RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Ulazak u 2x2 F3A

(1/7) > >>

magic:
Ako se neko razmislja da krene u ove vode da probam da pomognem. Modeli mogu biti razni, ali model je samo 50% price kada je kvalitet letenja u pitanju, ostatak je oprema.

Motora danas ima raznih i motor i kontroler sa HK bi izasli negde oko 150 Eur, nesto tipa G160 ili nesto od SK3 63XX serije. Kontroler Sentilion 100A je vise nego dovoljan.

Mada i cena Dualsky kod Lindingera je OK za XM6355DA-12 F3A ili XM6360DA-10 F3A, tu oko 120Eur. AXI 5330 je oko 240Eur a Hackeri idu od 250 do 500.

Servoi su najkriticniji za F3A modele narocito u horizontalcima i tu je Futaba 9650 zakon cija je cena sada u Americi apsolutno prihvatljiva za oko 50Eur, u Evropi su jos uvek skupi oko 80Eur, previse, a bili su 100! Potrebna su 2 kom.

Neki minimum kada su eleroni u pitanju su opet Futaba 3152 a za vertikalac nesto oko 15kg i mislim da su Savox 1256 ili 1258  tu sada najbolja kupovina.

Umesto Futabe 3152 u eleronima za 25Eur vise po komadu vise se isplati uzeti Savox 1251MG, a ako je problem nabavka robe iz USA onda za elevatore moze opet Savox 1350 ili 1251.

Znaci oprema minimum oko 350, optimum oko 450-500.

Sledeci put o nekim pristupacnim modelima.

poz

petar:
Zdravo Magic,

Nego, evo sad kad si prosao od manjih i pristupacnih modela do 2m, reci nam iskreno sta je najbolje u smislu uzivanja.

Kad to kazem mislim koja bi to velicina (ponasanje u vazduhu)/cena modela, broj baterija koje imamo za odredjenu cenu (broj letova), opustenost u toku leta (jer moras priznati da ne moze biti covek isto opusten ako mu padne model koji vredi recimo 1500 EUR_a ili 150 EUR_a, a skoro svi modeli na kraju padnu ma koliko se trudio).

Sto se mene tice svideo bi mi se model od 1.5 m raspona krila, ali da je dosta laksi od kineskih RTF_ova, sa kineskom opremom.
Ne kazem da mi se ne svidja model od dva mozda i tri metra, samo se pitam da li je bas to ono pravo, ako zelis da ti ovaj hobi bude opustajuci i na tvoje dobro.

pozdrav,
Petar

mirce:
Mislim da je Magicova želja bila da prikaže modele za pravu takmičarsku klasu F3A.

U toj kategoriji nema kineskih modela i opreme...

Prava F3A takmičenja su ozbiljne manifestacije sa svim propratnim što uz to sledi, modeli, troškovi, treninzi, uloženo vreme...

Takmičenja u ovoj klasi su skoro na profi nivou. Tek kad se proba pravi model 2x2 onda se vidi koliko ovi manji "kao F3A" nemaju veze sa životom.

Naravno, šteta što kod nas nema prilike da se vidi kako sve to zapravo izgleda, a najbliži tome je Saburo, za kojeg se iskreno nadam da će smoći "snage" da nabavi spomenuti 2x2 model i onda nam u najboljem svetlu prikaže svoj raskošni talenat. 

Nažalost, model sam po sebi je samo rekvizit sa kojim se mora mnogo trenirati.
Srećom, pa su ovi današnji elektro.

Kad se setim da sam na Montani imao OS Maxa 140 i da je svaki let bio 5 evrića...  :sljus
Spomenuo bih da je Jole često išao na modelarski aerodrom pored Beča, gde su, kad god je došao, sretao dva brata Mocko. Leteli su F3A modele.
Dok su leteli na glow gorivo, po sezoni su "tukli" 400 - 500 litara glow goriva!!!!!!!!
Godinama već lete elektro modele...
Imaju veliki Mercedov kombi, i sve je, preko vikenda, podredjeno hobiju...

Nego, ajde Magic, nastavi pisanje...

Pozdrav

Mirče

 

magic:
Postvaljeno pitanje pre Mircetovog posta pa izbrisano (steta), no ja cu ipak da odgovorim.

Bogami svasta sam probao od F3A modela, evo redom kako sam ih imao: Kyosho Oxalys od nekih 140cm, Fliton Element od 130cm, Sebart Angel od 155cm, dvokrilac Miss Wind isto od 155cm (jos uvek u floti), Sebart Wind 110 od 175cm i na kraju 2x2 Sickle.

Jako je tesko danas biti objektivan ali znam da kada sam po prvi put probao neki od tih modela to je u tom trenutku definitivno bio najbolji model koji sam do tada leteo. Naravno nijedan nije savrsen, pa cak i Sickle kada se uzme u obzir njegov ukupan trosak. Ali to kako leti Sickle je najiskrenije jako tesko opisati i prepricati, neverovatno uzivanje u svakom trenutku.

