RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

Folija za stiropor

<< < (11/13) > >>

pnedic:
Probacu i sa ovim 80gr-amskim papirom kao tibeteagle. Verujem da je to mnogo bolje od flis papira.

nedbojsa:
Papir se odlično ponaša i kada se lepi epoxy smolom, ne klobuča a postane i malice proziran!

Johann:
Nekada davno sam i ja isto tako uradio celu jedrilicu presvucenu braon pak papirom(papir za pakovanje).
Trup je od stiropora a krila od stirodura i sve presvucneo braon papirom sa razblazenim belim lepkom za drvo.



Prilikom susenja papira od lepka dolazi do iskrivljenja krila od stirodura/stiropora pa mora da se drzi u stirodur kalupu iz kojeg je i iseceno krilo.
Inace krilo bude fenomenalno ojacano ovom tehnikom kasiranja.
Ipak ako su veci rasponi u pitanju bolje ugraditi i neku ramenjacu na "kant" , bar sam ja tako radio ranije.
Usece se jedan kanal u krilo i u njega ulepis ramenjacu na "kant" + kasiranje = moze da istrpi ogromna izvlacenja...Sta sve nisam radio sa tom jedrilicom...




Secam se da je bilo malo problema prilikom spajanja uski sa centroplanom (pod odredjenim uglom) ali i to se resilo.

Horizontalni i vertikalni stabilizator  sam takodje odradio od stirodura+pak papir.


Taj model mi je i dan danas negde u podrumu, ali se vremenom krilo napilo vlage i papir se
malo na krajevima deformisao ali obzirom da je dugo godina u podrumskim uslovima jos uvek se odlicno drzi...
pozz

tibeteagle:
Pnedicu probaj.  (thumb)

Kancelarijski papir je kvalitetan, beo i ima u A3 formatu pa čak i u bojama.
ja sam lepio sa lakom za parket na bazi vode. Namazao sam bogato površinu stirodura sa sunđer četkom i odmah obe strane papira na stiropol stolu. Čekao sam još nekoliko sekundi, da se papir natopi. Postavio sam na mesto i pažljimo sam provukao plastičnu lopaticu ili lenjir na površini papira od sredine prema krajevima. Tada je svaki višak skinut sa površine i izguran i poravnan na sastavu. taj pritisak dovoljno spoji dve namazane površine i lepljenje je 100% dobro. Sa drvofiksom nisam probao, ali sa lakom je površina tvrđa posle sušenja i odmah se dobije i prvi providni sloj lakiranja. Posle par sati se lakira još jednom i gotovo. Sa ovom tehnikom ostane toliko laka-lepila koliko je potrebno pa je posle sušenja lagano i ne više od 20g + 80g papir. Papir zato treba namazati pre da bi se proširila pre postavljanja, inače će nastati bore ako se stavi suvo. Ispravljati bore je teško i papir može da se pokida. Lopaticu odmah treba oprati u kablu vode koja treba da je pripremljena ili pod slavinom! I prsti se mogu i moraju koristiti za odstranjivanje suvišnog laka ili vlažni sudoper sunđer. Suve krpe ne treba koristiti jer ostavlja vlakna.

Želja mi je da isprobam sa štampanim papirom na kolor laser štampaču sa već unapred odštampanim dekorom. Pa ko hoće može da me preduhitri. Sa Ink Jet papirom sam probao i radi, samo treba pažljivo da se radi jer ako se papir pretopi, boje se mogu razmazati. Mislim da toga ne bi trebalo da bude kod laser boja...
Flis papir se isto može postaviti na ovaj način ali sa više iskustva. Problem je što ne pokriva i površina nije toliko ravna kao sa gustim i glatkim 80g papirom.
Sa ovim postupkom se može kaširati i deblji papir do 150g gde je to potrebno. recimo na krilu na sredini gde pritiska guma na trup.
Inače sam na sličan način izlepio tapetama svoju sobu sa 16 godina  :big smile

Modelari istraživači, samo napred.  (work)

nedbojsa:
Pak papir ili natron ili Kraft je najkvalitetniji i najotporniji na habanje od svih vrsta papira, u raketnom modelrstvu se poodavno koristi za ojačavanje balze, tako što se balza oblaže - presvlači tim papirom. natron papir ima takođe u različitim gramažama od onog za pakovanje, pa onaj od kog se prave džakovi za brašno cement... do onog takog i lakog od kog se prave keseice za pljeskavice... Otpornost na cepanje i habanje mu je daleko veća od drugih vrsta papira zbog specifičnog procesa proizvodnje gde se maksimalno vodi računa da niti celuloze budu nekoliko desetina ili stotina puta duže nego u običnim papirima, tako da se povećava njegova izdržljivost na habanje. Za tu namenu po meni mislim da nema boljeg rešenja od 40gr/m2 natron papira.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kraft_process
http://en.wikipedia.org/wiki/Kraft_paper

p.s. Kućišta malih takmičarskih raketnih motora, pa i razne zabavne pirotehnike, rakete, fontane, boxovi, rimsken sveće... se prave takođe od natron papira baš zbog njegove strukture tj. izdržljivosti koju ona pruža. Sve to bi bilo gotovo nemoguće napraviti u tim dimenzijama i težinama da nije natron papira.

Bukvalno stotine i stotine kilograma tog papira i belog lepka mi je prošlo kroz ruke praveći kartonske hilzne i presvlačeći balzu.
Slika papira i hilzni koje sam ručno napravio od njega!


Slika stabilizatora od balze 3mm presvučene natron papiraom. Toliko je čvrst da ga je nemoguće polomiti rukom.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version