Author Topic: No Name sailplane  (Read 19134 times)

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
No Name sailplane
« on: September 29, 2012, 10:04:25 PM »
Posle duze pauze bavljanjem ovim hobijem, resio sam malo da su vratim u pricu, s obzirom da mi trenutno vreme dozvoljava ovako nesto... Evo, da prestavim i moj projekat... Rec je o mojoj prvoj jedrilici ovakvog tipa, sa elektro-pogonom raspona oko 2.7m, dizajnirana delom iz glave i licnog iskkustva, sa malom kradjom detalja i tehnologije sa drugih modela...

Pocecu sa crtezima... malo vece poznavanje rada u AutoCAD-u mi dozvoljava da ga koristim isto kao i papir i olovku, pa evo par sketch-eva...






S obzirom da trenutno zivim izvan zemlje, prinudjen sam dosta da improvizujem, pa tako i radni prostor, koji je cas kuhinja, cas radionica... isto tako s vremena na vreme i terasa je deo radionice, makar dok je lepo vreme  8)





Veliki sam mmiljenik drveta, pa je tako i ovaj model vecinom napravljen od balze, aviospera sa malim karbonskim dodacima...Cekajuci da materijal stigne, odstampao sam gomilu crteza sa detaljima...




Sve je naravno rucno seckano, doterivano, s obzirom da mi nisu pri ruci prave masine za to :)















Ovo su trenutno radovi, krila su skoro spremna za plankiranje, a poceo sam i sa izradom trupa...



Sad sam u fazi cekanja elektronike za ovaj model koja je vec narucena, nesto je vec stiglo kao na primer radio i risiver http://www.hobbyrc.ro/product_info.php/cPath/28_86/products_id/1363
a evo i linkova ostale narucene opreme, koja ce nadam se stici uskoro...
Motor sa ECS
http://www.ebay.com/itm/150601112950?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
Spinner i elisa
http://www.ebay.com/itm/110913513719?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
http://www.ebay.com/itm/140757543129?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
2 vrste servo-a
http://www.ebay.com/itm/200798768946?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
http://www.ebay.com/itm/320669312629?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
3 vrste baterija, radi probe...
http://www.ebay.com/itm/330788734310?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
http://www.ebay.com/itm/271014713263?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
http://www.ebay.com/itm/280930042923?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648
...i punjac...
http://www.ebay.com/itm/120887350378?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2648

Ovih dana pocinjem sa izradom repa. Odlucio sam se za L-tail, koji ce biti prikacen za mini konzolu na kraju trupa, pomocu karbonskih bajoneta... Sve to zbog lakseg i kompaktnijeg transporta...

Toliko za sad od mene... voleo bih kad bi se ubacio koji komentar i naravno preporuke na dosadasnji rad...

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: No Name sailplane
« Reply #1 on: September 29, 2012, 10:16:01 PM »
Svaka cast i ja ovako kuburim cas kuhinja cas balkon cas dnevni boravak oo))

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: No Name sailplane
« Reply #2 on: October 07, 2012, 09:23:58 PM »
Bravo majstore :mhm
Nema šta drugo da se kaže za dosadašnju izradu modela.
Čini mi se da je sa nama modelar starog kova.
Nisam primetio da si razmišljao o kartici za programiranje motora, mada mislim  da je izvodljivo i da ceš se vetovatno snaći preko stanice. Što se baterija tiče, mislim da je par komada kao ona prva sasvim dovoljno (i jeftino).
Jedva čekamo nastavak, ima šta da se vidi, i nauči :mhm.

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #3 on: October 08, 2012, 10:53:39 PM »
Rep je spreman za foliju, kao dobar deo krila. ukrstio sam elerone vertikalca i horizontalca, mislio sam da ce to fino izgledati, ali mi se trenutno ne svidja kako izgleda. igrao sam se sa nekim epoxy moment fix, da proverim kako ce ova donja konzola repa biti prilepljena za karonsku cevku trupa, i zadovoljan sam kvalitetom lepka. Videcemo kako ce biti kad sve dodje na svoje mesto... Sto se krila tice, fale jos terminezoni, plankiranje mesta za servo motor i spremno je za foliju. Problem je u tome sto i dalje cekam isporuku elektronike, kako bih sve upakovao na svoje mesto, tako da su radovi za sada pauzirani... evo jos malko slicica dosadasnjih radova... jos nisam obezbedio praciznu vagu kako bih izmerio tezinu krila, sto me u ovom trenutku jako interesuje... krila su poprilicno jaka, nebi trebalo da imaju slabe tacke, samo se plasim da nisam preterao u tezini...










Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: No Name sailplane
« Reply #4 on: October 09, 2012, 12:38:42 AM »
Jovule lep projekat. Ja sam jako davno pravio konstruktivne jedrilice, ali se sećam svih važnih stvari. Baš iz tog iskuszva bih ti savetovao da staviš mnogo veći poktretno deo na vertikalni stabilizator. S obzirom da će raspon krila biti veliki, sa ovim malim bi čekao dva sata na njegov efekat. Retko se koristi kod RC jedrilica poluprofil na horizontalcu. Može, ali pazi na njegov napadni ugao u odnosu na krilo.  mmmm
Samo napred. ;namig
« Last Edit: October 09, 2012, 12:48:49 AM by tibeteagle »

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: No Name sailplane
« Reply #5 on: October 09, 2012, 02:43:09 AM »
Pozdrav, interesuje me da li si kod svih rebara krila koristio isti profil naravno sa smanjenjem velicine prema kraju?

