RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Ulazak u 2x2 F3A

<< < (2/7) > >>

presko:

--- Quote from: magic on December 04, 2012, 11:07:49 PM ---Postvaljeno pitanje pre Mircetovog posta pa izbrisano (steta), no ja cu ipak da odgovorim.


--- End quote ---

Apsolutno se slažem sa Veljkom. Mislim da je brisanje Petrovog posta greška.

zajo:
kako je pitanje glasilo?

magic:

--- Quote from: zajo on December 05, 2012, 01:04:47 AM ---kako je pitanje glasilo?

--- End quote ---

Petar je postavio pitanje da li je stvarno potreban bas 2x2 F3A model za pravo uzivanje u letenju, imajuci u vidu ukupne troskove, ili i model od nekih 150cm moze da bude dovoljan? Pitanje je izbrisano pretpostavljam od strane samog Petra mozda zato sto je pomislio da nije adekvatno za temu. No, pitanje je krajnje legitimno mozda je cak i primerenije ovdasnjim uslovima i bilo je bolje da sam i ja upravo krenuo odatle prvo opisujuci sve modele koje sam do sada imao pa i kako i zasto sam stigao do 2x2 modela.

Sada je "greska" ispravljena i mislim da je topik krenuo u pravom smeru. Ne biste mi verovali koliko mi je vremena juce trebalo da napisem sve ono jer se trebalo prisetiti svega i premotati film na 2008. i procitati malo sta sam tada pisao o svakom tom modelu. Naravno Sickle je letvicu podigao jako visoko i kada bih danas mogao nekako da probam npr. Oxalysa na istom setapu kao i pre 4 godine sigurno bih bio manje odusevljen nego tada :) iz vrlo jednostavnog razloga, zato sto sam ga tada poredio sa Calmatom dok bih ga danas poredio sa Sicklom! U zivotu je sve relativno ...

Kao sto znate leteo sam i mnoge druge tipove modela, ciste akrobate i poluskale, i ako vam nije bitno da model bude poluskala nekog poznatog modela tipa Extra ili Yak, onda nista od toga ne moze da se poredi sa preciznim letnim karakteristikama nekog F3A modela cak i za 2 broja manjeg!

No, uskoro treba da mi stigne 78" Extra od Extreme Flight-a koja ce imati isti setup kao i neki 2x2 F3A model pa cu moci i to da uporedim. Doticna Extra se smatra najboljim modelom za IMAC u klasi modela do 2m pa ce poredjenje biti adekvatno.

edit: I jos jedna mala dopuna vezano za baterije. Sreca pa baterije danas vise nisu skupe kao nekad, cisto informacije radi Kokam 3S 3200mAh sam placao po 80Eur  (:sok:). Danas na HK Zippy Compact su bagatela. No da ne skrecem od onoga sto u stvari hocu da kazem a povezanom je sa cenama baterija.

Pre 4 godine postala mi je opsesija da napravim tako da sve modele mogu da teram na jednom tipu baterije i trebalo mi je malo vremena da provalim koja je to baterija. Znaci za modele od oko 150cm idealna je 5S od 4500-5000mAh ili 6S 3500-4500mAh. Slicnih su dimenzija i tezine. Prednost 5S je sto ako imate i neki veci model i kada ih vezete redno dobija se 10S i to je OK za modele do nekih 2m i 5,5kg. Ja uskoro planiram cak i jednog malo veceg hotlinera sa takvom baterijom o kojem uskoro pisati  :big smile. Nazalost u takmicenjima je maksimalno dozvoljena baterija od 10S  ") tako da 2x6S nema bas neku siroku primenu sem kod nekog warbird-a od 2m.

"Mana" modela kao sto je 48" Vanquish je sto on idealno ide na 4S od 2700mAh. Taj tip baterije je jako dobar ali za modele tu oko 120-130cm raspona. Ako ne planirate brzi prelazak na vece modele mozete puno toga leteti sa takvim baterijama. Opet sdruge strane one su danas ispod 20$ kom tako da ni to nije strasno ako se predomislite.

Model kao Wind 110, kao sto sam vec rekao, idealno leti sa 8S tj. 2x4S od 4500-5000mAh tj. nekih 80$ za pack. Nazalost takve 4S imaju dosta suzenu dalju primenu jer su za manje modele preteske a za vece premalog napona. Ali zato kao 12S tj. 3x4S  opet neki warbird ...

Kao sto vidite stvar nije jednostavna i trazi dosta razmisljanja. Najbitnije je da znate sta zelite za naredne 2-3 godine, tj. u kom smeru zelite da se razvijate, posle toga stvari vec postaju daleko jednostavnije.


poz

drjack:
Momci svaka cast na opisu i detaljima. Iskreno nisam se odusevljavao izgledom takvih modela, deluju mi malo bezlicni,  jer nekako vise volim skale , ali to je stvar ukusa. Ono sto trenutno  letim je potpuno druga prica u odnosu na 2x2 . Ipak citajuci ovo poceo sam da razmisljam o jednom primerku za sebe, sto da ne?  Voleo bih da probam  na livadi ako treba i na  duplim komandama, cisto da  osetim o cemu se radi.
 

saxpg:
Evo, nadam se da ne kvarim temu, nasao sam na netu planove za F3A model. Ovako na prvi pogled cine se upotrebljivi pa ako neko iskoristi bice super:

https://www.dropbox.com/s/n3xwcceri7abl8f/V4_Share.dxf

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version