Author Topic: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje  (Read 17076 times)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« on: December 13, 2012, 09:08:47 PM »
Imam jedan os max 21 ex motor, na izgled kao da nikad nije radio nema garezi niti nekih vidnig tragova da je radio, dobijen uz rc camac. Sad me zanima ako i jeste konzerviran tj nov, kolko vredi takav motor, dal mi sta treba jos za njegovo pokretanje, tj dal bi trebao da ga rasturam podmazujem ili sta vec. Otvarao sam mesto gde je klip, lepo podmazano, cini mi se da treba podmazati lezajeve da bi se lakse okretao, rukom tesko pomocu srafcigera moze se pokratati tj okretati.

Slika na ovom linku: http://imm.io/P0iH

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #1 on: December 14, 2012, 12:36:01 AM »
Skini auspuh i izvadi svećicu. Preko karburatora, na otvoru svećice i auspuha našpricaj iz plastične flašice sa cevčicom gorivo za ovaj motor. Okreći  motor u rukama u svim pravcima da gorivo dođe do ležejeva u karteru. Stavi motor u polietilen (debelu) nejlon kesu, zatvori hermetički i ostavi preko noći na sobnoj temperaturi.  Posle ponovo nalij bogato i okreći sa rukom zamajac sve dotle, dok ne ide lagano.  Sa ovim bi trebalo da se razmrda ukrućeno ulje. Motor bi bilo dobro upaliti na dasci još pre montiranja u čamac, ali o tome kasnije.
Izvesti.  ;namig

« Last Edit: December 14, 2012, 01:17:49 AM by tibeteagle »

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #2 on: December 14, 2012, 07:02:20 AM »
Ok, pribavicu sve sta mi treba pa kao sto i sam rece otom potom.

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #3 on: December 14, 2012, 03:01:39 PM »
ovaj motor su proizvodili krajem osamdesetih, po meni je nov barem se tako cini na slici, nazalost ovakvi motori u sadasnje vreme vec slabo koriste jer su mu performanse daleko prevazidene, tako da za vrednost tesko nesto reci mozda 50-70eu ako bas neko takav motor trazi pozdrav (pijemo)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #4 on: December 14, 2012, 03:05:01 PM »
Hvala lepo na informacijama. Sad cu pogledati i oko delova koji su mi potrebni za osposobljavanje. Pa sta god da bude. Nisam neki ljuvitelj glow varijanti. Mozda i ode dalje motoric.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #5 on: December 19, 2012, 03:16:11 PM »
posto sam sagledao sta mi sve treba  - odustajem od nabavke, rado cu ga prodati pa ko zeli evo cene 60 eura za ovakav motor. Dodatne slike mozete zatraziti, pitati sta Vas zanima. Moj tel 0653399363 ili pm.

Offline milos78

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #6 on: December 22, 2012, 11:50:58 PM »
rado bih ga kupio ali mi treba 2 kom ista za camac. mogu reci da je motor ok na izgled sve dok se ne upali i cuje kako radi i koliko ima lufta ako ima...

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #7 on: January 14, 2013, 10:09:20 PM »
E od juce je motor presao kod mene zajedno sa camcem  (yay). Nisam ga kupio vec sam ga preuzeo kod sebe da ga sredim, motor odkonzerviram, razradim i nabavim ostatak komponenti, rezervoar, filtere, creva..., pa kad sve proradi idemo zajedno na jezero da vidimo hoce li nam izmamiti osmeh.

Ovo mi je prvi glow motor koji mi je dosao u ruke pa nemam pojma ni kako cu to sve da izvedem  mmmm ?

1. pitanje : mogu li za odmascivanje i skidanje konzervansa da koristim nesto drugo, na raspolaganju imam etil alkohol, nitrorazredjivac, petrolej i wd40? , razlog je jednostavan jos uvek nemam predvidjeno gorivo za ovakav motor a nisam sad u situaciji ni da ga kupujem a trenutno vremena imam dovoljno pa reko da se polako zanimam u vecernjim satima.

