
I eto opet se posvadjasmo bez razloga. Ja (kao pocetnik) mislim da je uradjeno mnogo sto se tice staze. Pohvala za Magica na nacrtu i izradi staze (i sve koji su ucestvovali u izradi) a i za Zajka koji je sve to omogucio na njegovoj zemlji. Ja mislim da smo se mi previse zaleteli i hteli sve odjednom sto naravno nije moguce ovde kod nas a razloga ima mnogo. Meni licno jedini problem je stanje staze, jer je veoma tesko voziti putanja je sasvim OK. Ne bih voleo da ovo sad preraste u raspravu ili ne daj Boze svadju nego daj da je osposobimo i da vozimo i druzimo se kao sto i treba.  ()-()

Offline Vox

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: Sta se to desava sa voznjom RC automobila
« Reply #14 on: September 13, 2012, 02:00:11 PM »
Drugari, odustajanja nema!!!!!!! Mislim da je prvi problem bio vrucina, jer je stvarno bilo jezivo, i ja zbog nje nisam dosao nekoliko puta(imam 125 kg, nije mi lako  (:beer:)), a ona je dovela do susenja zemlje i vecih ostecenja na modelima, a onda se ekipa malo smorila......... Drugo, bili su odmori, ja sam zakacio 3 vikenda, a neki i vise, neki su dobili decu, neki cekaju decu (a znamo kakve su zene....), neki su se selili, molerisali(ja ovaj vikend drugi put krecim ove godine)..........., a na sve to dosta radimo i jos ona vrucina!!!!!!!!!!!!
Moje misljenje je da je sa stazom uradjeno dosta, jer sada imamo nesto!!!

Do kraja godine cemo voziti jos i treba da odrzimo Kup Beograda, makar revijalno!!!!!!!