Author Topic: Pomoć oko motora Kyosho GXR18  (Read 4742 times)

Offline smidth

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« on: October 30, 2012, 06:09:32 PM »
Imam problem sa Kyosho motorom GRX18 na 1:10 Kyosho DBX 2.0.
Motor je kompletno raštelovan. Bivši vlasnik je posle pregorevanja svećice (kada nije mogao da ga upali) pomislio da treba da pokuša sa štelovanjem dizni tako da je napravio kompletno s..nje. Gorivo je Sajkovo 20%, svećica midijum B5.
Kada se motor upali urla sa najvećim gasom i šta god da uradim ugasi se. Predpostavljam da je tako stravično i pregreje, tako da mi je izgorela i svećica.
Dali neko od dobrih ljudi i ynalaca može da mi pomogne ili da mi da uputstva gde je tačno postavka Idle screw LSN (Low speed screw) Leerlauf šrafa (oznaka 5. na slici dole na linku)?
Mogu, naravno da dodjem i donesem auto kod stručnjaka da mi našteluje karburator.

https://www.dropbox.com/s/1hm1mrij8s1h88o/Karburator.pdf

Hvala.

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #1 on: October 30, 2012, 07:00:54 PM »
Probaj nesto ovako:

1. Zavrnes low diznu do kraja koliko ide u pravcu okretanja kazaljke na satu, zatvoris dovod goriva,
    pa onda odvrnes, (suprotno od kazaljke na satu) za 2 1/2 kruga (krug 360 stepeni), otvoris dovod goriva
2. Zavrnes high diznu do kreja, koliko ide u pravcu okretanje kazaljke na satu, zatvoris dovod goriva,
    pa onda odvrnes, (suprotno od kazaljke na satu) za 2 3/4 kruga (krug 360 stepeni), otvoris dovod goriva.

Ovo je konkretno kako Losi fabricki steluje karburatore na svojim modelima, kako ih isporucuje kupcima i sve to savrseno radi, za razradu.
Ali mislim da svi oni imaju isti ili slican princip pocetnog stelovanja karburatora.
Ne bi bilo zgoreg pogledati malo i UPUTSTVO, koje si dobio uz auto...
Kasnije, nakon razrade, 7-10 pazljivo potrosenih rezervoara obicno je potrebno malo zatvoriti gorivo, kad kazem malo, poredeci opet sa casovnikom, u pravcu kretanja kazaljke na satu , za 1-2-3 sata, podeoka ako imas 24 u satu.

Sad dosta toga zavisi i od svecice ako nije originalna, a kako sam shvatio nije, i dosta zavisi od temperature vazduha i vlaznosti.
Ako je moje gorivo onda je to metil alkohol, 20% nitra i 18% MOTULA Micro 2T, jako je crvene boje. i to je OK.

Pozdrav Zajko

RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #2 on: October 30, 2012, 08:18:49 PM »
Ako nemas upustvo, skini ga odavde

+ ovo sto je Zajko rekao

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #3 on: October 30, 2012, 09:43:09 PM »
Svaki proizvodjac ima svoja podesavanja dizni,mozda se neka slazu ali treba obavezno proveriti,eee i to sto ti zaurla kad palis,proveri da se nije zaglavio karburator ,ostao skroz otvoren,drugaru se to prosle nedelje desilo na novom monsteru,fabricki je dosao zaglavljen pun gas :sljus kad ga je upalio  (:sok:).

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #4 on: October 30, 2012, 11:39:16 PM »
sad sam citao uputstvo Kyosho, kao sto rekoh jako su slicni
i kog njega je low dizna 2 1/2, ali je i high dizna 2 1/2....

uvek je bolje da budu odvrnute i da ima viska goriva, nego da ga nema, mislim da po opisu koji si dao treba da uvrnes odvrnes obe dizne, ali je najbolje da krenes redom, zavrnes do kraja i obe odvrnes 2 1/2 kruga, a da vidis sta se dogadja, i kad nadjes da lepo radi, zagrejan, max. broj obrtaja i tek onda odvrni HIGH diznu za 1 cas, znaci 24 deo kruga da mu das jos malkice vise goriva.