2. nisam bas imao uspeha sa nalazenjem nekog uputstva za ovaj motor pa bih zamolio iskusnije da mi objasne koja je tacno vrsta goriva koja se koristi, nalazio sam da je 10-30% nitrometana ali mora da ima neka zackoljica oko smese za razradu i prve startove i za redovnu upotrebu.

eto za sad toliko, pa dajte savete i predloge..

pozdrav, odo sad opet da ga motam po rukama i zagledam  (photograf)



Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #8 on: January 15, 2013, 12:37:50 AM »
Ja licno ti nebih preporucio 30% nitra iz vise razloga:
-Prvi je, taj procenat se koristi u takmicarske svrhe i znatno skracuje vek motora.
-Za veliki rocenat nitra moras imati hladnu svecicu-zargonski receno,to automatcki povlaci druge stvari.

Moje licno misljenje koje nemora da bude tacno je da ti je 10% nitra sasvim zadovoljavajuce za to sto ti treba.Motor ce ti lepo paliti,imace dobre obrtaje,dobro ce drzati ler,i naravno ono naj bitnije je da nece stetiti motoru.Nije potrebno neko preterano znanje i umece za razradu,to su razlicita iskustva i misljenja.Naj lakse je kada imas fabricko upustvo pa se pridrzavas toga ali posto ga nemas evo par smernica.
-koristi fabricki miksovano gorivo
-kada upalis motor nasteluj mu na igli za smesu malo bogatiju smesu i pusti ga da potrosi 100ml gr goriva do 1/3 gasa.
-obavezno zakaci hladjenje ili vozi gliser u tom rezimu rada
-kada to potrosis pusti motor da se ohladi totalno i ponovi proceduru sa 2/3 gasa
-motor pusti da se ohladi totalno i ponovi proceduru sa kratkim dodavanjem gasa na ful turu
-Ako si ovo sve ispostovao kako treba, motor bi trebao da ti ima blago povecanje ler gasa u odnosu na prvo palenje
-Trudi se da ti prvi radni sat motor ima blago bogatiju smesu nego sto mu je potrebno cisto radi preventive

U principu,sve sto je trebalo da nalegne-naleglo je u prvih 10-15 min rada,ostalo je cisto da se ispostuje radi preventive.Kada bi se motori tako trosili kao u dugim razradama, nijedan od njih nebi trajao vise od 2 kante goriva.

Ovo su cisto moja iskustva,naj bolje je da pitas jos nekoga pa da izvuces svoje misljenje.Vise glava je uvek pametnije od jedne. (pijemo)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #9 on: January 18, 2013, 07:04:04 PM »
Evo ovako izgleda motor komplet sa auspuhom


               

poceo sam da ga rasturam da vidim u kakvom je stanju unutrasnjost


               

             
               


               

     
               


               

ovi crveni tragovi koji se vide na radilici nisu korozija vec neka crvena lepljiva masnoca


kraburator deluje takodje cisto i umazan istom masnocom, os max 2D


               


               


svecica nemam pojma koje je oznake, deluje nova


               


auspuh je neki iz dve komore, os max 883


               


               


 deluje cisto


             

e sad ono sto me zabrinulo je da sam primetio ostecen dihtung na poklopcu motora


             


             

mozda ovo i nije toliki problem, da stavim onaj crveni silikon-hermetik?

Prvo cu da ga natopim alkoholom , onako kako je T.E. objasnio, i razmrdam. Cuo sam se u medjuvremenu i sa Mishom i on mi je objasnio jos par stvari.