Ajde probacu redom da opisem svaki ali iz sadasnjeg ugla:

Oxalys: Ja sam na Oxalisy imao (iz sadasnje perspektive) katastrofa servoe. Tada je bilo bitno da su servoi digitalni, jaki  i sa metalnim zubima i nisam imao pojma koliko je ustvari bitnija preciznost a narocito rezolucija. Naravno ja sam bio odusevljen letnim karakteristikama jer je model uglavnom  lol radio ono sto sam ja hteo. Opet iz danasnje perspektive pogresno je bilo prebacivati ga na elektro, izadje previse, 6,5ccm 2T i vozi Misko. Ako neko nije gadljiv na glow, ima ih dosta kod nas polovnih, idu za sicu, skoro pa greota.


Element: I dan danas kada se setim tog modela izmami mi osmeh na licu. Ja sam bio prezadovoljan i opusten i to je bilo prvi put da mogu da napravim let a da model radi iskljucivo ono sto sam ja hteo  :jaki:, a ne da bezi tamo-amo a ja da ga savatavam  :sljus. Setup je bio iz HK, Inolab servoi (nazalost nedovoljne rezolucije HGD 260MG) i baterije 4S od 2.200mAh. Model je mogao sigurno bolje da bude utrimovan i siguran sam da bi sa adekvatnim servoima (minimum Inolab HGD 202MG ili Hitec HS65MG, jos bolje Futaba 3157 ili najbolje Graupner DS 281 ili C 271  :mhm) i idealno utrimovan bio fenomenalan. Jako puno muzike za relativno malo para!

Angel: bicete iznenadjeni ali nakon mog prvog leta sa Angelom secam se da sam bio vrlo zadovoljan, ali ne i raspamecen. Ne zato sto Angel nije bio dobar nego zato sto ako se pogleda koliko je sve to sa baterijama vise kostalo od Elementa  (mislim da je cela prica bila duplo skuplja) nije se dobilo i proporcionalno vise. Mozda nekih 30-40% bolje ali ne preko toga, i to je bilo vidljivo tek po vetru! Nazalost na modelu i tada jos uvek servoi neadekvatni za F3A letenje, InoLab HGD 650HB, precizni, brzi ali nedovoljne rezolucije.

Miss Wind: Moj prvi dvokrilac i jedna nova dimenzija. Model neverovatne gracioznosti i preciznosti. Adekvatni servoi u krilima (InoLab HGD 202HB) ali na pocetku u repu pogresni, a narocito na horizontalcu vec pomenuti HGD 650HB. To sam ispravio ugradnjom Futabe 3152. Naravno moze jos bolje ali postavlja se pitanje cemu. U slucaju da se model koristi kao zamenski takmicarski, ali iskljucivo za mirne uslove, onda bi vredelo razmisliti o necem jos za nijansu boljem, npr. Futaba 9551 ili Savox 1251MG. Mana je sto je model oseteljiviji kada su turbulencije odnosno kada je vetar u udarima dok se po konstatnom vetru se dobro ponasa. Mozda ako bi se dodatno otezao sa jedno 300g bi stvar bila bolja, treba probati. U svakom slucaju jako zanimljiv i lep model!

Wind 110: Meni je ispao na granici tezine, oko 4.500g, jer sam sam bio odlucio da ga teram na 10S, zato sto sam vec imao 5S baterije. Nije da ne moze na 10S ali je to zahtevalo i dosta prepravki za adekvatan motor. Sada kada mogu da ga uporedim sa Sicklom mislim da mu je maksimalna tezina tu do 4.200g, idealno 4000g, i to se vrlo lako moze dobiti na 8S baterijama. Da ne bi bilo zabune, pricamo vec o vrhunskim letnim karakteristikama, na 4,5kg je samo manje graciozan i brzi u manevrima nego sto bi bilo idealno, ali je zato neverovatno prodoran! I u njemu su mi na pocetku prvo bili Inolab 650HB na eleronima i 760MG u repu ali tek kada sam ih zamenio za Futabe 9650, 9551 i 352 sam shvatio koliko servoi mogu da uticu na letne karakteristike. Brdo para ali tek onda covek moze da razume koliko su servoi bitni. Jako, jako lep model koji stvarno jako mnogo daje sa adekvatnom opremom i idealno na 8S. Prakticno je prestao da se proizvodi pa je cena sada jako dobra, 400Eur.

Sickle: Model sa kojim bi bez problema moglo da se ode na Svetsko Prvenstvo. Takav ili slican model je negde oko 1300Eur +oprema. Dali to i leti toliko bolje od Wind 110? Naravno da ne, ni priblizno, ali mi nije zao ni jednog centa!