i gledaj da to radis na nekih bar 10 stepeni spoljne temperature.. kad lepo radi treba da ima oko 100 stepeni C, pa i do 130 C.

pozdrav
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline smidth

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #5 on: October 31, 2012, 03:58:43 PM »
Vhala vam JLZ, duke i Zajko (izvini za ono S)
Sve ovo sam radio što ste predlagali, ali nisam uspeo da održim rad motora pod gasom dok se kompletno ne ugreje i onda da probam da ga fino doteram. Uglavnom kada se upali, počne da radi normalno i onda zaurla, pojavi se velika količina mehura u rezervoaru i predpostavljam da uvuče previše vazduh, što dovodi do pregrevanja motora. Tako mi je izgorela svećica.
Nisam prethodno napisao da sam izčitao dosta toga, da imam original uputstva i da sam radio po preporuci proizvodjača, a da sam na engl. forumu pročitao preporuku njihovog člana da se dizne odvrnu do kraja-ruba i onda se zavrnu 2 HSN tj 2,5 kruga za LSN. Imam utisak da je ceo štos u šravu ler gasa i to ću probati večeras. Momci hvala i obaveštavaću šta sam radio.

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #6 on: October 31, 2012, 04:04:54 PM »
Imas u uputstvu za taj motor na Kyosho sajtu detaljno kako se postavljaju dizne za taj motor, ali recimo iz secanja bi rekao da je HSN 2.5-3.5 kruga odvrnuta a donja je u odnosu na poravnatu ivicu karburatora 0.8-1mm unutra.

Taj motor bi trebalo da se jako lepo steluje kada je sve u redu sa njim, ono sto bih ti savetovao je da ga prvo prekontrolises: luft u klipnjaci JAKO BITNO !!!, i dihtovanje samog motora ako negde falsira nikada ga neces nastelovati. Klipnjaca im je jako osetljiva posto je preuzeta sa manjeg modela GXR15 bez dodatnog ojacavanja, nova kosta oko 15tak eu i treba je redovno menjati.

Ako nisi siguran da sam stelujes javi se ja cu ti to pregledati i nastelovati, naravno kolegijalno bez nadoknade ;)

Offline smidth

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #7 on: October 31, 2012, 04:29:27 PM »
Bigneda hvala ti puno na predlogu da mi direktno pomogneš. To bi mi najviše odgovaralo, obzirom da nisam baš dobar poznavalac glow motora.
Kada i gde bih mogao da se obratim?
063-242 638

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #8 on: October 31, 2012, 07:55:26 PM »
U toku dana na relaciji NBGD-Autokomanda, napunis grejac poneses malo goriva i model pa ce vidimo o cemu se radi ;)

0637178266

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #9 on: November 01, 2012, 10:08:02 AM »
Ako je klipnjaca, ima jeftinije :)

Offline smidth

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Pomoć oko motora Kyosho GXR18
« Reply #10 on: November 02, 2012, 06:35:21 PM »
Evo na kraju opisa mog problema sa motorom GRX18, koji je uz vašu a posebno uz nesebičnu pomoć bigneda rešen.
Naravno da je bigneda posle par minuta štelovanja dizni i sa svojom svećicom odmah upalio motor i koliko je stanje motor dozvoljavalo i naštelovao.
Osnovi uzrok je naravno pokušaj štelovanja od strane Newbie da našteluje motor sa kojim nije imao nikakvo iskustvo a pored toga ima manjkavosti samog motora:

1. prednji ležaj otišao i da zbog toga baca gorivo
2. Otišla gumica koja učvršćuje šraf dizne mešavine goriva i na kraju
motor sam palio sa rechargeable baterijom od 2V 5ah, koja je sa većim naponom najverovatnije povlačila i veću struje pa su mi najverovatnije zbog toga crkavale svećice.
Eto epiloga i još jednog iskustva, uz konstataciju da opisane instrukcije proizvodjača, konkretno Kyosho-a za štelovanje motora, u ovom slučaju GRX18, odnose se samo na novo kupljene motore, same ili sa modelima automobila. Po meni (za polovne motore) ni jedna dizna nije ni približno u položaju koji se preporučuje i štelovanje motora zavisi samo od iskustva i znanja.
Još jednom hvala svima.