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #6 on: October 09, 2012, 08:31:40 AM »
O vertikalcu sam i ja razmisljao, s obzirom da nista jos uvek nisam lepio, mislim da ce veci eleron biti odradjen bez probe...
Rebra centroplana su sva ista... dok su kod uski umanjena, kao sto se na prvim skicama i vidi...

Poz

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #7 on: October 11, 2012, 03:51:17 PM »
Horizontalac je gotov... Malo je trebalo vremena da se uhodam sa peglom posto gori sve zivo, ali sam na kraju uspeo...





Poz

Offline jovule

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
Re: No Name sailplane
« Reply #8 on: November 12, 2012, 12:16:07 PM »
Posle duzeg vremena cekanja svih potrebnih komponenti, jedrilica je konacno gotova. evo par slika...





interesantno je da je CG nakon montaze svih komponenti, bio na idealnom mestu bez ikakvih podesavanja.

E SAD... glavna stvar...

Sve sam lepo programirao, podesio, testirao... Upravo danas sam planirao da odem na obliznji aerodrom s obzirom da je prelepo vreme... Sinoc lepo krenem sa zavrsnom kontrolom i probom, kako bih nakon svega stavio sve moguce baterije na punjenje i lepo sve spremio za danasnje letenje...

Kad ono...

Testiram motor naravno po 50ti put zajedno sa elisom, cisto radi provere, i negde na pola gasa,  (:sok:)




Puce elisa, naravno sa sve spinerom odleti u  (___) ... sva sreca niko od prisutnih nije stajao ni blizu mesta desavanja pa je sve proslo bez povreda koje su mogle da budu cini mi se ozbiljne... pukla mi je i osovina motora, tako da sam u datom trenutku ostao bez teksta... Neverovatno je da sam testirao sve na 100% i radilo je bez problema, tako da mi je strasno nelogicno ovo sto se desilo...
Sad ne znam sta da radim... Za ove komponente sam cekao 4 nedelje, tako da sigurno necu narucivati isto... napisao sam report prodavcu, mada se ne nadam nikakvoj reklamaciji... sad... jovo na novo... treba naci drugi motor (posto ovaj vise ne konzumiram) naravno elisu i spinner... ne znam ima li vajde koristiti ovaj ESC i BEC u kombinaciji sa nekim drugim motoro, s obzirom da je sve stiglo u komlpetu... Isto tako ogranicen sam sa prostorom za motor, pa i o tome treba voditi racuna... sve u svemu, odlaganje prvog leta je neizbezno...  mmmm


Poz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: No Name sailplane
« Reply #9 on: November 12, 2012, 01:00:19 PM »
Vec vise puta do sada sam napomenuo da se ne koriste kineske sklopive elise vec samo Cam Carbon ili Graupner. Mislim da je sada jasno zasto.

poz
Veljko

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: No Name sailplane
« Reply #10 on: November 12, 2012, 03:24:05 PM »
dali si siguran da je elisa pukla? da nije prvo osovina pa posle se vec svakako sve zguzva! ako dobro vidim osovina ti je bila od 4mm mora da je bio jako loseg kvaliteta jer i da je elisa prvo pukla dije smela da tek tako pukne !!a sto se elise tice magic je u pravu to nije igra !!

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: No Name sailplane
« Reply #11 on: November 12, 2012, 05:04:42 PM »
Ja licno bih zamenio osovinu, elisu i spiner.Sto ceo set-up?Osovina se moze i napraviti na malom strugu...
Evo kako je meni strugar resio malo drugaciju osovinu za SK3 motor...

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: No Name sailplane
« Reply #12 on: November 12, 2012, 05:30:27 PM »
kod jedrilica nazalost ne moze tako da se resi osovina. jer je motor kontra montiran na fire wal

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: No Name sailplane
« Reply #13 on: November 12, 2012, 05:57:47 PM »
Da, Adam je u pravu.  mmmm Ako elisa nije bila balansirana, najverovatnije da je osovina pukla zbog toga. Vidi se da je baš tamo pukla gde je oslabljena, gde trpi navjeće opterećenje, na momenat savijanja. Tamo je presek oko 3mm a pošto su ove osovinice prekaljene, ne savijaju se, već odmah pucaju. To je za uskočni (seger) prsten napravljen, koji drži osovinu kod uzdužnog opterećenja (aksijalnog), kada je elisa na drugoj strani na delu rotora.
Rešenje je, kada se stavlja elisa na ovaj kraj motora, da se osovina okrene tako, da žljeb bude negde u sredini motora. Najbolje je zameniti osovinu bez žljeba sa opružnim čelikom za trapove Graupner kvaliteta, ili sa srebrnim nekaljenim čelikom od alatničara. Tvdra prohron žica je isto dovoljno jaka. Sve navedeno postoji u meri fi 4mm.

« Last Edit: November 12, 2012, 06:17:24 PM by tibeteagle »

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: No Name sailplane
« Reply #14 on: November 12, 2012, 06:36:16 PM »
Da, jasno mi je da ne moze ovakva osovina kakvu sam ja prikazao.Mislio sam da se napravi kakva je i bila.Sto bi covek menjao motor bez veze.Ko zna sta je bio uzrok, mozda i mikroprskotina na osovini + opterecenje... mmmm .Sreca pa nema povredjenih.