Svasta sam napisao a nisam jos uvek odgovorio na pitanje  lol. Ako bih ja danas trebao da krecem od nule mislim da je za pocetak i neko neobavezno F3A letenje i uzivanje dovoljan i model kao sto je Element, a to bi danas bio 48" Extreme Flight Vanquish MK2. Uzeo bih HK motor, po mogucstvu Hacker ili Axi ESC ali moze i neki sa HK, baterije 4S od 2700-3000mAh da bi bio lepo opterecen i u idealnom slucaju gore navedene Graupner servoe zbog njihove rezolucije. Mislim da bi sa 4 baterije moglo da se leti ukupno ne manje od 40-45 minuta, dovoljno. Jeste da je model samo 50Eur jeftiniji od modela klase 50, ali su zato baterije, motor i ESC duplo jeftiniji pa je to na kraju razlika od cca 150Eur.

Ako se pak zeli univerzalni model sa kojim covek moze da uziva, da se takmici i sa kojim moze da leti bez problema i kada vetar duva preko 5m/s onda je to Wind 110 na 8S. Motor i ESC sa HK, servoi kao za 2x2 F3A o kojima sam pricao u prvom postu i to je to. Sve preko toga spada u cist Hedonizam sem u slucaju da postoje ozbiljne takmicarske ambicije!

Znaci ja bih preskocio model od 150cm i uzeo Wind 110. Ako je lova stvarno problem onda 48" Vanquish, a ako tih jos 150Eur nije mnogo veliki problem onda neka ipak bude Angel 50.

Ovo je moje vidjenje stvari, koje ne mora da bude ispravno jer uzima u obzir neke moje potrebe i dalje ambicije. Tu su i Nikola i Branek koji su dosta toga probali pa neka i oni napisu po neku rec.

poz

SABURO:
Petrovo pitanje je na skroz na mestu. Da bi se uslo u 2x2m F3A letenje, modelar/pilot prvo mora da ima definisane ciljeve u toj kategoriji, tj. da li mu je cilj zabava ili usavrsavanje figura u akrobatskom letenju ili pak takmicenja. Za sve postoji adekvatan F3A model/setup. U F3A pricu sam ulazio postepeno i svakim narednim korakom sam osecao gde je razlika i koliko ona iznosi u odnosu na drugi model/setup i sl.. Imao sam priliku da letim dosta F3A modela i mogu da vam pomognem pri izboru, ali samo ako znate sta je to sto zelite u F3A kategoriji.
 
Po meni pocetna varijanta bi bila mali Fliton Element ili Sebart Angel ili Wind 50E, koji pruzaju apsolutno sve sto pruzaju i 2x2m modeli po mirnom vremenu ili vremenu sa vetrom do 2-3m/s.
Modeli od 180cm razmaha/raspona su neka best buy resenja jer pruzaju osetno vise od modela sa rasponom/razmahom od 150cm, razlika je uocljiva pogotovo ako letite po vetru jacem od 2-3m/s do 5-6m/s.
Po pitanju opreme sve stoji sto je magic napisao, ali opet zavisi od vas i vasih ciljeva. Ako vam je cilj takmicenje onda biste trebali da ulozite u kvalitetnu opremu, pogotovo servo motore jer od njih ce dosta zavisiti ispravnost vaseg leta/programa. U suprotnom mozete da stavite i standardne DS821 servoe ili sl. i uzivate u letenju programa.

Konkretno, razlika izmedju F3A modela od 1.8m i 2m razmaha/raspona postoji i ide u korist 2x2m F3A modela, ali ta razlika se oseti tek ako dohvatite da letite neki od P-XX programa. Meni model od 2m dosta gracioznije leti i za nijansu sporije od 1.8m.
Izbor modela je samo pocetak putovanja kroz F3A pricu, jer mehanicko setovanje modela generalno odnosi dosta vremena, a jos vise trimovanje i mixovanje koje ume da traje danima. Bez ovoga svega ne treba ni kretati sa letenjem programa, shvatite to kao jako dobar preduslov za dalji napredak u F3A kategoriji.
S druge strane dosta zavisi od samog pilota i njegove vestine upravljanja/razmisljanja tokom izvodjenja programa!

Licno bih voleo da ima jos makar nekoliko ljudi koji su zagrejani za F3A kategoriju kako bismo je oziveli u Srbiji i postavili na noge, jer je to jedna od "najsigurnijih" kategorija u RC-u. Nije ekstremna kao F3M gde za trunku nepaznje mozete da ostanete bez aviona, ali je zato vrlo zanimljiva u pogledu izvodjenja programa koji nisu ni malo lagani.
Smatram da pored Coke, Magic-a, Branek-a i mene ce se pojaviti jos neko sa slicnim zeljama.
Moje zelje i moji ciljevi u F3A kategoriji su postavljeni jos odavno i idem ka njihovom ostvarenju sam ili sa drustvom.


 (pijemo) 

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version