Toliko za sad, razmisljam o sistemu za hladjenje dok motor bude na dasci i u razradi  mmmm

             


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #10 on: January 18, 2013, 08:29:29 PM »
Ako si već skinuo zadnji poklopac i glavu, izvaditi radilicu nije teško. To bi bilo najbolje, jer se radilica počela rđati. Nije dobro ako sa rastvorom pri pranju uđe u ostale delove motora kao ležaj.  Prvo košuljicu treba da izvučeš od gore, pa će tako klip i klipnjača lako da se skine. Zamajac je na konus na vratilu, ap to oprezno sa rvenim alatima i oslonima treba kuckati. Ako se nađe negde blizu mali skidač sa kandžama, to bo bolo dobro. Pošto motor nije radio, ležajeve ne treba da izvadiš. Karburator i klip izgledaju dobro. verovatno i košuljica.
Radilicu operi posebno prvo sa WD, a kasnije može sve sa benzinom, ne moraš u metil alkoholu. Obriši sve sa čistom pamučnom krpom. Važno je da pri sastavljanju sve delove nauljeno vraćaš. Može sa finim uljem za šivaću mašinu odnosno finu mehaniku. To će se isprati prilikom prvog paljenja.
Ovaj motor se rodio za čamac. Može se, ali treba dobro razmisliti da li vredi, prepravljati za avion.
 mmmm

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #11 on: January 19, 2013, 08:44:50 AM »


Toliko za sad, razmisljam o sistemu za hladjenje dok motor bude na dasci i u razradi  mmmm

             
[/quote]

U kofu sipas vodu kupis mali unutrasnji filter za akvarijum povezes creva kruzno
 
Filter (pumpu) stavis u kofu, iz njega crevo u motor iz motora nazad u kofu sljaka vrh

Pozz...

http://www.limundo.com/kupovina/Filter-za-akvarijum-ATMAN-800-l-h-/5943791

Ovako nesto mada imaju i manji jeftiniji ili maznes nekom da se posluzis (fiu)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #12 on: January 19, 2013, 10:37:20 AM »
@ Belja , e razmisljao sam o tom sistemu (mora da kupim pumpicu  :(  ) ili o pumpici za vetrobransku tecnost (to imam)

evo citam uputstvo za os max koje mi je Misha sinoc dao  4e

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #13 on: January 20, 2013, 10:14:06 PM »
Po slikama koje si postavio vidi se da je to masnoca.Ta masnoca nije opasna,cisti se veoma lako kako su vec neki modelari naveli.Ta masnoca nastaje kada ispari alkohol od modelarskog goriva onda ostane ulje,ulje se vremenom stegne u masnocu.Ako nebudes mogao da razmrdas motor i da je nekim slucajem uhvatila korozija lezaj onda taj lezaj izvadi na sledeci nacin.Uzmi u neku posudu cistog motornog ulja,zagrej ga dobro i ubaci motor unutra.Posle par minuta izvadi motor i tako zagrejan kucni ga o neku dascicu sa strane poklopca radilice.Lezaj bi trebao da izadje veoma lako.Istim sistemom ga i vracas. (work)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: OS max 21 ex - konzervira - pokretanje
« Reply #14 on: May 07, 2013, 04:11:00 PM »
Ljudi moji ja ovaj motor nikako ne mogu da nateram da radi duze od nekoliko sekundi.

Idemo redom, prvo sam ga kompletno rasturio i oprao. Sluzio sam se etilalkoholom i wd40. Bio je bas zamascen i ulepljen.
                                 


Naravno i karburator je bio u istom stanju pa sam i njega detaljno rasturio i oprao. Pre ove radnje trudio sam se da zabelezim polozaje igli i izbrojim br krugova.

                           

 Prilikom sklapanja vodio sam racuna da sve vratim na svoje mesto kako je i bilo, podmazivao sve sklopove finim masinskim uljem . Rezultat je da se sad motor sa lakocom okrece, nista ne struze i grebe unutra.

Instalirao sam to sve na dasku i obezbedio sistem za vodeno hladjenje

                                     

E kad sam pokusao da ga upalim, ono cvrc.....radi par sekundi i ugasi se. U stvari radi dok ne potrosi ono malo goriva sto mu ubacim preko usisa, za to vreme rada primetio sam kapljice i izbacivanje goriva na usisnom kanalu, sve me isprstalo po licu, pomislim ja prebogata smesa al kad smanjim malo iglu onda nece uopste da upali ..

sta moz' da mu bude 'ebo ga....?